Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

un apropo subtil - pleonasm?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
ca_rniv_al

ca_rniv_al

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2009
am avut o discutie cu mai multi oameni despre acest lucru. majoritatea spun ca e pleonasm insa nu sunt chiar atat de sigur. un apropo ar fi "ce bine ar fi daca am fi la mare/strand" si unul subtil ar fi "as avea chef de-o baie". sau nu?

#2
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Nu, nu e pleonasm. Un apropo (aluzie) poate fi brutal sau ostentativ, sau poate fi subtil, discret.

#3
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 ca_rniv_al, on May 18 2009, 05:05, said:

majoritatea spun ca e pleonasm insa nu sunt chiar atat de sigur. un apropo ar fi "ce bine ar fi daca am fi la mare/strand" si unul subtil ar fi "as avea chef de-o baie". sau nu?
Nu este pleonasm. Mă tem că vînătoarea de pleonasme începe să devină la fel de ridicolă ca aceea de cacofonii, dovadă că din ce în ce mai multă lume acordă atenție formei și nu fondului.

Apropoul este o aluzie, de obicei răutăcioasă. Aluzia este exprimarea ocolită a unei critici, a unei dorințe, a unei întrebări etc. sau cum se spune „a bate șaua să priceapă iapa”. Caracterul indirect al apropoului este cel care ne poate poate face să credem că orice apropo este subtil, dar nu este. Există apropouri foarte transparente, chiar supărător de transparente, și apropouri subtile, care de multe ori rămîn neînțelese sau pe care nu le înțelege decît cine cunoaște bine contextul.

Exemplele pe care le-ați dat nu sînt niște apropouri, ci simple dorințe exprimate cît se poate de direct: vreau să merg la mare, vreau să fac o baie. Nu știu ce vi se pare subtil la al doilea, sau poate o fi atît de subtil încît nu-mi dau eu seama că se face aluzie la ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate