Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Instalația digitală de recepție prin satelit

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2764 replies to this topic

#2755
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
In cazul satelitului propus , cu semnal slab de acoperire in tara noastra ,  folosirea unei antene de calitate
este necesara , si as sugera echiparea ei cu un LNB Inverto Black Ultra  sau varianta mai noua
Inverto Ultra Single , care ar putea sa asigure un cistig de semnal mai substantial....


Greutatea antenei Emme , aprox 11 kg ar trebui sa fie in limitele rezistentei mecanice a mecanismului
de antrenare care echipeaza motorul Amiko DM3800 , insa sistemul de ancorare al antenei
ar trebui sa fie realizat robust si cu precizie .


Rafalele de vint puternic intilnite tot mai des in timpul anului si dimensiunea apreciabila a antenei
impun atentie in proiectarea si realizarea practica a unui sistem de ancorare robust .
Daca locatia permite , o instalare a sistemului la nivelul solului , ar fi avantajoasa.


Spor la treaba si mult succes in realizarea proiectului ...!

Attached Files


Edited by bowpack14, 19 April 2022 - 09:21.


#2756
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021
Multumesc pentru raspuns bowpack.

Am LNB Inverto Black Ultra l-am folosit la o antena de 60 cm acum cativa ani. In cazul meu folosesc trei receptoare de satelit si imi trebuie LNB cu 4 iesiri model Inverto. Cred acest LNB este perfect: LNB Inverto QUAD Black Premium 0.2 dB: https://www.elstar.r...price&order=ASC

Motorul suporta maxim 120 cm problema ca la mine in zona sunt rafale de vant puternic si foarte des. Dar am gasit pe alt site antena de 110 cm cu greutate de 10.2 Kg si la un pret mai bun: Antenă de satelit 110 cm Famaval TRX-EL 110 gri inchis: https://www.dipolnet...nchis_A9659.htm

Ca si aparat digital pentru reglat antene folosesc AMIKO TSC-1270

Sistemul meu de receptie este format din antena de 90 cm cu motorul H-H si vreau sa o inlocuiesc cu o antena mai mare si un motor H-H nou. Antena de 90 cm am sa o folosesc pentru satelitul Eutelsat 16 Est si sa mai adaug doua LNB-uri unul pentru Eurobird 9 Est si celalat pentru Astra 28.2 Est. Comutatorul actual care il folosesc este Amiko Premium D-401 exterior si  am sa inlocuiesc  cu  Comutator DiSEqC 8/1 de la AMIKO. Mai am o antena fixa de 80 cm care receptioneaza satelitii HotBird 13 Est si Astra 19.2 Est. Motorul vechi suporta antene pana la maxim 100 cm de aceea am montat antena de 90 cm.

#2757
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 06.09.2004

 STEFAN20152019, on 18 aprilie 2022 - 15:48, said:

Am un motor AMIKO DM3800 as putea sa instalez o antena de 115 cm sau trebuie o antena mai mica (ma refer ca greutatea antenei sa nu defecteze motorul). Ma intereseaza sa receptionez satelitul Badr 26 Est (MBC-urile),

Antena de 115 cm care vreau sa o cumpar: https://www.satmulti...offset-p141468/

Am exact combinatia asta. Este ok. Am lnb Inverto Black Ultra Twin.
Cu o remarca: am schimbat doua motoare in cautarea unuia care sa nu aiba deloc joc. Nu am reusit.

Edited by isr2002, 19 April 2022 - 10:48.


#2758
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 15.09.2021

 isr2002, on 19 aprilie 2022 - 10:47, said:

Am exact combinatia asta. Este ok. Am lnb Inverto Black Ultra Twin.

Motorul il am. Nu eram hotarat care din cele doua antene sa folosesc Emme esse sau Famval, dar in final aleg Antena Emme Esse de 115 cm si cu LNB Inverto QUAD Black Premium, de la satmultimedia.

#2759
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Cer si eu un pic de ajutor, m-ar interesa sa prind Freesat si ar fi de ajutor daca mi-ati recomanda ce aparatura am nevoie, eventual un site de incredere de unde le pot cumpara. Din ce am vazut imi trebuie receptor cu CONAX, antena parabolica (de 60 cm e suficient sau trebuie de 80cm?), plus LNB.  Si cablu, mufe, etc. Locatia e la munte, camp liber in fata, deci nu printre blocuri.
Se poate cu aceeasi antena sa mearga 2 receptoare? Cu ceva LNB dublu (twin) ? Mi-ar trebui pentru 2 locatii in aceeasi curte.

#2760
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,043
  • Înscris: 26.09.2010
Elstar sau Peruvision (google pentru site). Zic prima data sa incerci la Elstar, sigur vei găsi tot ce te interesează acolo. Daca nu, le poți combina comenzile. Ai nevoie de cardul Freesat, un receptor conax, antena satelit (recomand sa mergi cu 80cm, nu 60cm) lnb (acum tu decizi daca vrei single sau twin). Sau si mai, bine suni la ei si discuți cu ei, vezi ce iti recomanda in functie de ce buget ai.


Si da, se poate să folosești antena cu 2 receptoare, iti trebuie un LNB Twin. Numai ca, daca vrei si pe al doilea sa vezi programele Freesat, ai nevoie de încă un card. Sau, doar muți cardul dintr-un receiver in altul daca nu vrei sa folosești simultan ambele receptoare.

Edited by innesat, 19 February 2024 - 21:28.


#2761
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Se poate folosi doar un singur card Freesat pentru decodarea simultana a programelor pe doua receptoare ,
folosind o conexiune prin cablu UTP ( pentru transmisia datelor)  de tip crossover intre cele doua receptoare
si bineinteles setarea corespunzatoare a celor doua receptoare  in reteaua locala astfel formata .


Receptorul echipat cu cartela Freesat va trebui setat Server , iar cel fara cartela va trebui setat Client .
Receptoarele model Amiko mini HD 265 sunt echipate cu portul ethernet necesar legarii celor doua receptoare
folosind cablul UTP de tip crossover , care va trebui totusi confectionat la fata locului , pentru acoperirea
corespunzatoare a distantei / traseului dintre cele doua receptoare .

Attached Files


Edited by bowpack14, 21 February 2024 - 16:40.


#2762
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Buna treaba asta cu server si client. Gasisem mai aproape Amiko Mira 3 WiFi, vad ca nu are mufa pentru cablu retea, dar are WIFI.
https://www.digitals...mira3-wifi.html

Ar merge cu el tot asa, dar Wi-fi? Poate merge, dar o fi problema de transmisie. In teorie, cam la 20-30 de metri o sa fie receptoarele, prin pereti de rigips mai ales.

Edited by bai3tzash, 21 February 2024 - 16:48.


#2763
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Receptoarele echipate de fabricant cu Wi- Fi se pot conecta intre ele doar prin intermediul
unui router Wi-Fi , deci in aceasta situatie apare inca un aparat care trebuie cumparat ,
setat si lasat in priza non stop.

Distanta acoperita de emisia router-ului depinde mult de structurile /obstacolele existente
intre el si cele doua receptoare .


Din motivele aratate mai sus , am sugerat folosirea receptoarelor echipate cu port ethernet
care se pot conecta intre ele direct , prin cablu UTP pentru transmisia datelor .  
Montarea in pozitie a cablului UTP s-ar putea face in acelasi timp cu montarea cablului coaxial
care asigura semnalul receptorului de la LNB-ul antenei .


Practic , cablul UTP  ar putea sa  fie atasat de cablul coaxial folosind  banda izolatoare
si astfel nu vai mai fi nevoie de un efort suplimentar numai pentru montarea cablului UTP .
Costurile de instalare for fi unele modeste si transmisia datelor va fi una sigura , fara probleme .

Edited by bowpack14, 21 February 2024 - 17:20.


#2764
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Revin aici cu o întrebare. Am luat echipamentele, cu cartelă TVR deocamdată. Nu prind nimic pe serverul Eutelsat, oricât am mișcat antena. Am folosit aplicația de telefon Satelite Director ca să poziționez antena.
Din ce știu, cartela TVR nu trebuie activată, dar în receiver, la informații despre card ar trebui să arate data de activare, luna curentă cum ar veni. Mie îmi arată ca perioadă de activare luna ianuarie 1990. Poate fi de la asta că nu prind nimic?
Am căutat pe satelitul Eutelsat, datele de recepție TVR. Nu e deloc semnal, cel puțin așa arată receiverul. Din LNB vine semnal, am verificat cu multimetru.

Edited by bai3tzash, 03 March 2024 - 19:51.


#2765
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Atunci cind  antena este reglata corect , se vor receptiona chiar si fara cartela TVR
programele TVR International si TVR Folclor , care sunt transmise la liber , necodate.
Daca aceste doua programe nu se pot receptiona , cu siguranta trebuie refacut reglajul
antenei  iar folosirea doar a aplicatiei de pe telefonul mobil nu este suficienta .


In versiunile din anii trecuti ai  softului  receptoarelor Amiko ,  producatorul a inclus o faciltate
ingenioasa , de indicator acustic al prezentei semnalului cautat ...Nu stiu daca in soft-urile recente
mai este prezenta aceasta facilitate  , care ar ajuta foarte mult pozitionarea corecta a antenei ...


Daca lipseste aceasta facilitate , s-ar putea incerca reglajul in regie proprie ,
cu ajutorul unui aparat Satfinder si destul de multa rabdare ...
Sau , s-ar putea apela la serviciul contracost al unui instalator de antene satelit specializat ...

Attached Files


Edited by bowpack14, 03 March 2024 - 21:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate