Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Schimbările Academiei

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Desi stiu (in mare) in ce constau schimbarile recente, eu raman la ortografia pe care am invatat-o cand eram mica. Tin minte ca, pe vremea aia (cand eram mica), ii consideram pe batranii care scriau dupa reguli ortografice invechite (gen "â" sau "dela") inapoiati si inflexibili, si imi propuneam sa tin pasul mereu cu timpurile. Dar uite ca acum ma regasesc destul de inflexibila si rezistenta la schimbare.

Cand eram intr-a VIII-a s-a trecut la ortografia cu "â", care mi s-a parut inca de pe atunci o aberatie, dar pe care a trebuit sa mi-o insusesc urgent, pentru ca aveam un examen important la romana (treapta I) si ni s-a pus in vedere ca ni se scad puncte pentru grafia cu "î" peste tot.

De atunci am avut alte examene, si a trebuit sa-mi pastrez deprinderea de a scrie dupa ultimele norme. Dar acum, ca am scapat de scoli si examene, nu mai are rost sa-mi insusesc deprinderi noi si usor tampitele. Macar eu stiu care sunt schimbarile. Dar unii nu, si nici nu se prind usor (dupa cum se poate observa din citatul urmator). Mie mi se pare ca Academia mai mult incurca.

View Postmalone6x6, on 24th May 2009, 10:58, said:

[...]Citat de pe blogul lui Ciutacu:

[...]cele 4 luni de sparanghel s-au transformat intr-o(raman la vechea ortografie) luna si jumatate la sparanghel si alte 3 luni la cirese. [...]


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate