Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Parcarea pe scuar

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ksian

ksian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.04.2005
Este legala parcarea pe scuar, sau nu? Si daca nu este, care este legea care interzice.

Multumesc.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 ksian, on May 4 2009, 10:37, said:

Este legala parcarea pe scuar, sau nu? Si daca nu este, care este legea care interzice.

Multumesc.

pai  foarte simplu, daca e scuar cu spatiu verde, n-ai voie sa opresti pe spatiul verde,
daca e scuar pietonal, intre sensuri, trebuie sa lasi minim 1 metru spatiu liber

in acest mod te pot arde linistiti de cate ori doresc.

daca lasi spatiu liber 1 m si nu e indicator de oprire/stationare/parcare interzisa, da-i bataie.

eu unul de alte impedimente nu stiu

#3
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007

 ksian, on 4th May 2009, 10:37, said:

Este legala parcarea pe scuar, sau nu? Si daca nu este, care este legea care interzice.

Multumesc.
Iti dau un exemplu. Am parcat pe Lascar Catargiu, in afara spatiului verde si lasand o gramada de spatiu pentru pietoni. Mi-am luat 2 amenzi pentru parcare ( desi masina nu a fost miscata ) din cauza logicii dupa colt a..... Explicatia politistului care mi-a punea instiintarile in geam: A trecut de 2 ori masina radar asa ca ati luat 2 amenzi. Imi venea sa ii fac chipiul guler. In fine, sesizare pe mail, ca rezultat s-a prezentat un Comisar cu legea in brate si mi-a aratat foarte clar scris in lege ca nu ai voie sa parchezi pe trotuar daca nu ai indicator care permite parcarea, indiferent cat spatiu lasi pentru pietoni. A fost de acord ca a fost o prostie sa imi iau 2 amenzi pentru acelasi lucru, asa ca o amenda a fost anulata din start. A doua a fost si ea anulata dupa ce l-am tinut 45 min in explicatii logice si de bun-simt ( Politia platita din banii mei ma amendeaza cand nu imi creeaza conditii sa respect legea) si pana la urma mi-a anulat-o si pe cealalta ( cred ca mai mult ca sa scape de gura mea)  :D  Dar asta e o exceptie, a doua oara nu mai iese. Oricum esti pasibil de amenda daca parchezi pe trotuar si nu e indicator care sa permita parcarea.

#4
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
@abunea
Ne poti explica mai amanuntit cum ti s-au anulat de catre politist cele 2 amenzi?
Erau cumva PV de contraventie sau simpli fluturasi?

Edited by valeriu.b, 01 June 2009 - 16:09.


#5
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
PV-ul poate fi anulat doar de instanta de judecata.

#6
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Cu gurita lui mi-a spus asa, prima amenda se anuleaza automat, pentru ca nu puteti primi 2 amenzi pentru aceeasi fapta. Daca as fi miscat masina din loc era ok, dar eu nu aveam de unde sa stiu ca mi-am incasat si prima amenda. Referitor la a doua amenda, mi-a zis ca mi-o anuleaza si pe aia. Treaba a fost acum 2 ani si nici pana acum nu a aparut la impozit, deci e clar ca a fost anulata. Cum? Habar nu am si nici nu m-am strofocat sa aflu. Este foarte posibil ca ei sa nu fi apucat sa faca PV. Erau sute de masini parcate pe Lascar Catargiu, imagineaza-ti ca nu faceau toate PV-urile pe loc. De asta primim cu intarziere si amenzile de pe DN1. Ei treceau cu masina radar de la un capat la altul, filmau masinile oprite, iar un politist punea o notificare in geam in care se spunea ca ai fost amendat pt parcare neregulamentara si o sa primesti amenda acasa. Important e ca nu le-am platit si am aflat o chestie noua, daca nu ai semn de parcare permisa nu ai voie sa parchezi, chiar daca nu exista semn de stationarea interzisa.

#7
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006

 abunea, on 1st June 2009, 16:36, said:

Is-a prezentat un Comisar cu legea in brate si mi-a aratat foarte clar scris in lege ca nu ai voie sa parchezi pe trotuar daca nu ai indicator care permite parcarea, indiferent cat spatiu lasi pentru pietoni.

Unde-i lege nu-i tocmeala. Unde nu este specificat CLAR e loc de interpretari (MARI si MULTE)

#8
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
Deci, ceea ce tine de Oprire in Regulament de aplicare a Ordonantei de urgenta:
Art. 142. – Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai putin de 25 m înainte si înainte de acestea;
f) în intersectii, inclusiv cele cu circulatie în sens giratoriu, precum si în zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanta mai mica de 25 m de coltul intersectiei;
n) pe trotuar, daca nu se asigura spatiu de cel putin 1 m pentru circulatia pietonilor;

Ceea ce tine de Stationare
Art. 143. – Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
a) în toate cazurile în care este interzisa oprirea voluntara;
B) în zona de actiune a indicatorului cu semnificatia „Stationarea interzisa” si a marcajului cu semnificatia de interzicere a stationarii;
c) pe drumurile publice cu o latime mai mica de 6 m;
d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;
e) în pante si în rampe;
f) în locul unde este instalat indicatorul cu semnificatia „Stationare alternanta”, în alta zi sau perioada decât cea permisa, sau indicatorul cu semnificatia „Zona de stationare cu durata limitata” peste durata stabilita.


Si ce zice Ordonanța de urgență a Guvernului nr.195/2002
§ 10. Oprirea, staționarea și parcarea
Art.63. - (1) Se consideră oprire imobilizarea voluntară a unui vehicul pe drumul public, pe o durată de cel mult 5 minute. Peste această durată, imobilizarea se consideră staționare.
(2) Nu se consideră oprire:
a) imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesară pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulația pe drumul public respectiv;
B) imobilizarea autovehiculului având o masă totală maximă autorizată de până la 3,5 tone, atât timp cât este necesar pentru operațiunea de distribuire a mărfurilor alimentare la unitățile comerciale.
(3) Pentru autovehiculele care transportă mărfuri, altele decât cele prevăzute la alin.(2) lit.B), administratorul drumului public împreună cu autoritățile administrației publice locale, cu avizul poliției rutiere, vor stabili programe sau intervale orare pe timpul nopții, în care oprirea sau staționarea este permisă pentru distribuirea mărfurilor.
(4) Se consideră parcare staționarea vehiculelor în spații special amenajate sau stabilite și semnalizate corespunzător.
(5) Vehiculul oprit sau staționat pe partea carosabilă trebuie așezat lângă și în paralel cu marginea acesteia, pe un singur rând, dacă printr-un alt mijloc de semnalizare nu se dispune altfel. Motocicletele fără ataș, mopedele și bicicletele pot fi oprite sau staționate și câte două, una lângă alta.

Nustiu de care scuar este vorba dar eu cred ca este impotriva Codului Rutier dat fiind faptul caci se afla in intersectie si chestii de genul asta.
Imi cer scuze daca gresesc undeva, sa ma corecteze cineva care stie mai bine

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate