Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Intrebare intrebatoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
unknown9216

unknown9216

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.09.2007
Am si eu o intrebare,cam absurda ce e drept...
Sa presupunem ca nucleul pamantului nu ar fi atat de incalzit si sa mai presupunem ca din locul in care stam am putea sapa o groapa care sa treaca fix prin mijlocul pamantului si sa ajunga pe partea cealalta a lui.Stiu ca nu se poate dar..sa presupunem.Dupa ce am sapat groapa si toate cele,ce se intampla daca ne aruncam in ea?Pana unde pic?Raman in aer cand ajung la centrul pamantului?

#2
senoctar

senoctar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 01.07.2006
Ca model fizic ramanem in aer, bine osciland un timp inainte. Noi suntem atrasi (sau "lipiti") de pamant din cauza fortei gravitationale, insa forta gravitationala se aplica pentru fiecare molecula si atom in parte. De fapt noi si cand suntem pe suprafata pamantului nu suntem atrasi numai in jos dar compunerea fortelor va fi pe acea directie. Cand sari in groapa (sau tunel) vei fi atras in "jos" pana treci de centru cand proportia de masa se schimba si compunerea fortelor va avea sensul invers.

Poate o vreme rezultatul acesta parea ciudat, dar la fel era si cu aventurarea in spatiu ("Daca am ajunge destul de departe de Pamant ce s-ar intampla ?", in acest caz am reusit sa ajungem si a fost cum ne-am asteptat, plutim)

Edited by senoctar, 10 May 2009 - 00:44.


#3
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Am ramane in centru ;))

#4
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postunknown9216, on May 10 2009, 05:38, said:

Dupa ce am sapat groapa si toate cele,ce se intampla daca ne aruncam in ea?Pana unde pic?Raman in aer cand ajung la centrul pamantului?
Pînă în centrul Pămîntului mișcarea este accelerată. Viteza devine maximă în centru, după care urmează decelerația. În lipsa frecării cu aerul corpul ajunge pînă la celălalt capăt al tunelului, unde viteza sa devine zero. Lăsat liber corpul va continua să oscileze de la un capăt la celălalt. (Tunelul trebuie construit pe direcția polilor, altfel corpul se lovește de perete din cauza rotației Pămîntului.)

Accelerația nu este constantă, ci depinde de distanța pînă la centrul planetei. Pentru o planetă sferică, dacă densitatea e uniformă, accelerația gravitațională într-un punct oarecare din interiorul ei se poate calcula simplu împărțind volumul planetei în două părți, delimitate de acea sferă concentrică cu planeta pe care se află punctul unde vrem să calculăm accelerația. Volumul planetei care se află în exteriorul acestei sfere nu contribuie cu nimic la gravitație (forțele de atracție își anulează reciproc efectul). Volumul aflat în interiorul sferei se poate considera ca fiind punctiform, în centrul planetei.

#5
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
http://forum.softped...howtopic=454742

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate