Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Sistem Low COST

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#91
Cyrrus

Cyrrus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2006
Ion_Cristoiu cit de mica e jucaria ta?
Am vazut nvidia ION e cam cit 2 paghete de tigari si are la fel atom+2giga ram+nvidia 9400+200gb hard.

#92
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Si asta tot typo este ? Atom 330

Oricum iese din discutie. Prea limitata pentru a fi un main desktop.

O varianta interesanta in cazul in care ai si un pc principal, si pe asta il folosesti sa nu iti deranjezi nevasta/copchii de la calc :)

#93
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Ciudat. In fine, e aproape aceeasi mancare de peste. Atom 330 e dual-core dar are TDP dublu.

@cyrrus
Vezi pe cafenea. AM pus poze... totusi, nu e asa de mic pt ca l-am pus intr-un aplus monolize II, daca aveam carcasa mult mai mica era altceva.

Edited by Ion_Cristoiu, 10 April 2009 - 08:21.


#94
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
De ce nu l-ai pus intr-o carcasa mITX ? Airflow nu cred sa fie o problema :)

#95
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Probabil pentru că cele de calitate costă. Paradoxal, chestiile astea mici și simpatice costă de te rup (plăci, harduri, surse, carcase) etc.

#96
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Understood wirespot.

Intrebare direct la proprietari: La antec NU intra praf prin fanta de aerisire de sus ?

Ce le zic la oameni, ca pe acolo isi trage sursa aerul pe care dupa aceea il evacueaza prin spate?

Si in felul aspira tot praful  :boredlook:

Edited by vladdy99, 10 April 2009 - 11:08.


#97
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Gata, am dat comanda.

Am renuntat la solutia Antec si am optat pentru Foxconn + Rasurbo. Stiu ca nu este tocmai ce-a mai buna varianta, dar asta este :)

Cu ocazia asta vreau sa va multumesc tuturor pentru ajutorul dat in alegerea acestui sistem  :arigato:

Attached Files


Edited by vladdy99, 10 April 2009 - 14:56.


#98
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007

View Postvladdy99, on Apr 10 2009, 15:56, said:

Gata, am dat comanda.

Am renuntat la solutia Antec si am optat pentru Foxconn + Rasurbo. Stiu ca nu este tocmai ce-a mai buna varianta, dar asta este :)

Cu ocazia asta vreau sa va multumesc tuturor pentru ajutorul dat in alegerea acestui sistem  :arigato:

Asteptam impresii.

#99
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Oricum nu aia e problema principală, praful tras în timpul funcționării de către fluxul de aer e mult mai mult decît cel depus prin aerisirea de sus cînd e oprit.

Dar dacă te uiți aici o să vezi că se face separație completă între camera de sus, cea cu sursa și sloturile unităților optice, și restul carcasei, deci eventualele depuneri de praf vor avea loc doar acolo.

Se mai depune praf în față, la aerisirile din jurul ramei frontale, și evident o să ai și în interior. Dar nu atît de mult cît ai crede. Depinde însă și unde o va ține (pe podea, pe birou etc.)

#100
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@SSNight: Impresiile de iepurash, cand o sa il pun in functiune :)

@wirespot: acum am vazut grilajul acela insa este in partea din spate a carcasei, asta ma bagat putin in ceata :)

Oricum dupa cum am spus, si partea financiara si-a spus cuvantul (este o diferenta de aproape 200 Ron).

#101
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007
Felicitari pentru achizitie vladdy si te asigur ca rasurbo-ul te va multumi pe deplin ;).

#102
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Multam ilie :)

Sunt convins de asta, doar sunt nemti  :quietsign:

#103
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postvladdy99, on Apr 10 2009, 18:09, said:

@wirespot: acum am vazut grilajul acela insa este in partea din spate a carcasei, asta ma bagat putin in ceata :)

E pentru sursă, ca să asigure un circuit al aerului. Trage aer rece pe grilaj și-l scoate prin spate. Evident, pentru acel gen de cameră e necesară o sursă cu ventilator de 80 care plimbă aer orizontal, prin laturile opuse. Probabil de asta se și vinde numai cu sursă, pentru a evita să-și pună cineva sursă cu ventilator de 120 plasat jos și să se mire de ce i se încinge.

Apropo de grilaj, de remarcat design-ul. Nu are găurile direct deschise spre afară ci protejate de niște fante la unghi de 45 de grade. Ajută la atenuarea sunetelor.

Edited by wirespot, 11 April 2009 - 11:38.


#104
loco21

loco21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.02.2008

View Postwirespot, on Apr 11 2009, 12:33, said:

E pentru sursă, ca să asigure un circuit al aerului. Trage aer rece pe grilaj și-l scoate prin spate. Evident, pentru acel gen de cameră e necesară o sursă cu ventilator de 80 care plimbă aer orizontal, prin laturile opuse. Probabil de asta se și vinde numai cu sursă, pentru a evita să-și pună cineva sursă cu ventilator de 120 plasat jos și să se mire de ce i se încinge.

Apropo de grilaj, de remarcat design-ul. Nu are găurile direct deschise spre afară ci protejate de niște fante la unghi de 45 de grade. Ajută la atenuarea sunetelor.

Am si eu o problema. Am cumparat o carcasa la repezeala fara sa ma uit atent la review-uri (doar la concluzii) si am constatat doar acasa ca sursa e jos.

Am montat-o cu ventilatorul in sus fara sa ma uit pe instructiuni si dupa aia am vazut ca de fapt trebuia cu ventilatorul in jos. Daca o pun cum zic ei, sursa nu mai are legatura cu aerul din carcasa, trage pe jos (e o grila intre picioarele carcasei) si scoate prin spate. Carcasa are doua ventilatoare de 120, frontal si spate.

Sa  o intorc cum zic ei ? Ce fel de flux de aer mai e ala cind spatiul dintre ventilatorul sursei si masa pe care sta calculatorul e circa 1cm (inaltimea picioruselor carcasei) ?

A doua intrebare legata de temperaturi. Temperaturile in SpeedFan sint Temp1= 33, Temp2 = 22, Temp2 = 34, HDD-uri 26 si 27, core = 6 (?). Ce inseamna Temp1, etc? In Everest scrie motherboard=24, CPU=34, core#1=14, core#2=8, Aux=33, GPU diode=33.

Edited by loco21, 11 April 2009 - 13:00.


#105
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007

View Postloco21, on Apr 11 2009, 13:54, said:

Am si eu o problema. Am cumparat o carcasa la repezeala fara sa ma uit atent la review-uri (doar la concluzii) si am constatat doar acasa ca sursa e jos.

Am montat-o cu ventilatorul in sus fara sa ma uit pe instructiuni si dupa aia am vazut ca de fapt trebuia cu ventilatorul in jos. Daca o pun cum zic ei, sursa nu mai are legatura cu aerul din carcasa, trage pe jos (e o grila intre picioarele carcasei) si scoate prin spate. Carcasa are doua ventilatoare de 120, frontal si spate.

Sa  o intorc cum zic ei ? Ce fel de flux de aer mai e ala cind spatiul dintre ventilatorul sursei si masa pe care sta calculatorul e circa 1cm (inaltimea picioruselor carcasei) ?

A doua intrebare legata de temperaturi. Temperaturile in SpeedFan sint Temp1= 33, Temp2 = 22, Temp2 = 34, HDD-uri 26 si 27, core = 6 (?). Ce inseamna Temp1, etc? In Everest scrie motherboard=24, CPU=34, core#1=14, core#2=8, Aux=33, GPU diode=33.
Nu pot vedea carcasa....schimba link-ul

#106
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postloco21, on Apr 11 2009, 13:54, said:

Am montat-o cu ventilatorul in sus fara sa ma uit pe instructiuni si dupa aia am vazut ca de fapt trebuia cu ventilatorul in jos. Daca o pun cum zic ei, sursa nu mai are legatura cu aerul din carcasa, trage pe jos (e o grila intre picioarele carcasei) si scoate prin spate. Carcasa are doua ventilatoare de 120, frontal si spate.

Sa  o intorc cum zic ei ? Ce fel de flux de aer mai e ala cind spatiul dintre ventilatorul sursei si masa pe care sta calculatorul e circa 1cm (inaltimea picioruselor carcasei) ?

Ai spus foarte bine: sursa nu mai are legătură cu aerul din carcasă. Ăsta ar trebui să fie idealul în orice carcasă ATX. Există carcase care merg mult mai departe în efortul de izolare al sursei, cum ar fi chiar exemplul de mai sus de la Antec (NSK3480) care izolează sursa complet într-un compartiment propriu.

Sursa este un aparat complex care produce propria căldură și trebuie să aibă grijă s-o evacueze pe aia. A o folosi ca ventilator și instrument de evacuare și al aerului din carcasă este o măgărie față de ea. :)

Fluxul de aer din carcasă, chiar și în cazul unei surse montate sus, nu ar trebui să lase evacuarea în seama sursei, pentru asta avem ventilatorul de pe spate (preferabil de 120). De aceea pentru cazurile cu sursa montată sus eu prefer surse cu ventilator de 80 plasat la exterior și eventual compartimentare termică dacă se poate (multe carcase au un suport orizontal pe care se poate plasa o placă de carton cu o gaură pentru fire).

În schimb sursele cu ventilator de 120 plasat jos sînt excelente pentru cazul tău: trage aer rece direct de afară și elimină imediat, cu minimă legătură cu fluxul din carcasă. Nu are importanță spațiul mic dintre fundul carcasei și sol, dar are importanță să existe (deci să nu lipsească picioarele).

Quote

A doua intrebare legata de temperaturi. Temperaturile in SpeedFan sint Temp1= 33, Temp2 = 22, Temp2 = 34, HDD-uri 26 si 27, core = 6 (?). Ce inseamna Temp1, etc? In Everest scrie motherboard=24, CPU=34, core#1=14, core#2=8, Aux=33, GPU diode=33.

Vezi în BIOS temperaturile, notează-le, apoi butează și vezi care senzor e care. Ar trebui să prinzi temperaturile la un moment cînd sînt diferite ca să nu existe confuzie. În principiu ar trebui să ai o temperatură pentru CPU și una pentru chipset. E probabil ca Everest să aibă dreptate. Speedfan probabil nu știe care e fiecare senzor și atunci listează pur și simplu ca Temp1, 2, 3 etc.

#107
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
Biostar ?  :thumbdown:

#108
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007

View Postdavides, on Apr 11 2009, 18:51, said:

Biostar ?  :thumbdown:
Mai documenteaza-te , sunt mobo-uri de succes !Nici chiar cele mai tari dar sunt foarte bune! Mai ales pe langa ECS si restul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate