Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Puya feat. George Hora - Undeva in Balcani

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
ati vazut ce criticata e melodia(si albumul) pe aria de Hip-Hop?

#20
a-darko

a-darko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 20.11.2008

 Ann0nim, on May 1 2009, 17:23, said:

ati vazut ce criticata e melodia(si albumul) pe aria de Hip-Hop?

Mi se pare obvious.

 a-darko, on Apr 21 2009, 19:46, said:

Execrabil.

Edited by a-darko, 04 May 2009 - 23:38.


#21
lucikorleone

lucikorleone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 22.12.2006

 Ann0nim, on May 1 2009, 17:23, said:

ati vazut ce criticata e melodia(si albumul) pe aria de Hip-Hop?


Pai daca e o melodie ce ar vrea sa para hip-hop, dar ea e manea . Unde e vocea cantaretului, unde e mesajul versurilor ??

Versuri de manea a la Fernando de la Caransebes  :lol:


Multe probleme, belele
Pe capu' nostru, vere'
Crezi ca ne place incontinuu
Sa ne lovim de ele?
Sa vina Bin laden
Sa ma repeasca e cool, e nul
Pentru toti din tara o sa-i doara-n c*r

#22
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E Ok ca linie melodica si imi place sa o ascult insa parerea mea ca nu e hip-hop. Cel putin cand am auzit delayurile alea si alte efecte pe vocea lui Puya mi-a venit direct in minte "E foame de bani"... daca te risti sa iti strici stilul cu asa ceva. George Hora ala are niste miscari in vidoclip ca parca f*te pianul... nu canta la el. Per total melodia e zero in genul Hip-Hip si am grezut ca e cantata de "artisti" ca Smiley & Co si compusa de Marius Moga cand am auzit-o prima oara.

#23
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
mie mi se pare ok melodia, dar ma enerveaza ca e prea ..... adica se aude peste tot, tot paduchele care nu o auzit in viata lui de La familia o asculta la maxim...

#24
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
singurele versuri care zic eu ca sunt mai bune :

Quote

Nu ne pasa de Fasia Gaza sau Irak
Adu’ lautarii ca am un teanc de aruncat
Ca lumea vrea sa-si auda numele-n microfon
Si banii curg de zici ca-i arunca de la balcon
Orice amarat are macar un telefon
Macar o haina de firma, macar sa fie domn
Unii conduc masini mai scumpe decat casa unde stau
Cheltuie in drum si banii pe care nu-i au
Ne place sportul, jucam fotbal, noi
Dupa meciuri se termina cu box, asa-i la noi
Suntem o mare familie ne-avem ca fratii
Da la probleme stim bine, fugim unii de altii
Avem multe biserici ca pacatuim cam des
Pline de femei maritate din interes.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

sunt de la sfarsit si imi plac ca (,) critica cocalarii din Romania,de la manelisti pana la politicieni si curve...cel putin asa am inteles eu.dar mai mult imi place negativul,versurile sunt INTOTDEAUNA pe locul 2
sunt de acord cu filipxxx,G. Hora parca f**e pianul,mai zic ca un rocker sa dea din cap cu o chitara in mana dar nu f**i instrumentul...ce naiba!?!

#25
cornel2121

cornel2121

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.05.2009
mai are putin si o da pe manele!!!!!
HOOOOOO!!!! :thumbdown:

#26
silviu_marius

silviu_marius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 25.04.2009
Spirit latin, iubim cu mare foc
Tradati in Dragoste e regizat cu noi nu-i loc
De cand cu drogurile tari e marfa`n club
Fetele ajung tot mai repede nud
Sexu-i peste tot, in scari de bloc
In sali de clasa sau la Private Spice non-stop
E cool de tot, minorele`s bune de tot
La majorat vor gang-bang, nu tort



Se vede ca puya a ajuns la inchisoare la ce mutra de mafiot pervers are :ciocan:  :lol:
Nu-mi vine sa cred cat de plina e tara asta de curvari, care merg cu 90km/h pe stradute, asculta house la maxim (eu nu am un gen anume de muzica..), sunt anti-cocalari (SI EU!), dar ei se cred usa de biserica.
Ii urasc pe acesti oameni care sunt cei care distrug totul in tara asta, fara sa aiba intentie X(
In top ii avem pe puya, parazitii, bug mafia, care reprezinta MAFIA insasi!!
Nu va inteleg cum de acest post are deja 2 pagini :|:|, si pe youtube nu mai vorbesc de view-uri. Este incredibil cum aveti impresia ca omul acesta doar vorbeste de realitate cand de fapt oameni ca el si nu numai promoveaza si sunt de acord cu acest mod de viata.
A fost doar o opinie, "nigga".
:ciocan:

#27
MasterGogul

MasterGogul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.05.2009
deci am intrat din greseala pe topicu asta din forum si am citit si am tot citit, mi-am facut cont numai sa dau un replay la cate prostii ati gandit si ati scris

scris de: AdelinPuya

Quote

cica de nota 10 )
in afara de faptul ca e ascultata de toti cocalarii nu vad nimic deosebit la ea
daca "cocalari" asculta o melodie si le plac nu inseamna ca melodia e de kkt ... majoritatea "cocalarilor" asculta melodia pentru ca suna bine (nu poti nega faptu asta) ... pentru ca asta vad ei prima data la o melodie


scris de: body_123

Quote

Asta e parerea ta... dar melodia e super... tot ce zice este adevarat... :P . Oricum parerea mea este ca e o melodie super si merita nota 10+
da ... tot ce zice e adevarat, total de acord cu tine


scris de: a-darko

Quote

Execrabil.
sustineti parerea, pana una alta ... replayul tau este Execrabil


scris de: web_dude

Quote

 BTN, on Apr 26 2009, 22:42, said:

melodia asta nu mi-a placut de la inceput,in pirum rand e ascultata de toti cocalarii,pentru simplul fapt ca suna bine,vocea aia mecanizata,refren in engleza,e prea "lucrata",sa fim seriosi,o ascult pe unde merg,pe strada trec ratatii cu telefoanele,cu 2 zile in urma ascultau manele pe strada,acum asculta puya :)) si merg asa clatinati de-ti vine sa ii calci pe cap,masini cu toate geamurile deschise si "undeva in balcani" la maxim,sa auda tot orasu ca ei asculta hh ce p*** mea,melodia asta ar trebui sa fie in romana,sa nu aiba NIMIC englezesc,daca faci o melodie hh romaneasca fao frate in romana..TOATA si nu modifica vocea,se aude ca 3 sud-est =))) pe bune,macar baiatu' are bunul simt sa cante live,melodia asta u e ceea ce facea puya pe vremea "la familia"
nah,eu inteleg ca trebuie sa evoluam,sa facem hip hop bun,dar nu in halu asta,fara texte in engleza si fara voce "reglata",avem cantareti buni,foarte buni care nu sunt vazuti din cauza acestor porcarii care suna mai bine si sunt facute PENTRU BANI,nu pentru calitate..dar,cum gusturile nu se discuta,e treaba fiecaruia ce asculta,parerea mea e ca melodia asta e proasta,foarte proasta
de acord cu tine,dar ce canta el e un fel de gangsta-rap,occidental..
l-ai pus la punct pe BTN, de acord cu tine ... si in plus ... daca omu e rapper nu scrie nicaieri ca nu are voie sa cante alt gen de muzica, daca omu canta rock nu inseamna ca e rocker, daca eu cant mai multe genuri de muzica, si ma filmez cand fac asta, ce ma face? multitalentat?




parerea mea despre melodie: Melodia este geniala datorita mesajului transmis, este o trezire la realitate. (citeste mai jos inainte sa ma critici)


Prima strofa:
Este o introducere pe scurt in viata din Romania, celelate doua strofe sustinand-o pe aceasta, in caz ca nu sunteti lamuriti.
Inca de mici copii ne place sa ne distram, cat mai mult, cat mai ieftin.
Nu ne intereseaza de cei care conduc tara ci doar sa o ducem bine, fara sa depun efort sau sa ne asumam responsabilitati.
Ceea ce conteaza este propria persoana, ne furam unii pe altii.

Strofa a 2-a:
Romanii pot fi usor mituiti, pe noi ne intereseaza mai mult banii decat corectitudinea, putem fi usor mituiti, banii sunt mai chiar mai presus decat moartea unor persoane, daca nu ne infulenteaza direct viata noastra personala.
Dragostea aproape a ajuns pe cale de disparitie, totul s-a redus la sex.
Din ce in ce mai multi romani incearca sa fuga de Romania si de viata de aici, toti romanii viseaza deocamdata sa ajunga in strainatate si eventual sa ramana acolo.

Strofa a 3-a:
Nu numai ca nu ne pasa de ceea ce se intampla in Romania, nu ne pasa nici de ceea ce se intampla in lume. Ca sa ne simtim impliniti trebuie sa stim ca cineva consuma bani in cinstea noastra (banii fiind cel mai important lucru in Romania in ziua de azi).
Punem prea mult accent pe prima impresie si sacrificam modul in care traim ca sa iesim in evidenta.
Nu ne putem intelege nici intre noi, ne certam pe chestii minore.
Cand avem nevoie de ajutor ne ocolim din cauza ca suntem foarte materialisti.
Penultimul vers: "Sud-Est" reprezinta localizarea noastra geografica (in Sud-Estul Europei), "Romania" este localizarea exacta. Urmeaza cuvintele "undeva in Balcani" (care este totodata titlul melodiei) deoarece deobicei cand intrebi pe cineva de afara de Romania raspunsul acestuia este ceva de genu: "Romania? E pe undeva prin Africa, nu?", noi fiind mult prea obositi sa dam explicatii unde este Romania raspundem: "undeva pe acolo".
Iar ultimul vers reprezinta romanii vazuti prin ochii a peste jumatate din oamenii de pe Terra, niste hoti.

Refrenul: Reprezinta mesajul melodiei, o intrebare adresata noua: Chiar vreti sa traim viata asta? Chiar nu putem sa facem ceva sa ne schimbam? El este in limba engleza, deoarece primul pas pe care trebuie sa il facem ca sa devenim ceva mai bun este sa invatam aceasta limba, deoarece este cea mai raspandita, ca sa putem comunica cu restul lumii.

Edited by MasterGogul, 18 May 2009 - 07:29.


#28
a-darko

a-darko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 20.11.2008
^1. Invata sa scrii corect, apoi poti comenta. Nimeni cu un grad de inteligenta peste medie nu se simte confortabil sa citeasca un mesaj printre greseli gramaticale si la un moment dat renunta, facandu-si o parere preconceputa.
2. Gandesti prea departe. Sunt sigura ca nici macar maestrul Puya n-a stat sa analizeze atat, e doar o strategie de marketing in Romania. Cand n-ai voce, "rap-uiesti" cateva versuri despre societatea in care traim si sistemul corupt si gata, toti te considera geniu pentru faptul ca "ai spus adevarul". Melodia e un cliseu.
3. Nici macar ritmul nu suna bine, sunt una dintre numeroasele persoane care considera ca melodia tinde spre manea.
4. Daca ai fi citit definitia cuvantului "execrabil", ai fi stiut ca nu are cum sa fie o caracteristica a postului meu. Se vor pareri, mi-am spus parerea. Ai vrut sa o dezvolt, poftim, am dezvoltat-o. Happy?

Edited by a-darko, 18 May 2009 - 10:18.


#29
MasterGogul

MasterGogul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.05.2009
1. Probabil ca am facut greseli de gramatica. (observati va rog ora la care am scris postul, voua vi se pare o ora normala, eu ma culc la ora aia)
2. Parerea ta este luata in considerare acum, dar avand in vedere ca esti unul dintre acei oameni anti-rap, parerea ta inca nu conteaza pentru mine daca nu faci un efort sa ma intelegi, esti mult prea incapatanat si orice este rap pentru tine este egal cu0.
3. Tinde spre manea? probabil, tu esti mai expert in alea decat sunt eu.
4. Nu prea cred ca s-a gandit de la inceput ca asta iese, poate ca exact ceea ce zici tu a avut in cap, dar mie melodia asta imi zice.
5. Pe langa faptul ca zice doar adevarul, omu zice si ca trebuie sa facem ceva in privinta asta, nu e primu care a zis-o, nu e primu care a captat atentia publicului, dar este unul dintre cei care incearca sa schimbe Romania si eu sunt de acord cu el si cu toti care au zis asta pana acum, pacat ca tu o sa ramai un simplu comunist.

P.S. melodia este dedicata celor 21.5 milioane de romani, nu userilor forumului softpedia care reprezinta aproximativ 1.6% din toata populatia Romaniei

Edited by MasterGogul, 18 May 2009 - 14:35.


#30
a-darko

a-darko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 20.11.2008
Scuza asta cu ora tarzie a devenit deja stereotip in mai multe domenii (vezi Naomi, preselectie Megastar). Cand nu stim sa scriem, what should we do? Blame everything else BUT us. Nu stiu cum sunt altii, dar eu scriu corect indiferent de ora si ma astept ca si altii s-o faca.
Nu stiu de unde ai dedus tu ca sunt anti-rap, poate doar anti-Puya, el nefiind vreun gigant al rap-ului international. E adevarat, nu ascult rap, dar asta nu ma face sa fiu anti, cum sunt, de exemplu, anti-manele.
Raman la parerea mea cu versurile-cliseu.
O zi buna.

Edited by a-darko, 19 May 2009 - 08:34.


#31
fablle

fablle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.04.2009
mesajul  e mult prea overused,aproape ca exista o melodie de genul asta pe fiecare album.si ce e mai grav,ca multi care o asculta ori nu isi dau seama ca ei sunt cei criticati sau,mai rau,se si identifica(bat la pariu ca deja sunt  proaste care si-au pus poze pe hi5 avand mesaje de genul la majorat vreau gang-bang nu tort)

#32
fws

fws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 25.10.2008
O nulitate dpdv muzical .

#33
dezertorul_nike_2

dezertorul_nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.06.2007
La aceeasta melodie imi plac versurile, spune realitatea.

#34
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Ai dreptate, versurile spune realitatea.

#35
dezertorul_nike_2

dezertorul_nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.06.2007
Imi cer scuze pentru greseala gramaticala de mai sus.

#36
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008

 AdelinPuya, on 12th April 2009, 13:42, said:

cica de nota 10 :) )
in afara de faptul ca e ascultata de toti cocalarii nu vad nimic deosebit la ea

Ai zis-o perfect!Sincer, nu vad de ce ascultati porcariile astea de la TV!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate