Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Firmele nu vor mai putea deduce TVA la achiziția de autovehicule

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Firmele nu vor mai putea deduce TVA la achiziția de autovehicule

Quote

Potrivit unor surse ministeriale citate de Mediafax, care invocă un proiect de ordonanță de urgență aflat pe masa Executivului, companiile nu-și vor mai putea deduce TVA pentru achizițiile de vehicule motorizate de până la 3,5 tone și cu maximum nouă scaune, inclusiv al șoferului, prevederea aplicându-se și clienților firmelor de leasing financiar. TVA nu va mai putea fi dedusă nici pentru cumpărarea de bunuri destinate vehiculelor, inclusiv carburanți, lubrifianți, piese de schimb sau componente pentru întreținere, reparații sau modificări în regie proprie.
De asemenea, firmele nu vor mai avea posibilitatea să deducă nici cheltuielile de funcționare, întreținere, reparații și pentru combustibil aferente vehiculelor cu caracteristicile descrise mai sus, destinate transportului de persoane, de la această măsură fiind exceptate mașinile folosite ca taxiuri, vehiculele utilizate pentru închiriere, cele utilizate de către școlile de șoferi, precum și cele a căror folosință se transmite în cadrul contractelor de leasing financiar sau operațional.

Excepții
Companiile de leasing își vor putea deduce în continuare TVA la achiziția unui vehicul de la furnizori, însă la refacturarea ratelor și a dobânzii către clienți, cu TVA, aceștia nu-și vor mai putea deduce respectiva taxă, în cazul leasingului financiar. Pentru leasingul operațional, care nu presupune cumpărarea vehiculului de către client la finalul contractului, posibilitatea de deducere a TVA a fost limitată la 30%, atât pentru ratele de leasing, cât și pentru restul cheltuielilor legate de modificare, reparare sau întreținere.

Pentru contractele de leasing în derulare la 1 mai, TVA devine nedeductibilă pentru ratele și valoarea reziduală ce trebuie achitate după termenul respectiv, în cazul leasingului financiar, iar pentru cel operațional, dreptul de deductibilitate se reduce la 30% pentru ratele rămase de plătit.
Se va putea deduce în continuare TVA și pentru vehiculele utilizate în scop comercial, în vederea vânzării și pentru cele folosite la transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru activitatea de taxi. La fel și în cazul vehiculelor utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, pentru închirierea către alte persoane, instruirea de către școlile de șoferi, precum și în cazul transmiterii utilizării în cadrul unui contract de leasing financiar sau operațional. În cazul plății avansului pentru achiziția unui vehicul înainte de 1 mai 2009, taxa aferentă sumei respective poate fi dedusă dacă vehiculul este livrat după această dată.

http://www.sfin.ro/a...tovehicule.html

Astia s-au tampit de tot, ori gaura din buget e uriasa.
La Biz-Bazar  tanti isterica de la min de fiannte sustine f. clar ca NU exista masini cuc are sa faci productie sub 3.5t!!!!
Sa moara ea, dar mandretea nationala Logan VAN ori Viitorul Ford Connect ce ar trebui s afie anamblat la Craiova ce sunt?
Masini de plimbat domnisoare?

Ce sunt dublele ? Nu le folosesti in productie?
Daca faci aprovizionari ori transnporti ceva cu flote mai mici de 3.5t ce dracu te faci ?

Daca vinzi medicamente si ai masini date agentilor de vanzari... nici aia nu e productie!

D-na era cam ofticata ca are in fata blocului cam multe masini de firma...

Si sa stiti ca nu este cresterea impozitarii, ci e largirea bazei de impozitare!

Asa, ca sa stiti!

Intr-un sfarsit a intrat si Pogea pe telefon si a explicat ca na.. e doar inceputul.

Urmeaza imobiliarele...

Sa nu uitam de porcaria de impozit forfetar de 6500 RON care va face sa e inchida o multime de afaceri mici, care mai ciupeai de ici, de colo.

#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pana si masinile Antenei sunt folosite la productie, dar Moise Guran era prea stupefiat de prostia duduiei ca sa-i explice acest lucru.

O marfa a televiziunilor sunt reportajele, si la productia lor sunt necesare de obicei masini mici. Nu-ti trebuie buldozer ca sa cari un microfon.

#3
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Eu imi car marfa cu un golf 4! Raman uimita de cat de incapatoare poate fi masina aia!

Dar hai sa fim seriosi, nu vor decat sa ne bage sub pamanat!
Impozitul ala forfetar cand ar trebui sa intre in vigoare ca eu am refuzat pur si simplu sa mai fiu atenta?

#4
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
da, tanti intelege productie doar masini grele si saibe.

Sunt masuri disperate, care deja nu mai conteaza ce explicatii SF au in spate, pentru ca e foame de bani uriasa.

Inca odata automobilul este impozitat...

#5
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postgeo13ana, on Apr 4 2009, 02:34, said:

Eu imi car marfa cu un golf 4! Raman uimita de cat de incapatoare poate fi masina aia!

Dar hai sa fim seriosi, nu vor decat sa ne bage sub pamanat!
Impozitul ala forfetar cand ar trebui sa intre in vigoare ca eu am refuzat pur si simplu sa mai fiu atenta?
astia`s dementi la cap ! pai daca un magazin care comercializeaza haine baga de 10.000-20.000 lei intr-un breck ptr ce naiba ii trebuie utilitara ??!? ......unui magazin care comercializeaza aur/argint ptr ce-i trebuie utilitara atat timp cat baga de peste 100.000 lei intr-un portbagaj ........trebuie sa iesim in strada tatica...... :cursing: (daca tot iesim poate il scoatem si pe jiji :w00t: )
io am  4 puncte de lucru din care numai 1 punct necesita o utilitara ...restul punctelor nu necesita autoturisme utilitare ptr ca rulajul este mic / marfa este scumpa /are dimensiuni reduse si incape chiar in portbagajul coupe-ului !

http://www.banknews....l_forfetar.html
chiar acum citeam si de impozitul forfetar.... pai de unde sa dea 500 lei o firma f mica acesti bani in momente de criza??? dar nu cred ca e vorba numai de firma  mica  ....am prieteni cu firme, cu rulaje si profituri foarte, foarte mari care pur si simplu momentan au toate tranzactiile BLOCATE ....nu incaseaza niciun ban , vand din active (care si asa nu se dau) ca sa plateasca furnizori,angajati , leasing-uri ,linii de credit !

Pe mine nu ma supara impozitul ala forfetar ....ptr ca pana acum cam tot asa dadeam :rolleyes: ... insa firmele mici sau firmele aflate in dificultate ce fac ? :cursing: ....mor si adio impozit pe profit , pe salarii  ,pe autoturisme ,pe imobile .....FMM !

Tre sa incepem o noua revolutie !!!! :bandit:

Edited by cosmin_miu, 04 April 2009 - 02:51.


#6
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
asta e alta discutie (impozitul forfetar)

http://forum.softped...howtopic=530500

#7
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
firma la care lucrez a facut niste "investitii" ....(probabil profitul) in Passat-uri (inainte aveau Logan-uri), iar acum tre sa plateasca TVA-ul pentru Passat-uri in loc de Logan-uri...nasol....chestia mai nasoala e ca toate masinile au fost pentru manageri si daca vrea domnul Country manager le va vinde si le va schimba cu Logan-uri ca tot sunt ieftine...

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Nu o sa ramana in picioare tampenia asta cu automobilele. Cred ca e iarasi o masura negandita, care va fi retrasa mai tarziu fara sa ne dam seama...

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postfloraur, on Apr 4 2009, 14:58, said:

Nu o sa ramana in picioare tampenia asta cu automobilele. Cred ca e iarasi o masura negandita, care va fi retrasa mai tarziu fara sa ne dam seama...
Imbecila cu ideea nu parea sa gandeasca prea mult. Argumentul ei suprem era ca in fata blocului vede mereu masini de firma folosite in scop personal. Plus ca nu prea detine proprietatea termenului "productie", care este punct central in aceasta lege.

Sa speram ca o bumbacesc colegii.

#10
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
nici eu nu cred ca o sa ramana in picioare chestia asta....pentru ca aprox 50% din intreprinzatori folosesc autoturisme. In zona unde activez eu (aprox 500 firme) ...doar 30% detin masini utilitare ....restul isi fac treaba cu autoturismele.
Pana si eu folosesc cam 50% utilitara si 50% unul dintre autoturisme.

ai dreculi dupa ce ca piata economica e cum e....mai arunca si idiotenii dinastea in media. :cursing:

#11
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Deja guvernul a trimis catre UE o cerere de derogare la regimul TVA.

Astia chiar vorbesc serios!


Deci daca imi iau masina acum prind deducerea... dar daca o iau in leasing? Se deduce doar TVA-ul la avans si la rate pana la intrarea in vigoare? Dar daca o iau din UE? In mod normal nu platesc TVA-ul... decisions, decisions... :)

Edited by TLGsoft, 05 April 2009 - 20:06.


#12
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
E clar ca se va implementa, insa cred ca vor aparea o multime de exceptii, nu doar cea de 3.5t.

E clar ca un papuc, o dubita sau orice utilitara sub 3.5t nu le folosesti pentru plimbari cu neamurile!

Vorbeam cu cienvacare are o firma de Facility Management cu 300+ de Dacia Logan VAN si MCV, care angajatii se duc la lucrari si cara materialele de lucru.
Toate sunt in leasing si era disperat omul...

#13
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cine va sti sa se orienteze la dealer-ii auto din Ungaria si Bulgaria, de unde se poate achizitiona vehiculul nou fara TVA (fiind achizitie intracomunitara), va putea ocoli si aceasta decizie aberanta a lui Pogea.

Dupa 4-5 ani de amortizare, masina se poate vinde la negru cu 1500-2000 de euro angajatului care a lucrat pe ea (cu retinerea banilor din salariu pe 1an - cred ca-i va conveni si lui ...) si se face factura cu valoare 100 euro  :)  plus TVA 19 euro ... Si uite-asa dealer-ii auto din Romania vor mai primi inca un sut in cur de la guvern, pe langa cele date de criza ...

#14
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006
In urmatorii 20 de ani o sa avem de-a face cu tot felul de taxe cat mai ciudate si cat mai mari posibile!!!
Imprumutul de la FMI din astfel de taxe o sa fie achitat!

O sa platim taxe pana si pentru aerul poluat pe care-l respiram!!!

#15
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008

View Posthoria66, on Apr 6 2009, 06:49, said:

de unde se poate achizitiona vehiculul nou fara TVA (fiind achizitie intracomunitara), va putea ocoli si aceasta decizie aberanta a lui Pogea.
cum adica fara TVA, fiind achizitie intracomunitara? Ai sa platesti TVA-ul in tara de cumparare.

Daca tot se renunta la deducerea TVA-ului, macar sa fie pt autoturisme achizitionate sau al caror contract de leasing incepe de acum in colo.

#16
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Post3oaie, on Apr 6 2009, 08:03, said:

cum adica fara TVA, fiind achizitie intracomunitara? Ai sa platesti TVA-ul in tara de cumparare.

Daca tot se renunta la deducerea TVA-ului, macar sa fie pt autoturisme achizitionate sau al caror contract de leasing incepe de acum in colo.

In mod curent, nu se plateste TVA la achizitiile intracomunitare.

Mi se pare logic ca prevederea sa nu intre in vigoare retroactiv, ci de la momentul intrarii in vigoare, pentru ca raportarile catre finante (respectiv deducerea TVA) deja s-a facut. Intrebarea este daca fac un contract de leasing acum si apuc sa platesc avans+ 2 rate, apoi intra in vigoare ordonanta... cum se aplica?

#17
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Multi dintre voi observ ca nu prea au habar ce este si cum functioneaza TVA-ul asta. Un exemplu: daca faci achizitie intracomunitara scapi de tva. Aceasta afirmatie denota 0 cultura economica. Daca faci achizitie intracomunitara nu inseamna ca scapi de tva ci ca aplici un mecanism gen "taxare inversa". Adica tva-ul este in acelasi timp si platit si dedus pentru acest ciclu comercial.  La urmatorul ciclu comercial cand revinzi produsul achizitionat intracomunitar este bun de plata pentru TVA-ul pe toata baza, nu numai pe diferenta. De aceea, daca la primul ciclu, guvernul zice, TVA-ul pe auto nu mai este deductibil, tu, chiar daca nu l-ai platit efectiv la momentul achizitiei intracomunitare il treci in decontul de TVA ca fiind de plata si il platesti la declaratie sau daca ai noroc il mai compensezi cu ce mai ai prin "curte" adica prin decont. Mai puneti mana pe un manual, ceva, inainte sa va dati oameni de afaceri.

Edited by arp, 06 April 2009 - 11:07.


#18
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postarp, on Apr 6 2009, 11:53, said:

Multi dintre voi observ ca nu prea au habar ce este si cum functioneaza TVA-ul asta. Un exemplu: daca faci achizitie intracomunitara scapi de tva. Aceasta afirmatie denota 0 cultura economica. Daca faci achizitie intracomunitara nu inseamna ca scapi de tva ci ca aplici un mecanism gen "taxare inversa". Adica tva-ul este in acelasi timp si dedus si incasat pentru acest ciclu comercial.  La urmatorul ciclu comercial cand revinzi produsul achizitionat intracomunitar este bun de plata pentru TVA-ul pe toata baza, nu numai pe diferenta. De aceea, daca la primul ciclu, guvernul zice, TVA-ul pe auto nu mai este deductibil, tu, chiar daca nu l-ai platit efectiv la momentul achizitiei intracomunitare il treci in decontul de TVA ca fiind de plata si il platesti la declaratie sau daca ai noroc il mai compensezi cu ce mai ai prin "curte" adica prin decont. Mai puneti mana pe un manual, ceva, inainte sa va dati oameni de afaceri.

Este mai simplu sa spui ca nu platesti TVA decat sa bagi in ceata cu taxarea inversa. Nu toti sunt contabili, nici chiar oamenii de afaceri.


Explica, te rog, ce se intampla daca eu achizitionez acum o masina cu 10.000 Euro fara TVA (cand TVA-ul este deductibil) de la un dealer din Ungaria si doresc sa o vand peste 4 ani cu 1000 Euro fara TVA (cand, sa presupunem, obtine Romania derogarea la TVA ceruta acum).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate