Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

functie in matlab

  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
no-limit

no-limit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.12.2007
Buna. Am si eu nevoie de ajutor. Am de facut in matlab un program pt un proiect care sa rezolve o functie de gradul 2 si care sa o reprezinte grafic. Chestiunea este ca eu nu stiu cum sa folosesc acest program fiindca in afara de c++ in liceu alt limbaj de programare n-am mai folosit pana acum. Asa ca va rog frumos cei care stiti sa ma ajutati si pe mine la problema asta ca sunt total capucino la acest capitol.

#2
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
x=xmin:dx:xmax;
f=a*x.*x+b*x+c;
figure(1);
plot(x,f);


#3
no-limit

no-limit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 12.12.2007
ms, dar tot nu ma descurc:( astea le copiez in command windows, sau unde? ca eu asa am incercat si dupa ce am scris totul si am dat enter  am primit o eroarea asta  "??? Undefined function or variable 'xmin'." trebuie sa modific eu cva la functia asta? si ce trebuie sa-i dau ca sa ruleze plz. va rog sa imi explictatie si mie ce pasi trebuie sa urmez ca sa mearga programul asta ca nu ma descurc daca pana acum n-am avut deloc tangenta cu el.

Edited by no-limit, 14 May 2009 - 19:01.


#4
NumeDeCod

NumeDeCod

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 11.03.2005

View Postno-limit, on May 14 2009, 19:59, said:

ms, dar tot nu ma descurc:( astea le copiez in command windows, sau unde? ca eu asa am incercat si dupa ce am scris totul si am dat enter  am primit o eroarea asta  "??? Undefined function or variable 'xmin'." trebuie sa modific eu cva la functia asta? si ce trebuie sa-i dau ca sa ruleze plz. va rog sa imi explictatie si mie ce pasi trebuie sa urmez ca sa mearga programul asta ca nu ma descurc daca pana acum n-am avut deloc tangenta cu el.
Uite aici un tutorial:

Pasul 1: distingi conceptual diferenta dintre C++ si Matlab
Pasul 2: iti dai seama ca ai postat complet aiurea
Pasul 3: faci ce vrei tu la pasul asta ca nu ma intereseaza. Personal iti recomand sa cauti un tutorial de "matlab for complete beginners" ca sa iti dai seama ce inseamna aia variabila nedefinita, sistem de axe de coordonate, plot de grafice, etc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate