Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Instalația digitală de recepție prin satelit

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2764 replies to this topic

#73
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Una buna si una rea, pentru microbistii antenisti adevarati!

Cea buna - am gasit un link extrem de util microbistilor, in care se specifica ce post prin satelit transmite un meci anume,inclusiv daca e sau nu codat.
www.knplogic.co.uk/sport/

Cea rea - meciul cu Bosnia poate fi urmarit doar in reluare pe Romania International de la 21 : 00 ora RO (la 13EST si 16 EST)
Romania 1 transmite in direct dar codeaza!

NUUU POT SA CRED !!! MAI DEVREME AM ASCULTAT O MELODIE DANCE IN ROMANESTE PE UN POST DE RADIO SPANIOL ! (MAXIMA FM) Se spunea ceva de fete si baieti , n-am retinut exact , caci am realizat tarziu ca sunt de fapt cu muzica pe receiver!
La sfarsit spaniolii au zis - Violeta  I'm sexy -
Stie cineva mai multe despre aceasta Violeta de-a noastra?

P.S. Am facut o mica modificare la link. Acum merge perfect.

HAI ROMANIA !!!

#74
LINK

LINK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.06.2003
rz! poti sa scrii mai multe despre reglarea natenelor de satelit?

#75
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Link, spune-mi ce anume te intereseaza, pentru a fi cat mai la subiect, iar tu sa fii cat mai multumit!.
Intr-un topic,mai sus, am expus (e adevarat,pe scurt) pasii ce trebuiesc parcursi pentru o instalare cat mai corecta a sistemului.Sa stii ca nu e greu deloc,trebuie doar sa urmezi in ordinea cronologica etapele expuse in acel topic.
Am inteles ca vrei reglare de antena.Ai intampinat probleme?
Astept vesti de la tine!.

#76
LINK

LINK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.06.2003
hmm... intrebari am multe! inca nu mi-a venit placa (sky2) pe care am comandat-o de la Timisoara (ocazie cu, care am aflat ca un colet ajunge mai greu cu posta rapida decat cu cea "normala") si deci inca nu am avut ocazia sa incerc ceea ce mi-ai zis! Eu din cate am inteles ai nevoie de un "aparat" pt. gasirea satelitilor...

#77
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Exista si ''aparate'' pentru detectia semnalelor unor sateliti -SAT FINDER - dar nu e cazul caci poate fi gasit satelitul Astra si fara el.Trebuie sa accesezi www.satcodx.info/ si sa instalezi de acolo programul ''World of Satellites''.E un program in care trebuie sa introduci coordonatele locatiei tale pentru ca ulterior sa afli elevatia spre exemplu.O sa-ti placa acel program (are si alte optiuni, iti afiseaza satelitii in functie de ce diametru are antena ta si de locatie).O sa pun si un desen cu lantul de sateliti importanti (care au macar zece programe tv).Apropo... cat te-a costat cu totul, placa?

#78
LINK

LINK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.06.2003
pai placa + telecomanda (optionala) + o minunatie de posta rapida = 4 mil.

#79
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Un pret bun.Sa fiu sincer nu am avut pana acum inclinatie spre placi DVB dar nu se stie niciodata...

#80
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Am pus mai jos, in atasament, un desen cu lantul satelitilor cei mai importanti (care au in emisie FTA cel putin 10 programe TV) care se pot receptiona de la noi, excluzandu-i pe aceeia care nu prezinta interes (sa-ti misti antena doar pentru 2-3 programe chiar nu merita).

P.S. Unele programele apar si dispar de la o saptamana la alta, deci totul este orientativ, depinzand si de locatia utilizatorului, antena etc.

Attached Files



#81
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
NORVEGIA - ROMANIA

Live

Polsat Sport - 13 EST (Nagravision)
Nrk 1            - 1 VEST (Conax,Via1)
Ro 1              - 16 EST (Power Vu)

Inregistrare

Ro Int.          - 13,16 EST (FTA)
Teledeporte  - 30 VEST

HAI ROMANIA !!!

#82
LINK

LINK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.06.2003
avantajul DVB este ca poti decoda unele programe destul de usor. cred ca maine imi vine placa (deci poate reusesc sa vad meciul pe sat)

ah... si era sa uit HAI ROMANIA!

#83
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
Link:

Cel mai bine iti mai iei o montura H-H (duce offset pina la 1,2) si chemi pe cineva sa-ti regleze antena bine. Dupa aia poti comanda montura cu placa SS1 si (mai nou) SS2 si ea se duce unde vrei tu. Ce-i drept mai trebuie sa te mai scobesti prin buzunare :) Montura H-H e cam la 2.500.000lei, dar merita daca esti hotarit la o chestie....

#84
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Link,stai ca nici eu nu inteleg!.Acum ai o montura polara obisnuita,nu?.Abia dupa ce faci reglajul perfect pe cel mai sudic satelit dai drumul la rotire pe axa polara deci poti misca antena atat spre est cat si spre vest!.Da-mi informatii despre diametrul antenei,montura,Lnb,locatie(Bucuresti sau gresesc).

#85
LINK

LINK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.06.2003
am o antena 1.4 cu lnc 0.6, actuator si pozitioner cu diseqc 1.0 & 1.2 si placa skystar2 (Bucuresti)

#86
LINK

LINK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.06.2003
hmmm... din pacate nu stiu pe nimeni cu asa ceva...

#87
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Continua asha, ca faci bine ce faci... Eu shi multzi altzii folosim alte metode, poate mai ushoare dar mai BANOASE... (referitor la aparatura...  :D )

#88
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Metoda cu satelitul cel mai sudic e unica(referitor la instalare).Sa stii ca si in aceea epoca existau(cred ca mai sunt si acum)actuatoare profesionale care reglau automat si elevatia!!!.Deci nu aveai probleme nici cu satelitii aflati pe orbita inclinata!
Salutare

#89
LINK

LINK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.06.2003
WebMan... ne pare rau dar aici la tara noi inca mai aram cu ajutorul calului si mergem la cules de porumb! Am auzit si noi ca in Italia ar exista niste masini "profesionale" numite tractoare dar nu prea cred... chiar pot inlocui calul?

#90
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Nu inlocuieshte CALUL, dar STAB e unicul shi singurul CAL din lume... shi uite ca e facut in ITALIA!!!!!!!!!!!

--- Apropo, sunt ROMAN!!!!!!!

PS... Cred ca shtii ce-i STAB...    :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate