Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!
 PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Mesajele subliminale - paranoia sau manipulare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,786
  • Înscris: 07.02.2003
Eu nu cred ca cineva retine ceva din alea, e clar ceva aici dar nu cred ca e ceva subliminal, mai degraba placebo :)
Trebuie sa fie clar inteles ca orice spui si pui revers e interpretabil... deci...

Edited by andreic, 17 April 2005 - 03:39.


#20
tra_k

tra_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2004

Quote

Sugestiile subliminale sunt mesaje sintetizate, cu conținut informațional foarte clar, esențializat, în conformitate cu obiectivul urmărit. Acestea sunt înregistrate într-un mod special și modulate astfel încît să nu poată fi percepute decît la un nivel extrem de subtil, pe care mintea conștientă nu îl poate sesiza. Nivelul subliminal la care actionează aceste sugestii este situat la granița dintre conștient și subconștient, astfel că influența lor se face resimțită asupra domeniului subconștient al minții.

Din cate stiu s-a incercat, printre altele, intr-o sala de cinema introducerea unor mesaje subliminale cu Coca-Cola, iar la iesire s-a constatat o crestere de "n" ori a vasnzarilor de bauturi racoritoare, printre altele si la Coca-Cola. Si mai sunt o multime de testari care s-au facut, dar concluzia oficiala a fost NECONCLUDENT, iar tot oficial, cercetarile in domeniu nu li se mai acorda atata importanta.

Neoficial, realitatea e putin altfel!

Dar, in primul rand, trebuie facuta o diferenta intre mesajele subliminale si alte tipuri de mesaje. Cele subliminale NU POT FI PERCEPUTE CONSTIENT. Vorba aia, nici nu stii ce pierzi!!

#21
FAKKYU

FAKKYU

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 478
  • Înscris: 21.03.2005
Faza cu Coca-Cola ..
am citit undeva ca nu e decat o legenda.

Asta nu inseamna ca mes subliminale nu exista.

le intalnim si in viatza de zi cu zi .. pe ici pe colo  - mai mult sau mai putin pregnant.

#22
tra_k

tra_k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2004
Cunosc pe cineva care a aplicat pe un grup de subiecti mesaje subliminale, si rezultatele au fost interesante  :w00t: .

btw, Ministrul Educatie e prof de psihologie cognitiva & stuff in Cluj-N. si imprejurimi, si cunoaste mai multe  :drac: . Sub obladuirea lui studentii lucrau la asa ceva (teste incepand cu durata expunerii, tip -imagine, sunet -, etc...etc...

Bafta, si sa n-aveti noroc de subliminale! (desi sunt pesimist)

#23
i_m_meen

i_m_meen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 27.03.2005
ar fi cateva probleme cu mesajele subliminale: unele persoane au rezistenta nativa la astfel de intruziuni - cum ar fi si hipnoza(desi eu nu cred in hipnoza)
apoi ar fi vb de educatie: in momentul in care esti informat si stiu cum sa cauti mesajele subliminale isi pierd efectul =>
INFORMATIA INSEAMNA PUTERE... :)

#24
ZB24

ZB24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 13.04.2005

Ana_Karr, on Apr 14 2005, 23:05, said:

Posibil sa fie asa cum zici shumi, dar ce e clar, este ca aceste measaje au un grup tinta. Cei care in momentul in care asculta asa ceva, isi deschid mintea spre asa ceva, in speranta ca se vor simti bine . Poate doar isi sugereaza ei ca se simt bine, dar mesajul este altul defapt . Si era  nevoie doar de un subconstient in care sa se implanteze mesajele, care poate nu stii ce fel de mesaje sunt.
  Parerea mea , nu asculta asemenea bullshituri, doar ca ti se spune ca te simti bine . Te simti bine cand vrei tu, cand gandesti tu ca te simti bine, nu cand iti pui un mp3. Daca ai avut o zi de rahat, si-ti pui un CD din ala , te vei simti mai bine ? Puneti un slow din anii 70, sau nu stiu ce -ti place tie, dar nu asculta bullshituri.
  Pt ca asta este si ideea : sa ramai stapan pe mintea ta .
  E rau cand cineva iti fura mintea . Ajungi sa-ti pui o centura cu explozibil si sa te arunci in aer ucigand oameni, si habar nu ai de ce, pt ce , sau le ce ajuta cu adevarat asta .

<{POST_SNAPBACK}>



:w00t:  :worthy:   Anna .... mai incet, calmeaza-te.

Mesajele subliminale in sine sau mai exact tehnica mesajelor subliminale nu este nici buna nici rea asa cum este de exemplu curentul electric. Depinde cum o/il folosesti.

Evident, prima conditie ca sa folosesti subliminale este sa ai un control absolut asupra continutului lor ... asta ca sa nu te trezesti ca vii acasa de la metro cu 5 baxuri de coca cola  :puke:  sau ca il asasinezi pe mister prezident :naughty: .

Si daca unii se simt mai bine folosindu-l, bravo lor. Nu ar fi decat una din metodele de imbunatatire a performantelor individuale. NImic mai mult, nimic mai putin.

Edited by ZB24, 22 April 2005 - 06:10.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,786
  • Înscris: 07.02.2003

i_m_meen, on Apr 18 2005, 20:20, said:

ar fi cateva probleme cu mesajele subliminale: unele persoane au rezistenta nativa la astfel de intruziuni - cum ar fi si hipnoza(desi eu nu cred in hipnoza)
...//...//...//...
INFORMATIA INSEAMNA PUTERE... :)

<{POST_SNAPBACK}>


Exact, numai persoanele ale caror atentie poate fi distrasa usor sunt vulnerabile... o persoana "normala" sa zic asa, care atunci cand face un lucru fie banal fie special se concentreaza si nu mai conteaza ce e in jur... poti sa incerci cat vrei, nu o sa aiba nici un efect :notangel:

Deci target-ul este reprezentat de persoanele nesigure ce prezinta labilitati in rationalent, pe langa viata e o mare incurcatura si luarea unei decizii un cosmar.

Hipnoza e un alt capitol... o alta mica teapa, sincer :lol:

Edited by andreic, 22 April 2005 - 06:33.


#26
Anira

Anira

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.04.2005
inainte de a intra intr-un magazin si de a te infige ca un maniac in nu stiu ce produs ambalat furmos, mai scump...sau nu mai stiu eu ce (in cazul publicitatii) e bine sa te intrebi : am nevoie de acest produs? de ce vreau sa-l cumpar? daca raspunsurile se fac fata criticii interioare e ok. daca nu gasesti nici un raspuns pertinent..iei mana de pe el, si te indepartezi...pana cand iese din aria ta vizuala
putin autocontrol..face bine si la buzunar, nu numai la minte

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate