Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Performante slabe pe un calculator bunicel

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
caracal

caracal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 30.01.2007
Salutare. Am ceva probleme cu laptop-ul. Am postat la sectiunea asta pentru ca Windows7 am si cred ca e ceva legat de el :) Nu stiu de ce, dar jocuri de genul Warcraft3 si Counter-Strike 1.6 imi merg execrabil! Laptop-ul este un MSI EX-600 cu urmatoarea configuratie:

CPU Type: Mobile DualCore Intel Pentium T2370
Video Adapter: NVIDIA GeForce 8400M G  (256 MB)
RAM Memory: 3 GB DDR2-667

Stiu ca placa video este cam slaba (e pe 64 de biti), dar totusi...30 de fps in Counter-Strike la rezolutia de 1280x800 ?! Sau Warcraft3 sa mearga EXTREM de sacadat pe aceeasi rezolutie si detaliile pe medium?! Driverele sunt ultimele de pe site-ul nVIDIA (am dat sa-mi gaseasca el automat ce-mi trebuie). De asta va pun cateva intrebari, daca puteti sa-mi raspundeti sau sa-mi dati cateva idei:

1. Ceva setari prin Windows7 pentru cresterea performantelor?
2. Ceva setari prin driverele placii video? (am setat deja Performance in Adjust image settings with preview)
3. Cum as putea sa fac sa imi arate imaginea pe tot ecranul (stretch) in Warcraft3 cand ii setez una din rezolutiile pe care le are in setari (nu "tweaked" din registrii)? Cand setez 1024x768 mi se vad niste dungi negre in partea stanga si partea dreapta.

Ah, si hdd-ul are 54000 rpm, poate sa fie si din cauza asta? Dar parca pe XP mergeau bine :)

#2
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View Postcaracal, on 6th June 2009, 01:07, said:

Salutare. Am ceva probleme cu laptop-ul. Am postat la sectiunea asta pentru ca Windows7 am si cred ca e ceva legat de el :) Nu stiu de ce, dar jocuri de genul Warcraft3 si Counter-Strike 1.6 imi merg execrabil! Laptop-ul este un MSI EX-600 cu urmatoarea configuratie:

CPU Type: Mobile DualCore Intel Pentium T2370
Video Adapter: NVIDIA GeForce 8400M G  (256 MB)
RAM Memory: 3 GB DDR2-667

Stiu ca placa video este cam slaba (e pe 64 de biti), dar totusi...30 de fps in Counter-Strike la rezolutia de 1280x800 ?! Sau Warcraft3 sa mearga EXTREM de sacadat pe aceeasi rezolutie si detaliile pe medium?! Driverele sunt ultimele de pe site-ul nVIDIA (am dat sa-mi gaseasca el automat ce-mi trebuie). De asta va pun cateva intrebari, daca puteti sa-mi raspundeti sau sa-mi dati cateva idei:

1. Ceva setari prin Windows7 pentru cresterea performantelor?
2. Ceva setari prin driverele placii video? (am setat deja Performance in Adjust image settings with preview)
3. Cum as putea sa fac sa imi arate imaginea pe tot ecranul (stretch) in Warcraft3 cand ii setez una din rezolutiile pe care le are in setari (nu "tweaked" din registrii)? Cand setez 1024x768 mi se vad niste dungi negre in partea stanga si partea dreapta.

Ah, si hdd-ul are 54000 rpm, poate sa fie si din cauza asta? Dar parca pe XP mergeau bine :)

Ai lasat driverul cu care vine windows 7 sau i-ai facut update cu cel oficial de la NVidia ?

#3
caracal

caracal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 30.01.2007
Driverul de la nVIDIA. Oricum, cred ca era o treaba de la placa audio (Realtek HD ALC888). Aveam niste drivere pentru Vista. Am observat ca atunci cand foloseam Skype, Call pe Y! Messenger sau in jocuri, procesul AUDIODG.EXE manca 50% din procesor. Pana la urma mergea sacadat pentru ca nu mai ramanea proc :) Dupa instalarea noilor drivere, nu mai am probleme :P

#4
nRs93

nRs93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 17.09.2008

View Postcaracal, on 6th June 2009, 23:06, said:

Driverul de la nVIDIA. Oricum, cred ca era o treaba de la placa audio (Realtek HD ALC888). Aveam niste drivere pentru Vista. Am observat ca atunci cand foloseam Skype, Call pe Y! Messenger sau in jocuri, procesul AUDIODG.EXE manca 50% din procesor. Pana la urma mergea sacadat pentru ca nu mai ramanea proc :) Dupa instalarea noilor drivere, nu mai am probleme :P
ce build a windowsului 7 folosesti pentru ca mie nu imi ruleaza warcraft... zice ca nu e compatibil cu windowsul <_<

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate