Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tusea seaca si tusea productiva

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#1
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
De vreo 5 zile am o tuse seacă (care inițial a fost o durere în gât) care mă apucă de cele mai multe ori când stau pe orizontală, dar uneori am o criză de tuse seacă și când stau în fund, în care fiecare expirație este o tuse :w00t:. Nu se rupe nimic, e doar seacă...

Vreo 2 nopți nu am reușit să adorm din cauza asta... până am luat codeină... care a mai inhibat din reflexul de tuse și am reușit să adorm... (până la codeină am încercat: ceai de tei, sunătoare, muguri de brad, lămâie cu miere, hexoraletten, ambroxol, erdomed, între timp tot ceaiuri, ceai de cimbru - care a fost destul de eficient, cred - paracetamol sinus, paracetamol normal, acum tantum verde spray, miere cu propolis).

Ideea e că nu am febră... (ceea ce ar fi însemnat gripă, nu? :w00t: și trecerea mea pe la doctor), m-a durât un pic capul într-o zi (fără febră), dar mai mult de la nemâncat/obosit, dar atât.

Știu că mai întâi se începe cu o tuse seacă ca mai apoi să înceapă să „se rupă” dar văd că nu prea începe :w00t:

Mai nou văd că nici codeina nu își mai face efectul (cu toate că sunt doar la a 3-a pastilă luată în 2 zile). Și am observat și mici coji de sânge în nas :w00t:
Fără folos să mai zic că o nară (câteodată una, câteodată alta, înțeleg, sinuzita) mereu este înfundată de mai bine de 2 ani :)

Întrebarea mea e, lăsând subînțeleasă întrebarea „ce am?”: când o să mor? :w00t:

Edited by mianna, 02 March 2007 - 01:41.


#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si eu sunt interesat de asta am si eu din cand in cand o tuse din asta, pe care ca o simt in gat putin mai sus de marul lui adam

#3
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Ok. Deci schimb întrebarea. Când murim? :w00t:

#4
ave_caesar

ave_caesar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.12.2006
Am avut si eu tuse seaca si niste intepaturi ciudate pe gat acum vreo luna (mai dese dupa si in timp ce mancam) si am luat "Humex" la recomandarea farmacistului si mi-a trecut in cinci zile si nu mai am nici pe naiba.
(e si foarte bun la gust spre deosebire de rahaturile de siropuri de tuse pe care le luam in copilarie)
(cam 15 RON costa)
Edit:
Si cica se numeste "tuse neproductiva" in limbaj medical (nu "seaca").

Edited by ave_caesar, 30 January 2007 - 17:59.


#5
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Ah, bine că mi-ai amintit de „recomandarea farmacistului” de la care am luat şi eu STODAL (medicament homeopat)... apă de gură dulceagă şi vâscoasă... desigur... are viruşi inactivaţi în el şi trebuie să aştept să-şi facă anticorpi sistemul meu imunitar şi aşa zdruncinat de la atâta oboseală de la neputinţa de a dormi (decât la prânz) :w00t:

Merci de recomandare...
Am citit despre el aici:
http://prospect.pcfa...eproductiva.htm
Tusea mea e seacă, dar e productivă..... de nervi şi frustrare :w00t:

Edited by shumilica, 30 January 2007 - 18:03.


#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ca sa nu zapacim oamenii:

- humexul, erdomedul, ambroxolul sunt mucolitice si expectorante; deci se recomanda cand se "rupe" tusea;

- codeina e indicata in tusea seaca; daca zici ca nu-si mai face efectul, e posibil ca tusea sa devina productiva - caz in care treci pe un expectorant - sau usor subdozata - poti lua 3/zi (cu interval de minim 4 ore intre ele).

#7
ave_caesar

ave_caesar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.12.2006

 mianna, on Jan 30 2007, 18:02, said:

ca sa nu zapacim oamenii:

- humexul, erdomedul, ambroxolul sunt mucolitice si expectorante; deci se recomanda cand se "rupe" tusea;

- codeina e indicata in tusea seaca; daca zici ca nu-si mai face efectul, e posibil ca tusea sa devina productiva - caz in care treci pe un expectorant - sau usor subdozata - poti lua 3/zi (cu interval de minim 4 ore intre ele).
Si de ce pe Humex-ul meu scrie ca e pentru tuse neproductiva (adica seaca)?
(asa scrie pe eticheta din poza de mai sus si nu mi-a provocat nici o expectorare (nici n-avea de unde))

Edited by ave_caesar, 30 January 2007 - 18:12.


#8
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004

mianna said:

...deci se recomanda cand se "rupe" tusea;
Sunt recomandate când se rupe tusea sau sunt recomandate pentru a se ajunge la tusea care rupe? Eu din prospectele erdomedului şi ambroxolului aşa am înţeles(a 2-a variantă).

De asemenea pe prospectul codeinei am mai citit şi faptul că nu trebuie amestecată cu medicamentele astea de tip ambroxol(mucolitice) deoarece (din câte a dedus logica mea) fac exact opusul codeinei şi anume încearcă ruperea/topirea screţiei aleia urâte pentru a duce la o tuse productivă sau în fine... pentru a duce la expectorarea ei într-un fel sau altul, pe când codeina tot ce face este să inhibe reflexul de tuse. (de aceea codeina am luat-o la o distanţă de vreo 12 ore de ultimul erdomed)

Dar care să fie sursa acestei probleme? :w00t:
Probabil o nesuferită lângă care am stat duminica trecută şi care tot tuşea şi îşi sufla nasul (n-am nimic cu asta) în proximitatea mea?
Dacă mă duc la doctor îmi dă antibiotice, sau pentru că-i virală n-are treabă (de unde să ştiu eu asta?)? :w00t:


edit:
pe humex-ul tău scrie asta pentru că e pentru tusea neproductivă... pe care... luând humex... cică... o face productivă... sau în fine... topeşte mucozităţile de pe traseul gât-plămâni.
Mianna, bate-mă dacă greşesc...

Edited by shumilica, 30 January 2007 - 18:15.


#9
ave_caesar

ave_caesar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.12.2006

 shumilica, on Jan 30 2007, 18:11, said:

Dar care să fie sursa acestei probleme? :w00t:
La mine stiu sigur ca sursa a fost ca am mers cu RATB-ul pentru prima data in ultimii... multi ani.

 shumilica, on Jan 30 2007, 18:11, said:

pe humex-ul tău scrie asta pentru că e pentru tusea neproductivă... pe care... luând humex... cică... o face productivă... sau în fine... topeşte mucozităţile de pe traseul gât-plămâni.
Mianna, bate-mă dacă greşesc...
Habar n-am. La mine n-a facut nimic productiv. Stiu ca mi-a trecut orice tuse in cinci zile, tuse care ma chinuia de peste o luna intreaga!!!

Edited by ave_caesar, 30 January 2007 - 18:16.


#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 shumilica, on Jan 30 2007, 18:11, said:

Sunt recomandate când se rupe tusea sau sunt recomandate pentru a se ajunge la tusea care rupe? Eu din prospectele erdomedului și ambroxolului așa am înțeles(a 2-a variantă).

De asemenea pe prospectul codeinei am mai citit și faptul că nu trebuie amestecată cu medicamentele astea de tip ambroxol(mucolitice) deoarece (din câte a dedus logica mea) fac exact opusul codeinei și anume încearcă ruperea/topirea screției aleia urâte pentru a duce la o tuse productivă sau în fine... pentru a duce la expectorarea ei într-un fel sau altul, pe când codeina tot ce face este să inhibe reflexul de tuse. (de aceea codeina am luat-o la o distanță de vreo 12 ore de ultimul erdomed)

Dar care să fie sursa acestei probleme? :w00t:
Probabil o nesuferită lângă care am stat duminica trecută și care tot tușea și își sufla nasul (n-am nimic cu asta) în proximitatea mea?
Dacă mă duc la doctor îmi dă antibiotice, sau pentru că-i virală n-are treabă (de unde să știu eu asta?)? :w00t:
edit:
pe humex-ul tău scrie asta pentru că e pentru tusea neproductivă... pe care... luând humex... cică... o face productivă... sau în fine... topește mucozitățile de pe traseul gât-plămâni.
Mianna, bate-mă dacă greșesc...


deeeeci: in bronsita, initial tusea este iritativa; deci n-ai ce expectoratie sa fluidizezi. tot humexul din lume nu ti-o face productiva in stadiul asta.

dupa asta se ajunge la o sputa vascoasa - aici deja devin eficiente mucoliticele. care se utilizeaza si dupa ce incepi sa expectorezi, fiindca ajuta la eliminarea sputei.

da, codeina amestecata cu celelalte o zapacesc de tot pe biata tuse. e ca si cum cineva ti-ar zice "stai aici - ba iesi afara!"


shumi, daca zici ca esti in a 5-a zi, probabil acum ar fi cazul sa renunti la codeina (daca tot nu mai simti nici un efect) si sa treci pe mucolitice.


s-auzim de bine!

#11
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 ave_caesar, on Jan 30 2007, 18:10, said:

Si de ce pe Humex-ul meu scrie ca e pentru tuse neproductiva (adica seaca)?
(asa scrie pe eticheta din poza de mai sus si nu mi-a provocat nici o expectorare (nici n-avea de unde))

Humexul pentru tuse neproductiva este pe baza de dextrometorfan, un derivat morfinanic asemantor ca actiune cu codeina. Mianna s-a gandit la varianta de sirop pentru tuse productiva pe baza de carbocisteina.

#12
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
hmm, cu doctorul - multi sar cu antibiotice, e/nu e nevoie.

am o jena sa fac descrieri prea plastice, sper sa se inteleaga si asa: in etiologia virala, sputa e mucoasa (mai transparenta si mai fluida) si antibioticu-i frectie la picior de lemn. in cea bacteriana e muco-purulenta, si aici sunt indicate antibiotice.

 Diane, on Jan 30 2007, 18:26, said:

Humexul pentru tuse neproductiva este pe baza de dextrometorfan, un derivat morfinanic asemantor ca actiune cu codeina. Mianna s-a gandit la varianta de sirop pentru tuse productiva pe baza de carbocisteina.

asa-i. sorry de confuzie :)

cezare, nu-ti vazusem nici postul complet, nici poza  :naughty:

#13
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Are ceva dacă acum iau erdomed și când vreau să mă culc, să zicem peste 6 ore, iau codeină(sau invers)? Am încercat acum să mă pun în pat dar iar nu pot să adorm din cauza tusei... și de abia ce au trecut 4 ore de la ultima codeină...
Cum de lui ave caesar i-a trecut tusea de tot prin luarea unui medicament asemănător codeinei timp de 5 zile? :w00t:

Eu știam ceva de genul dacă e verzuie sau galbenă... deocamdată n-am de unde să știu... deci dacă e mai solidă (are părți mai închegate) e de antibiotic?

#14
ave_caesar

ave_caesar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 20.12.2006

 shumilica, on Jan 30 2007, 18:38, said:

Cum de lui ave caesar i-a trecut tusea de tot prin luarea unui medicament asemănător codeinei timp de 5 zile? :w00t:
Calitatea medicamentului? O fi mai scump al meu decat al tau?
(eu cer intotdeauna la farmacie "cel mai bun, nu conteaza daca-i scump")

Edited by ave_caesar, 30 January 2007 - 18:41.


#15
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 shumilica, on Jan 30 2007, 18:38, said:

Are ceva dacă acum iau erdomed și când vreau să mă culc, să zicem peste 6 ore, iau codeină(sau invers)?

mey shumi, io chiar scriu degeaba?  :nonobad:

cand am zis a nu se amesteca, nu ma refeream la aceeasi inghititura.

ia acum ergomed, care va incerca sa fluidizeze secretiile si sa le-mpinga afara, si peste cateva ore da-le-n cap cu codeina. asta vrei?

#16
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

 shumilica, on Jan 30 2007, 17:11, said:

De vreo 5 zile am o tuse seacă (care inițial a fost o durere în gât) care mă apucă de cele mai multe ori când stau pe orizontală, dar uneori am o criză de tuse seacă și când stau în fund, în care fiecare expirație este o tuse :w00t:. Nu se rupe nimic, e doar seacă...

Vreo 2 nopți nu am reușit să adorm din cauza asta... până am luat codeină... care a mai inhibat din reflexul de tuse și am reușit să adorm... (până la codeină am încercat: ceai de tei, sunătoare, muguri de brad, lămâie cu miere, hexoraletten, ambroxol, erdomed, între timp tot ceaiuri, ceai de cimbru - care a fost destul de eficient, cred - paracetamol sinus, paracetamol normal, acum tantum verde spray, miere cu propolis).

Ideea e că nu am febră... (ceea ce ar fi însemnat gripă, nu? :w00t: și trecerea mea pe la doctor), m-a durât un pic capul într-o zi (fără febră), dar mai mult de la nemâncat/obosit, dar atât.

Știu că mai întâi se începe cu o tuse seacă ca mai apoi să înceapă să „se rupă” dar văd că nu prea începe :w00t:

Mai nou văd că nici codeina nu își mai face efectul (cu toate că sunt doar la a 3-a pastilă luată în 2 zile). Și am observat și mici coji de sânge în nas :w00t:
Fără folos să mai zic că o nară (câteodată una, câteodată alta, înțeleg, sinuzita) mereu este înfundată de mai bine de 2 ani :)

Întrebarea mea e, lăsând subînțeleasă întrebarea „ce am?”: când o să mor? :w00t:

Jumatate din populatia Bucurestiului cred ca a trait sau traieste cosmarul cu tusea asta din cauza gripei. Eu sunt in plin proces de vindecare dupa cateva zile in care am traversat iadul si ma chinuie o nenorocita de tuse reziduala, care nu-i nici seaca, nici nu se omoara cu productivitatea. Nu sunt un fan al produselor care inhiba tusea, am vazut foarte multe cazuri de persoane care au luat mai mult decat era cazul inhibitorii ale tusei si si-au agravat infectia. Daca tusea este totusi seaca si chinuitoare poti lua substante blocante ale tusei, cu multa prudenta insa. La asa ceva eu recomand intotdeauna asocierea de siropuri sau extracte care ajuta la refacerea epiteliilor : sirop de macese si catina, sirop cu echinaceea si propolis, foarte bun este si extractul de soc, capsule cu laptisor de matca, vitamina C de 1g si hidratare foarte buna cu ceaiuri calde (tei, galbenele, menta, fructe de padure etc), laptele cald pentru cine n-are intolerante digestive, comprimate pe baza de Grindelia si multe altele.

Pentru faza expectoranta, siropul cu extract de iedera, Prospan, este preferatul meu.

#17
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Scuze mianna... atunci o să mai iau acum o codeină până adorm (mâine am examen oral) și mâine de dimineață mă bag pe erdomed  :unsure:

Ideea e că nu am nici măcar o mică urmă în rezonanța tusei sau în efectul acesteia cum că ar sta să iasă ceva... asta m-ar împinge către motivarea de a lua erdomed de acum, chiar dacă nu aș putea să dorm ore bune...

 ave_caesar, on Jan 30 2007, 18:40, said:

Calitatea medicamentului? O fi mai scump al meu decat al tau?
(eu cer intotdeauna la farmacie "cel mai bun, nu conteaza daca-i scump")
Nu cred că-i de la calitatea medicamentului. Codeina se ia numai pe prescripție medicală (e alcaloid de opiu :w00t: - practic mă droghez... și nu îmi place asta... de aceea încerc să reduc administrarea ei), humex-ul probabil își face efectul mai repede că e în formă de sirop (pe lângă faptul că e apropiat ca acțiune de codeină)...

Știu că ale noastre cuvinte profane sunt ca niște cuie apăsate și târâte pe tabla de școală pentru cei inițiați, dar na... altfel nu pot să mă exprim :w00t:

#18
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 shumilica, on Jan 30 2007, 18:56, said:

Scuze mianna... atunci o să mai iau acum o codeină până adorm (mâine am examen oral) și mâine de dimineață mă bag pe erdomed  :unsure:

Ideea e că nu am nici măcar o mică urmă în rezonanța tusei sau în efectul acesteia cum că ar sta să iasă ceva... asta m-ar împinge către motivarea de a lua erdomed de acum, chiar dacă nu aș putea să dorm ore bune...
Nu cred că-i de la calitatea medicamentului. Codeina se ia numai pe prescripție medicală (e alcaloid de opiu :w00t: - practic mă droghez... și nu îmi place asta... de aceea încerc să reduc administrarea ei), humex-ul probabil își face efectul mai repede că e în formă de sirop (pe lângă faptul că e apropiat ca acțiune de codeină)...

Știu că ale noastre cuvinte profane sunt ca niște cuie apăsate și târâte pe tabla de școală pentru cei inițiați, dar na... altfel nu pot să mă exprim :w00t:


si dextrometorfanul e tot derivat morfinic :)


voi comparati acum mere cu pere? el a luat 5 zile humex, tu ai luat 3 pastile de codeina si alte combinatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate