Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

instalatii curenti slabi apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adamo

adamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2008
Cum arata o instalatie de curenti slabi intr-un apartament? Mai exact sa ai prize de telefon, cablu Tv, cablu PC, in doua camere si cum se fac legaturile pentru acestea in dozele de bransament ?

#2
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postadamo, on 2nd June 2009, 19:43, said:

Cum arata o instalatie de curenti slabi intr-un apartament? Mai exact sa ai prize de telefon, cablu Tv, cablu PC, in doua camere si cum se fac legaturile pentru acestea in dozele de bransament ?


incerc sa dau un raspuns cat de cat comprehensiv, deoarece subiectul deschis este destul de vast, adica se poate dezvolta.

totul depinde in primul rand de cerintele beneficiarului. Acesta va trebui sa prevada inca din acest moment numarul de echipamente de care va avea nevoie si unde vor fi acestea ca si amplasare. De la inceput retelele de curent slab se clasifica in 2 grupe:

- cel pentru semnal TV (poate fi cablu coaxial de la cablu tv sau antena satelit)
- cel pentru comunicatii care poate fi voce (telefonie) sau date (calculator, retea, legatura la internet)

In ziua de azi technologia ofera solutii elegante din punct de vedere infrastructural, adica se poate reduce numarul de cabluri intr-un mod semnificativ, mai ales pe partea de comunicatii, pentru acest domeniu existand posibilitatea transmiterii in mod wireless. La telefonie folosind sistemul DECT iar la date folosind access pointuri. Important este ca toti furnizorii de servicii sa intre in spatiul locativ intr-un singur loc (firida), astfel se poate minimiza infrastructura necesara transmiterii serviciului catre utilizatorul final.

Revin la clasificarea anterioara. In cazul cablului coaxial pentru TV, se poate folosi cablu de tip RG58, cu tresa cat mai des tesuta (cu atit mai bine). Pentru ramificarea acestuia se gasesc echipamente pasive (nu necesita alimentare) numite splittere, care pot imparti semnalul in 2 sau mai multe ramuri. Se mufeaza cu mufe de tip F (nu necesita sertizare, doar infiletare). De mentionat este faptul ca, cu cat numarul acestor echipamente si lungimea cablului creste, cu atit va scadea calitatea semnalului pe tot ansamblul. Recomand inca odata folosirea cablului si a conecticii de calitate, poate salva multi nervi (optici :-) ) pe viitor. Prizele Tv de perete se gasesc in comert fara probleme. Pentru conectorizarea acestora as recomanda cositorire daca modelul permite.

la partea de comunicatii cel mai comod este folosirea semnalelor wireless, atit la telefonie cat si la date.
In cazul in care nu se doreste acest lucru, recomand trasarea in mod stelar a cel putin unei perechi de cabluri UTP sau si mai bine FTP (UTP ecranat) pentru fiecare incapere. O astfel de infrastructura va necesita un switch (pe partea de retea) in nodul central, ceeace poate mari costurile.

Foarte important!
Daca traseele de cablu (indiferent care) merg in paralel cu cele de curent (220), atunci folositi cabluri de buna calitate, eventual trasati pe un traseu paralel si folositi pat de cablu sau tub gofrat ecranat. Nu recomand trasarea acestora in aceleasi trasee de cablu, vor aparea sigur interferente in viitor.

Cam atit la primul sut :-)
Daca mai sunt neclaritati, intreaba!

#3
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
In cazul in care ai telefoane cordless precum si retea wifi e recomandat ca telefoanele sa functioneze pe o frecventa mai mare (5,8 ghz) pt. evitarea unor eventuale interferente.

Kamikz, fiindca esti in domeniu.
1. Cum pot rezolva o eventuala instalatie de satelit la o cladire cu apart. (cladirea mea), cu cate 3 dormitoare/apart., fara sa imi transform fatada intr-una de televiziune (cate o antena pt fiecare apart.)
2. Exista distribuitoare de semnal TV si/sau Voce? Sa aduc semnalul de la strada intr-un distribuitor iar de acolo sa plec la fiecare apart. cu retea individuala?

PS: Vreau sa utilez cladirea pt toate variantele (tv,satelit,internet,voce) dar instalatiile sa fie individuale pt fiecare apart.

Edited by lifestyle2000, 02 June 2009 - 20:33.


#4
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postlifestyle2000, on 2nd June 2009, 21:25, said:

In cazul in care ai telefoane cordless precum si retea wifi e recomandat ca telefoanele sa functioneze pe o frecventa mai mare (5,8 ghz) pt. evitarea unor eventuale interferente.

Kamikz, fiindca esti in domeniu.
1. Cum pot rezolva o eventuala instalatie de satelit la o cladire cu apart. (cladirea mea), cu cate 3 dormitoare/apart., fara sa imi transform fatada intr-una de televiziune (cate o antena pt fiecare apart.)
2. Exista distribuitoare de semnal TV si/sau Voce? Sa aduc semnalul de la strada intr-un distribuitor iar de acolo sa plec la fiecare apart. cu retea individuala?

PS: Vreau sa utilez cladirea pt toate variantele (tv,satelit,internet,voce) dar instalatiile sa fie individuale pt fiecare apart.


Stiu de proiectul tau si iti tin pumnii :-)
cu partea de satelit nu sunt doxa, doar ma scarpin in cap din cand in cand , dand de aceleasi probleme pe care le pui si tu.
partial problema antenelor se poate rezolva cu LNC-uri multi, se gasesc cu pana la 8 iesiri, astfel poti da semnal la 8 receivere de la o singura antena. Dar de aci incolo ma pierd :-) Cred ca iesi mai bine cu cablu tv, asta in caz ca exista in zona.

pentru distribuire sunt acele splitere de care am vb mai sus.

la o cladire similara in Arad, am avut o firida destul de sanatoasa in care erau doar cablurile de comunicare (capetele de la cele 6 apartamente de pe scara), iar de acolo am jonglat cu diverse "pasive" astfel incat sa multumim pe toata lumea (semnal de satelit injectat pe CATV, retea interna intre apartamente, etc)

daca tot esti prin zona, poti trece pe aici, ei sigur au ceeace iti trebuie si te pot ajuta si cu sfaturi.

PS sper ca ti-ai lasat canale technice subterane de la strada la caldire astfel incat sa eviti bransarile aeriene. Acestea vor fi interzise in curand, plus ca si strica aspectul estetic.

Edited by kamikz, 02 June 2009 - 21:46.


#5
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Problema e ca eu am 4 cam./apart implicit 4 consumatori (televizoare) la fiecare apart. Rezulta un total de 12 +/- 4 consumatori. Nu cred ca voi gasi antena satelit pt 12/16 consumatori. Am 3 apart. + eventual al-4-lea (demisolul)
E cablu tv in zona, dar vreau sa iau in calcul toate variantele.

La varianta cu retea de televiziune prin cablu locala - aduc firul subteran de la distribuitorul de cablu, il leg la distribuitorul meu de "bloc". De acolo plec individual la fiecare apart. in alt distribuitor care va imparti semnalul in cele 4 camere ale apart. La toata nebunia asta semnalul nu va pierde din calitate. Nu intervin in discutie alte amplificatoare?

Quote

sper ca ti-ai lasat canale technice subterane de la strada la caldire astfel incat sa eviti bransarile aeriene. Acestea vor fi interzise in curand, plus ca si strica aspectul estetic.
Canalele, implicit trasul cablurilor le voi face la momentul oportun, cand rezolv si partea cu instalatiile exterioare (scurgeri,apa etc.)

Apropo, imi poti recomanda un cablu + conectori/distribuitori de calitate? Stiu ca e cam devreme pt intrebarea asta dar imi notez totul din timp.  :lol:

PS: Adamo, scuze ca ma bag ca musca in lapte pe topicul tau

Edited by lifestyle2000, 02 June 2009 - 22:17.


#6
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View Postlifestyle2000, on 2nd June 2009, 23:02, said:

Problema e ca eu am 4 cam./apart implicit 4 consumatori (televizoare) la fiecare apart. Rezulta un total de 12 +/- 4 consumatori. Nu cred ca voi gasi antena satelit pt 12/16 consumatori. Am 3 apart. + eventual al-4-lea (demisolul)
E cablu tv in zona, dar vreau sa iau in calcul toate variantele.
>> matematic vorbind tot poti rezolva doleantele cu 2 parabolice. Acuma daca o sa ai locatari mai "kinky" n-o sa scapi. Doar daca impui niste reguli stricte in ROI.

View Postlifestyle2000, on 2nd June 2009, 23:02, said:

La varianta cu retea de televiziune prin cablu locala - aduc firul subteran de la distribuitorul de cablu, il leg la distribuitorul meu de "bloc". De acolo plec individual la fiecare apart. in alt distribuitor care va imparti semnalul in cele 4 camere ale apart. La toata nebunia asta semnalul nu va pierde din calitate. Nu intervin in discutie alte amplificatoare?

>> semnalul de la furnizor vine dimensionat pentru necesitatile interne, el ar trebui sa iti puna si primul distribuitor, astfel incat semnalul ajuns in apartamente sa fie corect dpdv calitativ. Conectica gasesti tot la firma de care ti-am zis.

Edited by kamikz, 03 June 2009 - 08:00.


#7
adamo

adamo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru apartament sunt interesat doar de varianta conexiunilor cu cabluri prin tuburi in tencuiala. Instalatia se face la fel ca si cea pentru curent cu doze de aparat si de ramificatie? Daca da cum se fac legaturile in dozele de ramificatie ptr cablu TV, telefon, PC? Se poate vedea o poza cu aceste detalii in special in dozele de ramificatie?

#8
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Salut

Iti recomand ca dozele si tuburile pentru curentii slabi sa le face separat si mai groase decat cele pentru curent. Zic asta pentru ca o sa ai sensibil mai multe cabluri daca vrei sa faci o treaba buna! Asta inseamna fir separat de retea minim cat5 FTP pentru fiecare priza de retea din fiecare camera. Cablul de Tv sa-l legi folosind splittere la fiecare bifurcatie. Astea-s cam mari, de aia ziceam sa iti iei doze mai mari decat alea de aparataj. E super chinuitor sa cauti dupa un contact imperfect prin toata casa daca matzaraiele stau dosite intr-un culcus.

poze cu conectica as putea sa-ti pun aici dar ar fi o istorie intreaga.

urmeaza indeaproape ce am scris in primul mesaj si du-te la un distribuitor (magazin de electronice) care se ocupa de asa ceva. Sigurat te vor ajuta.


Mai incerc sa caut si niste linkuri DIY, insa am convingerea ca le poti gasi si tu pe net. Daca stii engleza, e mult mai simplu!

#9
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004
Reinvii acest topic in loc sa deschid altul pentru ca se potriveste cu ceea ce doresc eu sa fac.

Intr-un apartament de patru camere vreau sa "construiesc" o retea pentru calculatoare si cablu TV. Pentru a asigura o oarecare independenta de provideri si flexibilitatea la schimbarea acestora am gandit asa: trag cablu TV si pentru retea pana la nodul principal situat intr-un dressing/debara la cativa metri de usa de intrare.
Acest nod va consta intr-un router cu posibilitati wireless, din care totodata vor pleca cabluri pentru cele 4 camere (preventiv pentru ca probabil nu voi folosi toate prizele). Vreau si cabluri pentru o viteza mai mare decat cea oferita de wireless.
Pentru cablul TV se va proceda in mod similar: in acelasi dressing se va instala un splitter, punct din care vor pleca 5 cabluri in 5 locatii/prize diferite. La fel, preventiv, pentru ca in prima faza se vor instala doar doua televizoare, iar la nevoie se va schimba splitterul cu unul mai mare daca va fi nevoie.
Pentru telefonie intentionez sa pastrez contractul cu Romtelecom, dar daca voi avea alte optiuni de la operatorul de cablu ce solutii de instalare si extindere am?

Cablurile m-am gandit sa le trag prin pardoseala prin 1-2 tevi si se vor conecta la prize de perete.

Va rog sa ma indrumati si sa-mi recomandati ce materiale trebuie folosite.
Cat de usor se poate trage un fir suplimentar prin acelasi canal sau cat de dificil este de schimbat in cazul in care se constata probleme?
Alte sfaturi, corecturi la "proiectul" expus? Am scapat ceva din vedere?

Orice sugestie este binevenita pentru ca in cateva saptamani toate astea vor fi puse in practica.

Astept eventual oferte pentru materiale si manopera in Bucuresti.

Va multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate