Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Andrei doarme puțin

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Fii-mea nu a mai dormit la prinz zilnic dinainte de 3 ani. Pe la 2 ani jumate dormea la prinz 2 - 3 zile din 7. Bunicii se agitau, ca nu e bine etc, eu in schimb am citit ca de la 3 ani nu trebuie sa mai obligi copilul la somn de prinz, ajunge cel de noapte, ca doarme fix cit ii trebuie. Asa ca nu am considerat o problema (chit ca ea mai avea citeva luni pina la 3 ani). La gradinita e singura care nu doarme la prinz, si asta de cind a intrat in grupa mica (acu e grupa mare, deja la toamna merge la scoala). Noroc ca educatoarea e intelegatoare si nu o forteaza sa doarma, o lasa sa stea in clasa si ii da de lucru. Cam seamana cu mine fii-mea, nici mie nu imi place deloc sa dorm, mi se pare ca imi pierd timpul :) Noaptea doarme de la 10 - 10 jumate la 7. Si o bagam in pat la 9, dar minim o ora are chef de vorba sau de foiala. Are 6 ani.

Deci e foarte posibil sa fie ceva normal.

Edited by abancor, 05 May 2009 - 14:41.


#20
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Jucării noi, ceva? Al meu așa reacționa când avea o jucărică nouă. Cumva să nu piardă timpul. Ar merge și o schimbare de aer. Și neapărat lapte călduț cu miere seara. Și o veioză - luminiță de veghe aprinsă.

#21
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

View Postamonra_71, on May 5 2009, 16:15, said:

Jucării noi, ceva? Al meu așa reacționa când avea o jucărică nouă. Cumva să nu piardă timpul. Ar merge și o schimbare de aer. Și neapărat lapte călduț cu miere seara. Și o veioză - luminiță de veghe aprinsă.
Nu are jucării noi. Seara bea lapte călduț. Stă destul de mult prin curte. În camera lor nu e beznă.

#22
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Ce să zic atunci? Dar dacă stai cu el mai mult seara, încercând să-l adormi, cum reacționează?
Pot să-ți spun doar câte ceva din experiența mea, că al meu junior este mai agitat de felul lui. Intenția lui exprimată la un moment dat fățiș, era să doarmă cu noi. Avea tot felul de frici închipuite. Imaginația lor le mai joacă și feste. Sau și le crea ca să obțină ce vroia. De multe ori tușea forțat sau îl apucau brusc durerile de burtă. În final, noi am rezolvat-o cu pus coșulețul câinelui pe hol lângă ușa camerei lui. Acolo e și acum. Luminița de veghe încă prezentă. Uneori îmi este ciudă că nu l-am lăsat să doarmă cu noi ocazional, măcar așa de premiere. Și acum mai are nostalgia asta.

#23
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Fica'mea doarme dusa in orice conditii:carut, masina, pat, cosulet, TV, muzica, radio, nu conteaza dar am observat de pasti cind am fost la bunica'mea la tara (undeva la munte) ca doarme cu 2-3 ore in plus si mininca cel putin 2 mese in plus.
De 1 Mai am fost la o petrecere de "luat din mot" tinuta la o pensiune tot la munte si comportamentul a fost identic: 2-3 ore de somn in plus cit si mesele mai dese.

Anyway, eu cred ca in cazu' lu' Andrei, e doar o faza.

Referitor la inot, pare a fi o solutie buna dar singurul loc decent din Ro este la Brasov :(.

#24
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View Postpunkt, on May 6 2009, 09:10, said:

Referitor la inot, pare a fi o solutie buna dar singurul loc decent din Ro este la Brasov :(.

Vă fac ceva rezervări? :D
În plus vă anunț că și bazinul mare e în renovare, și în curând se deschide și bazinul de sub Tâmpa (cînd or da la pace politicienii sper că nu la paștele cailor :lol: )

#25
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postamonra_71, on May 6 2009, 12:27, said:

Vă fac ceva rezervări? :D
eu ma refer la complexul ala nou de la iesire spre Tg Secuiesc....e bestial.

#26
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Fata mea cand avea 0-3 luni adormea extrem de greu si cand adormea, orice miscare brusca sau zgomot o trezea. Se trezea mereu cu plansete. Dormea mult mai putin decat citeam ca trebuie sa doarma. Am fost al doctor si ne zicea ca este "normal", sunt "colici". IDIOT!
Dupa 3 luni cautand pe net, sotia a gasit ceva despre "acid reflux" bazandu-se pe alte simptome care le avea. A luat fata si s-a dus la alt doctor care ne-a dat imediat tratament pentru asa ceva (un fel de antiacid specific pentru nou-nascuti) si surpriza - fata a inceput sa doarma bine, normal. Saraca, avea dureri de nu putea dormi decat cand era extrem de obosita si noi ne-am increzut in doctorul initial si am lasat-o sa se chinuie.
Tratamentul l-am urmat pana pe la 2 ani, din ce in ce mai putin pana s-a "reparat" de la sine.

Edited by SuperDuper, 06 May 2009 - 17:49.


#27
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Ca sa fiu carcotasa pot sa spun ca initial se putea incepe cu ridicarea patutului, sub 6 luni sfincterele nu sunt competente si mai scapa lichid inapoi. Macar la al doilea sa stiti sa nu culcati copilul pe o suprafata perfect orizontala, nici pe o perna din cauza riscurilor, ajung cateva carti la capatul patului si cele 15 grade de inclinare ajuta. Spun asta si din teorie si din practica.

#28
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nici nu puteam sa o puneam orizontala, adormea numai in brate, aproape verticala si daca o asezam la orizontala se trezea in 2 minute. Avea ceva sub capatul patutului, dar noaptea mai aluneca intr-o parte si se trezea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate