Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Tusea seaca si tusea productiva

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004

 carman, on Oct 3 2007, 15:09, said:

daca ai in gat nu-stiu-ce stafilocock este foarte nasol. trebuie un tratament cu antibiotice...
n-ar avea de unde sa fie stafilococ pentru ca exudatul a iesit ok..... sper sa aflu candva viata asta care-i problema........

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Devine 100 % clar ca simptomele tale se trag de la ceva din apartamentul in care te-ai mutat.

Ca si posibilitati le enumar pe urmatoarele (stiu ca pot parea penibile, dar de multe ori cautam ceva complex, bine ascuns, pe cand in realitate sa fie ceva simplu, la care nu ne-am fi gandit ca ar putea cauza asa ceva) :


- colonii de fungi (ciuperci) sau bacterii pe : pereti / podele / (pe sau in) parchet / in bucatarie / baie / canalizare / instalatie de aer conditionat / eventualul mobilier ramas de la fostii proprietari (sau daca este un apartament recent dat in folosinta - materialele de constructii folosite iti pot da o alergie <de ex diluantul folosit, palux-ul pentru lustruirea parchetului>)

- musafiri nepoftiti : soareci / sobolani / par de pisica (sau alt animal blanos) / pasari / insecte.


Astea ar fi cateva idei unde ai putea cauta. Poti lua probe de pe suprafetele descrise si sa faci teste. Hope it helps, good luck.

#39
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Un aspirator cu apã ?

#40
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004

 Mirovaia_Scorb, on Oct 3 2007, 20:34, said:

Un aspirator cu apã ?

Sa fac ce cu el?

#41
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004
Deci..... am fost la doctor.... mi-a ascultat plamanii (din nou)....... nimic (din nou)
am facut o radiografie la sinusuri....... iar saptamana viitoare merg la pneumolog..... pana atunci iau Erdomed pentru expectoratie....
Peace!

#42
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 Dyonissos, on Oct 4 2007, 12:18, said:

Deci..... am fost la doctor.... mi-a ascultat plamanii (din nou)....... nimic (din nou)
am facut o radiografie la sinusuri....... iar saptamana viitoare merg la pneumolog..... pana atunci iau Erdomed pentru expectoratie....
Peace!
aproape ca plang pentru tine... ai fost un bun cetatean!  :crybaby:

#43
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

 Dyonissos, on Oct 4 2007, 10:18, said:

Sa fac ce cu el?
Poti sa obtii un aer de o calitate mult mai buna.

Tusea si stranutul vor deveni niste evenimente rarisime. Desigur daca nu ai si alte probleme de fapt. Cauta pe google opinii despre asta.
Edit

 Dyonissos, on Oct 4 2007, 12:18, said:

Deci..... am fost la doctor.... mi-a ascultat plamanii (din nou)....... nimic (din nou)
am facut o radiografie la sinusuri....... iar saptamana viitoare merg la pneumolog..... pana atunci iau Erdomed pentru expectoratie....
Peace!
Te asigur ca secretiile expectorate contin si praful omniprezent in camera.

Edited by Mirovaia_Scorb, 04 October 2007 - 11:26.


#44
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004

 Mirovaia_Scorb, on Oct 4 2007, 12:22, said:

Poti sa obtii un aer de o calitate mult mai buna.

Tusea si stranutul vor deveni niste evenimente rarisime. Desigur daca nu ai si alte probleme de fapt. Cauta pe google opinii despre asta.
Edit
Te asigur ca secretiile expectorate contin si praful omniprezent in camera.
Ma gandesc la un purificator de aer...... iar la anul o renovare din temelii a apartamentului.
Si avand in vedere ca in afara Bucurestiului nu am probleme......... solutia extrema e provincia..... :o

#45
corneliu_89

corneliu_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 09.11.2005
cand eram mai mic tuseam si eu asemanator, aparent fara nici o cauza, dar s`a descoperit ca era un tic nervos din cauza unor conflivte ale parintilor. s`a tratat la psiholog... oricum verifica`te un pic!

#46
Dyonissos

Dyonissos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 30.11.2004
In sfarsit am un nume de afectiune: "o forma de astm". Asta e concluzia la care a ajuns un medic pneumolog care mi-a prescris Symbicort (106 RON).........
o forma mai usoara se pare, dar tot astm se numeste. Citez: "astmul e cea mai eterogena boala". Deja dupa prima priza de Symbicort mi-a fost mai bine.
Sper sa fie ok.
Multumesc la toata lumea care mi-a raspuns.
Peace!

#47
SeaDog

SeaDog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2004
Chiar vroiam sa iti spun ca si eu am patit tot asa ceva: am tusit vreo 5 luni zi de zi incontinuu. Dupa 5 luni in care nici un medic nu imi spunea ce am, am dat de o combinatie reusita de medici: pneumolog si ORL-ist. Impreuna au descoperit ca eram pe punctul de a trece la astm, dupa o rinita alergica netratata. Totul a inceput cand am schimbat locul de munca si biroul, am inceput sa stranut, apoi sa imi curga nasul si intr-un final sa tusesc. De sute de ori pe zi, foarte rar noaptea, si tusea ma lasa la cateva zile dupa ce plecam in concediu. Tratamentul pe care il urmez acum este cu antihistaminic (xyzal) care in mod ciudat, reuseste sa tina in frau toate simptomele, stranut, rinoree, tuse. Precizez ca initial am primit un tratament cu Singulair dar nu l-am urmat, desi am inteles ca era foarte bun, pentru ca mai am niste probleme de sanatate care reprezinta o contraindicatie pentru Singulair. Intr-un final, desi am schimbat biroul, am ramas cu alergia respectiva, si fara tratament nu pot sa rezist mai mult de 3-4 zile.

#48
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 18.03.2007
deci in 5 nov am umblat pe vant rece putin transpirat si am stat in tricou putin.
din 6 dau cu tuse, am luat aspirina si vit C si fervex si nimic.
joi am fo la doctor si mi a dat doxicilina si eurespal si vit C pilula efervescenta.
luni 12 am facut radiografie si s-a vazut ceva la plam stang.
marti la comp tomograf unde s-a zis miercuri la rezultat ca am pneumonie interstiiala si am trecut pe avelox 400 gr, eurespal si baraka.
de miercuri seara stau in casa. am perioade in care se mai opreste tusea bine, noaptea am dormit, dar mi e teama in fiecare dupamiaza tusesc, azi inca mai simt ca as tusi dar nu iese nimic, e sambata seara.

cat naiba ma mai tine boala?
cand trag aer adanc in piept simt nevoia sa tusesc dar nu scot mai nimic la tuse.

#49
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Mai bun decat echinaceea sirop, este influrex plus, asta are tot aceeasi ingredienti mentionati inainte, dar nu are benzoat de sodiu

Quote

-influrex plus, 20 comprimate

-compozitie:
-pir
-coaja de salcie
-flori de soc
-scai vanat
-tinctura de echinaceea
-tinctura de propolis.

-recomandari:
-intareste imunitatea organismului
-previne gripa
-depurativ
-afectiuni ale gatului si ale gurii
-tuse convulsiva
-dismenoree
-antibacterian
-antiviral

-mod de folosire:
- 1-3 cpr/ zi sau dupa sfatul medicului

Mai este si Septilin


  

Quote

Compozitie:   Extracte: Maharasnadi quath 65 mg, Tinospora cordifolia 49 mg, Rubia cordifolia 32 mg, Emblica officinalis 16 mg, Moringa pterygosperma 16 mg; Pulberi: Balsamodendron mukul 162 mg, Shankh bhasma 32 mg.
Indicatii:  
Mareste capacitatea organismului de autoaparare impotriva infectiilor. Completeaza si scurteaza tratamentele cu antibiotice in cazul bolilor recidivante. Reduce riscul contactarii gripei atat la adulti cat si la copii.
Administrare:  
Pentru obtinerea unor rezultate favorabile in imbunatatirea starii de sanatate acest produs se poate administra timp de 1-6 luni: la copii - 1-2 tablete pe zi, la adulti 2 tablete de 3-4 ori pe zi.
Septilin este un produs complex din extracte vegetale cu efect imunostimulator. Plantele Rubia cordifolia si Tinospora cordifolia din compozitia produsului contin principii active care maresc rezistenta organismului la infectii.


#50
turdeanu

turdeanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.07.2002
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema.
Am un baiat de 8 ani, care are astm bronsic alergic. Este alergic la acarieni si se pare ca are si rinita alergica. A facut tratament de lunga durata cu Singulaire, aproape 3 ani si se pare ca a mers spre bine asa ca de doi ani nu mai ia Singulaire. Acum ia numai Aerius. Mergem cu el la control la o clinica specializata,unde este consultat de un medic pneumolog, o data la 6 luni, sau cand este cazul pentru a vedea cum evolueaza astmul.
Incepand din decembrie anul trecut, s-a racit de trei ori, a facut si otita, deci a luat 4 ture de antibiotice.
Problema este ca dupa racelile acelea, a ramas cu o tuse care nu-i mai trece. Tusea este asa ca si cum si-ar curata gatul, exploziv, tuseste o singura data, dar foarte des, cel putin o data la 10 minute. Rar cand mai face o pauza de 30 minute Si asta in fiecare zi de trei luni, in orice mediu, si in casa si afara. Noaptea nu tuseste.Nu a mai facut asa, in anii trecuti chiar am zis ca merge foarte bine cu astmul n-a avut probleme.
Noi cand am vazut ca nu termina cu tusea , l-am dus la control la clinica specializata, si d-na doctor  a zis ca merge bine cu astmul, si tuseste numai din gat,i-a prescris totusi Singulaire pentru inca o luna. Tusea e tot asa.
Nu stim ce sa facem si ce sa mai incercam. Va rugam sa ne dati un sfat.
Va multumesc

#51
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 turdeanu, on Apr 5 2008, 10:56, said:

Tusea este asa ca si cum si-ar curata gatul, exploziv, tuseste o singura data, dar foarte des, cel putin o data la 10 minute. Rar cand mai face o pauza de 30 minute Si asta in fiecare zi de trei luni, in orice mediu, si in casa si afara. Noaptea nu tuseste.

Dupa descrierea asta pare sa fie un tic nervos (tuse psihogena).

#52
claudiumdk

claudiumdk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.02.2008
Salut am si eu o problema de vreo 2 3 luni tusesc foarte des.
La inceput imi curgea si nasul, am luat antibiotice si mia trecut apoi peste o saptamana mia revenit foarte rau,am facut si injectii 10 la numar.
Dupa vreo 10 12 zile tusea mia revenit din nou.AM luat foarte multe medicamente ,antibiotice si degeaba
AM fost pe la 4 5 doctori si nimik,toti miau dat pastile si tot felul de prostii care nu au niciun efect,parca mai rau imi este tusesc pe zii ce trece din ce in ce mai des.NU sunt nici fumator.AM facut si testul ala de TBC,si radiografie la plamani si nu am nimic totul e ok.
Nu stiu ce sa mai fac,Pls help :(  :(  :(

Edited by adadoi, 19 May 2008 - 09:56.
nu mai scrie cu "k"!


#53
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Dyonissos, on Oct 2 2007, 16:45, said:

Buna!
Am o mica problema.....
De cateva luni (din primavara) ma chinuie o tuse....
Doar noaptea, la inceput de 2-3 ori pe saptamana, seaca sau cu expectoratie putina. Initial am crezut ca e o ramasita de la o raceala, dar vazand ca persista m-am dus la medic. Radiografie pulmonara ok, ORL ok, spirometrie ok, alergologie ok (slaba reactie la polen de graminee), analize de sange si urina ok.....
S-a tras concluzia ca e o reactie alergica la ceva..... fapt sustinut si de faptul ca pe perioadele in care sunt plecat din Bucuresti nu am absolut nimic.
Am facut un tratament cu Aerius (pentru alergii am inteles) si inca un medicament al carui nume imi scapa acum, era ceva pentru bronsita virala parca.
Pe perioada tratamentului am fost ok....... apoi tusea a revenit. Doctorul mi-a prescris Ventolin, sa iau 2 pufuri atunci cand simt ca imi vine sa tusesc.
Partea proasta e ca tusea mi s-a agravat simtitor, tusesc in fiecare noapte, ba mai mult chiar si ziua uneori, nu pot dormi, iar Ventolin-ul nu prea mai are nici un efect. Daca la inceput era seaca acum am expectoratie - incolora (nici galbena, nici verzuie). Ma calmeaza zeama de lamaie cu miere.... in 15-20 de min expectorez si se calmeaza si tusea. Pe langa tuse am si un wheezing destul de sonor.
Nu prea stiu ce sa cred.... sa fie alergie, la ce oare? De fumat nu fumam in perioada in care mi-a aparut tusea. am inceput sa trag cate o tigara in luna de miere unde n-am avut nici o problema, iar acum fumez 1-2 tigari pe zi.
Vreo idee, cineva?
Multumesc anticipat!
de la punctul asta, incepand, trebuia sa te astepti la astm !

#54
zumzu

zumzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.09.2007
Stiu ca a mai fost un topic dar nu reusesc s ail gasesc cu o persoana care avea o tuse persistenta de luni de zile.

Problema este cu mama mea, care are o tuse de la inceputul anului extrem de suparatoare. Problema a devenit grava mai ales din punctul de vedere al faptului ca nu mai stie incotro sa se duca si la ce doctor si ce sa mai faca.
A facut analize de sange, a facut exudat faringian, a vazut doctor ORList(celebru si cunoscut si bun cica), a bagat zeci de pastile date de fiecare doctor, a luat chiar si ceva de stomac, a urmat si remedii naturiste cu infuzii etc dar degeaba: face o gramada de crize si mai ales noaptea

Urmatorul pas: vreau sa o duc sa faca teste de alergologie dar dupa?
Daca ies si astea ok mai departe?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate