Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Instalația digitală de recepție prin satelit

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2764 replies to this topic

#91
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
LINK, ai reusit pana la urma sa instalezi corect antena?.

Am gasit ceva interesant referitor la Internet (one way) prin satelit.
Se numeste Sat@once ,este un proiect finantat de Agentia Spatiala Europeana si SES ASTRA Luxemburg, este gratis si merge din cate am inteles si cu placile skystar 2!.Actualmente sunt aprox. 30.000 de utilizatori.
http://once.csp.it  si instalezi de acolo softul absolut gratuit Casablanca! (aprox. 6MB).Este foarte util pentru navigare obisnuita dar nu stiu cat de bine functioneaza caci n-am testat.Site-urile sunt salvate in intregime pe hdd(sunt alese de catre utilizator) iar apoi lectura se face offline. Daca a incercat cineva acest serviciu este rugat sa posteze aici impresiile, sa vedem si noi daca merge... sau e un fel de abureala toata treaba asta?
Avand in vedere ca este GRATIS, chiar ar fi util sa aflam mai multe despre acest proiect.

Setarile pentru instalatia satelit sunt:

satelit : ASTRA 1G, 19.2 EST
frecv.  : 12.603
POL     : H
SR       : 22.000
FEC     : 5/6

Configuratia IP/DVB (transponder : 111)

PID      : 768 (Sat@Once A), 770 (Sat@Once B)
Service : 7254 (A) , 7255 (B)
Multicast address  Sat@Once A : 228.67.3.0
Multicast address  Sat@Once B : 228.67.3.2
PORT : 1767

#92
LINK

LINK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.06.2003
azi am chemat un "meserias". insa nu stiu cum sa comand pozitionerul cu placa Skystar2.... cat despre  sat@once: o sa incerc zilele astea!

#93
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Eu am un pozitioner mai vechi (Strong) cu 24 de memorii sat si nu am legatura cu receiverul.Am cablu coaxial special pentru ''motorizare''(cel coaxial care se duce de la LNB la receiver si, lipit de el, un altul cu 4 fire subtiri care se duce de la actuator la pozitioner).Daca vei folosi aceasta varianta (acest cablu) trebuie mare atentie la cele 4 fire caci doua sunt numai si numai pentru alimentarea motorului (actuatorului) iar doua NUMAI PENTRU SENZOR ! Daca ai pus din greseala firele de alimentare la senzor si nu la motor poti arunca actuatorul !!!.In actuator sunt inscriptionate clar intrarile (M1- M2 pentru alimentare si SENZOR).
Nu pot garanta nimic pentru Sat@Once dar daca tot ai placa DVB merita sa incerci.

#94
LINK

LINK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.06.2003
pai acum asa o folosesc doar ca din cand in cand se apuca si muta antena la primul satelit memorat!

#95
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Cum asa?.Nu mi-a facut niciodata treaba asta.

#96
LINK

LINK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.06.2003
e interesant sat@once daca iti place sa stai aiurea pe net...  altfel.... nu prea!

#97
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
INTERCEPTAREA  CONVORBIRILOR  TELEFONICE - de pe satelitul Arabsat !

Iata ca nu numai terestru se pot face interceptari ci si...''extraterestru''.
Pare incredibil dar arabii inca mai folosesc vechea tehnologie FDM in transmiterea de semnale audio si date prin satelit!.FDM este abrevierea de la Frequency Division Multiplex.La sol, semnalul obisnuit de telefonie este limitat la 3.4 Khz cu un filtru trece- banda si este apoi transformat in semnal SSB (modulatie cu banda laterara unica).Se grupeaza cate 12 conversatii telefonice sau transmisii fax si sunt apoi impartite in blocuri de cate 4 Khz.Prin tehnica de multiplexare in frecventa se creeaza din mai multe grupuri unul singur.Acesta poate include pana la 3600 de convorbiri telefonice!.Aceste convorbiri sunt transmise atat in banda C cat si in banda KU si pot fi interceptate de oricine poseda o instalatie satelit, cu mentiunea ca trebuie folosit un receiver satelit analogic si in plus un receptor cu banda laterara unica (SSB) care e folosit in general de radioamatori si care trebuie conectat cu un cablu, de la iesirea de antena a acestuia, la receiverul satelit, mai exact la iesirea RCA a receiverului satelit.
Cea mai buna frecventa pe satelit (cu cele mai multe convorbiri telefonice)este in banda C, pe 4.048 GHz, pe satelitul Arabsat la 26 grade EST.
In receptorul SSB trebuie cautat intre 0 si 3 MHz pe fiecare din cele doua benzi laterare.Se poate auzi cate o convorbire telefonica la fiecare 4 KHz in functie si de trafic...
Nu eu am fost cel care a incercat aceasta experienta interesanta (din pacate nu am acel receptor SSB) ci un redactor de la o revista de specialitate care a incercat acest lucru exact la un an de la atentatele di USA. Acum v-ati dat seama de unde stiau cei de la serviciile secrete americane de iminenta unor atacuri teroriste?.Si din pacate nu i-au luat in serios mai marii de la Casa Alba.

#98
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Incepand de azi, toate programele BBC, emit FTA. Nu am pus semne de exclamare deoarece pentru cei care locuiesc in Romania nu este tocmai o veste buna faptul ca toate programele BBC (mai putin BBC Parliament) emit pe satelitul Astra 2D, satelit care, din pacate pentru noi, nu poate fi receptionat decat cu antene de peste 6M.
Au fost raportate receptii (cu antene de 3M) din Napoli si vestul Ungariei.

Programele sunt:

BBC One, Two, Three, Four

BBC News 24

BBCi 8, 9, 10, 11, 12, 13

CBBC

CBeebies

BBC Parliament

Emit pe frecventele: 10.773H, 10.788V, 10.803.H, 10.818V, 10.847V, toate avand SR 22.000 si FEC 5/6  

Singurul program care nu emite pe Astra 2D si poate fi receptionat din Romania este BBC Parliament, care emite pe 12.129V, SR 27.500, FEC 2/3

Doar o defectiune la...... satelit, ne mai poate salva!

Attached Files



#99
LINK

LINK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.06.2003
rz... ia-ti un skystar! asa o sa vezi si unele progr codate!

#100
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
So far, cea mai buna si ieftina solutie de decodare e un PC (peste 1GHz) + SS2. Se poate decoda aproape tot ce misca la ora actuala (inclusiv POLSAT - care nu merge pe receivere cu CAM + FUNx) iar pretul de ~80Euro e inbatabil. Stima.

#101
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Si eu cu PC-ul meu la 500Mhz ce fac ?. Trebuie sa umblu mai intai la PC...si asta costa destul de mult!.

Apropo... mai stiti ceva de National TV?. Am inteles ca pana in toamna va incepe emisia, dar n-am reusit sa aflu pe ce satelit va fi si daca emisia e FTA

#102
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
Posibil sa mearga si cu 500MHz cu ceva mai mult RAM si o placa video mai de doamneajuta. SS1 merge sigur dar e destul de scumpa ~170Euro...mai bine faci un upgrade la PC  :yeah baby  De National TV nu se stie nimic momentan....

#103
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Am RAM de 256MB si placa TNT2 cu 32MB... dar calculatorul in sine e o rasnita (vreau sa-l schimb complet)

#104
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
Placa video iti recomand un ATI RADEON 9000 sau 9100 care fac decompresiempeg2 hardware si nu sint foarte scumpe (in jur de 2.500.000lei)

#105
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
ASTRA 2B 28.2 EST
12.441 V
27.500
3/4

program : BBCi

Pe aceasta frecventa au inceput transmisiile FTA interactive !!!
Azi a fost GOLF (campionat mondial).A fost superb.Am avut posibilitatea de a  selecta 4 camere TV aflate in locatii diferite!
Spre seara a fost un concert simfonic. Auditia.....de nota 10!
Sa vedem ce va urma...

P.S. Pacat ca nu exista un program cu aceste transmisii.Am cautat dar n-am gasit.
Cine vrea sa stie mai multe despre televiziunea interactiva poate accesa :

www.bbc.co.uk/digital/tv/interactive.shtml

#106
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
De adaugat si postul L!VE TV la 28.2EST pe 11.426 V  SR 27.500  FEC 2/3
Am vazut transmisii sportive pe acest post.

#107
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Si inca ceva...
Pe satelit mai exista o ''categorie'' de programe: cele care, din motive mai mult sau mai putin stiute, renunta temporar la...codare!
Acum pe satelit sunt 4 programe care au renuntat temporar la codare:

30 VEST Hispasat  progr.Megatrix si Eurosport News 11.972V  SR 27.500  FEC 3/4
  7 VEST Nilesat  progr.Art           12.034H  SR 27.500  FEC 3/4
  1 VEST Thor  progr.J@J          11.540V  SR 26.000  FEC 3/4
28.2EST Astra progr.Zee Music 11.973V  SR 27.500  FEC 2/3

P.S. Acum o saptamana si ceva chiar si HBO a emis free dar numai o jumatate de ora...
Altele ''rezista'' cateva zile sau chiar luni!

#108
LINK

LINK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.06.2003
are cineva habar cum scap de logo-ul elecard de pe ecran?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate