Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Kia cee'd a bătut VW Golf 6 în Marea Britanie

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#109
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Asta cu nu are scut la motor e cam irelevantă , cateva suduri , îndoituri , tăieturi , 3 ore de muncă , și i-ai făcut scut . :D

#110
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,931
  • Înscris: 31.03.2003

 ady_chesnoiu, on May 15 2009, 17:26, said:

Ok , în Marea Britanie Kia a bătut VW , cu modelul lor , deoarece englezii gândesc , altfel mai calculat .


La noi în România , românul cu VW / BMW / Audi este obișnuit , păi greu îl scoți din asta .
pana la urma nu am inteles cum i-a batut, au vandut mai multe unitati ??

una peste alta, Golf e peste Kia, daca ne referim doar la masini, nu si la pretul lor.

#111
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 oaspetele, on May 15 2009, 18:08, said:

pana la urma nu am inteles cum i-a batut, au vandut mai multe unitati ??
N-ai inteles ca golf s-a vandut de 10 ori mai bine decat ceed in UK ?
I-a batut la fel cum Dacia "rupe tot" in germania, mai precis e cam a 20-a marca de masini in ordinea vanzarilor  :lol:
La fel cum japonezele au inceput sa domine europa, dar nu e nicio masina japoneza in top 10 al vanzarilor.
Si exemplele pot continua, pe internet nu e obligatoriu sa ai simtul ridicolului...

#112
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
Platesc ziaristii sa le faca propaganda.

#113
dihorul_indraznet

dihorul_indraznet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 15.03.2009
niciodata topurile si stirile nu sunt reale 100%.

dar eu as prefera o kia

topurile sunt facute pe interes... daca a iesit Sandero masina anului. daca a iesit Fiat 500 masina anului e logic ca fiecare constructor cotizeaza ca sa fie pe locul 1.

#114
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pentru mine masinile care nu au avut service in galati sau braila nu au existat cand am cautat masina.
in cazul tau nu avea rost sa te gandesti macar la Kia daca nu aveai service. si nu pt ca s-ar strica.

cu dieselul, ti-am spus si eu ce mi-a zis nevasta-mea cand am luat masina. stia ca nu imi plac dieselurile dar a tinut sa-mi reaminteasca.
din pacate tot nu a scapat de diesel (masina de serviciu) :D
nu are relevanta modelul (care e mai slab) dar tot la fel se aude cand mergi in oras sau cand este rece ca si kia diesel. si iarna e rece destul de mult timp...

----------------------------------

cat despre cei care se fac ca au uitat ce e cu topicul, nu reflecta vanzarile ci reflecta viitorul vanzatilor de peste cativa ani.
daca 90% dintre cei care au luat ceed cred ca sunt la prima kia, declarandu-se multumiti vor lua din nou kia. poate si altii din familie sau prietini. e treaba lor si nu le judec gradul de satisfactie.

mai tine minte un lucru. in anglia, dupa 3 ani o masina isi mai mentine doar un sfert din valoare. unele nemtesti, probabil si VW, reusesc cu greu sa isi mentina o treime din valoare. conteaza foarte mult treaba asta cand te duci sa iei o masina noua pt ca diferenta de la o treime la la un sfert nu acopera diferenta de pret intre cele 2 masini noi. asta doar pt 3 ani. daca e vb de 4-5 ani, deja...

#115
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,931
  • Înscris: 31.03.2003
ma brother, ce zici tu acolo e in insula.
eu am luat un g4 in 2004 cu 9200 euro si l-am vandut dupa exact 5 ani cu 6100 de euro.

cat despre dizaluri, daca exista dizal la oferta asta sigur era dizal. am avut G2, G3 si G4 dizal si acum am un S max dizal. Dar nu refuz nici benzinara, tinand cont ca am avut o Mazda 6 mps si acum golf 6 1,6. totdeauna am zis ca dizalu e mai usor de condus in oras, mai ales de catre o doamna.

si ca sa revin la subiect, cei care si-au luat acum Kia, se pre apoate ca peste 5 ani vor avea bani mai multi pentru un golf.
:)

#116
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

 undercoverbrother, on May 15 2009, 23:24, said:

cat despre cei care se fac ca au uitat ce e cu topicul, nu reflecta vanzarile ci reflecta viitorul vanzatilor de peste cativa ani.
daca 90% dintre cei care au luat ceed cred ca sunt la prima Kia, declarandu-se multumiti vor lua din nou kia. poate si altii din familie sau prietini. e treaba lor si nu le judec gradul de satisfactie.
Deci tu esti un fel de prezicator al viitorului.
Dupa tine, daca mi-am luat Logan si sunt multumit de el, imi voi lua logan toata viata ? Poate sunt multumit fata de cati bani am dat si fata de asteptari, asta nu inseamna ca in posibilitatea in care voi avea bani de ceva mai bun, nu-mi voi lua.
Si ca vorbesti de viitor, cat mai asteptam ca m-am plictisit, golf bate tot si nici o japonezo-coreeana nu se vede la orizont. Poate n-au aflat europenii de studiul asta facut de un roman, sa mergem noi sa-i invatam ce-s alea masini, ca noi avem traditie :))
VW Golf, cea mai vanduta masina din Europa in luna aprilie

#117
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
stii ceva despre motivul pentru care se fac sondarejele de genul asta?
ai avut vreo data tangente cu sociologia?

cred ca nu e cazul sa iei in deradere ceea ce nu cunosti...
ca nu cunosti. daca stiai nu mai incercai sa minimalizezi niste lucruri care evident iti sunt necunoscute.
daca pt unii viata e simpla by default, altii trebui sa faca eforturi daca vor sa aiba o viata fara complicatii inutile...

#118
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Daca aveai tu "tangente cu sociologia" poate ar fi trebuit sa reusesti sa vezi dincolo de rezultatele unui sondaj cretin...
Cum a fost el facut, cum s-a pus intrebarea, ce inseamna "multumit" pentru unii si pentru altii... culmea e ca sondajele astea se adreseaza celor care chiar nu au nicio tangenta cu psihologia si cu atat mai putin cu masinile... Ma intreb cam care ar fi profilul celui ce-si cumpara masina in functie de sondajele aparute prin reviste.

Cine isi cumpara un "fauve", mai ales dintre cei ce au detinut modele mai vechi, se asteapta sa primeasca un "tanc" indestructibil . Daca in primele mii de km incepe sa se auda un greieras prin bord, se mai defecteaza eu stiu ce rahat de incuietoare keyless , plus alte doua - trei lucruri enervante, incepe sa se pishe pe el de "tanc"
Un posesor de Kia in schimb poate ar spune " lasa tata, astea nu sunt probleme serioase, per ansamblu masina e ok..."

#119
mihaimilk

mihaimilk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 18.06.2007

 undercoverbrother, on May 15 2009, 21:24, said:

mai tine minte un lucru. in anglia, dupa 3 ani o masina isi mai mentine doar un sfert din valoare. unele nemtesti, probabil si VW, reusesc cu greu sa isi mentina o treime din valoare. conteaza foarte mult treaba asta cand te duci sa iei o masina noua pt ca diferenta de la o treime la la un sfert nu acopera diferenta de pret intre cele 2 masini noi. asta doar pt 3 ani. daca e vb de 4-5 ani, deja...


Mi se pare exagerata valoarea de 25% dupa 3 ani

Pana si Kia merge ceva mai bine: http://www.parkers.co.uk/cars/reviews/kia/...007.aspx?Page=5

golf 6: http://www.parkers.co.uk/cars/reviews/volk...009.aspx?page=5

golf 5: http://www.parkers.co.uk/cars/reviews/volk...hback-2004.aspx

#120
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
nu eu zic. astea sunt statisticile. nu mi le cere ca nu mai stiu unde am vazut. daca nu era aqsa ce rost avea sa zic?
grosul masinilor isi mai mentin un sfert din valoare dupa 3 ani iar unele masini nemtesti o treime.

#121
razzvann93

razzvann93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 07.08.2007
Salutare baieti.

Eu cred ca mai potrivit era sa lanseze acelasi Golf 5 cu ceva modificari, sa-i schimbe putin denumirea, nu sa fie Golf 6. Din cate stiu si am vazut, pe Golf 6 s-au schimbat cam aceleasi lucruri ca si pe Octavia 2, doar ca pe asta au numit-o Octavia 2 Facelift. Puteau sa numeasca si Golful tot ceva in genul asta. Cam la toate modelele noi de la VW&Skoda s-a schimbat interiorul in acelasi mod. Daca gresesc ceva, va rog sa ma corectati :)

#122
mihaimilk

mihaimilk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 18.06.2007

 undercoverbrother, on May 21 2009, 06:51, said:

nu eu zic. astea sunt statisticile. nu mi le cere ca nu mai stiu unde am vazut. daca nu era aqsa ce rost avea sa zic?
grosul masinilor isi mai mentin un sfert din valoare dupa 3 ani iar unele masini nemtesti o treime.


B)  Iti apreciez posturile foarte detaliate de multe ori, dar in cazul asta, daca nu ai macar un exemplu de masina la 25% dupa 3 ani... Eu cred ca tu ai citit ceva pe undeva si asta ti-a ramas in minte, dar nu vrei sa ne convingi si pe noi?

#123
eugeniuz2005

eugeniuz2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 31.05.2005

 oaspetele, on May 16 2009, 11:20, said:

si ca sa revin la subiect, cei care si-au luat acum Kia, se pre apoate ca peste 5 ani vor avea bani mai multi pentru un golf.
:)

Incerc sa ii dau dreptate! Desi nici VW nu mai e ce-a fost o data!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate