Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Tusea seaca si tusea productiva

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#19
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Diane, dacă zici că ai trecut prin asta înseamnă că ştii cum e să nu poţi să dormi două nopţi la rând din cauza tusei ce te ia numai când stai pe orizontală... un fel de tortură gen picătura chinzească... te apucă aceleaşi frustrări (în fine, nu am experimentat-o pe cea din urmă ca să vorbesc în totală cunoştinţă de cauză, pentru că nu m-au prins încă :w00t:).. şi simţi cu eşti treaz doar fizic, psihic nemaifuncţionând demult :w00t: sau când te mai ia o criză de vreo juma de oră în care fiecare expiraţie este în formă de tuse :w00t:

Beau ceai de muguri de brad, de cimbru şi de tei, toate îndulcite cu  „miere cu  propolis şi brad”. De asemenea zilnic vitamine eurovita plus o vitamina C fiolă (apropo, cică nu se mai fabrică, aţi mai găsit voi pe undeva?). Din păcate laptele nu prea pot să-l beau din cauza intoleranţei...

Va să zică zici direct că-i gripă? Nu trebuia să am febră pentru a pune acest diagnostic? :w00t:


Citez din prospectul Codeinei (în fine, fosfat de codeină 15mg):
Asocierea codeinei cu medicaţia expectorantă favorizează retenţia secreţiilor traheobronşice. (întrebare: favorizează această retenţie doar prin inhibarea reflexului de tuse sau si prin inhibarea... cum să zic eu... „desfacerii” acelei mucozităţi?)

Edited by shumilica, 30 January 2007 - 19:15.


#20
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 shumilica, on Jan 30 2007, 19:08, said:

Diane, dacă zici că ai trecut prin asta înseamnă că știi cum e să nu poți să dormi două nopți la rând din cauza tusei ce te ia numai când stai pe orizontală... un fel de tortură gen picătura chinzească... te apucă aceleași frustrări (în fine, nu am experimentat-o pe cea din urmă ca să vorbesc în totală cunoștință de cauză, pentru că nu m-au prins încă :w00t:).. și simți cu ești treaz doar fizic, psihic nemaifuncționând demult :w00t: sau când te mai ia o criză de vreo juma de oră în care fiecare expirație este în formă de tuse :w00t:

Beau ceai de muguri de brad, de cimbru și de tei, toate îndulcite cu  „miere cu  propolis și brad”. De asemenea zilnic vitamine eurovita plus o vitamina C fiolă (apropo, cică nu se mai fabrică, ați mai găsit voi pe undeva?). Din păcate laptele nu prea pot să-l beau din cauza intoleranței...

Va să zică zici direct că-i gripă? Nu trebuia să am febră pentru a pune acest diagnostic? :w00t:

Am zis ca ai gripa fiindca ai simptomatologia cu care se prezinta de o luna de zile majoritatea pacientilor in farmacie. N-ai idee cati somnabuli din astia isterizati de tuse vin noaptea : "Dati-mi ceva ca nu pot sa dooorm de o saptamana!" Nu se gasesc fiole de vitamina C, dar poti lua comprimate efervescente de 1 g, care-i problema ? Ia Humex pentru tuse neproductiva sau Tussin comprimate, eventual Paxeladine comprimate.

#21
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Mie mi`a trecut asa ceva cu miere de albine, nesperat chiar. Si propolisul e bun daca nu ma insel.

#22
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Am mâncat deja un borcan de „miere cu propolis și brad”...
Dacă mai mănânc unul cred că mor de diabet :w00t:
Încă trăiesc....
O să postez aici când o să mor

#23
FelixTheCat

FelixTheCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2006
Am luat Rofedex si mi-a trecut tusea (seaca) cam in 3-4 zile.

#24
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
personal tot pt o tuse seaca/neproductiva am luat Bronchicum.in vreo 3 zile am fost ca nou.pana la Bronchicum nu dormisem de o saptamana.doar mierea mai calma tusea dar pt foarte scurt timp.

#25
the_coolest_boy06

the_coolest_boy06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 14.10.2006
chiar daca erdomedul nu are un gust placut, cel putin este eficient! am recomandat unor vecini acest sirop si peste cateva zile a venit si mi-a multumit, spunand ca s-a facut bine!
stodalul si humexul sunt apa chioara, cu doua tone de zahar si o aroma de iarba acolo... este normal ca ele sa isi faca efectul dar in ziua de astazi nimeni nu mai asteapta 2 luni pana sa se faca bine

#26
mititelu

mititelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.01.2007
sotul meu abia a trecut de o pneumonie, inca mai tuseste si mai este sub tratament, e adevarat ca a avut doi doctori exceptionali, a ramas cu tuse si sputa zic medicii reziduala, dar nu i-am dat medicamente aiurea, pentru orice il sunam pe doctor sa imi spuna daca pot sa ii dau x sau y pilula
totul a inceput cu o tuse seaca, o problema minora la gat, apoi s-a transformat in traheita si pneumonie cu bronho-obstructie cu secretie de mucus, a luat erdomed, becloforte, ketotifen, tarosin, ventonil, acc 200
nu stiu cum pot unii oameni sa fie inconstienti si sa ia erdomed si codeina, pe prospectul de la erdomed scrie clar ca nu ce combina cu medicamente care inhiba tusea.
oameni buni, sigur nu toti medicii sunt buni (sunt unii care chiar ar fi bine sa o luam la fuga din fata lor), dar e mult mai sigur sa apelam la ei decat la farmacistul din colt care iti da prospectul sa il citesti pentru ca el nu e in stare sa iti dea un sfat

pentru tuse se poate lua sirop de ridiche neagra,pentru adulti maxim 4 linguri pe zi, si miere cu lamaie - la o jumatate de lamaie 3 linguri de miere
ridichea este expectorant si calmant pentru tuse, indicata in pneumonii, bronsite, traheite, etc

#27
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006
mda.... am lipsit ceva vreme decand nu am  fost pe aici dar nu credeam ca cand ma voi intoarce va fi totul asa de rau. muguri de brad zice-ti?  :coolspeak:  sper ca mugurii singuri ia-ti recoltat? daca nu atunci sa stiti ca medicina naturista nu face decat sa va puna la lucru sa va faca sa va plimbati si sa respirati aerul din padure - aerul naturii. un alt efect al mediciinii naturiste este cel psihologic. bolnavul se linisteste si organizmul se lupta mai bine cu boala atragand atentiei bolii la 100% lasat in pace de catre sistemul nervos dereglat.

cine vrea sa vada vindecare puteti merge cu mine pe munte pe 1-3 zile sa vedeti care e efectul.

p.s. preparatul efectuv pentru tusa productiva eu recomand bronholitin/bronholicum sau siropul de patlagena. in ceea ce priveste medicina naturista va zic ca sunt ff multe ierburi care deminuaza tusa dar sa nu uitati de nervi.

#28
ARRON

ARRON

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 20.07.2006
Salutari. Din 26 Februarie 2007 m-am pricopsit cu o raceala... la inceput am luat FERVEX, au inceput durerile in git si o tuse pentru care am luat STREPSILS + STODAL (sirop homeopatic de tuse) + tot felul de ceaiuri... problema este ca tusea nu a trecut deloc ci din contra a devenit tot mai insistenta :( - precizez ca nu am facut febra - si nu sint fumator - totusi tusea a fost seaca dupa care a devenit expectoranta, sa fie reversul de la ce am luat? ce as putea sa incerc pentru tusea asta? (care ma omoara si nu ma lasa sa dorm :crybaby:) stie cineva ceva care sa aiba un efect... astept un raspuns urgent! Mii de multumiri

#29
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
Siropul de muguri de pin este sfânt la tuse.. Eu tot timpul am rezerve ;)

#30
Ramy

Ramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 21.11.2004

 ARRON, on Mar 2 2007, 02:12, said:

Salutari. Din 26 Februarie 2007 m-am pricopsit cu o raceala... la inceput am luat FERVEX, au inceput durerile in git si o tuse pentru care am luat STREPSILS + STODAL (sirop homeopatic de tuse) + tot felul de ceaiuri... problema este ca tusea nu a trecut deloc ci din contra a devenit tot mai insistenta :( - precizez ca nu am facut febra - si nu sint fumator - totusi tusea a fost seaca dupa care a devenit expectoranta, sa fie reversul de la ce am luat? ce as putea sa incerc pentru tusea asta? (care ma omoara si nu ma lasa sa dorm :crybaby:) stie cineva ceva care sa aiba un efect... astept un raspuns urgent! Mii de multumiri
Stodal am luat si eu si e super bun. Ideea e urmatoarea: sa iei o lingura cum tusesti nu doar de 3-5 ori pe zi cum scrie pe prospect, asta daca tusesti mai rau si nu cedeaza . Daca a devenit productiva e foarte bine ca nu  a oprit-o ptr ca nu e sanatos sa o inhibe. D-aia te intreaba la farmacie de care tuse ai. Daca e productiva si o opresti toate mizeriil eraman in plamani, ceea ce nu e bine.

#31
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 30.11.2004
Buna!
Am o mica problema.....
De cateva luni (din primavara) ma chinuie o tuse....
Doar noaptea, la inceput de 2-3 ori pe saptamana, seaca sau cu expectoratie putina. Initial am crezut ca e o ramasita de la o raceala, dar vazand ca persista m-am dus la medic. Radiografie pulmonara ok, ORL ok, spirometrie ok, alergologie ok (slaba reactie la polen de graminee), analize de sange si urina ok.....
S-a tras concluzia ca e o reactie alergica la ceva..... fapt sustinut si de faptul ca pe perioadele in care sunt plecat din Bucuresti nu am absolut nimic.
Am facut un tratament cu Aerius (pentru alergii am inteles) si inca un medicament al carui nume imi scapa acum, era ceva pentru bronsita virala parca.
Pe perioada tratamentului am fost ok....... apoi tusea a revenit. Doctorul mi-a prescris Ventolin, sa iau 2 pufuri atunci cand simt ca imi vine sa tusesc.
Partea proasta e ca tusea mi s-a agravat simtitor, tusesc in fiecare noapte, ba mai mult chiar si ziua uneori, nu pot dormi, iar Ventolin-ul nu prea mai are nici un efect. Daca la inceput era seaca acum am expectoratie - incolora (nici galbena, nici verzuie). Ma calmeaza zeama de lamaie cu miere.... in 15-20 de min expectorez si se calmeaza si tusea. Pe langa tuse am si un wheezing destul de sonor.
Nu prea stiu ce sa cred.... sa fie alergie, la ce oare? De fumat nu fumam in perioada in care mi-a aparut tusea. am inceput sa trag cate o tigara in luna de miere unde n-am avut nici o problema, iar acum fumez 1-2 tigari pe zi.
Vreo idee, cineva?
Multumesc anticipat!

#32
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 Dyonissos, on Oct 2 2007, 17:45, said:

Buna!
Am o mica problema.....
De cateva luni (din primavara) ma chinuie o tuse....
Doar noaptea, la inceput de 2-3 ori pe saptamana, seaca sau cu expectoratie putina. Initial am crezut ca e o ramasita de la o raceala, dar vazand ca persista m-am dus la medic. Radiografie pulmonara ok, ORL ok, spirometrie ok, alergologie ok (slaba reactie la polen de graminee), analize de sange si urina ok.....
S-a tras concluzia ca e o reactie alergica la ceva..... fapt sustinut si de faptul ca pe perioadele in care sunt plecat din Bucuresti nu am absolut nimic.
Am facut un tratament cu Aerius (pentru alergii am inteles) si inca un medicament al carui nume imi scapa acum, era ceva pentru bronsita virala parca.
Pe perioada tratamentului am fost ok....... apoi tusea a revenit. Doctorul mi-a prescris Ventolin, sa iau 2 pufuri atunci cand simt ca imi vine sa tusesc.
Partea proasta e ca tusea mi s-a agravat simtitor, tusesc in fiecare noapte, ba mai mult chiar si ziua uneori, nu pot dormi, iar Ventolin-ul nu prea mai are nici un efect. Daca la inceput era seaca acum am expectoratie - incolora (nici galbena, nici verzuie). Ma calmeaza zeama de lamaie cu miere.... in 15-20 de min expectorez si se calmeaza si tusea. Pe langa tuse am si un wheezing destul de sonor.
Nu prea stiu ce sa cred.... sa fie alergie, la ce oare? De fumat nu fumam in perioada in care mi-a aparut tusea. am inceput sa trag cate o tigara in luna de miere unde n-am avut nici o problema, iar acum fumez 1-2 tigari pe zi.
Vreo idee, cineva?
Multumesc anticipat!

Sa spun drept, exista posibilitatea sa nu fie asa mica, problema ta.
Mergi la Institutul Marius Nasta din Bucuresti, refaci toate investigatiile, inclusiv cele radiologice, fireste, inclusiv cele pentru tuberculoza. Daca nu ti se propune de catre ei (desi m-ar mira) solicita si tomografie.
Renunta definitiv la fumat.

#33
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 30.11.2004

 Woland, on Oct 2 2007, 18:44, said:

Sa spun drept, exista posibilitatea sa nu fie asa mica, problema ta.
Mergi la Institutul Marius Nasta din Bucuresti, refaci toate investigatiile, inclusiv cele radiologice, fireste, inclusiv cele pentru tuberculoza. Daca nu ti se propune de catre ei (desi m-ar mira) solicita si tomografie.
Renunta definitiv la fumat.
Maine merg la medic cu ultimele noutati. Astept cu nerabdare sa vad ce-mi mai spune si/sau ce investigatii ma mai pune sa fac........ sper sa gasim cumva cauza/rezolvarea........

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai probabil este de la tigari, DAR pot fi si alte lucruri (la care nu te astepti) care iti pot cauza alergia.

Exemple :

-lenjeria de pat (cearsaf, fata de perna), pot contine cantitati mari de acarieni, niste "dracovenii" care pot da alergii urate la persoane tarate.
-imbracaminte cumparata in perioada in care ti-a inceput tusea.
-eventuale animale de casa cumparate in perioada cu pricina.
-nu uita de obiceiuri alimentare NOI (mirodenii, ceaiuri, etc)


Lasa tigarile, si fa niste analize complete.

P.s. : hurry up.

#35
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 30.11.2004

 nublete, on Oct 3 2007, 13:06, said:

Cel mai probabil este de la tigari, DAR pot fi si alte lucruri (la care nu te astepti) care iti pot cauza alergia.

Exemple :

-lenjeria de pat (cearsaf, fata de perna), pot contine cantitati mari de acarieni, niste "dracovenii" care pot da alergii urate la persoane tarate.
-imbracaminte cumparata in perioada in care ti-a inceput tusea.
-eventuale animale de casa cumparate in perioada cu pricina.
-nu uita de obiceiuri alimentare NOI (mirodenii, ceaiuri, etc)
Lasa tigarile, si fa niste analize complete.

P.s. : hurry up.

Singura schimbare a fost apartamentul in care locuiesc. Tusea a aparut la cateva luni dupa ce m-am mutat in el. Tind sa cred ca are legatura cu asta pentru ca de cate ori plec din Bucuresti, tusea dispare ca prin farmec si reapare imediat ce ma intorc. Care e factorul care o declanseaza........... n-am nici cea mai vaga idee.

#36
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 Dyonissos, on Oct 3 2007, 13:42, said:

Singura schimbare a fost apartamentul in care locuiesc. Tusea a aparut la cateva luni dupa ce m-am mutat in el. Tind sa cred ca are legatura cu asta pentru ca de cate ori plec din Bucuresti, tusea dispare ca prin farmec si reapare imediat ce ma intorc. Care e factorul care o declanseaza........... n-am nici cea mai vaga idee.
daca ai in gat nu-stiu-ce stafilocock este foarte nasol. trebuie un tratament cu antibiotice...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate