Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Judecata cu Brigada Rutiera

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#55
salut1988

salut1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.02.2005
Am si eu o intrebare scurta. Am parcat masina langa gardul Politehnicii, mai exact la intrarea in politehnica partea cu caminele.
Acolo e ceva de genul: -intrare-spatiu-iesire-
de precizat ca este trecere de pietoni la intrare si la iesire dar in spatiul dintre ele nu este nimic decat gard (aici parcasem).
Nu era nici un semn nimic, decat o foaie cu "Nu blocati intrarea". Daca este nevoie pot face o schita in paint cu locul unde am parcat. Si mi-a fost ridicata masina astazi, am fost deja sa o iau numai ca in drum spre taximetristul mi-a zis sa-i dau in judecata direct si foarte hotarat. Acum nu stiu ce sa zic, nu m-am decis dar niste sfaturi ar fii apreciate. Ce ma enerveaza mai mult este ca nu aveam unde sa parchez, nu e semn cu parcare interzisa(sau nu am vazut eu, de aceea ma duc maine sa verific).

#56
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Când ți se ridică mașina pentru staționare în loc nepermis, înainte de a demara acțiunea propriu-zisă de ridicare a autovehiculului, se filmează și fotografiază locul din jurul acestuia, astfel încât să surprindă în aceeași imagine semnul incriminator, care, într-un eventual proces (și, slavă Domnului, sunt multe) devin probe în sprijinul acțiunii lor!
99% din contestațiile întreptate împotriva proceselor-verbale de sancționare a staționării într-un loc nepermis, sunt pierdute datorită imaginilor la care m-am referit!
Restul de 1% se cîștigă pe viciile de formă ale procesului verbal de sancționare...
Taximetristul făcea atmosferă, sau vorbea ca să nu îi crească dinții, sau... ca să se bage și el în seamă!
Ori, crezi că membrii acestei tagme sunt foarte inteligenți??? :eek:

#57
andu24nov

andu24nov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2009
salut1988 contacteaza-ma imediat ce poti, tot azi mi-au ridicat si mie masina de acolo, este total ilegala operatiunea asta tb sa luptam pt drepturile noastre daca avem asa ceva si sa se respecte legile daca exista. Deocamdata exista doar abuzuri, interese, nedreptati.... Acum stau si citesc 1000 de articole ca sa pot rezolva problema asta.... nu o sa platesc nici o amenda politiei si vreau sa imi recuperez si banii de la ilcor. Mie mi-au zis ca "am obturat vizibilitatea pe o banda de circulatie"........... numai motive sa le ridice... se bazeaza k oamenii nu mai fac contestatie si oricum platesc
ROG PE CINEVA CARE STIE SA IMI ZICA EXACT PROCEDURA SI TERMENELE IN CARE SA ACTIONEZ. MULTUMESC ANTICIPAT.

#58
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
vezi ca OUG 195/2002, OG 2/2001 si HG 1391/2006 au in total mai putin de 1000 de articole. citeste-le p-alea intii.

#59
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postandu24nov, on 24th November 2009, 23:45, said:

ROG PE CINEVA CARE STIE SA IMI ZICA EXACT PROCEDURA SI TERMENELE IN CARE SA ACTIONEZ. MULTUMESC ANTICIPAT.







Vezi ca sunt o gramada de avocati care de abia asteapta clienti ca tine! :D

#60
TataMare

TataMare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.09.2006
In general cand ridica masinile actioneaza conform procedurilor, adica au poze (minim 6, in diferite unghiuri).

#61
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTataMare, on 25th November 2009, 17:30, said:

In general cand ridica masinile actioneaza conform procedurilor, adica au poze (minim 6, in diferite unghiuri).






Asta am spus și eu.... pe când taximetristul sfătuitor, se băga în seamă...
Nu am auzit să se piardă vreun astfel de proces, pe fond, ci numai pe vicii de formă! :huh:

#62
salut1988

salut1988

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.02.2005
scuzati reply-ul tarziu dar am avut zi grea la facultate si sincer am uitat ca am postat si aici :P. da desigur ca pe viciu de forma vreau si eu la urma urmei pentru ca pe mine nici nu ma intereseaza amenda asta si cele 3 puncte sincer. pe mine ma intereseaza ca mi-au ridicat masina desi NU INCURCA CIRCULATIA IN NICI UN FEL. Nici macar 1 cm pe strada nu era si totusi a fost necesar sa o transporte la cativa kilometri de zona intr-o parcare si sa-mi ceara 126 lei pt ridicare(actionarea a doua butoane si o maneta), 126 lei pentru transport(la distanta aia inseamna ca merge pe rubine) si 126 pentru depozitare(cred ca nici la parcarea cu valet nu cere atat pentru o zi). Si desigur pentru a avea vreo sansa sa ma judec cu aceasta firma ILCOR trebuie sa scap de pv am inteles(altcumva slabe sanse). Sincer nu sunt genul care sa faca gura cand e vorba de o chestie mica dar asta e prea grava ca sa trec cu vederea.

#63
seduardg

seduardg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.12.2009
Bună ziua,

Am dat peste forumul acesta căutând HCL 85/2009 invocat pe o înștiințate de sancționare a unui autoturism staționat ÎN AFARA carosabilului șos. Pipera-Tunari, între Porsche și North Gate, pe pământ (NU PE iarbă), în dreptul unui câmp, invocându-se staționarea pe spații verzi ... sau alte spații.

O avertizare despre abuz, să nu vă păcăliți. Bd. Brașov, între bd. Timișoara și prima intersecție cu Drumul Taberei, are o trecere pietoni semaforizată care are o platformă ce lățește gardul galben al tramvaiului 41. La 25 m înainte de zebră există indicator oprirea interzisă cu săgeată în sus, OK, confirmă regulamentul. La 50 m ÎNAINTE de zebră se ridică un autoturism staționat, pe motiv că la 75 m înainte de zebră există un indicator drum îngustat, care, de fapt, nu era vizibil din cauza unui microbuz (pe care nu l-au ridicat). Nu știu ce a făcut proprietarul, dar mi-e teamă că raza de acțiune a indicatorului drum îngustat (unde e interzisă oprirea) nu e clar definită în regulament.

Pentru cei care aveți timp pentru a-i șicana: pe la 17.30 camioanele care ridică autoturisme (și le lasă pe str. Mănăstirea Văratec) pleacă la vânătoare din bârlogul lor - fosta Electrotehnica (str. Lujerului înainte de convergența cu ieșirea din pasajul Lujerului, vizavi de Plaza Romania). Turma de 6-8 camioane iese virând stânga PESTE marcajul continuu care desparte sensurile de mers (contravenție de 3 puncte penalizare) către bd. Maniu. Mie chiar nu mi-a acordat prioritate (alte 6 puncte), l-am claxonat și șoferul mi-a zis "ce, bă, n-aveai loc să treci?". Am întors, l-am blocat și am invocat cele 2 contravenții. Imediat a coborât un polițist cu vestă verde, i-am cerut să-și sancționeze colegul pentru cele 2 contravenții. A zis că nu e agent constatator. Am telefonat la 112, dar nu mi-au făcut legătura la poliția rutieră. De acasă i-am reclamat la 0219544 și am aflat că fiecare camion are un șofer, un manipulator și un polițist care nu e agentul constatator, ci de la ordine publică, ca să nu-i linșeze lumea, și există un singur polițist rutier în toată turma. Vroiam să-i dau în gât, dar n-aveam nici martori și întorsesem și eu peste axul drumului. Ar trebui filmați și făcută plângere la poliția rutieră sau dați la TV, pentru contravenții sistematice în grup organizat sub coordonarea agentului constatator. Am ură pe ei din principiu, toată primăvara au ridicat autoturisme pe Drumul Taberei de la Brașov la Poinana Muntelui )Unde nu deranjau pe nimeni), ca să staționeze ei acolo, 6 camioane (până să aduc camera, au terminat pauza și s-au cărat). Mai făceau pauză la oprirea interzisă de pe Milea, vizavi de OMV (în dreptul Politehnicii).

Spor la anulat procese verbale, eu am câștigat de 5 ori în instanțe.

#64
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Un vechi proverb spune: Să faci ce spune popa, nu ce face!
Niciodată nu vei fi câștigat un astfel de proces de anulare a unei contravenții invocând că chiar poliția ar fi comis-o.....    :D

#65
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcopjob2000, on 6th December 2009, 00:35, said:

Un vechi proverb spune: Să faci ce spune popa, nu ce face!
Niciodată nu vei fi câștigat un astfel de proces de anulare a unei contravenții invocând că chiar poliția ar fi comis-o.....    :D


Aia crezi tu!!! Am vreo 3 procese castigate cu politia rutiera si unul cu primaria (pt parcare),la capitolul cunoscut legea baietii sunt aproape 0!!!
  Orice avocat ii baga in ceata!
  Plus de asta o bata de baseball face minuni,in tara asta numai de frica se face treaba,nu mai stau la negocieri cu toti nenorocitii astia pentru masina mea,e proprietatea mea si o apar cum pot daca cei care-mi garanteaza proprietatea nu o fac!!!

#66
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postady_77, on 6th December 2009, 10:23, said:

Aia crezi tu!!! Am vreo 3 procese castigate cu politia rutiera si unul cu primaria (pt parcare),la capitolul cunoscut legea baietii sunt aproape 0!!!
  Orice avocat ii baga in ceata!
  Plus de asta o bata de baseball face minuni,in tara asta numai de frica se face treaba,nu mai stau la negocieri cu toti nenorocitii astia pentru masina mea,e proprietatea mea si o apar cum pot daca cei care-mi garanteaza proprietatea nu o fac!!!






Asta spui tu.... și nu înseamnă că este și purul adevăr!
Așa cum am spus, un astfel de proces poate fi câștigat pe eroare de formă, nu der fond, pentru că nu ai cum să contești filmarea mașinii aflate în culpă.... în afară doar de pretenția cum că filmul a fost alterat (că doar subiectul este de actualitate, nu?) :D
Ce vrei să spui însă despre bâta de baseball, pentru că nu am înțeles? :huh:



Dacă am înțeles eu ceva, deși îmi este greu să cred că vrei să-ți încerci spatele cu un pat de la zdup, vreau să-ți aduc aminte că în Codul penal există o infracțiune care se numește ultraj, dar tu faci ce vrei....cu proprietatea ta cu tot!

Edited by copjob2000, 06 December 2009 - 15:35.


#67
thesero

thesero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2006
si mie mi s-a ridicat masina de la semanatoarea, nu se incadra in cazurile de ridicare, am apelat la un avocat si am castigat, va recomand sa apelati si voi. daca nu stiti un avocat, va recomand cu caldura Andreea Pirvulescu, 0726809832

#68
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
de acord cu sentinta in sensul anularii procesului verbal, dar partea cu daunele materiale este de desene animate, avand in vedere ca cererea de despagubiri se timbreaza la valoare, fiind o actiune in pretentii.

Vorbim probabil de un judecator suparat caruia i-a fost ridicata masina si care a uitat de dispozitiile legii 146/1997 :P  La un recurs ar fi zburat...

oricum, felicitari.

Edited by cipix, 21 December 2009 - 11:05.


#69
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005

View Postcipix, on 21st December 2009, 10:59, said:

de acord cu sentinta in sensul anularii procesului verbal, dar partea cu daunele materiale este de desene animate, avand in vedere ca cererea de despagubiri se timbreaza la valoare, fiind o actiune in pretentii.

Vorbim probabil de un judecator suparat caruia i-a fost ridicata masina si care a uitat de dispozitiile legii 146/1997 :P  La un recurs ar fi zburat...

oricum, felicitari.

S-a timbrat. Am platit taxa pentru asa ceva.

#70
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
atunci esti ok ;) welcome to the club.
politia rutiera nu face recurs pentru ca habar nu au ce e ala si pentru ca ar insemna sa timbreze si ei la jumatate din valoare.

#71
dbx

dbx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 19.06.2005
Salutare! ... am intrat in "club" cu masina ridicata de, deja faimoasa, ILCOR din sectorul 6.
In primul rand trebuie sa precizez ca nu am cunostinte in stufosul domeniu legislativ, bazandu-ma mai mult pe partea logica. Rog daca ma poate ajuta cineva!
- Ridicat masina din Str. Brasov intersectie cu ??? ... o alee (nu exista ca strada sau alee)
In PV primit de la politia rutiera din Udriste este mentionat : "A stationat cu auto ... in intersectie." , Locul: "str. Brasov nr 18." str. Brasov cu ce?!?
- Nu am primit nota de constatare facuta la ridicarea masinii.
- PV intocmit la sediul politiei rutiere este semnat de agent constatator ... de al ghiseu!!! mentionand doar "martor asistent : filmat pe caseta xxxx"
- Str. Brasov stiu ca se afla in administrarea PMB si nu a primariei de sector! , constatarea facandu-se de catre un agent comunitar al sector 6, firma de ridicari fiind la randul ei sub contract cu S6 nu cu PMB!
Atasez poze cu locul unde sa "comis infractiunea".
http://i43.tinypic.com/2exa91u.jpg
http://i43.tinypic.com/2cyfzb5.jpg
http://i44.tinypic.com/dxgriw.jpg
Daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi as fi recunoscator.
In alta odine de idei nu inteleg de ce nu infiintam o asociatie cu sprijinul unor avocati sa mai taiem din elanul jepcarilor...

#72
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io am o idee geniala: ce-ar fi sa nu mai parcati in apropierea intersectiilor? la aia care vor sa iasa si in loc sa vada strada va vad voua hirburile de ce nu va ginditi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate