Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Vreau sa cumpar un apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#145
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
1.nu am si nici nu cred ca o sa pot vreodata sa am in mana 100.000 de euro.....eu de exemplu cand vreau sa vand ceva care nu se vinde....incerc macar sa-l vad cat se poate de ieftin..inseamna ca ei au construit cu preturi mari si nu au de unde sa le scada....e problema lor, ii mai astept....
2. ansamblul cu case de care vorbeam este GreenCity parca Eurometropola.
3. Planorama era undeva pe la intrare la prima piateta (daca pot sa-i spun asa).
4. Mie mi se pare ciudat ca primul lucru pe care mi-l spun este foarte aproape de Mall sau de Bamboo....deparca cel care are bani sa mearga in Bamboo, sta intr-un ansamblu rezidential in bucuresti. el sta intr-o casa pe care si-a facut-o pe 1000mp cu bani de la taticu... (poate e rautatea din mine).
5. Cel mai mult m-a distrat o chestie cu case (Militari Chiajna), complex de vile...165000euro, pe un teren de 300mp ei faceau o casa de 180mp construiti...deci cum zice prietena mea, te muti de la bloc pe verticala, la bloc pe orizontala. Noi ne-am luat teren in Frumusani de 500mp si credem ca este putin pentru o casa cu amprenta de 90-120mp.....

#146
cristianco

cristianco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 18.09.2004

View PostCalculici, on Mar 28 2009, 18:50, said:

1.nu am si nici nu cred ca o sa pot vreodata sa am in mana 100.000 de euro.....eu de exemplu cand vreau sa vand ceva care nu se vinde....incerc macar sa-l vad cat se poate de ieftin..inseamna ca ei au construit cu preturi mari si nu au de unde sa le scada....e problema lor, ii mai astept....

corect... asteapta... daca nu astepti pe bani. Ca probabil aia care nu sunt disperati sa vanda, nu asteapta nici ei pe bani.

Semnalul a fost data in presa, exact cum ma asteptam. Se scrie ca speculatorii au iesit la cumparaturi. Asta e cu dedicatie pentru divelopari sa nu mai scada preturile, ca mai e un pic si termina mandea blocurile si nu vrea sa intre intr-o piata pustiita.

#147
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Cred ca incepi sa ai dreptate Cristianco...din pacate eu cred ca am vandut ieftin si voi cumpara scump sau deloc.

#148
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
O informatie utila pt. cei interesati de o locuinta dar au un buget limitat.

Quote

Blocul are in total 14 locuinte. Reprezentantii companiei au declarat ca aveau in plan sa dezvolte acest proiect de peste un an.

Investitia a fost estimata, anterior, la cateva sute de mii de euro, si va fi realizata din fonduri proprii.

Apulum 94 a obtinut deja autorizatia de constructie. In prezent, se lucreaza la utilitati. Termenul de finalizare al blocului este martie 2010.

Suprafetele locuintelor sunt cuprinse intre 27 si 48 metri patrati utili.

care costa:

Quote

la preturi cuprinse intre 34.000 si 54.000 euro plus TVA.
Parerea mea este ca 27 mp utili la 40K cu TVA intr'un bloc nou este un pret rezonabil

sursa

#149
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
am o oferta de 3 camere, tip duplex, bloc mansardat, bloc 1985, 70mp, 50000euro....

#150
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View PostCalculici, on Mar 30 2009, 20:51, said:

am o oferta de 3 camere, tip duplex, bloc mansardat, bloc 1985, 70mp, 50000euro....

ce zona?

#151
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
Aparatorii patriei - Berceni, dar nu l-am vazut....astept sa vad...stii careva de ele....

View Postsphere, on Mar 30 2009, 21:08, said:

ce zona?


#152
The_Gopo

The_Gopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 19.03.2009

View PostCalculici, on Mar 30 2009, 20:51, said:

am o oferta de 3 camere, tip duplex, bloc mansardat, bloc 1985, 70mp, 50000euro....
Ia uite ca se poate si sub 750 E/mp  :D

#153
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
normal ca se poate cind nu dai bani pe teren, pe fundatie, pe amenajarea din jurul constructiei, pe bransamente, racorduri, etc...bineinteles ca se poate

#154
The_Gopo

The_Gopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 19.03.2009
Nu discut despre costul de productie (care stim foarte bine ca se face mult sub 500E/mp, excluzand terenul, chiar daca unii nu vor sa recunoasca), ci despre pretul de vanzare ;)

#155
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Fii foarte atent la mansarde, unele sunt executate foarte prost. Au fost si niste scandaluri prin tara, era la mare moda odata mansardarea. Un search pe net si vezi mai multe detalii.

@gopo - n-am vazut muscoi mai bazaitor ca tine care sa se infiga atat de des in laptele oamenilor, parol. Si paradoxal, esti mereu pe langa.

Edited by arp, 30 March 2009 - 20:56.


#156
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostThe_Gopo, on Mar 30 2009, 21:42, said:

Nu discut despre costul de productie (care stim foarte bine ca se face mult sub 500E/mp, excluzand terenul, chiar daca unii nu vor sa recunoasca), ci despre pretul de vanzare ;)
de pretul de vinzare vorbeam si eu ;) . Repet, este absolut normal sa vinzi o cutie din lemn, OSB, gips carton cu vata minerala si tabla atunci cind nu dai bani pe: teren, fundatii, bransamente, racorduri, amenajari ale proprietatii. ;)

#157
The_Gopo

The_Gopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 19.03.2009

View Postpunkt, on Mar 30 2009, 21:54, said:

de pretul de vinzare vorbeam si eu ;) . Repet, este absolut normal sa vinzi o cutie din lemn, OSB, gips carton cu vata minerala si tabla atunci cind nu dai bani pe: teren, fundatii, bransamente, racorduri, amenajari ale proprietatii. ;)
Pai nu dai bani pe teren fundatii bransamente racorduri amenajari nici dand vinzi apartament in bloc vechi. Nu dai bani pe teren fundatii bransamente racorduri amenajari nici dand vinzi apartament in bloc nou, chiar daca esti constructorul. Ai dat deja. Acum vinzi cu cat suporta piata, chiar daca asta inseamna ca trebuie sa iesi in pierder (desi n-am vazut nici un constructor sa iasa in pierdere din cauza ca a vandut prea ieftin - am vazut constructori iesind in pierdere din cauza ca n-au vandut)

#158
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostThe_Gopo, on Mar 30 2009, 22:01, said:

Pai nu dai bani pe teren fundatii bransamente racorduri amenajari nici dand vinzi apartament in bloc vechi. Nu dai bani pe teren fundatii bransamente racorduri amenajari nici dand vinzi apartament in bloc nou, chiar daca esti constructorul. Ai dat deja. Acum vinzi cu cat suporta piata, chiar daca asta inseamna ca trebuie sa iesi in pierder (desi n-am vazut nici un constructor sa iasa in pierdere din cauza ca a vandut prea ieftin - am vazut constructori iesind in pierdere din cauza ca n-au vandut)

??? tu intelegi ceva daca recitesti ?

#159
The_Gopo

The_Gopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 19.03.2009
Reformulez, poate reusesti sa intelegi de data asta: pretul pietei este independent de costul de productie. In momentul in care pretul pietei este mult mai mare decat costul de productie, anumiti taximetristi/vanzatori la butic/oameni din vanzari/etc etc se transforma in dezvoltatori imobiliari, pentru ca iese profit.

#160
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostThe_Gopo, on Mar 30 2009, 22:16, said:

Reformulez, poate reusesti sa intelegi de data asta: pretul pietei este independent de costul de productie. In momentul in care pretul pietei este mult mai mare decat costul de productie, anumiti taximetristi/vanzatori la butic/oameni din vanzari/etc etc se transforma in dezvoltatori imobiliari, pentru ca iese profit.

si cand pretul pietei este mai mic decat cel de productie dezvoltatorii (si nu vorbesc de taximetristi/vanzatori la butic/...) cauta solutii alternative: chirie, rate direct la dezvoltator... etc

#161
The_Gopo

The_Gopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 19.03.2009
Sint bineveniti acesti dezvoltatori ca floplorzi! Cat timp ne ofera noua chirie sub nivelul de rentabilitate :) Ai putea sa zici ca fac un serviciu comunitatii B) Ei sangereaza in fiecare luna bani iar noi avem spatiu locativ mai mare, rezulta chirii mai mici  :D

Edited by The_Gopo, 30 March 2009 - 21:54.


#162
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostThe_Gopo, on Mar 30 2009, 22:16, said:

Reformulez, poate reusesti sa intelegi de data asta: pretul pietei este independent de costul de productie.
ma gindesc serios sa bag in regulament o prevedere pt. istetime redusa la extrem :) .

Gopule, pretul pietei nu poate fi mai mic decit pretul de productie, deci NU este independent, dimpotriva, este foarte dependent.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate