Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Tusea seaca si tusea productiva

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#73
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postadadoi, on Nov 27 2008, 11:49, said:

Caramelul ala din alpenliebe nu-i zahar caramelizat, ci un E, nu mai stiu care.
Ei, asa da!  -_-

#74
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
E bun Plantusinul, ati avut dreptate!  :cheers: Multam fain!

#75
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Imi vine o reteta gratuita copil 7 ani cu Humex expectorant sirop. Ii spun ca n-am si fie cauta la alta farmacie fie ii scrie altceva. Evident merge inapoi la doctor (in Cluj farmaciile sunt foarte rare abia la 100 metri gasesti alta) si ii scrie Tussin tablete. Deci in 10 minute tusea se schimbase din expectoratie in tuse seaca. Morala: medicii scriu ce-i pe liste nu ce merge la boala:).

#76
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postantigen, on Nov 29 2008, 14:17, said:

E bun Plantusinul, ati avut dreptate!  :cheers: Multam fain!

ma bucur sa aud ca ti-a fost bun :) :kisstogether:

#77
mishiky

mishiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 04.07.2007
am o intrebare,tusea productiva se trateaza doar cu siropuri expectorante?iau Mucosin de cateva zile si am o usoara senzatie de voma cand tusesc.E groaznic mai ales noaptea cand ma apuca crizele.Pe langa,mai iau si amoxicilina.Am observat ca desi simt nevoia sa tusesc,nu mai pot,decat daca ma fortez.Inainte ca tusea sa devina productiva am luat alt sirop,Coughend,ceva indian,pe baza de plante.Era f bun ,dar doar pe moment.Am incercat si leacurile babesti,galbenus de ou cu zahar,zeama de ceapa fiarta(oribil gust :crybaby: )si acum mai beau zeama de la ridichea neagra.A,si sa nu uit de pastilute de supt,Voseptol.Ce alte siropuri bune mai stiti?
Va urez un An Nou plin de bucurii la toti!

#78
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Sunt mai multe siropuri, pastile sau capsule efervescente, toate cu acelasi scop: fluidizarea secretiilor. De la ACC, bromhexin, ambroxol (si evident diversele preparate comercializate sub alte denumiri) la siropuri naturale. Cel mai bine isi fac efectul cu un aport suficient de apa, imi amintesc ca la momentul in care invatam asta era un paragraf care spunea ca oricat de buna ar fi substanta farmacologic activa in absenta aportului de apa devinde ineficienta. Chiar daca sezonul rece nu iti da o mare senzatie de sete incearca sa bei cat mai multa apa si noaptea dormi pe o perna ridicata. Pozitia orizontala favorizeaza drenarea secretiilor si implicit tusea aferenta. Pune si un vas de apa sau un prosop ud pe calorifer sa nu fie aerul uscat.

#79
mishiky

mishiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 04.07.2007
multumesc pt raspuns,adevarul e ca nu prea beau multa apa,m-am dat azi pe ceai cu lamaie.Ma simt ceva mai bine dupa ce beau.De la atata tusit,acum m-am trezit si cu o migrena.Mai am putin si-mi explodeaza capul.De dormit dorm pe perna ridicata,chiar si asa nu prea am reusit sa dorm noptile trecute.O sa pun si un vas cu apa pe calorifer,nu stiam de asta.Multumesc inca o data!

#80
ipstefan

ipstefan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 102
  • Înscris: 15.08.2008
Tuse seaca nu stiu daca a avut cineva mai mult ca mine , detin un record de 3 luni continuu de tuse seaca.

Racesc foarte usor de vreo 3-4 ani, si nu functioneaza nici o pastila, nici un sirop, nici un ceai, nici un pulverizant nimic.

Acum am a 3a oara raceala iarna asta, a venit cu tuse seaca, cateva frisoane, durere de cap si ochi si ameteala. Tusea sta la baza multora din ele. Si as vrea sa scap prima de ea are cineva vreo idee? medicii recomanda aceleasi medicamente pentru orice fel de tuse - si daca nu merge aia..zic asa..hai sa incercam si astea sa vedem cum merge. Sunt cumva experiment? Pe cine intreb tot asa imi spun poti sa incerci aia, sau aia, poti sa-i iei dinaia..Pana la urma ce fac?

Iau din toate odata? Fac teste vreo 2-3 luni cu toate felurile de pastile sa vad care functioneaza?

Am incercat asa: amoxicilina, tussin, humex, codeina, paracetamol, tantum verde, strepsils, coldrex, bioparox, siropuri, nurofen, propolis C,ibuprofene, etc.

#81
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
De vre-o 2 saptamani tot ma iau la "joaca" cu o tuse,dar de 2 zile incoace simt ca ma omoara ,iar de dimineata pana la ora asta am tusit intr-una deja nu mai pot simt ca-mi tusesc si plamanii afara,nu mai am nici putere sa tusesc ,ma ustura plamanii cand tusesc,asta e de dimineata si pana acum ,iar ieri dimineata m-am trezit si cu rosu in gat si sinusurile blocate,ma omoara...in prima saptamana am luat Mucosolvant pastile,dar mai rau s-a facut iar in ultima saptamana am luat Klacid SR pe baza de claritromicina,dar parca nu au nici un efect ,simt ca imi dau plamanii afara si imi ard traheele  :curse: maine o sa merg la o consultare la medicul de familie daca continua tot asa ,dar pana atunci ce pot face? ziceti-mi un remediu "natural" home made,un ceai de casa ceva sa fac sa nu mai tusesc asa tare,macar sa mai ameliorez un pic :( :( :(

p.s: mentionez ca pastilele le-am luat dupa ureche,nu am consultat niciun medic cand am inceput sa le iau,mare gresala... :(

#82
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Păi un ceai cu mentă. Limonadă îndulcită cu miere + suc de lămîie, tot ce conține vit C, cam greu să depășești limita. Apoi aigură necesarul de zinc - accelerează vindecarea și seleniu - poți lua lejer 100 micrograme/zi , sunt esențiale pentru imunitate.
Poți folosi influrex, e complet natural, iar varianta plus are niște chestii expectorante care îți fac viața mai ușoară cînd tușești.
Apoi mai poți lua ginseng siberian, septilin, cătină capsule, desigur nu simultan. Le-am încercat pe toate, au acțiune imunomodulatoare, imunostimulatoare.

Quote

Detalii:
-influrex plus, 20 comprimate

-compozitie:
-pir
-coaja de salcie
-flori de soc
-scai vanat
-tinctura de echinaceea
-tinctura de propolis.

-recomandari:
-intareste imunitatea organismului
-previne gripa
-depurativ
-afectiuni ale gatului si ale gurii
-tuse convulsiva
-dismenoree
-antibacterian
-antiviral

-mod de folosire:
- 1-3 cpr/ zi sau dupa sfatul medicului

Edited by Mirovaia_Scorb, 05 April 2009 - 17:13.


#83
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
astea se gasesc la farmacie sau la plafar ? la influrex ma refer :)

acuma am gasit prin dulap o cutie de ceai de menta si una de tei ,care e mai bun ? ma omoara... :lol:

Edited by A_shot_of_JB, 05 April 2009 - 17:01.


#84
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Influrexul este în unele farmacii și chiar magazine plafar, nu toți îl au. Restul sunt cu siguranță în oricare din ele.

Poți încerca și Omega 3 cu aspirină, rezultă niște rezolvine cu efect anti-inflamator.
----------------
Menta all the way. Puneam în ceai o picătură de ulei de mentă și juma de oră nu mai știam de nas înfundat și răceală.
Trei picături pe zi sunt mai mult decît suficient.

------------------------------------

Cînd beau ceai ROOIBOS mă ia cu transpirații și mă cuprinde o stare de relaxare foarte plăcută.

Edited by Mirovaia_Scorb, 05 April 2009 - 17:08.


#85
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
Mersi ! o sa caut la farmacie maine,dar acum urgent o sa ma multumesc cu ceaiurile astea doua.

pe cuta de Tei zice asa
Recomandari:stari de nervozitate si agitatie,insomnie,raceala si gripa,bronista.

la cel de menta,mai multe recomandari dar nici una pentru starea mea,mai mult ..intestinale.. :lol: imi voi face oricum 2 cani,unul de menta si unul de tei ! poate poate...deja ma doare pieptu de la atata tuse...

ah,cred ca am si ceva miere prin camara...are vre-un efect ? sau e frectie la picior de lemn ?

Edited by A_shot_of_JB, 05 April 2009 - 17:14.


#86
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Cu plăcere!
Miere în ideea de a nu folosi zahăr sau tot felul de îndulcitori artificiali.
Zaharicalele subminează imunitatea (pe termen lung, oricum).

Edited by Mirovaia_Scorb, 05 April 2009 - 17:20.


#87
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
Mersi !

@antigen : mersi ! :D

#88
Bird

Bird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.05.2008
A incercat cineva Eurespal?
Daca da, cu ceva rezultate?

#89
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
da, e foarte bun. testat si pe mine (pastilele) si pe copii.

#90
Bird

Bird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.05.2008

View Postadadoi, on Apr 6 2009, 16:08, said:

da, e foarte bun. testat si pe mine (pastilele) si pe copii.

scrie ca pt adulti 3 /zi
oare pot lua 2 odata si una odata?
adica doza de 3 sa o impart in 2 prize?
ma apuca o tuse de nu ma mai pot opri si am senzatia ca numai cu una nu fac mare branza
e drept, de 2 zile am combinat eurespalul si stodalul, ceea ce nu e tocmai ok, avand in vedere ca homeopatia nu se pupa cu alopatia decat pe rand...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate