Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Sfac Codecuri...

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
Buna, de curand am achizitionat o camera HDVi, si un sistem + software...in jurul unui procesor Q9650, raid0 cu 4 Raptor.. 4GB RAM...restul componentelor nu le mai insir, sunt toate cum trebuie. Am WindowsXP SP3, Premiere CS3 pentru editare.

Inrebare: Ce codecuri sa instalez in acest computer ?

... avand in vedere ca il voi folosii pentru Encodare a unor fisiere de tip:

        - MKV, M2T(default for Sony CamCorder), VMW9, DivX-uri, MPEG2...xVid.

Banuiesc ca nu merge sa instalez pachete de codecuri, de aceea m-am oprit la instalarea win+drivere, si astept parerea voastra. Oricum mi-am facut o imagine cu un programel, asa ca as putea incerca mai multe variante, insa sunt derutat de cuvantul Encodare. Ca pana acum nu aveam treaba decat cu DV to DVD.

Nota: Nu ma trimiteti pe Google.

Edited by gilbertsparios, 09 May 2009 - 13:03.


#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai daca folosesti premiere, la ce iti mai trebuie si codecuri? Prelucrezi cei ai filmat cu camera cu Premiere si gata.

Eu am asa: ffdshow (decodeaza cam toate tipurile de video+audio), X264 pentru codare in H264 AVC. Media Player Classic Home Cinema pentru redare, haali ca si splitter pentru fisierele MKV. Muxere: MKVMerge Gui pentru MKV si TSMuxer (sau multiAVCHD) pentru containerele TS, M2TS, Blu-Ray, AVCHD. Program de codare in H264: megui.

enjoy,
Mtz

#3
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
da, multumesc ptr raspuns. nusht , aveam impresia ca si Premiere foloseste codec-urile din System... am cumparat oricum si DivX Encoder... nu-mi pare rau...chiar face bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate