Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Bicarbonat de sodiu

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,279
  • Înscris: 05.06.2002
ai citit sfarsitul postului cu numarul 8?

#20
Jackz0rN

Jackz0rN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 18.07.2007
Acum am citit , poti fi putin mai explicit ? Cum sta treaba cu oxigenul activ si cum se aplica si la cat timp si de unde se poate cumpara ..

#21
INs0mNIaK

INs0mNIaK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.03.2007
sincer nu cred ca e grozav sa iti cumperi singur aceste lucruri ... plus ca ai nevoie de niste gutiere in care sa folosesti substantele respective. mergi la un dentist daca doresti albirea dintilor si o sa ti se ofere mai multe variante...

#22
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009
Ce inseamna mai exact "a nu exagera cu bicarbonatul de sodiu"?

#23
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006
Dacă întradevăr are vreun efect benefic bicarbonatul de sodiu aplicat cu periuța de dinți, atunci sunt sigur că se găsește în compoziția pastei de dinți.

#24
albiredinti

albiredinti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.11.2009

View Post4nDr3i, on 8th November 2009, 14:58, said:

Dacă întradevăr are vreun efect benefic bicarbonatul de sodiu aplicat cu periuța de dinți, atunci sunt sigur că se găsește în compoziția pastei de dinți.
Era intr-o vreme o reclama, si cred ca exista si acum pe piata pasta de dinti colgate baking soda.  Baking soda inseamna bicarbonat de Na.
Am citit si postarile de mai sus in fuga si am vazut multe pareri impartite, si le mai impart si eu putin. Bicarbonatul este bun pentru curatarea dintilor (nu albire)  datorita structurii sale, e un fel de tix pt vase. Pe periuta el poate indeparta placa bacteriana unde are acces periuta, in schimb in cabinet se patrunde interdentar, si mai ales pentru asta e facuta operatiunea, altfel era suficient periajul cu pasta abraziva. Nu trebuie folosit excesiv pentru ca poate abraza dintii si irita gingiile. In rest el e tolerat foarte bine de organism, si chiar daca este ingerat din greseala in cantitati mici nu face decat sa neutralizeze aciditatea din stomac, altcev a nimic rau. Acum cu albirile; am observat parerile celorlalti si le respect, insa as vrea sa nu se considere ca nu este etic sa faci tratamente de albit. Fiecare om isi alege cum isi investeste banii, iar albirile, si de fapt tot ce tine de estetica dentara, in afara de cativa care le fac de moft, sunt investitii in ei insisi. Abordarea medicilor cred ca trebuie sa fie deschisa si sincera intradevar, specificand anumite riscuri, dar nu putem fi inchisi pentru ce este nou, fara macar sa stim despre ce este vorba. Cand ti se pune pe masa o substanta care e certificata de oms pentru a fi folosita in cadrul unui cabinet nu cred ca se pune problema cat de mult rau iti face. Contraindicatiile care sunt 3 mari si late (dinti care nu au camera pulpara inchisa, sarcina pt ca nu e testat, fisuri in smalt) trebuiesc specificate de la inceput de catre medic, si orice nelamurire, principiul de actiune al substantei respective. Apoi posibile efecte secundare. Ca si medicamentele, inainte de a fi aprobate se fac teste pe esantioane. Produsul pe care il folosesc eu: la 5% au fost observate hipersensibilitate pana la 2 zile dupa efectuarea tratamentului, si dureri in timpul tratamentui. Principiul e simplu. Peroxidul (mai nou de hidrogen care e mai putin nociv decat carbamida) patrunde prin smalt la dentina, o albeste, nu irita pulpa, culoarea dentinei da culoarea dintelui, pacientul pleaca fericit si 2 zile n-are voie cola.

#25
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007
Salutare! Vin si eu cu o nelamurire. Iata de unde incepe. Verisorul unui bun prieten de al meu are dintii extraordinar de albi, lucru care m a ambitionat sa i urmez sfatul. El mi a zis ca dupa fiecare masa se spala pe dinti (nu conteaza pentru el genul de pasta pe care o foloseste) si foloseste si colgate sensitive ca apa de gura. Face lucrul asta de cand era in clasa a 8 - a (pe atunci nu cred ca exista o astfel de apa de gura dar trecem peste) Acum are 30 de ani. Sa inteleg ca un periaj dupa fiecare masa albeste dintii? Banuiesc eu ca da, dar chiar intr o perioada asa de mare? Plus ca eu de cand folosesc metoda asta, cam de 2 saptamani parca am un pic dintii sensibili la periaj. Sa fie oare periuta de dinti de vina? E un oral b cu vibrati. Cat despre albit sa fiu sincer ei par mai curati si mai albi dar albul asta parca nu e asa uniform. Sfaturi?

#26
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009

View PostGiGonT3, on 18th December 2009, 22:16, said:

Salutare! Vin si eu cu o nelamurire. Iata de unde incepe. Verisorul unui bun prieten de al meu are dintii extraordinar de albi, lucru care m a ambitionat sa i urmez sfatul. El mi a zis ca dupa fiecare masa se spala pe dinti (nu conteaza pentru el genul de pasta pe care o foloseste) si foloseste si colgate sensitive ca apa de gura. Face lucrul asta de cand era in clasa a 8 - a (pe atunci nu cred ca exista o astfel de apa de gura dar trecem peste) Acum are 30 de ani. Sa inteleg ca un periaj dupa fiecare masa albeste dintii? Banuiesc eu ca da, dar chiar intr o perioada asa de mare? Plus ca eu de cand folosesc metoda asta, cam de 2 saptamani parca am un pic dintii sensibili la periaj. Sa fie oare periuta de dinti de vina? E un oral b cu vibrati. Cat despre albit sa fiu sincer ei par mai curati si mai albi dar albul asta parca nu e asa uniform. Sfaturi?
Ca e iluzie sau nu, cand nu ma spal pe dinti o zi sau doua, imi vad dintii galbeni. Apoi, cum ma spal, parca revin la normal.

#27
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

View Postdanctes, on 19th December 2009, 01:14, said:

Ca e iluzie sau nu, cand nu ma spal pe dinti o zi sau doua, imi vad dintii galbeni. Apoi, cum ma spal, parca revin la normal.
nu mi dau seama... la fel ca tine si eu am nevoie de cateva indicatii.

Edited by GiGonT3, 19 December 2009 - 11:48.


#28
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

View PostGiGonT3, on 18th December 2009, 22:16, said:

Salutare! Vin si eu cu o nelamurire. Iata de unde incepe. Verisorul unui bun prieten de al meu are dintii extraordinar de albi, lucru care m a ambitionat sa i urmez sfatul. El mi a zis ca dupa fiecare masa se spala pe dinti (nu conteaza pentru el genul de pasta pe care o foloseste) si foloseste si colgate sensitive ca apa de gura. Face lucrul asta de cand era in clasa a 8 - a (pe atunci nu cred ca exista o astfel de apa de gura dar trecem peste) Acum are 30 de ani. Sa inteleg ca un periaj dupa fiecare masa albeste dintii? Banuiesc eu ca da, dar chiar intr o perioada asa de mare? Plus ca eu de cand folosesc metoda asta, cam de 2 saptamani parca am un pic dintii sensibili la periaj. Sa fie oare periuta de dinti de vina? E un oral b cu vibrati. Cat despre albit sa fiu sincer ei par mai curati si mai albi dar albul asta parca nu e asa uniform. Sfaturi?
Un periaj dupa fiecare masa nu "albeste" dintii, insa indeparteaza resturile alimentare, astfel incat dintii revin la culoarea lor naturala.
Daca periati dintii asa de des, si "intempestiv", atunci trebuie sa treceti la o periuta de dinti "soft", altfel apare sensibilitatea de care vorbeati, adica daca tehnica de periaj este "brutala", apar leziuni de periaj - mai ales la coletul dintilor, si apar durerile de dinti. Cu o periuta de dinti moale, nu se intampla acest lucru.
Dintii se albesc cu adevarat doar printr-o curatire profesionala, executata la dentist, sau prin albiri dentare.
...Iar la bicarbonat, daca adaugati niste faina, puteti chiar coace o prajitura.. :-)

#29
GiGonT3

GiGonT3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.05.2007

View PostDr-Dora, on 19th December 2009, 14:00, said:

Un periaj dupa fiecare masa nu "albeste" dintii, insa indeparteaza resturile alimentare, astfel incat dintii revin la culoarea lor naturala.
Daca periati dintii asa de des, si "intempestiv", atunci trebuie sa treceti la o periuta de dinti "soft", altfel apare sensibilitatea de care vorbeati, adica daca tehnica de periaj este "brutala", apar leziuni de periaj - mai ales la coletul dintilor, si apar durerile de dinti. Cu o periuta de dinti moale, nu se intampla acest lucru.
Dintii se albesc cu adevarat doar printr-o curatire profesionala, executata la dentist, sau prin albiri dentare.
...Iar la bicarbonat, daca adaugati niste faina, puteti chiar coace o prajitura.. :-)


atunci nu inteleg cum cineva a reusit chestia asta doar cu pasta de dinti, ce i drept intr un timp mai mare si chiar mi a spus ca si a sfatuit prietenii fumatori sau nefumatori sa fac la fel. pt cei fumatori nu mai stiu ce le a recomandat dar pentru cei nefumatori ca mine a zis doar pasta de dinti, nu conteaza ce fel si apa de gura sennsitive urmand ca rezultatele sa vina de la sine. acum legat de prajituri, am vazut mai multe post uri in care userii spuneau ca la ei a dat rezultate :) poate asa e poate nu dar ma gandeam ca nu chiar toti sa minta.

#30
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

View PostGiGonT3, on 21st December 2009, 12:52, said:

atunci nu inteleg cum cineva a reusit chestia asta doar cu pasta de dinti, ce i drept intr un timp mai mare si chiar mi a spus ca si a sfatuit prietenii fumatori sau nefumatori sa fac la fel. pt cei fumatori nu mai stiu ce le a recomandat dar pentru cei nefumatori ca mine a zis doar pasta de dinti, nu conteaza ce fel si apa de gura sennsitive urmand ca rezultatele sa vina de la sine. acum legat de prajituri, am vazut mai multe post uri in care userii spuneau ca la ei a dat rezultate :) poate asa e poate nu dar ma gandeam ca nu chiar toti sa minta.
Pastele de dinti, daca ar fi sa albeasca asa de tare dintii (a propos, ati vazut dintii colegului si inainte si dupa "albire"?), ar trebui sa aiba o granulatie mult mai mare, nu stiu sa existe in comert asa ceva, iar restul - credeti-ma pe cuvant, sunt doar reclama.
Dar daca sunteti asa de convins ca functioneaza asa, cu pasta de dinti si cu apa de gura, atunci incercati asa, nu-i nici o problema! Insa culoarea dintilor difera de la individ la individ, poate la Dvs au o nuanta mai galbena,iar la colegul sunt la origine mai albi, si atuncea tot la albire profesionala trebuie sa apelati.
Un lucru insa e sigur; cu albire sau fara, la dinti albi ca "chiuveta" tot n-o sa ajungeti! :-)

#31
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ca veceul și evitai cacofonia :D
Ai dreptate, pastele din comerț sunt pur și simplu reclame pentru fraieri! O albire doar în cabinet se poate face...

#32
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008

View PostGiGonT3, on 21st December 2009, 11:52, said:

atunci nu inteleg cum cineva a reusit chestia asta doar cu pasta de dinti, ce i drept intr un timp mai mare si chiar mi a spus ca si a sfatuit prietenii fumatori sau nefumatori sa fac la fel. pt cei fumatori nu mai stiu ce le a recomandat dar pentru cei nefumatori ca mine a zis doar pasta de dinti, nu conteaza ce fel si apa de gura sennsitive urmand ca rezultatele sa vina de la sine. acum legat de prajituri, am vazut mai multe post uri in care userii spuneau ca la ei a dat rezultate :) poate asa e poate nu dar ma gandeam ca nu chiar toti sa minta.
In urma unui periaj intempestiv pe o durata lunga de timp poate sa apara abrazie patologica la nivelul smaltului, adica prin periaj se subtiaza stratul de smalt inlaturand si smaltul colorat in acest timp avand efect de albire. Partea negativa este ca in timp dintii devin sensibili si fragili si structura lor de rezistenta este afectata. Nici apele de gura nu este indicat sa fie folosite timp foarte indelungat si fara indicatia medicului stomatolog. Ceea ce face prietenul tau are cam acelasi efect cu o albire profesionala cu substante pe baza de peroxid care dizolva o parte din smalt, subtierea smaltului fiind de evitat fiind de preferat dinti sanatosi si curati chiar daca nu sunt de un alb imaculat.

PS. Mai conteaza si granulatia pe care o au particulele din pastele de dinti pentru ca unele nu sunt indicate pentru uz indelungat avand exact acest efect de abrazie patologica.

#33
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

View Postlordlukas87, on 21st December 2009, 22:37, said:

In urma unui periaj intempestiv pe o durata lunga de timp poate sa apara abrazie patologica la nivelul smaltului, adica prin periaj se subtiaza stratul de smalt inlaturand si smaltul colorat in acest timp avand efect de albire. Partea negativa este ca in timp dintii devin sensibili si fragili si structura lor de rezistenta este afectata. Nici apele de gura nu este indicat sa fie folosite timp foarte indelungat si fara indicatia medicului stomatolog. Ceea ce face prietenul tau are cam acelasi efect cu o albire profesionala cu substante pe baza de peroxid care dizolva o parte din smalt, subtierea smaltului fiind de evitat fiind de preferat dinti sanatosi si curati chiar daca nu sunt de un alb imaculat.

PS. Mai conteaza si granulatia pe care o au particulele din pastele de dinti pentru ca unele nu sunt indicate pentru uz indelungat avand exact acest efect de abrazie patologica.
...ne spuneti si noua de ce apele de gura nu trebuie folosite timp foarte indelungat si fara indicatia stomatologului? - nu stiu sa fie daunatoare, ba din contra, daca ne referim la Listerine, de exemplu, este recomandat de folosit chiar de doua ori pe zi , pe termen foaaaaarte lung, pentru mentinerea igienei, alaturi de ata dentara si periutele interdentare- nu ne referim aici, la acest subiect la clorhexidina, care chiar ca ingalbeneste dintii!
De ce fara indicatia medicului - ca doar se poate cumpara fara rezeta...
Nu va suparati, dar nu prea inteleg...

#34
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008

View PostDr-Dora, on 21st December 2009, 22:47, said:

...ne spuneti si noua de ce apele de gura nu trebuie folosite timp foarte indelungat si fara indicatia stomatologului? - nu stiu sa fie daunatoare, ba din contra, daca ne referim la Listerine, de exemplu, este recomandat de folosit chiar de doua ori pe zi , pe termen foaaaaarte lung, pentru mentinerea igienei, alaturi de ata dentara si periutele interdentare- nu ne referim aici, la acest subiect la clorhexidina, care chiar ca ingalbeneste dintii!
De ce fara indicatia medicului - ca doar se poate cumpara fara rezeta...
Nu va suparati, dar nu prea inteleg...
Aveti dreptate, ma refeream la cele ce contin clorhexidina. Sunt de parere ca nu e necesar pentru o igena orala buna de utilizarea apelor de gura in mod regulat atat timp cat la controalele periodice evaluarea indicelui de placa are valori bune si pacientul nu se plange de halena. De ce? Sunt de parere ca nu trebuie sa folosim anumite substante daca nu este neaparat nevoie de ele. E foarte probabil ca multi nu vor fi de acord cu mine, fiind totusi doar o parere personale nimic mai mult. Pentru a sustine afirmatia mea am si niste argumente, dar ele nu ridica prea mari probleme incat sa se contraindice utilizarea apelor de gura pe durata lunga fara nici o restrictie.

#35
Dr-Dora

Dr-Dora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 25.11.2009

View PostGiGonT3, on 21st December 2009, 11:52, said:

atunci nu inteleg cum cineva a reusit chestia asta doar cu pasta de dinti, ce i drept intr un timp mai mare si chiar mi a spus ca si a sfatuit prietenii fumatori sau nefumatori sa fac la fel. pt cei fumatori nu mai stiu ce le a recomandat dar pentru cei nefumatori ca mine a zis doar pasta de dinti, nu conteaza ce fel si apa de gura sennsitive urmand ca rezultatele sa vina de la sine. acum legat de prajituri, am vazut mai multe post uri in care userii spuneau ca la ei a dat rezultate :) poate asa e poate nu dar ma gandeam ca nu chiar toti sa minta.
ce pasta de dinti are colegul?
...asa, de curiozitate..:-)

View Postlordlukas87, on 21st December 2009, 23:07, said:

Aveti dreptate, ma refeream la cele ce contin clorhexidina. Sunt de parere ca nu e necesar pentru o igena orala buna de utilizarea apelor de gura in mod regulat atat timp cat la controalele periodice evaluarea indicelui de placa are valori bune si pacientul nu se plange de halena. De ce? Sunt de parere ca nu trebuie sa folosim anumite substante daca nu este neaparat nevoie de ele. E foarte probabil ca multi nu vor fi de acord cu mine, fiind totusi doar o parere personale nimic mai mult. Pentru a sustine afirmatia mea am si niste argumente, dar ele nu ridica prea mari probleme incat sa se contraindice utilizarea apelor de gura pe durata lunga fara nici o restrictie.
Asa este, pana la urma si cu apele de gura tot "gargara comerciala"este.
Controalele  periodice sunt de neinlocuit!
...Si salut initiativa Dvs, uitata cam peste tot, de a se efectua indicii de placa, API, BPI, SBI, etc.,felicitari, at trebui sa urmam cu totii exemplul Dvs.!!! :coolspeak:

#36
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

View Postripper, on 21st December 2009, 21:31, said:

Ca veceul și evitai cacofonia :D
Ai dreptate, pastele din comerț sunt pur și simplu reclame pentru fraieri! O albire doar în cabinet se poate face...
Exista vreo metoda de albire a dintilor "noninvaziva" pentru smalt?
Problema mea, fiind o maniaca cu igiena orala, este ca independent de pasta si apa de gura folosita , la cateva luni se produce "tartru seric", nu stiu daca are sau nu legatura cu faptul ca am o dantura inghesuita si beau multa cafea(stiu, coloreaza).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate