Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Firmele nu vor mai putea deduce TVA la achiziția de autovehicule

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007

View Postcosmin.sideras, on May 21 2009, 09:55, said:

Vreau sa iau o motocicleta pe firma ... in conditiile actuale mai pot sa imi recuperez TVA-ul pe ea?

Citat din ordonanta:

Quote

În cazul vehiculelor rutiere motorizate, care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kilograme și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, nu se deduce taxa pe valoarea adăugată aferentă achizițiilor acestor vehicule, precum și taxa aferentă achizițiilor de combustibil destinat utilizării pentru vehiculele care au aceleași caracteristici, aflate în proprietatea sau în folosința persoanei impozabile

Deci, daca dovedesti ca e motocicleta pentru carat marfa sau cu mai mult de 9 locuri, poti sa iti recuperezi TVA .

#92
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Nu conteaza ca tu castigi 2,5 ore pe zi pentru firma ta daca mergi pe motocicleta.
Daca nu esti distribuitor, taximetrist sau agent inseamna ca nu ai origini sanatoase, deci platesti TVA.

Cand o sa te duci la vot sa iti aminte si de chestia asta.

#93
renamed1

renamed1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.12.2006
dar daca veniturile principale vin din activitati de curierat

#94
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007

View Postcosmin.sideras, on May 21 2009, 12:58, said:

dar daca veniturile principale vin din activitati de curierat
Citeste bine ordonanta si normele. Sunt ceva excluderi de la regula generala. Si vorbeste si cu contabilul. Deja ce intrebi tu sunt fineturi. Ce e aproape sigur e ca nu iti vei putea deduce tva-ul la achizitie cash. Doar prin leasing.

#95
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Deci: Am o firma de reumplere cartuse si modul in care lucrez este acela de a merge la sediul clientului de a ridica cartusele in vederea reumpleri, iar dupa ce sunt reumplute cartusele sunt livrate catre client.
Asta insemana costuri cu compusibilul de 400 - 500 lei (lunar) + eventuale reparatii (saptamana viitoare schimb distributia, cost estimat 1500 lei).

In aceasta situatie in care eu sunt propiul curier al firmei am vreo sansa sa-mi deduc cheltuielile cu combustibil si reparatii ?

Edited by daniel21, 21 May 2009 - 14:49.


#96
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006

View PostMore, on May 21 2009, 14:14, said:

Citeste bine ordonanta si normele. Sunt ceva excluderi de la regula generala. Si vorbeste si cu contabilul. Deja ce intrebi tu sunt fineturi. Ce e aproape sigur e ca nu iti vei putea deduce tva-ul la achizitie cash. Doar prin leasing.

Deci la leasing se mai poate deduce TVA-ul? Eu am o masina in leasing luata acum 2 ani. Pot in continuare sa deduc TVA-ul deci? Eu am inteles ca nu. Pai astea sunt legi? Nu intelegi nimic!

#97
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmsjohntm, on May 22 2009, 13:20, said:

Deci la leasing se mai poate deduce TVA-ul? Eu am o masina in leasing luata acum 2 ani. Pot in continuare sa deduc TVA-ul deci? Eu am inteles ca nu. Pai astea sunt legi? Nu intelegi nimic!
Finețurile de care vorbeam:

http://www.conta.ro/...opic=35531&st=0

Edited by More, 22 May 2009 - 14:01.


#98
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
Da, deci la leasing se deduce TVA-ul aferent ratelor in afara ultimei rate ce include valoarea reziduala.

P.S. Mi-a placut aia cu 1MAI forfetar (pana acum aveam 1 MAI muncitoresc  :D )

#99
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007
Cel mai pe scurt:

Quote

Facturile de leasing sunt considerate prestari de servicii si se deduce tva.Doar la ultima fct ,cand se plateste valoarea reziduala nu se mai deduce tva si de asemenea daca se achita tot leasingul inainte de 12 luni.

De aici.

Edited by More, 22 May 2009 - 16:35.


#100
floz76

floz76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.06.2009
Am un PFA de un an de zile, sunt platitor de TVA si vreau sa imi cumpar o masina  pt ca renunt la masina de firma. MAi pot recupera TVA-ul de la masina? Contabila mea inca nu stie sa imi spuna si sunt in dilema mare, mai ales ca vine acum sfarsitul de trimestru si trebuie sa platesc TVA la stat si .... m-as scoate cu masina.

Deci.... help  B)

#101
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
N-ai vazut mai sus? In leasing cu maxim de avans (parca 80%), fara taxa reziduala care totusi va fi de fapt ultima rata, care aceasta ultima rata doar va avea TVA nedeductibil. Avansul fiind considerat de fapt prima rata va avea TVA deductibil si asa mai recuperezi ceva pana la 30 iunie.
PS cred ca daca ar citi Boc postul asta m-ar face derbedeu  :thumbup:

Edited by msjohntm, 12 June 2009 - 10:40.


#102
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Vreau sa-mi vand masina dupa firma (firma mea) pe numele meu PF.
In aceasta situatie sunt obligat sa platesc impozitul pe masina ? Sau il voi plati doar ca persoana fizica ?
Daca am asigurarea RCA valabil pana in decembrie...ma pot folosi de aceiasi asigurare ? Avand in vedere ca masina si numarul de inmatriculare va ramane acelasi ?

#103
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mai bine postezi la auto.
nu stiu ce legatura are intrebarea ta legata de rca cu aria asta

apropo...e DE PE firma, nu "dupa firma" ;)

#104
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 08.04.2006
Pe firma vei plati impozit si TVA pentru ca prin vanzare vei face profit.
RCA-ul va fi pe alt nume, deci trebuie facut altul. Mergi la Soc de Asigurari unde ai RCA-ul si-ti va da banii inapoi pe timpul ramas si-ti vei face alt RCA pe numele nou. Vei pierde banii de pe o luna. De celalalt impozit de la Administratia locala nu stiu, cred ca astia nu-ti mai dau banii inapoi, deci trebuie platit inca o data pe timpul ramas.

#105
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postmsjohntm, on 17th June 2009, 12:51, said:

Pe firma vei plati impozit si TVA pentru ca prin vanzare vei face profit.
RCA-ul va fi pe alt nume, deci trebuie facut altul. Mergi la Soc de Asigurari unde ai RCA-ul si-ti va da banii inapoi pe timpul ramas si-ti vei face alt RCA pe numele nou. Vei pierde banii de pe o luna. De celalalt impozit de la Administratia locala nu stiu, cred ca astia nu-ti mai dau banii inapoi, deci trebuie platit inca o data pe timpul ramas.


Din pacate TVA va trebuii sa platesc, voi plati si impozit pe venit (fiind microintreprindere). Daca eram pe impozit 16% probabil nu plateam impozitul pe profit pt ca prin vanzarea acestei masini nu obtin profit, ea fiind cumparata acum un an cu 6150 euro iar pretul pietii este undeva la 4000 de euro.

spare-me - legatura cu topicul este ca dat fiind faptul ca nu mai pot sa-mi deduc nici un fel de cheltuiala cu masina (dar tot odata vreau sa suspend si activitatea firmei), prefer sa o trec pe PF.

#106
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postdaniel21, on 17th June 2009, 16:11, said:

Daca eram pe impozit 16% probabil nu plateam impozitul pe profit pt ca prin vanzarea acestei masini nu obtin profit, ea fiind cumparata acum un an cu 6150 euro iar pretul pietii este undeva la 4000 de euro.

Esti sigur?  ;)

#107
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View PostTLGsoft, on 17th June 2009, 17:22, said:

Esti sigur?  ;)


Nu sunt sigur, oricum nu conteaza, ideea e ca voi plati 22% din pretul masinii impozit.  :death:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate