Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Sa ne facem o ferma si sa ne mutam la tara !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
745 replies to this topic

#487
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
kappa_man84  ai cumva si ceva documentatie referitoare la cultura coacazelor? Merci. :)

#488
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Azi din pacate plec in fundu' tarii, ma intorc joi deci undeva pe vineri vad exact. Tre' sa am eu ceva pe acasa, engleza sau romana, asta nu stiu. :)
Cu mare placere. ;)

edit: la o prima vedere de la birou...

Edited by kappa_man84, 19 October 2009 - 16:04.


#489
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Multumesc frumos si drum bun.  Intre timp mai sap si eu pe net si, cine stie, daca calculele nu dau cu virgula, poate la primavara sap si in pamant. :)

#490
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Sapa , sapa si daca gasesti ceva interesant ar fi frumos sa pui si tu la dispozitie, asa cum face Bunul nostru Samaritean , Kappa!

#491
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Da, sa traiti!    Am gasit ceva despre sucurile de coacaze, dar e pe calculatorul de la servici, asa ca revin maine.  :)

#492
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
foarte fain nenea kappa. Ceva despre catina alba si anghinare(ca si planta medicinala, nu biomasa), s-ar gasi?

#493
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Inca n-am plecat de la birou, sper ca pana la 1-2 sa termin sa plec dracu la Turda si sa dorm. :fear:
Pe joi-vineri aduc noutati, sper.

valyb, ai cautat cu atentie? am upload-at acum cateva luni pe topicul asta vreo 3 docs despre catina...

edit: toate documentele upload-ate pana acum pe topic-urile agro vor mai sta pana la sfarsitul saptamanii, de saptamana viitoare le scot si vor avea acces la ele numai cei ce aduc un aport consistent discutiilor. Deci da, se vor da pe merit. :D

Edited by kappa_man84, 19 October 2009 - 21:39.


#494
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
da nenea kappa, le-am dat jos si le-am citit. Ma gandeam ca mai e ceva nou prin noua ta descoperire. Dar despre anghinare?

#495
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Pe fuga.

#496
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Am mai gasit si eu cate ceva despre cultura coacazului, din pacate nu sunt in masura sa judec cat de corecte sunt aceste informatii dar cred ca pot constitui un punct de plecare pentru cei interesati.

Pun si un link la o lucrare privind obtinerea sucurilor si nectarurilor din coacaze si zmeura.

Attached Files



#497
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
baieti imi pare rau pt sambata ca n-am mai revenit, mi-ar fi facut placere, dar ratusca mea si ploaia au fost potrivnice mie.  am luat ceva plante si am plecat murati bine..... ghinion, poate next time va fi mai bine

#498
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Un filmulet despre cum se planteaza o tufa de coacaz puteti vedea aici.

#499
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

 rexkroki, on 21st October 2009, 20:54, said:

Un filmulet despre cum se planteaza o tufa de coacaz puteti vedea aici.

cum am avur ceva timp  :notangel: a citit topice mai vechi ale forumului Softpedia si am vazut ce te ocupai de receptia satelit!Cum de acum nu mai scrii nimica , te-ai lasat si te-ai apucat de agricultura si cresterea animalelor ?

#500
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
buna,
lansez si eu o intrebare
din punct de vedere economic, ce este mai profitabil? sa iau 2 capre sau 1 vaca? (tinand cont ca laptele/branza vor fi vandute printre vecini).
stiu ca este un topic despre afacerea cu capre, dar am vrut sa postez intrebarea aici pentru ca nu voi putea achizitiona animale de rasa (voi merge in iarmaroc cu cineva, si voi alege de acolo).

Edited by katilinus, 22 October 2009 - 08:10.


#501
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
katilinus...cred ca branza de capra e mai buna decat cea de vaca, desi iti vor trebui mai mult de 2 capre sa faci ceva branza sa si vinzi.
Si ca sa nu mai deschid inca un mesaj iata un link pentru inca un targ national, pentru cine este interesat:
http://www.agroazi.r..., Harghita.html

#502
dan-coacaz

dan-coacaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.03.2009

 rexkroki, on 21st October 2009, 20:54, said:

Un filmulet despre cum se planteaza o tufa de coacaz puteti vedea aici.


În viitorul apropiat trebuie să avem un filmuleț despre coacăzul negru dintr-o plantație din România. Cu partea tehnică, de lipire a filmulețelor, mă poate ajuta cineva?

#503
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Bai baieti pai nu imi place asa!
V-am lasat cateva zile sa va dezmeticiti dupa Indagra si vad ca e tot tacere. Unde e fotografia de grup promisa, unde sunt impresiile despre targ, noutati, nimic?

#504
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Indagra a fost cel putin pentru mine destul de spectaculos, in comparatie cu alte targuri. Totusi, Horia ne-a spus ca fata de editiile anterioare a fost cam slab anul asta. Din pacate n-am facut decat cateva poze ostenite, dar au mai facut colegii de forum. Impresia generala a fost de un puhoi imens de importatori de utilaje agricole, incat stai si te gandesti de unde gasesti atatia oameni care sa lucreze cu toate tractoarele si combinele expuse.


La pavilionul de ovine-caprine au predominat exemplarele expuse de institutul Palas-Constanta, plus niste capre Angora interesante, cu blana lunga si creatza, comercializate de niste braileni. La pasari a fost foarte interesant, o multime de soiuri decorative, dar si productive, de la prepelite la curcani. N-am prea vazut rate si gaste, sau poate n-am fost destul de atent. Am discutat cu mai multe persoane, de la Avicola Bucuresti, asociatia de crescatori de pasari etc, si le-am sugerat sa intre pe Softpedia, fiind un mediu de comunicare foarte eficient. Pe partea de legume miscarea a fost cam slaba, multi producatori aparuti peste noapte cu sisteme de solarii, care te asaltau cu gargara publicitara, dar nu stiau sa-ti spuna un coeficient de izolatie termica. In schimb la horticultura oferta generoasa, mai mult produse decat solutii productive. Din fericire am reusit sa contactez direct un producator de turba si substrat pe care-l vanam de mult, si in plus m-am aprovizionat cu documentatie, inclusiv de la singurul ofertant de solutii mobile pentru animale - instalatii de muls si abatoare mobile. La standurile B2B de la interior erau asteptati profesionistii, chiar am fost tratati cu sictir de niste italieni care expuneau tehnologie avicola, cred ca nu aratam a gainari adevarati :). Pe ansamblu a fost foarte interesant, si cred ca daca macar 1% din multimea imensa de vizitatori de la Indagra s-ar apuca serios de agricultura, am avea sansa sa ajungem intre primii din Europa, fiindca exista cam tot ce e nevoie, poate mai putin pe parte de finantare.

Cel mai interesant a fost ca m-am gasit cu colegii de forum, m-am bucurat sa cunosc oameni tineri, cu un sistem sanatos de valori, neviciati de naravuri comunisto-capitaliste, si impreuna cu care am pus tara la cale. Conexiunile s-au format, acum ramane de pus osu' la treaba, mai ales ca s-a declarat deschisa competitia "care o sa ajunga sa expuna primu' la Indagra" :P. Asa ca, gainari, caprari, ciupercari etc, nu stati pe ganduri si bagati mare, ca piata va asteapta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate