Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Problema Router Belkin G F5D7230-4

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
bogoalex

bogoalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2007

 bogoalex, on 10th June 2009, 17:17, said:

Am postat fara sa ma uit, acum am vazut, am incercat cu dynamic...degeaba, aceeasi poveste, LED-ul de la WAN intradevar nu se aprinde, in 2 ore ma duc sa cumpar un router D-Link DI-524 , o sa postez apoi diferentele.
Am fost la magazinu de unde am cumparat router-ul si inainte sa dau diferenta sa iau D-Linku-l mi-au testat router-ul, se aprinde led-ul WAN si nu are niciun fel de buba...ramane sa ii chem pe cei de la RDS sa imi verifice cablajele...

#20
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Pai nu poti verifica tu sa vezi ordinea culorilor in mufe la ambele capete?? Au fost multe surprize de genul mufarilor aiurea ...

#21
bogoalex

bogoalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2007

 cuculean, on 11th June 2009, 14:23, said:

Pai nu poti verifica tu sa vezi ordinea culorilor in mufe la ambele capete?? Au fost multe surprize de genul mufarilor aiurea ...
M-am uitat mai de mult la asta, sunt in aceeasi ordine, le-am comparat cu cablul pe care l-am primit odata cu router-ul, mi-a recomandat cineva sa dau DHCP disable, dar cand fac asta pica Local area connection "Limited or no connectivity", bineinteles ca numai merge sa accesez http://192.168.2.1

Attached Files

  • Attached File  DHCP.JPG   125.72K   62 downloads


#22
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Stai incet:
- sunt in aceeasi ordine in ambele capete - care este ordinea lor???
- daca dai DHCP pe disable, atunci trebuie sa setezi pe PC un IP din clasa router-ului, adica de exemplu 192.168.2.3

Totusi din cate se pare problema ta apare de la cablul de la RDS. Verifica daca ordinea firelor in mufe este aceeasi si anume: portocaliu/alb, portocaliu, verde/alb, albastru, albastru/alb, verde, maro/alb, maro. Sau mai poate fi: verde/alb, verde, portocaliu/alb, albastru, albastru/alb, portocaliu, maro/alb, maro. Daca nu e una din cele doua variante atunci nu e bine mufat cablul. Practic se folosesc firele 1,2,3 si 6 si acestea trebuie sa fie cele cu verde si portocaliu intr-una din combinatiile de mai sus.

#23
bogoalex

bogoalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2007
Mai intai ordinea firelor este la fel la ambele cabluri pe care le folosesc, poza de o atasez este aranjamentul firelor din cutiuta de au bagat-o baietii de la RDS in locul modemului, ip-ul "192.168.2.3", il bag in loc sa sa setez obtain an IP automatically? daca da, la gateway si DNS ce ip-uri scriu.

Am taiat putin izolatia de cauciuc, acesta este ordinea: portocaliu/alb, portocaliu, albastru/alb, albastru, verde/alb , verde , maro/alb , maro exact la fel este si cablul care intra in "cutiuta fiberlink" aceeasi ordine (poza atasata)

Attached Files


Edited by Ravy, 12 June 2009 - 10:18.


#24
bogoalex

bogoalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2007
Am incercat un alt cablu intre portul WAN si "cutiuta" celor de la RDS cu aceeasi ordine de culori a firelor ca si in poza de sus si se aprinde LED-ul WAN pe modem, merge sa intru si pe ip-ul router-ului in browser, cablul primit odata cu modemul se pare ca nu este bun! Problema e urmatoarea, chiar si cu LED-ul aprins nu am reusit sa il fac sa se conecteze, oare chiar gresesc la setari? sau trebuie neaparat ordinea culorilor sa fie cum ai spus tu?

#25
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Nu conteaza culoarea cablurilor pe care merge semnalul (mai putin in cazurile cablurilor ffff ieftine care au perechile portocaliu si verde din cupru iar albastru si maro din aluminium). Important este ca ordinea in care sunt introduse in mufa rj45 sa fie aceeasi. Dupa ce ai rezolvat cu partea conectivitate fizica, da-i un restart to factory defaults si reconfigureaza-l de la inceput, poate ti-a scapat ceva la prima incercare

#26
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004

 cielo, on 12th June 2009, 06:25, said:

Nu conteaza culoarea cablurilor pe care merge semnalul (mai putin in cazurile cablurilor ffff ieftine care au perechile portocaliu si verde din cupru iar albastru si maro din aluminium). Important este ca ordinea in care sunt introduse in mufa rj45 sa fie aceeasi. Dupa ce ai rezolvat cu partea conectivitate fizica, da-i un restart to factory defaults si reconfigureaza-l de la inceput, poate ti-a scapat ceva la prima incercare

Imi pare rau cielo, dar nu ai dreptate.
Ordine firelor e gresita. Dupa cum am spus mai sus, pentru transmisia datelor se folosesc firele 1,2,3 si 6 si trebuie neaparat ca 1-2 si 3-6 sa fie perechi torsadate, si pe cat posibil acestea sa fie cele cu portocaliu si verde, deoarece la cablurile ieftine perechile cu albastru si maro au mai putin cupru in compozitie.
Daca vrei cauta prin topicurile din ultimile doua saptamani sa vezi ca mai e un caz exact ca al tau, tot cu meseriasii de la RDS la mijloc.
Uite aici http://forum.softped...howtopic=535946

Edited by cuculean, 12 June 2009 - 05:44.


#27
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Posibil sa nu m-am exprimat bine : mi-e greu sa cred ca cineva e nebun sa puna firele de Rx/Tx folosind fire din perechi diferite - daca sunt si asa oameni ... my bad. In alta ordine de idei, acum m-am uitat si pe poza si se pare ca ai dreptate : exista tampiti care fac patchcord-uri punand cablurile 3 si 6 pe perechi diferite

#28
bogoalex

bogoalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2007
Va multumesc frumos pentru raspunsuri si rabdare, am sa sun iar la RDS ca pana acum niciun semn de viata, imediat dupa ce se vor schimba ordinea culorilor , voi posta rezultatele, inca o data, multumesc frumos!

#29
bogoalex

bogoalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2007
In sfarsit, abia astazi dupa nenumarate telefoane date catre RDS, am rezolvat, sunt multi angajati care nush sa isi faca treaba bine, abia la a 2-a vizita din partea celor de la RDS am rezolvat problema ( cablurile ), totul merge perfect, recomand acest router, 100ron si isi face treaba suficient de bine. Multumesc pentru ajutor!

#30
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 16.12.2003
Salut,

Poti sa imi pui si mie o poza cu eticheta de pe alimentatorul routerului, ma intereseaza tensiunea si intensiatatea  routerului, eu am versiunea din america cu alimentare la 110 si ii lipseste eticheta.

Si de unde l-ai luat cu 100 lei?

Multumesc

#31
bogoalex

bogoalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2007

 hades, on 25th June 2009, 11:42, said:

L-am cumparat de la domo, uite-te pe site-ul lor si tre sa fie acolo cu 99.90RON.
200-240V |  50/60 Hz 0.2 A.
Scuze ca am raspuns asa tarziu dar nu am vazut post-ul. Sper sa fie de ajutor.

Edited by Ravy, 11 July 2009 - 23:29.


#32
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 16.12.2003
Multumesc mult! Chiar imi e de ajutor!

#33
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
In curand mi-am cumparat un router MicraDigital(belkin) F5D7230 si am urmatoarea problema cam pe wireless pe semnal full cam cat ar fi viteza de download? ca imi merge max cu 1.2MB/s si daca copiez fisier PC to PC si downloadu de pe torrent ii normal sau ar trebui sa aiba o viteza mai mare?

#34
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Search ceva...? :wallbash:
-de data asta am unit eu topicul tau cu asta...
-pt torente mai cietste si asta: http://forum.softped...howtopic=588710

Din punctul meu de vedere nu este chiar atat de mare buba fiind ffff cunoscuta situatiile in care prin router se micsoreaza viteza de download si mai ales pe wireless. Repet: foloseste functia Search/Cautare si sigur vei gasi multe explicatii si tehnice si mai babesti ce si cum se intampla...

Bafta!

#35
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Hmm de doua zile am o problema mare routeru dupa 24 de ore moare adica wirlessu nu mai e prezent si pe cablu apare limited or not connectivity cineva ceva pareri?

P.s. si inca o intrebare MTU la cat trebe sa fie setat??

Edited by Heavyd, 11 October 2009 - 00:02.


#36
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Pentru MTU cauta printre posturile mele ca am scris de mai multe ori un tutorial despre cum sa fli valoarea optima.

Seteaza ipurile manual pe o statie cel putin si in momentul in care moare testeaza cu ping sa vezi daca raspunde.
Cauta eventual si un firmware update pentru el. ORICUM, nu ar strica sa-i dai un reset to factory defaults si sa refaci MANUAL toate setarile de care ai nevoie. Exista situatii in care de la o pana de retea, sau din diverse motive ii raman setate niste lucruri care-l fac sa dea rateuri...

Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate