Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

help tv lcd - pixel mort; conectare la pc

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Am primit un TV LCD Toshiba, nu ma pricep dar are tot felul de mufe etc in spate, banuiesca poate fi folosit si ca monitor pt calculator? fara sa-mi afecteze placa video intr-un fel, ca daca este vreun risc n-as incerca. De asemnea ma intreb la acest televizor, daca cuplez pc-ul, pot captura imaginea de pe TV, cand emite un post? stiu de tv-tunere ori cum se numesc, dar ma intreb daca acest tv face asta

Tv-ul se misca greu la orice ii ceri, de la comutare programe la alte comenzi, asa incete sunt astea LCD?

Are de asemenea un punct MINUSCUL de culoare verde aprins, ma intreb daca este pixel mort, la o cautare cu google n-am inteles decat cum ar arata un pixel mort dar nu si cel mai important, cat de mare ar fi. Stiu ca nu e o mare problema, dar vroiam sa stiu.

Edited by bubu™, 13 June 2009 - 22:22.


#2
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Nu stie nimeni, nu mai are nimeni LCD, macar intrebarea daca asa e la toate, se schimba greu programele, adica trebuie sa astepti cam mult cand treci de pe un program pe altul, mai mult decat la cele cu tub.............

Edited by bubu™, 20 June 2009 - 19:55.


#3
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Pe alatest uk televizorul este cotat cu 4 din 5 stele , asta denota ca e un tv reusit . De miscat un lcd misca putin mai incet ca un tv clasic dar nici sa te plictisesti linga el . Pe transmisie digitala (upc in cazul meu) tv-ul misca si mai incet dar este specificat in manualul receiver-ului ca asa fac toate si sa nu ne impacientam . Vezi si bateriile din telecomanda sa nu fie prea vechi .
Pixelul acela , practic subpixel daca numai verde apare , nu este mort , este blocat . Daca doresti sa nu-l mai vezi il "omori"  :D dar daca nu ai mai facut asa ceva nu-ti spun cum sa nu strici displayul . Important este ca nu are nimic , tot atitia ani va functiona si cu el aprins ca si cu el bun , pina la 3 subpixeli este admis din fabricatie .

#4
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
merci, dar nu e chiar asa, se misca prea incet, rusine ca LCD-urile, aceste chestii scumpe si cica moderne ignora un aspect important, sa stea omul ca prostu cand cauta prin zeci de programe, indiferent ca transmisia e digitala etc, ce-o mai fi si aia nu stiu exact. La un NEI de acum 30 de ani nici nu trebuie sa ridici degetul de pe buton si trece imediat prin zeci de programe
A si la LCD-ul meu imaginea nu mi se pare extraordinara, as defini-o "taraneasca", parca e prea conturat si cu contrast totul. Mi-e lene sa caut daca RDS unde sunt au si un serviciu de tv altfel decat prin cablu, de fapt am cautat dar n-am auzit laude despre asta.
Banuiesc ca la intrebarea cu capturarea imaginii raspunsul e nu?..

Edited by bubu™, 21 June 2009 - 13:07.


#5
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Poti sa faci captura de pe tv si clar doar de pe programul pe care merge DAR... ai nevoie de placa de captura analogica si adaptor de la RCA la ce are placa sau de la scart la ce are placa , per total mai bine un tv-tuner ca iesi mai ieftin si calitate mai buna plus ca vine cu softul de comprimare la pachet si cablurile de adaptare .

#6
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
ok oricum cred o sa se duca ai mei sa-l schimbe cu unul mai mare, ma intreb ca "prostu" ala, fiind mai mare, n-o sa mearga si mai greu?..

#7
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Daca te referi la diagonala sa sti ca viteza de procesare nu tine de ea . Daca doresti tv rapid mergi pe sony , sunt asi in tunere tv , nu sunt cei mai tari dar sunt buni .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate