Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...
 

Indrumari pt o facultate de arhitectura

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1 răspuns la acest subiect

#1
aLl3_CS

aLl3_CS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 139
  • Înscris: 18.07.2008
Sunt in clasa a 9-a la un profil de mate-info.Pe viitor vreau sa urmez o facultate de arhitectura.Inteleg ca trebuie sa fac meditatii din clasa a 11-a.Pe ce materie de la scoala ar trebui sa ma axez eu in momentul de fata?Inteleg ca trebuie un anumit fel de geometrie.Lamuriti-ma in privinta acestui aspect.

In timpul liber care il am pe langa lucrurile care la fac toti copiii(net,sport etc) vreau sa  ma uit pe cate ceva ce mi-ar fi de folos pt examenul de admitere la o facultate in acest domeniu.Ce mi-ati recomanda sa citesc?

#2
kriss_cms

kriss_cms

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 02.01.2007

Vizualizare mesajaLl3_CS, pe Apr 4 2009, 23:29, a scris:

Sunt in clasa a 9-a la un profil de mate-info.Pe viitor vreau sa urmez o facultate de arhitectura.Inteleg ca trebuie sa fac meditatii din clasa a 11-a.Pe ce materie de la scoala ar trebui sa ma axez eu in momentul de fata?Inteleg ca trebuie un anumit fel de geometrie.Lamuriti-ma in privinta acestui aspect.

In timpul liber care il am pe langa lucrurile care la fac toti copiii(net,sport etc) vreau sa  ma uit pe cate ceva ce mi-ar fi de folos pt examenul de admitere la o facultate in acest domeniu.Ce mi-ati recomanda sa citesc?

Cam nicio materie pe care o faci la mate-info nu-ti foloseste direct in facultate. Totusi, matematica iti va fi cea mai utila, pentru ca iti dezvolta gandirea, iar geometria te ajuta sa vezi in spatiu (de trei ani de zile, de cand sunt studenta, cele mai complexe operatii pe care le-am facut au fost extragerea de radical si ridicarea la puterea a 3-a).

Daca faci rost, ai putea sa te uiti pe niste manuale de desen tenhic de clasa a 9-a sau a 10-a, dupa care invata cei care sunt la licee tehnice, in general la licee de constructii; asta asa, cat sa te familiarizezi cu niste notiuni. Nu stiu daca se gasesc in librarii, eu am facut rost de ele de pe la niste prieteni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate