Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Instalația digitală de recepție prin satelit

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2764 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Sper sa nu se supere cineva ca am pus acest topic,ceea ce vreau sa scot in evidenta este faptul ca preturile pentru o astfel de instalatie au scazut considerabil fata de acum doi ani cand practic nu prea puteai sa te ''atingi'' de ea ( mi-a picat fata cand am vazut primele preturi la receiverul digital free to air, care erau de 8 - 10 milioane).
Acum cu 4.900.000 lei poti achizitiona o instalatie digitala completa ''fixa''(un fel de a zice caci antena se poate totusi misca manual).Aceasta instalatie are in componenta o antena cu diametrul de 90 cm.Am facut aceasta precizare deoarece la ''farfurii'' preturile cresc dramatic cu fiecare centimentru in plus!.
Antena de 90 cm ar fi  limita pentru jumatatea estica a tarii noastre (in Moldova si Dobrogea ar fi indicata cea de 1,15 m) daca e sa receptionam cel mai important satelit,in opinia multora, HOTBIRD 13 grade EST de pe care se pot vedea acum nu mai putin de 200 posturi TV si aproximativ 100 de RADIO (muzica non -stop) toate free to air (adica in clar , fara plata).Daca miscati manual antena puteti receptiona suplimentar un numar considerabil de canale (inca vre-o 150 TV )caci mai sunt si alti sateliti ''puternici'' cu antene care au spoturile indreptate si catre Europa de est,receptia lor fiind posibila si cu antene incepand de la 60 cm pentru jumatatea de vest a tarii si 1,15 m pentru jumatatea de est a tarii.                                                    

VA URMA

#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
De ce dau ca exemplu instalatii cu antene mici?.Simplu, datorita pretului mic al antenei - 90 cm = 450.000 lei                                
                                    - 1,15 m = 680.000 lei
                                    - 1,25 m = 2.200.000 lei !!!
Antenele sunt offset (ovale) din aluminiu sau tabla iar preturile difera de la o firma la alta. Cele din fibra de sticla (daca se mai fac) sunt si mai ieftine dar atentie caci dupa 5 - 6 ani incepe sa se duca invelisul (staniolul) de pe ele!.

Costul instalatiei de mai sus se imparte pe componente astfel :

Receiver digital free to air (2000 canale) - 4.000.000 lei
LNC (0.6 db)                                            -    450.000 lei
Antena cu diametrul de 90cm (offset)        -  450.000 lei

La LNC cu cat este mai mica valoarea (db) cu atat e mai bun.
La antena cu cat este mai mare diametrul cu atat este mai buna.
La receiver conteaza timpul de trecere de pe un canal pe altul care este de sub o secunda la receiverele scumpe si doua la cele ieftine (eu zic ca merita sa astepti doua secunde pt. a vedea un program bun).

Receiverele ieftine sunt cele din Sud Korea dar sa stiti ca ei ,adica koreeni, au traditie in acest domeniu. Am inceput acest hobby cu un receiver analog de la ei prin 92 care functineaza super si acum iar cel digital la fel.

VA URMA

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Cel mai bun raport pret/calitate (ca nr.de programe)?
Instalatia mea :
receiver digital free-to air (2000 ch)        =4.200.000 lei
LNC (0,6 db)                                            =   450.000 lei
antena circulara cu diametrul de 1,40 m  =1.700.000 lei

Cine vrea ''motor'' la antena mai scoate din buzunar inca 900.000 lei pentru actuator si 1.200.000 lei pentru pozitionerul cu 24 de pozitii memorabile si telecomanda.

Pozitia mea geografica - centrul tarii

nr. programe (receptie perfecta) - 650 TV din toata lumea si 250 RADIO care difuzeaza muzica non - stop

P.S. Din lantul de sateliti importanti (care au cel putin 10 TV free to air ) imi lipseste HISPASAT (obstacol, sa-l ia naiba)

VA URMA

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Lantul de sateliti importanti care au cel putin 10 posturi TV in emisie libera si spre EUROPA arata cam asa :

Turksat 42 grade EST   === cel putin 30 TV
Sesat 36 EST                = 10 TV
EUROBIRD 28 EST         ==========  60 TV
Arabsat 26 EST             =========  50 TV
ASTRA 19 EST                ============  85 TV
Eutelsat 16 EST             == 15 TV
HOTBIRD 13 EST            ======================= 200 TV
Eutelsat 7 EST               = 10 TV
Sirius 5 EST                   == 15 TV

Intelsat 1 VEST             == 15 TV
Amos 4 VEST                 === 20 TV
Nilesat 7 VEST               =========== 70 TV
Telstar 15 VEST             = 10 TV
Hispasat 30 VEST          ==== 40 TV
  
Cam asta se prinde, cu antene de 1,4 - 1,8 m, din Romania.
Sa stiti ca am dat locatia aproximativa si denumirea ''populara''.
Mai sunt si alti sateliti, dar nu merita sa-ti misti antena pe un satelit care are doar 3 - 4 posturi.
La aceste locatii exista si sateliti copozitionati (astra, thor cu intelsat, astra cu eurobird etc.)

Am incercat sa folosesc un limbaj pe intelesul tuturor, cine vrea ceva superprofesional poate accesa :

www.satcodx.com/rom  
www.lyngsat.com

Site-ul Satcodx este excelent ,in limba romana, si-l accesez in mod curent.

Imi cer scuze pentru eventuale greseli si exprimari

Va urma si in alta zi

#5
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
Mi-am instalat si eu de curind o antena satelit.

Receiver (nokia dbox)  :yeah baby  + cartela FUN2 -  230euro
Offset 1,2m + montura H-H diseq 1.2 (montura polara cu actuator si pozitioner - allinone)  + LNB 0.5 DB + suport + manopera instalare - 4.800.000 lei

Programele FTA sint cam naspa nici nu prea m-am uitat la ele. Recomand in mod special pachetele Premiere si Canal Digitaal de pe Astra 19.2E si Viasat de pe Sirius 5E. Mai sint si altele, dar astea sint cele mai kool.

#6
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
Hmm, 99.99% din canalele FTA sunt foarte slabe, ca sa nu zic ca nu ai nici o sansa sa vezi filme in engleza.  Daca stii araba sau germana - foarte bine.

FTA merita doar daca esti interesat de muzica sau stiri.

In Bucuresti orice antena sub 1.5m e deja prea mica, transponderele slabe (si interesante) de pe Astra/Hotbird nu prea intra si esti la limita cu Sirius si Thor.

Onyx, e foarte bun pretul pentru antena+restul. Ce firma are oferta asta?

#7
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
Receiverul l-am luat din Germania de pe ebay...a fost foarte jos pretul in perioada aia. Poti lua si acum de pe ebay un receiver bun pe la 260euro. Cu al meu vad tot mai putin Conaxul de pe Thor (o sa rezolv si cind am timp). Restul mi-a adus baiatul care mi-a si montat-o. Pt preturi uita-te la www.strongsat.ro , www.elstar.ro

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Nu sunt chiar toate naspa. Eu nu consider naspa de exemplu programele lui Berlusconi si multe altele pe care am sa le listez intr-o alta zi, facand o clasificare tematica. Am insistat pe FTA deoarece sunt cele mai accesibile din punct de vedere financiar. Daca as fi inceput sa dau si preturile la receiverele cu cartela s-ar fi speriat lumea. Si asa pentru marea majoritate o instalatie digitala completa de 5.000.000 lei e mult (eu am strans bani din salariu vre-o 6 luni pentru a testa tehnologia digitala)

#9
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
Da, mediaset e f bun, dar si ei codeaza ocazional. Oricum, dpdv al programelor,  fata de cablu nu se compara, merita sa treci pe antena 100%.

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Exact. Sunt pasionat de muzica si stiri, dar ai si sport,sport extrem,documentare, canale tematice, etc. Intradevar filme bune nu prea sunt pe FTA. Sa nu credeti ca sunt impotriva celor codate stiu ca sunt cele mai bune (in curand e posibil sa le vad si eu) dar am facut referire la cea mai ieftina solutie digitala.

#11
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
RZ , ai uitat Intelsatul  de la 18° W , unde e FTA Prima TV ....

#12
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
Uitasem sa zic, pentru FTA mi se pare foarte bun si Astra 2A la 28.2 E, ai acolo ITV News, CNN, Sky News, jde programe de muzica, TNT full, Hollywood Classics, Reality TV, Extreme Sports etc etc.

Pe 5E ar mai fi Telesport, Atomic, Realitatea TV.

#13
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002

Quote

Originally posted by herske
Pe 5E ar mai fi Telesport, Atomic, Realitatea TV.

Telesport e CODAT IRDETO , celelalte, Atomic, Realitatea TV shi Etno TV sunt FTA

#14
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
In momentul de fata nu e codat cu nimic, e doar o mira in clar, am verificat cu 3 s in urma. O sa ma uit si maine sa vad daca e codat dar nu cred.

#15
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Emite SPORADIC, nu au un program clar...

Cind emite e codat IRDETO, dă meciuri NBA, NHL... Meciuri din Premier League....

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
WebMan, i-am pus in lista pe cei care au mai mult de 10 posturi TV, e orientativ, oricum apar si dispar prgrame FTA aproape zilnic, se tot muta de colo colo de inebunesti cand trebuie sa bagi noile setari. Alt lucru prost e cu posturile romanesti care  sunt ''imprastiate'' peste tot pe orbita!.Nu puteau fii pe acelasi satelit toate?.Gaseau un satelit mai ieftin si rezolvau problema.Sa misti tot timpul antena dintr-o parte in alta e cam incomod.Programele romanesti FTA si cele codate care se vad de la noi sunt pe: Intelsat 18 V ,Amos 4 V,Sirius 5 E,Hotbird 13, Eutelsat 16 E)

#17
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
VARU, cu stima shi respect...

Nu ne-am vazut de ceva timp, deh, am fost mult plecat... stii cum e munca mea...

Tzinem legatura...

#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Herske, intradevar satelitii Astra si Eurobird copozitionati la 28.2 E au programe interesante.Sunt pe locul 2 in clasamentul personal. Ascultati neaparat si posturile de radio englezesti (ex. BBC one, XFM , Virgin, Planet Rock etc.) de pe acesti sateliti caci au acustica excelenta ca sa nu mai zic de muzica !. Ascult printr-un Home Cinema si nu pot sa va descriu in cuvinte cum se aude si la filme la fel

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate