Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 

Firmele nu vor mai putea deduce TVA la achizişia de autovehicule

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#55
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 Bebeluska, on Apr 15 2009, 21:33, said:

Pai la administratori oricum se deduc cheltuielile cu o singura masina (reparatii, intretinere, combustibil).

Asta stiam si eu, dar acum eu n-o gasesc in text...  :D

#56
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 TLGsoft, on Apr 15 2009, 21:48, said:

Asta stiam si eu, dar acum eu n-o gasesc in text... :D


E la pagina 10 chiar cu ea incepe. Oricum e irelevant pt mine, ca PFA nu sunt nici administrator, nici director si nici nu am functie de conducere.

#57
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Oameni buni, cu chestia cu TVA-ul ne-deductibil am cam scapat... Masina administratorului (directorului, contabilului sef), ale agentilor de vanzari ... etc. conform ordonantei avem voie sa deducem si TVA-ul si combustibilul.
Au facut-o pentru cei care si-au cumparat 5-6 masini pe firma - si la sotie si la amanta si la soacra ... dar nu prea cred c-o sa scoata prea multi bani din chestia asta la buget. Ca majoritatea sunt(em) amarasteni - numai cu o singura masina pentru fiecare ...

Auziti, dar cu chestia aia cu "transferarea drepturilor de utilizare ca urmare a unui leasing financiar sau operational", ce vrea sa zica ? Si cele cumparate in leasing sunt deductibile ? Atat la motorina cat si la TVA ...

 Bebeluska, on Apr 15 2009, 21:52, said:

Oricum e irelevant pt mine, ca PFA nu sunt nici administrator, nici director si nici nu am functie de conducere.

Pai, PFA-urile nu sunt prinse in ordonanta. La primul articol, alineatul parca 3, face trimitere la codul fiscal si acolo se gaseste incadrarea agentilor economici pentru care e valabila ordonanta. Nu ?

#58
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 horia66, on Apr 15 2009, 22:08, said:

Auziti, dar cu chestia aia cu "transferarea drepturilor de utilizare ca urmare a unui leasing financiar sau operational", ce vrea sa zica ? Si cele cumparate in leasing sunt deductibile ? Atat la motorina cat si la TVA ...

Masina este in proprietatea firmei de leasing, nu a utilizatorului. Deci firma de leasing isi deduce TVA-ul platit pe masina.

#59
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 horia66, on Apr 15 2009, 22:08, said:

Pai, PFA-urile nu sunt prinse in ordonanta. La primul articol, alineatul parca 3, face trimitere la codul fiscal si acolo se gaseste incadrarea agentilor economici pentru care e valabila ordonanta. Nu ?


Acel articol este despre impozitul pe profit. Art. 21, 48 de ex. cu referire la deductibilitatea cheltuielilor face trimitere la codul fiscal, unde nu mai partajeaza contribuabilii...

#60
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004

 horia66, on Apr 15 2009, 22:08, said:

... Masina administratorului (directorului, contabilului sef), ale agentilor de vanzari ... etc. conform ordonantei avem voie sa deducem si TVA-ul si combustibilul.
Eu tot n-am vazut unde scrie ca se deduce combustibilul pt masina administratorului!

#61
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 Bebeluska, on Apr 15 2009, 22:28, said:

Acel articol este despre impozitul pe profit. Art. 21, 48 de ex. cu referire la deductibilitatea cheltuielilor face trimitere la codul fiscal, unde nu mai partajeaza contribuabilii...
Se vede ca Nastratin Pogea citeste forumurile !  :)

#62
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 dcr, on Apr 15 2009, 22:37, said:

Eu tot n-am vazut unde scrie ca se deduce combustibilul pt masina administratorului!

Punctul 2 de la modificarile fiscale. (Pagina 10 din ordonanta, sau pagina 5 din PDF)

#63
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 dcr, on Apr 15 2009, 22:37, said:

Eu tot n-am vazut unde scrie ca se deduce combustibilul pt masina administratorului!

Art. 18, aliniatul 2, pagina 10: "art. 21 se modifica astfel..."

#64
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 dcr, on Apr 15 2009, 22:37, said:

Eu tot n-am vazut unde scrie ca se deduce combustibilul pt masina administratorului!


Parca in normele metodologice scrie.

#65
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004

 TLGsoft, on Apr 15 2009, 22:46, said:

Punctul 2 de la modificarile fiscale. (Pagina 10 din ordonanta, sau pagina 5 din PDF)


 horia66, on Apr 15 2009, 22:46, said:

Art. 18, aliniatul 2, pagina 10: "art. 21 se modifica astfel..."


Acolo scrie "exclusiv cele privind combustibilull"

#66
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 dcr, on Apr 15 2009, 23:13, said:

Acolo scrie "exclusiv cele privind combustibilull"


.... yep, ai dreptate. Deci directorul de vanzari trebuie sa-si plateasca benzina (are functie de conducere), agentul de vanzari nu. Laser, frate... :lol:

#67
jmf

jmf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.06.2002
Deci pana la urma la PFA-uri care e situatia? Eu de ex sunt PFA la norma de venit, dar platitor de TVA. Mai pot sa recuperez ceva din TVA sau nu? (pana acum orice cumparam pe PFA, plus cheltuieli cu masina proprietate personala cu care aveam contract de comodat cu PFA-ul, adica benzina, reparatii etc)

#68
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 TLGsoft, on Apr 15 2009, 23:21, said:

.... yep, ai dreptate. Deci directorul de vanzari trebuie sa-si plateasca benzina (are functie de conducere), agentul de vanzari nu. Laser, frate... :lol:
Eu cred ca la un eventual control , trebuie si demonstrat ce vanzari a facut respectivul agent de vanzari , plus ca trebuie prezentata foaia de parcurs .
Daca sunt prea putine vanzari spre deloc , nenea inspectorul fiscal o sa taie din cheltuieli , pentru ca daca se duce la sef cu actul de control si nu descopera nimic   :w00t: , seful nu semneaza daca vede masini multe si cheltuieli garla , iar la nedeductibile nu e bagat nimic .
Plus ca sesizeaza si Garda Financiara , sa vina sa dea si ei o amenda .
Din proprie experienta , in 10 ani de cand ma ocup cu contabilitatea sau am ajutat la intocmirea ei , la peste 100 de firme , pot sa spun ca vine garda in control pana gaseste sa-ti dea o amenda .
Numai daca este o firma fara activitate sau are doua - trei facturi pe luna si totul la punct , mai scapi cu un avertisment .

#69
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 buteliearagaz, on Apr 15 2009, 23:39, said:

Eu cred ca la un eventual control , trebuie si demonstrat ce vanzari a facut respectivul agent de vanzari , plus ca trebuie prezentata foaia de parcurs .

...coroborat cu cheltuielile pe masina respectiva pentru a face raportul, nu? Deja este exagerat, nu scrie nicaieri ca trebuie tinuta o astfel de evidenta. Multi chiar vor sa o tina, insa nu reusesc. Altii aloca o masina la mai multe persoane, in functie de necesitati. Chiar si asa, se poate intocmi pe loc ceva pentru control.


BTW, nu intotdeauna agent vanzari = distribuitor marfa.

#70
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 TLGsoft, on Apr 15 2009, 23:54, said:

...coroborat cu cheltuielile pe masina respectiva pentru a face raportul, nu? Deja este exagerat, nu scrie nicaieri ca trebuie tinuta o astfel de evidenta. Multi chiar vor sa o tina, insa nu reusesc. Altii aloca o masina la mai multe persoane, in functie de necesitati. Chiar si asa, se poate intocmi pe loc ceva pentru control.


BTW, nu intotdeauna agent vanzari = distribuitor marfa.
Sefule , sunt deductibile doar cheltuielile facute in vederea obtinerii de venituri .
Dupa ordonanta asta , inspectorii fiscali o sa fie foarte atenti cu cheltuielile facute cu masinile .

#71
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 buteliearagaz, on Apr 16 2009, 00:03, said:

Sefule , sunt deductibile doar cheltuielile facute in vederea obtinerii de venituri .
Dupa ordonanta asta , inspectorii fiscali o sa fie foarte atenti cu cheltuielile facute cu masinile .

Foarte corect ce spui. Asa a fost dintotdeauna.

Insa sunt cazuri precum: merchendiserul de la Coca-Cola merge la clienti, insa nu livreaza marfa, agentii de vanzari care strang doar comenzile din teren si nu livreaza marfa. Nu ai cum sa demonstrezi ce venituri au adus oamenii astia. Au aport indirect.

#72
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 TLGsoft, on Apr 16 2009, 00:10, said:

Foarte corect ce spui. Asa a fost dintotdeauna.

Insa sunt cazuri precum: merchendiserul de la Coca-Cola merge la clienti, insa nu livreaza marfa, agentii de vanzari care strang doar comenzile din teren si nu livreaza marfa. Nu ai cum sa demonstrezi ce venituri au adus oamenii astia. Au aport indirect.
Demonstrezi prin vanzarile facute de firma in ansamblul ei si le detaliezi prin foaia de parcurs si fisa mijlocului fix .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate