Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

despre pamant -astept sfatul unui avocat !

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007
am titlu de prop din 1993 si cadastru din 2001(in urma dezb.succesiunii).vecinul meu(practic al treilea proprietar) are terenul proprietate de stat  doreste sa ma dea in judedecata si sa-mi conteste(,,strice") actele dorind ca eu sa-i dau un triunghi de cca100mp.din arhive reiese ca la el in 1985 la dezb succesiune avea 1416mp,1990 vinde tot 1416mp dar ataseaza o schita cu 1508 mp schita facuta de o societate cooperatista de constructii.terenurile sunt alaturate au forma trapezoidala.practic el vrea sa-i dau acel triunghi de pamant si terenurile sa aiba latimi egala(latimea din fata egala cu cea din spate).ce sanse are sa castige in instanta ? poate sa strice actele pe care eu le am?am copii legalizate prin care se demonstreaza ca inca din 1957 acel lot de pamant proprietate de stat avea 1416 mp si a fost dat in folosinta primului proprietar de catre fostul consiliu popular.pot reveni cu detalii si amanunte daca e necesar sau pot fi mai explicit daca nu am fost,imi cer scuze dar am niste nervi...astept o parere autorizata .

#2
cristea_ct

cristea_ct

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 26.01.2008
Nu are nicio șansă.
Actele lui de proprietate vorbesc despre o suprafață de 1416 mp iar nu de 15o8 mp.
Avea o posibilitate de câștig dacă situația era inversă, adică din acte avea 15o8 iar din măsurători 1416.

Cât despre îndreptarea liniei de hotar nici nu poate fi vorba fără o despăgubire.
Practic, îi este respinsă orice acțiune în constatare, în revendicare, grănițuire, sau știu eu ce altă cale alege.

#3
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
eu inteleg ca vecinul tau nici macar n-are titlu de proprietate, daca zici ca "are teren proprietate de stat".
inteleg ca vecinului inca nu i s-a reconstituit dreptul de proprietate si vrea sa-ti anuleze titlul tau emis pe legile fondului funciar? daca e asa iti sugerez sa apelezi la cineva competent, nu te baza pe sfaturile date de diversi pe forum.

#4
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postcristea_ct, on Mar 24 2009, 21:24, said:

Nu are nicio șansă.
Actele lui de proprietate vorbesc despre o suprafață de 1416 mp iar nu de 15o8 mp.
Avea o posibilitate de câștig dacă situația era inversă, adică din acte avea 15o8 iar din măsurători 1416.

Cât despre îndreptarea liniei de hotar nici nu poate fi vorba fără o despăgubire.
Practic, îi este respinsă orice acțiune în constatare, în revendicare, grănițuire, sau știu eu ce altă cale alege.
NU are acte de proprietate ! a cumparat anul trecut de la cel care la randul lui cumparase in 1990 de la sotia supravietuitoare a primului proprietar. conf dezbaterii succesorale din 1985 reiese  suprafata de 1416mp.in 1990 la prima vanzare apar tot 1416 mp dar insotit acel act de vanzare cumparare de o schita in care apar 1508 mp ! schita afost facuta de o cooperativa de constructii sau ceva de genul si are stampila notarului pe ea.practic in actul de v-c  apar 1416 mp iar in schita anexata 1508mp! terenul e prop de stat primaria recunoscand acest fapt si suprafata de 1416 mp intr-o adresa oficiala din 1998 !vecinul spune ca actul lui cu acea schita fiind mai vechi decat actele mele i-ar da castig de cauza in instanta . in ce conditii poate fi atacat titlul meu de prop si cadastrul ! primul din 1993 (facut odata cu reconstituirea dreptului de prop conf legii f. funciar-nu cunosc prea multe amanunte deorece tatal meu s-a ocupat de acte) si cadastrul din 2001 ?e vorba de doar 82 mp probabil ca o sa-i vand la pretul zonei(cum pot afla care e acest pret oficial lanotariat?)incerc sa fiu de buna credinta dar nu vreu sa ma ia de prost.

View Postfirasg, on Mar 24 2009, 22:05, said:

eu inteleg ca vecinul tau nici macar n-are titlu de proprietate, daca zici ca "are teren proprietate de stat".
inteleg ca vecinului inca nu i s-a reconstituit dreptul de proprietate si vrea sa-ti anuleze titlul tau emis pe legile fondului funciar? daca e asa iti sugerez sa apelezi la cineva competent, nu te baza pe sfaturile date de diversi pe forum.
acel teren e PROPRIETATE DE STAT lucru recunoscut de primaria orasului  printr-un act oficial adresat tatalui meu in 1998 act prin care confirma existenta celor 1416 mp si nu 1508 mp.

#5
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007
noutati ! vecinu are cadastru mai vechi ca al meu pe exact suprafata detinuta ! am cercetat TOATE actele din 1957 si pana azi  si TOATE mentioneaza suprafata de teren pe care o are acum  ba uneori cu dimensiuni ceva mai mici ! in 1990 apare acea schita cu o suprafata mai mare  schita fara nici o valoare topografica si se pare nici juridica.cred ca omul meu joaca la cacealma . :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate