Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Romtelecom a castigat 50% din clientii noi pe internet din 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
emilian2

emilian2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 28.03.2009
Romtelecom, cel mai mare furnizor de servicii de telefonie fixa de pe piata locala, a castigat anul trecut 290.000 din cei 560.000 de utilizatori noi de servicii de internet fix castigati in 2008 la nivelul intregii piete, arata datele operatorilor si cele publicate de arbitrul telecom.

http://www.zf.ro/bus...n-2008-4191727/

Edited by Rangerul, 10 April 2009 - 08:32.


#2
kid0ro

kid0ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 12.12.2006
Era de asteptat deoarece sunt foarte agresivi in abordare, oricum daca stam sa facem un calcul Rtc castiga mai putin decat ceilalti furnizori deoarece investeste mult in campanii de publicitate, pe cand la RDS eu inca nu am vazut o reclama pe un post national.

#3
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
A castigat pentru ca are acoperire nationala cu cabluri inca de pe vremea lu` Ceasca.

#4
emilian2

emilian2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 28.03.2009
Este singurul operator cu acoperire nationala, cablurile au cam fost schimbate in proportie de 90% dupa privatizare. Nu cred sa mai existe cabluri mai vechi de 10 ani la Romtelecom.

#5
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View Postemilian2, on Apr 10 2009, 08:36, said:

Este singurul operator cu acoperire nationala, cablurile au cam fost schimbate in proportie de 90% dupa privatizare. Nu cred sa mai existe cabluri mai vechi de 10 ani la Romtelecom.
Ei, m-am referit simbolic la vechimea cablurilor, canalele si traseele conteaza ce-i drept, sarmele pot fi schimbate zilnic. :)

#6
Ovy123456789

Ovy123456789

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 12.01.2009
ClickNet a castigat deoarece au avut oferte foarte bune si diversificate prin care au atras clientii.Bravo lor!

#7
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Si care ar fi argumentele care sustin afirmatia ta ca au avut o oferte foarte bune? Cumva reducerile de 50%?

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pai multi nu au avut de ales. Romtelecom, gratie acoperirii facute de acum muuulti ani, este cam peste tot. Multi au vreut internet neaparat dar nu au avut acces la cel de "mare viteza" si s-au multumit cu clicknetul. Probabil s-au incantat si la prostia cu "50% din tariful de lista".
Oricum trebuie sa recunoastem o abordare foarte buna a celor de la rtlc. Au stiut ce vor, si-au pus la punct relatia cu clientul acel client care nu e disperat sa omoare torentul :)  Ce sa zic bravo lor.

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
in afara de motivul "nu este RDS in zona" nu pot sa-mi imaginez de ce cineva si-ar baga altceva. si in afara de motivul "nu este decit click net in zona" nu pot sa-mi imaginez de ce cineva si-ar baga click net. eu unul chiar as prefera sa ma mut :lol:

#10
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Sa vedem ce spune si partea a doua a articolului:

Quote

Cifrele ANCOM arata, pe de alta parte, ca 2008 a fost cel mai fast an pentru telefonia fixa, care a inregistrat o crestere importanta in ceea ce priveste numarul de linii de acces, care a urcat cu 18,3% fata de sfarsitul anului 2007.
De remarcat este faptul ca ponderea Romtelecom in acest business a scazut puternic, dupa liberalizarea pietei in 2003. Astfel, din cele 5 milioane de linii de telefonie fixa trei erau ale Romtelecom in timp ce doua milioane sunt ale operatorilor alternativi. Mai exact, cota de piata a furnizorilor alternativi a ajuns in sase ani de la zero la 40%. Din cele doua milioane de linii fixe, cel putin 1,1 milioane apartin RCS&RDS, care a devenit numarul doi pe telefonia fixa. Rata de penetrare a telefoniei fixe la nivel de populatie a ajuns de 23,4%, iar la nivel de gospodarii de 53,6%.
http://www.zf.ro/bus...n-2008-4191727/

Deci au castigat 50% din clientii noi pe internet dar au pierdut pe telefonie fixa unde concurenta a castigat toata aceasta crestere.
Asa se explica faptul ca veniturile si EBITDA au scazut usor in pofida cresterilor importante pe internet si TV (inexplicabil la prima vedere).
Se pare ca ponderea cea mai mare a veniturilor o reprezinta tot businessul de baza, adica telefonia fixa unde RTC a pierdut.

Quote

Majoritatea liniilor telefonice fixe instalate de cei 32 de furnizori alternativi cu retea proprie (69%) apartin utilizatorilor persoane fizice, dar in 2008 numarul de linii instalate persoanelor juridice a avansat mult mai mult decat cel al liniilor instalate persoanelor fizice (+341% comparativ cu +30%).
Asta nu prea se potriveste deloc cu ce ne spunea Flavia. Daca era asa aceste cresteri ar fi trebuit sa fie aproape exclusiv la RTC pentru ca alternativii au pierdut dupa spusele Flaviei.

Edited by danutz1, 10 April 2009 - 09:32.


#11
kid0ro

kid0ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 12.12.2006

View Postdanutz1, on Apr 10 2009, 10:28, said:

Sa vedem ce spune si partea a doua a articolului:

http://www.zf.ro/bus...n-2008-4191727/

Deci au castigat 50% din clientii noi pe internet dar au pierdut pe telefonie fixa unde concurenta a castigat toata aceasta crestere.
Asa se explica faptul ca veniturile si EBITDA au scazut usor in pofida cresterilor importante pe internet si TV (inexplicabil la prima vedere).
Se pare ca ponderea cea mai mare a veniturilor o reprezinta tot businessul de baza, adica telefonia fixa unde RTC a pierdut.

Asta nu prea se potriveste deloc cu ce ne spunea Flavia. Daca era asa aceste cresteri ar fi trebuit sa fie aproape exclusiv la RTC pentru ca alternativii au pierdut dupa spusele Flaviei.


Eu zic ca o sa mai scada, inca nu s-a asezat piata, probabil cam undeva pe la 60% estimez eu ca ii va ramane, asta facand o comparatie intre piata din Romania cu altele din vest care au liberalizat telecomunicatii cu ani buni inaintea noastra.Oricum 60% este suficient daca reusesc sa isi mentina cat mai multi din clientii companii, deoarece ei sunt cei care aduc banii.

Firmele alternative castiga pentru ca sunt multe si iau cate o bucatica mica fiecare, ramane de vazut cum se va reglementa anul acesta accesul in bucla locala, pastrarea reglemenatarilor actuale fiind contestate de Vodafone si Orange.Aceasta reglementare ar putea aduce o scadere si mai mare a numarului de abonati ai Rtc dupa parerea mea.

Edited by kid0ro, 10 April 2009 - 12:02.


#12
2day

2day

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.02.2009

View PostMosotti, on Apr 10 2009, 09:53, said:

in afara de motivul "nu este RDS in zona" nu pot sa-mi imaginez de ce cineva si-ar baga altceva. si in afara de motivul "nu este decit click net in zona" nu pot sa-mi imaginez de ce cineva si-ar baga click net. eu unul chiar as prefera sa ma mut :lol:


My point of view too.

#13
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
A descoperit si romtelecom ca legea en-gros-ului functioneaza si este permanent valabila. Adica mai bine ai clienti multi si castigi de la fiecare mai putin decat sa ai clienti putini pe care sa ii jupoi. Bv.

#14
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Pai nu o duc bine nici clientii aia multi. Multi putini, tot ii jupoaie. 35 de lei o linie telefonica pe care poti primi apeluri si suna in retea 4 ore pe zi :lol:
Asta e culmea telefoniei, sa platesti mai mult pe telefonul fix decat pe mobil si cu minute incluse cand altii il ofera "bonus" la alte servicii sau la tarife modice.

Nu stiu de ce am impresia ca pe telefonia fixa, RTC-ul inca se mai crede monopol. Arunca minute inutile si restrictionate din care sa se vb.cat mai putin dar nu umbla deloc la tarife. Sa o tina tot asa ca e bine. Directia e clara :thumbdown:

Edited by danutz1, 10 April 2009 - 12:37.


#15
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postdanutz1, on Apr 10 2009, 09:44, said:

Si care ar fi argumentele care sustin afirmatia ta ca au avut o oferte foarte bune? Cumva reducerile de 50%?
Dane iti doresc sa te muti la casa sau la tara sau intr-o zona de blocuri unde rsd are probleme(si sunt destule aceste zone ceea ce face ca FL sa fie un  serviciu instabil)si atunci sa vad cum te-ai simti ...fii fericit ca exista clicknet-ul altfel rsd lua pielea de pe clienti la capitolul tarife-vezi inceputurile acestei competitii!

#16
cris`

cris`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2002

View Postunchiujim, on Apr 10 2009, 22:02, said:

...fii fericit ca exista clicknet-ul altfel rsd lua pielea de pe clienti la capitolul tarife-vezi inceputurile acestei competitii!

acest lucru e valabil si invers!

#17
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Este normal sa atraga foarte multi clienti Clicknetul in special de la UPC care la capitolul internet e cu mult sub RDS Cablelink si Clicnet cu toate sf-urile de abonamente limitate oferite de UPC. La peste 200 de orase acoperite UPC abia ajunge la 200.000 de useri pe net! Telefonia fixa nu o mai adaug pentru ca-i desueta cu toate ca inca aduce foarte multi bani in special RTCului.

#18
manea_razvanro

manea_razvanro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 26.03.2005

View PostMosotti, on Apr 10 2009, 09:53, said:

in afara de motivul "nu este RDS in zona" nu pot sa-mi imaginez de ce cineva si-ar baga altceva. si in afara de motivul "nu este decit click net in zona" nu pot sa-mi imaginez de ce cineva si-ar baga click net. eu unul chiar as prefera sa ma mut :lol:


Te inseli. Sunt destui care au in zona lor RDS sau firme precum Ilink sau alte firme mai mici de cartier , dar totusi ajung la Clicknet dupa ce se satura de instabilitatea retelei de internet , de fluctuatii mari ale vitezei , de suport din partea firmei , mai mult fictiv..si tot asa. Exemplul meu...aveam internet de la alt provider , conexiune prin care puteam sa downloadez din RO cu 9MB/s iar din afara cu 2-3MB...dar ce sa fac cu acea conexiune cand sunt probleme si reclam la providerul respectiv si problema nu e rezolvata cu zilele intregi?? Pai alegi un provider cu o viteza mult mai mica , dar care are alte atuuri..si sunt sigur ca nu sunt singurul in aceasta situatie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate