Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Opel Astra - Noua generatie

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#73
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
O sa aiba frana de mana electrica. Foarte misto.

#74
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Da' stiu ca nu au facut economie de butoane. :lol:
Nu-mi place sticla ceasurilor de bord, care e pentru fiecare cadran in parte - e un chin sa cureti alea cum trebuie.
Cheia briceag e mult mai misto fata de cea a H-ului, sper ca butoanele or sa reziste mai mult ca astea de acum.
Frana de mana e pe buton, daca nu mai ai curent in bacterie, s-a dus naibii toata treaba. :(
LED-urile din interior sunt misto de tot, sper sa nu le lase portocalii - Logan style.

#75
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Arata fain masinuta, plansa de bord mi se pare cam incarcata, ma gandesc ca e destul de naspa sa vrei sa schimbi ceva pe acolo in trafic mai nasol, dar cine stie, poate live e mai simplu ca in poze. Un 1.8 benzina cu o cutie automata cred ca ar fi super. Chiar, ce motoare sunt disponibile?

#76
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
despre motoare .... doar ce am putut culege din diverse articole

Quote

The base engine will be a 1.4-liter naturally aspirated petrol unit that produces 90 horsepower, emits less then 120 grams of CO2 per kilometer, and features stop/start technology. For drivers wanting more performance, a supercharged version of this engine will be available and it will crank out 180 horsepower. On the diesel side, we can expect a 1.7-liter turbocharged engine to offer 110 horsepower.

Quote

Longer by 100mm and wider too, with a 2.7m wheelbase (up 86mm), the new Astra will protect its occupants better in the event of a crash and will offer more space inside than the current car. It will also take a leap forward on quality, with more stylish version of the Insignia?s cabin.

There will be a host of new small fuel efficient engines too, including a 1.4-litre turbocharged petrol turbo and a range of 1.3, 1.7 and 2.0 litre CDTi turbodiesels, with Ecoflex versions boasting CO2 emissions of less than 120g/km.

The flagship Astra VXR three-door will boast a sporty look with a coupe-style body and a diffuser-style rear bumper arrangement. It will get a 270bhp version of the current 2.0-litre turbo engine.

Astea sunt mai recente.. si mai de incredere:

Quote

The Opel Astra?s chassis has been developed as a mechatronic system that fully integrates mechanical functions and electronic controls. Like the Insignia, it can come with the clever Opel FlexRide electronic driving system, a rarity in this class, which offers the driver three settings ? standard, Sport and Tour ? while being fully and continuously adaptive to changes in driving style and cornering speed.

Quote

Other innovative technical features introduced to the compact class by the new Astra:

    * A new generation of bi-xenon Advanced Forward Lighting (AFL+) that changes its intensity and reach to suit prevailing drive and road conditions using nine different lighting functions.
    * The Opel Eye front camera system, which recognizes road signs and warns the driver when the car inadvertently departs from its lane.
    * Ergonomic front seats, developed for optimal back support and safety.

Quote

The powertrain line-up focuses on efficient performance and features eight Euro 5 compliant engines.  All except the lowest powered units are equipped with six-speed transmissions. One new compact automatic gear box with Active Select function will debut.

The CDTI turbo diesel line-up includes four common-rail, multiple injection units from 1.3 to 2.0 liter with outputs ranging from 70 kW/95 hp to 118 kW/160 hp. All are equipped with a Diesel Particulate Filter. An ecoFLEX version with particularly low fuel consumption and CO2 emissions will naturally be part of the program.

The four gasoline engines with 1.4 and 1.6 liter give a power bandwidth from 74 kW/100 hp to 132 kW/180 hp. A new, downsized 103 kW/140 hp 1.4 Turbo replaces the current naturally-aspirated 1.8. Thanks to exceptional high-tech features in this displacement range, the 1.4 Turbo develops 14 percent more torque yet maintains sensibly lower fuel consumption.

Edited by wizake, 27 June 2009 - 09:43.


#77
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Eu sunt curios cum va arata pe viu in variantele de echipare de pe piata noastra. Tare am impresia ca, la niste preturi accesibile, va fi absolut anosta. Si, atentie, imi doresc sa ma insel, pentru ca singura masina mai "vesela" este meganu. Vad in pozele alea insertii textile rosii, ledulete si alte dracovenii. Oare cum o sa arate masina asta in varianta "de mijloc" ca dotari, cu un benzinar de 1.6/1.8 cutie manuala ?

Edited by cristi.r, 27 June 2009 - 10:21.


#78
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postsebulbus, on 27th June 2009, 09:58, said:

O sa aiba frana de mana electrica. Foarte misto.

probabil optional.. ca la Insignia

#79
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Mama ce de butoane. De ergonomie au auzit??

#80
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View PostMarius3k, on 27th June 2009, 09:59, said:

Da' stiu ca nu au facut economie de butoane. :lol:

mda.. am vazut niste butoane care nu stiu ce fac.. si altele care sunt pentru aceeasi chestie. De exemplu pentru centurile de siguranta vad ca sunt vrep 3 butoane. Cred ca puteau face acelasi lucru cu un singur buton. De ce trebuie buton de ON si de OFF separat?

edit: daca ma uit mai atent.. nu sunt 3 butoane separate.. pare unul.. cu vreo 3 indicatoare (ON, OFF si inca ceva)

Edited by wizake, 27 June 2009 - 10:26.


#81
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Soferilor cu Parkinson le e mai usor sa opereze asa :lol:

#82
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Faruri adaptive AFL+, sasiu Flex Ride si sistemul Opel Eye .. nu sunt chiar "obisnuite" la clasa compacta...

#83
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005

View Postwizake, on 27th June 2009, 17:58, said:

Faruri adaptive AFL+, sasiu Flex Ride si sistemul Opel Eye .. nu sunt chiar "obisnuite" la clasa compacta...
peugeot 308 are faruri adaptive din 2007 daca nu ma insel.La fel si Fiat bravo are daca nu ma insel. Parca si megane3 are asa ceva.. Cat despre flex ride, actualul astra nu avea ids si ids+? Si totusi nu a iesit cu nimic in evidenta dpdv al comportamentului rutier.

#84
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Ok, gata cearta.

#85
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005

View Postwizake, on 27th June 2009, 19:01, said:

vorbim ca sa facem posturi ?

eu nu am gasit nici macar Xenon ca dotare standard sau optionala la Peugeot 308. Iar de AFL nu au auzit. (pe site-ul oficial... of course :D ) - dar te rugam sa ne prezinti sursele tale de informatii

La Fiat am gasit, in schimb faruri xenon... dar bineinteles, nici o urma de AFL


cat priveste Megane 3.. m-am plictisit sa caut.. si in principiu.. nu ma intereseaza reno :P



bineinteles.. tu stii asta pentru ca... ? Ai mers cu o astra cu IDS+ ..
dar te credem pe cuvant.. pentru ca nu ai nici un motiv sa minti :lol:


peugeot 308: http://www.km77.com/...00.asp?id=18849
fiat bravo: http://www.km77.com/...00.asp?id=19017 , cu functie cornering, deci cred ca sunt faruri adaptive
vad ca si Citroen c4 are asa ceva: http://www.km77.com/...00.asp?id=22747 (si masina asta e aparuta de ceva timp)
lancia delta: http://www.km77.com/...00.asp?id=24777

si cred ca mai pot cauta

cat despre comportamentul dinamic, acuma serios, ai citit tu vreun vs in care astra cu ids+ (si aia normala) sa fie laudata pentru tinuta de drum? Ca eu unul nu am vazut. Fara suparare..

mda, intre timp vad ca sebulbus a spus stop joaca :lol: deci hai sa nu ne certam :P

Edited by acusila, 27 June 2009 - 18:17.


#86
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postcrst_g, on 27th June 2009, 09:55, said:

ce de butoane, neamule!!! :D

superba masina, atat la interior, cat si la exterior. BRAVO OPEL!!! :P

Moare Prius-ul de invidie daca vede , mai multe butoane decat la un panou de comanda de avion , forma exterioara este foarte frumoasa , sa speram ca si in realitate va fi la fel , ca indicatoare de bord e interesanta , dar apa si carburantul puteau sa il faca digital , e mai usor de apreciat .

Superba masina , asteptam sa o puna si la noi in oferta , nu vad exact unde sunt , dar portul USB si AUX parca sunt puse sub bord , cam incomod amplasate .

Cum a zis si crst_g , bravo Opel ! , frumos design , un urmas demn pentru Astra H .

#87
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 10.12.2006
Cand am vazut primele poze am crezut ca-i corsa face lift.

Masina nu are personalitate proprie - o combinatie intre corsa (mai frumosa de cat noua astra) si Insignia sau cruze la interior. O lipsa totala de imaginatie a celor de la Opel.
Mie nu-mi place de loc.

Se mai adauga identitatea ciudata proprietarilor opel + fiablitatea slaba a ultimilor lor modele (vezi corsa)si atunci te intrebi - de ce sa nu iei golf?  :)

Edited by ncristi, 28 June 2009 - 12:47.


#88
ciprians

ciprians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.10.2007
Prea plina masina asta la butoane. E interesanta, dar parca e prea mult, in sensul ca s-a trecut peste linia de bun simt.
Daca pe varianta de mijloc o sa fie mai putine butoane, atunci e bine :)

#89
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View Postncristi, on 28th June 2009, 13:43, said:

Cand am vazut primele poze am crezut ca-i corsa face lift.

Masina nu are personalitate proprie - o combinatie intre corsa (mai frumosa de cat noua astra) si Insignia sau cruze la interior. O lipsa totala de imaginatie a celor de la Opel.
Mie nu-mi place de loc.

Se mai adauga identitatea ciudata proprietarilor opel + fiablitatea slaba a ultimilor lor modele (vezi corsa)si atunci te intrebi - de ce sa nu iei golf? :)
daca si la asta e lipsa de inspiratie, mi-e c-o dam in penibil. la G6 fata de G5 nu e, stiu.

asaaa... de linie de design ai auzit? cand se lanseaza o gama de modele, urmeaza toate aceleasi linii. e valabil la toate marcile, dar te-ai trezit s-atribui asta drept defect pentru opel.

Edited by crst_g, 28 June 2009 - 13:26.


#90
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postncristi, on 28th June 2009, 13:43, said:

Cand am vazut primele poze am crezut ca-i corsa face lift.

Masina nu are personalitate proprie - o combinatie intre corsa (mai frumosa de cat noua astra) si Insignia sau cruze la interior. O lipsa totala de imaginatie a celor de la Opel.
Mie nu-mi place de loc.

Se mai adauga identitatea ciudata proprietarilor opel + fiablitatea slaba a ultimilor lor modele (vezi corsa)si atunci te intrebi - de ce sa nu iei golf?  :)


daca un fan Golf spune ca altii nu au imaginatie am ajuns rau de tot... pai aia fac aceiasi masina de vreo 50 de ani... hai sa nu o mai dam in balarii... arata super tare noua Astra si fiabilitatea e o poveste veche rezolvata de mult de Opel, ca sa zic asa nu stau mai rau decat VW...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate