Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Tusea seaca si tusea productiva

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#55
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
fara link
mai mult timp, fara pauză!

Edited by adadoi, 17 June 2008 - 15:35.


#56
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai pana acum medicii ce au zis? o radiografie sau radioscopie la plamani a facut?

#57
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
iti dau si eu cateva sfaturi,sa ii pui mamei tale seara inainte de culcare cate un prosop umezit cu spirt la gat si sa o pui sa faca naie cu sare la picioare ;)....i s-a iritat gatul de la o raceala probabil.si pe mn m-a tinut 3 luni o raceala de asta si acelasi lucru am facut si eu,cu mers la doctori,pastile peste pastile,ceaiuri,etc etc.vindecare placuta mamei tale ;)...sper sa fi fost de ajutor cat de cat.

#58
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Eu cunosc pe cineva care avea aceeaşi problemă, în sensul că a tusit circa 3 - 4 luni, în special noaptea. A luat tot ce a fost posibil, dar nu i-a trecut. Până la urmă, bănuind că ar putea fi probleme cu o alergie, ca primă măsură, a schimbat perna pe care dormea cu una non alergenică. imediat, problemele cu tusea s-au ameliorat simţitor, în sensul că nu a mai tusit aproape deloc, iar noaptea nu a mai tusit deloc.

#59
GB1337

GB1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 13.04.2007
S-ar putea sa fie de la casa in care sta, daca nu a mai fost aranjata de curand. Daca are tapet sa-l dea jos neaparat, ptr ca tine sub el o gramada de mucegai, ar mai fi mobila veche, covoare in care a intrat prea mult praf, parchet, etc. Daca poate, ar fi bine sa se duca o saptamana la munte sa vada cum se simte acolo.

#60
zumzu

zumzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.09.2007
Da, a facut si radiografie si celalalte la plamani. Doctorii nu i-au gasit nimic pana acum.
Si eu i-am zis de alergie...sa incerce sa schimbe tot si dero si perne etc. Sa vedem la testele de alergologie poate iese ceva.
A ajuns sa se roage efectiv sa-i gasesca ceva, sa aiba ceva...

Va multumsc pt rapsunsuri

Edited by zumzu, 18 June 2008 - 10:15.


#61
zumzu

zumzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.09.2007
Revin cu informatii in caz se va mai lovi cineva de aceasta pb pe viitor, a fost diagnosticata cu reflux gastro-esofangian.
S-a descoperit in urma unei gastroscopii(sau ceva asemanator). Asteptam acum efectul tratamentului, sa vedem dc intr-adevar ac a fost pb

#62
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
A dat rezultate tratamentul ?

#63
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007

View Postrue_baree, on Nov 17 2007, 18:47, said:

deci in 5 nov am umblat pe vant rece putin transpirat si am stat in tricou putin.
din 6 dau cu tuse, am luat aspirina si vit C si fervex si nimic.
joi am fo la doctor si mi a dat doxicilina si eurespal si vit C pilula efervescenta.
luni 12 am facut radiografie si s-a vazut ceva la plam stang.
marti la comp tomograf unde s-a zis miercuri la rezultat ca am pneumonie interstiiala si am trecut pe avelox 400 gr, eurespal si baraka.
de miercuri seara stau in casa. am perioade in care se mai opreste tusea bine, noaptea am dormit, dar mi e teama in fiecare dupamiaza tusesc, azi inca mai simt ca as tusi dar nu iese nimic, e sambata seara.

cat naiba ma mai tine boala?
cand trag aer adanc in piept simt nevoia sa tusesc dar nu scot mai nimic la tuse.
si sotul meu are aceeasi problema ,pneumologul i-a prescris avelox (azi e a 3 a zi de tratament cu avelox si ultima cu clacid-prescris de medicul de familie).Problema ca inca are greutati in respiratie mai ales seara si stare de slabiciune ,accese de tuse destul de seaca .La tine cum a evoluat boala ,a avut efect aveloxul?

#64
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Salut,

Am fost racita zilele trecute, am luat coldrex si licori magice (a se citi oscilococcinum si ceaiuri :P ) si am reusit sa scap de ea destul de repede.

Faza e ca am ramas cu o tusa nasoala, care a aparut dupa ce am rezolvat cu simptomele de raceala si nu stiu cum sa scap de ea. E o tuse seaca, iritativa asa. practic simt ca o gadilatura in gat si simt nevoia sa tusesc, dar nu se intampla nimic, cel mult ma ustura gatul dupa tuse. Nu am ganglionii inflamati, nu ma doare in gat, nu e rosu...beau in continuare ceai pentru raceala si gripa de la fares, iau plantusin (recomandat de medicul de familie) si tantum verde. a mai scazut in intensitate, dar e tot f enervanta. iar colegii mei sunt deja disperati pt ca episoadele ma apuca doar la munca (o fi avand vreo legatura :rolleyes: ). noaptea nu tusesc deloc.

ce sa mai fac? nu vreau codeina si chestii complicate...

LE: daca nu am voie sa scriu denumirile, editati voi. m-am gandit ca poate e relevant

Edited by adrianatoma, 26 November 2008 - 12:44.


#65
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Daca bei/mamanci/sugi bomboane, te lasa? Apare la schimbare de pozitie sau de aer (temperatura, umiditate)? Fumezi?
In principiu, plantusin, ceaiuri (cimbru), lapte si bomboane. Vezi ca ai nevoie de cantitati serioase de plantusin, trei lingurite pe zi sunt fix apa sfintita.

#66
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postadadoi, on Nov 26 2008, 14:42, said:

Daca bei/mamanci/sugi bomboane, te lasa? Apare la schimbare de pozitie sau de aer (temperatura, umiditate)? Fumezi?
In principiu, plantusin, ceaiuri (cimbru), lapte si bomboane. Vezi ca ai nevoie de cantitati serioase de plantusin, trei lingurite pe zi sunt fix apa sfintita.


Nu fumez si nici nu stau intr-un mediu f incarcat de fum.
Da, ma lasa cand mananc sau daca beau ceva, dispare si daca beau sirop sau daca tusesc f tare ca atunci cand iti cureti gatul. Senzatia apare cand vrea ea, n-am observat sa tina cont de ceva, dar parca se agraveaza cand trag aer pe nas mai puternic, cand inspir mai puternic.
Beau plantusin direct din sticla, m-am gandit eu ca lingurita nu e eficienta :P dar deja e a 3-a zi si inca tusesc.
Ajuta laptele?

La farmacie mi-a zis sa iau si niste flamexin pliculete ca poate e inflamat locul. cum sa-mi dau seama de asta? n-as vrea sa iau medicamente aiurea, doar daca sunt strict necesare.

#67
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu e cazul sa iei flamexin, si schimba farmacia - deja e a doua oara cand incearca sa-ti dea tot felul de prostii.
ia-ti niste bomboane, ce vrei tu, cu lapte, cu crema, orice (nu amandine, ca praful ala de cacao te va irita mai tare), si cand mai tusesti trateaza-te cu ele. Plantusin cat incape (atentie la zahar), poti sa faci su suc cu el ca din concentrate, daca mai tii minte bem-bem-ul, si lapte, o sa treaca, dar nu in trei zile. Incearca si niste homeovox.

#68
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Eu sunt alaturi de tine, adriana! Adica ma aflu fix in aceeasi situatie - raceala tratata cu Coldrex, iar acum am ramas cu tusea asta (ma gadila in gat de mor). Ce vreau de fapt... Ma tratez cu Tusifit, care vad ca are cam aceeasi compozitie ca Platusin (patlagina, scai vanat, cimbrisor, etc.). Problema e ca mi se pare cam scarbos - e dulceag si mi se face greata cand il beau. Plantusin e... scarbos? Are cam acelasi gust (daca stie cineva)? Banuiala mea e ca ar trebui sa aiba, daca are aceleasi ingrediente, dar poate-poate.

#69
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postantigen, on Nov 26 2008, 22:37, said:

Eu sunt alaturi de tine, adriana! Adica ma aflu fix in aceeasi situatie - raceala tratata cu Coldrex, iar acum am ramas cu tusea asta (ma gadila in gat de mor). Ce vreau de fapt... Ma tratez cu Tusifit, care vad ca are cam aceeasi compozitie ca Platusin (patlagina, scai vanat, cimbrisor, etc.). Problema e ca mi se pare cam scarbos - e dulceag si mi se face greata cand il beau. Plantusin e... scarbos? Are cam acelasi gust (daca stie cineva)? Banuiala mea e ca ar trebui sa aiba, daca are aceleasi ingrediente, dar poate-poate.

Nu stiu cum e ala de care zici tu...Plantusin e dulceag ca deh are zahar, dar nu la fel de dulce ca Stodal de exemplu. As zice mai degraba dulce-acrisor, poate si de la Vitamina C. Chiar nu ma deranjeaza gustul deloc, eu il beau direct din sticla, asa tare m-am obisnuit cu el :) , dar nu stiu sa zic daca e mai bun sau nu.
O sa-mi iau si bombonele cum zice ada, o sa caut sugar free ca de la atatea bombonele si sirop o dau in altele :P

sper sa scapam repede de "gadilaturi"! i'm with you girl :)

#70
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Multumesc! Daca zici ca e dulce-acrisor, il incerc si eu. Oricum, esti tare daca il bei cu sticla! :thumbup:

Mie imi plac bomboanele Alpenliebe cu caramel si fara zahar (desi daca stau bine si ma gandesc, caramelul e tot zahar, nu?...).

#71
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Da, il beau cu sticla pentru ca asa cum zice si ada 3-4 lingurite ar fi doar apa de ploaie. "Dozez" direct din sticla dupa fiecare episod mai puternic. Uneori simt nevoia sa tusesc si cateva minute in sir si ma calmeaza. Sa vezi ce se amuza lumea cand iau cate o "dusca" la munca :P

#72
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Spre deosebire de alte siropuri din buruieni, plantusinul e bun la gust (trebuie sa-l tin ascuns bine ca sa nu dea iama puradeii mei in el, e la regim de "separanda" :D ), dar groaznic de dulce dupa mine. Il puteti face suc: vreo douazeci de ml de sirop la un pahar de apa, sau il puneti in ceai in loc de zahar sau miere.
Caramelul ala din alpenliebe nu-i zahar caramelizat, ci un E, nu mai stiu care.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate