Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#3205
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,025
  • Înscris: 25.06.2007

View Post-Diana-, on 07 mai 2018 - 12:12, said:

Nu stiu ce-s aia. Posted Image (LE: am citit acum de ei)

https://www.anm.ro/_...06_10.03.16.pdf

In Ro se recomanda doar pt durerea din cancer.
Aici sunt disponibile si concentratii mai mici (de 5, 10, 20, 30 si 40 micrograme) care actioneaza bine si in durerea cauzata de hernia de disc.

#3206
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKarhu, on 07 mai 2018 - 10:36, said:

Si medicul de familie ce a pazit, ala cu ce a tratat durerea?
Aici sa trimit la chirurg pacientul fara medicatie conform protocolului, as primi feedback foarte negativ
degeaba le-a marit salariile ca tot ........astepta spaga ! IMI ESTE SCARBA !

View PostCarmEn-78, on 07 mai 2018 - 11:31, said:

Buna tuturor
Dupa ceva timp, apar si eu...va rog mult, am nevoie de sfaturile voastre


Ce remedii credeti ca ar fi bune pentru mine acum? Masajul oare e recomandat?
As fi vrut sa plec la un tratament cu ape termale dar nu ma simt in stare. (si nici nu stiu daca sunt compatibile cu bolile de tiroida)
Am atatea intrebari ..de exemplu dupa operatia clasica se poate interveni minim invaziv?
Am scris cam mult, dar nu am cu cine sa ma consult si simt ca cei din jur habar nu au cat de puternice pot fi durerile de coloana.
Va doresc o viata fara dureri!
incerc sa-ti raspund pe rand :
- masajul este super ok ,..daca ai putea face putin innot sub indrumarea cuiva ar fi si mai bine
- eu am facut un RMN super ok ,.. la MedicaLES ,....sunt foarte tipicari in citire
- am citit pe aici de ape sulfuroase ,...teoretic este corect ,..practic inca n-am facut vreun tratament
- da,..peste o operatie clasica se poate interveni minim invaziv FARA probleme ,....depinde mult de cine o face

View Post-Diana-, on 07 mai 2018 - 11:56, said:

Medicii de familie din Ro, marea majoritate se bat pt decernarea premiului pt incompetenta.
De ex, a mea, habar nu are sa citeasca un RMN, cand i-am dus o data unul, s-a speriat si mi-a zis clar ca nu stie sa citeasca asa ceva.

Noi nu avem Pain Clinic, aici mai mult Pain decat Clinic.....

Stateam si ma gandeam ca acum, cum majoritatea medicilor buni au plecat in privat, de ex si cazul dr Cristescu care nu mai opereaza in spital de stat, ci doar la Ponderas, unde costa destul de mult pt buzunarul unui om normal (profesor, militian, secretara, etc, salariat cu minim-mediu pe economie), sansele de refacere si supravieturire scad dramatic.
-asa este ,...medicii de familie sunt majoritatea praf,..nu stiu sa se uite pe un RMN
- Pain  ,..la greu ,clinici ADEVARATE ioc ,...apropo de asta , Clinica Durerii mi-a fost si mie recomandat de Cristescu anul trecut = rezultate =0
- apropo de ce-a vrut Arafat sa faca,........stiti ca in strainatate medicii n-au voie sa lucreze atat la sta cat si la privat ???? OARE DE CE ai nostri S-AU OFUSCAT la asemenea reglementare care a vrut sa se faca si la noi ??? Retorica este clara,.....sunt lacomi si nu vor sa lase si pe altii sa aibe niste venituri decente(ma refer la rezidenti , de exemplu).Cati din aia vechi renunta la stat ,.......VA SPUN EU ,..SUNT PUTINI

Edited by MembruAnonim, 07 May 2018 - 15:06.


#3207
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012


View Post-Diana-, on 07 mai 2018 - 11:56, said:




Te va trimite la Recovery, aici m-a trimis si pe mine.

Pe unde este clinica și care sunt costurile dacă le poți spune?
Apreciez, o zi frumoasa tuturor.


#3208
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,025
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 07 mai 2018 - 15:02, said:

.......stiti ca in strainatate medicii n-au voie sa lucreze atat la sta cat si la privat ????
Depinde de tara, de ex. aici in Fi nu e nicio restrictie, o perioada am lucrat asa si eu, apoi m-am mutat de tot la privat.

#3209
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-Diana-, on 07 mai 2018 - 12:09, said:


Stiu prin ce a trecut, insa nu-s de acord cu ea, chiar daca, personal, platesc lunar asigurari medicale, acestui sistem, de 3 ori (am 2 contracte de munca si mai platesc in urma unui contract de inchiriere/locuinta). .......... cu toate astea, daca am nevoie de medic, platesc din buzunar pret intreg cam pe unde merg.

Uneori, ma intreb si eu de ce dracu, apoi imi trece gandindu-ma ca din banii mei se platesc ingrijirile copiilor leucemici, dializatilor etc...
exact in aceeasi situatie sunt si eu,...doar ca Diana ar fi bine sa se plateasca ingrijirile copilasilor in suferinta,...acest lucru de fapt reprezinta un foarte mic procent din "oala" cea MARE de bani a casei de asigurari ,........banii se duc pe cai mai putin ortodoxe tot la privatii din sistem ! cred ca va dati seama ce spun ! Aici batea Arafat cand a vrut sa le interzica medicilor sa lucreze in "doua luntre" ,...stiti cand te duci la medicul de la stat ,...face ce face el si tot in privat te cheama cu sau fara trimitere ,...esti o sursa de bani pt. ei = COMERT in toata regula , dar fara GARANTIE desigur !

View PostKarhu, on 07 mai 2018 - 15:08, said:

Depinde de tara, de ex. aici in Fi nu e nicio restrictie, o perioada am lucrat asa si eu, apoi m-am mutat de tot la privat.
ok,..s-ar putea ca si Finlanda nu-i departe de Ro ,intrucat este o lipsa mare de medici ,.....dar nu poti compara actul medical de acolo cu unul de la stat de aici ,.....cred ca stii la ce ma refer !? acolo se asteapta spaga , de exemplu , daca tot zici c-ai lucrat in sistemul lor ??? fii sincer te rog ! aici daca nu le dai in sistemul de stat ,...ESTI MANCAT ,..nici draq-ul nu se uite la tine ,...chiar daca le-a marit acum salariile de nu se poate ! Nu inteleg tupeul care-l au sa ceara sporuri "ca pe vechi " in grevele care le fac , cand un medic primar are 13-14000/ luna. RUSINEEEE ,...pai cei din invatamant ce sa mai zica frate ???

#3210
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,025
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMembruAnonim, on 07 mai 2018 - 15:22, said:

cand un medic primar are 13-14000/ luna. RUSINEEEE ,...pai cei din invatamant ce sa mai zica frate ???
Pai suma aia e foarte mica fata de cat ar putea castiga in Vest. Daca n-ar castiga cat vor ei, ar emigra imediat, cum au si facut multi de fapt.
Cat despre profesori, cam in toate tarile castiga substantial mai putin decat medicii.

Ma opresc aici, ca suntem off topic.

#3211
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Multumesc pentru sfaturi. Primul pas il voi face maine cand merg la medicul de familie pt trimitere. Apoi sper ca neurologul la care voi merge, sa-mi dea sa fac rmn pt doua zone...
O seara buna tuturor!

#3212
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKarhu, on 07 mai 2018 - 15:30, said:

Pai suma aia e foarte mica fata de cat ar putea castiga in Vest. Daca n-ar castiga cat vor ei, ar emigra imediat, cum au si facut multi de fapt.
Cat despre profesori, cam in toate tarile castiga substantial mai putin decat medicii.

Ma opresc aici, ca suntem off topic.
ok,...TOATE ASTEA TREBUIESC RAPORTATE la nivelul mediu al Romaniei ! Chiar esti serios cand faci asemenea afirmatii :"Pai suma aia e foarte mica fata de cat ar putea castiga in Vest"...frate ,..parca ai fi iohanis ,...ma innebuniti cu vestul ala ,pai noi traim acolo , avem salarii ca acolo ??? , voi in schimb medicii aveti mai mult decat media si tot nu-i bine ???.........ok,..sunt de acord mergeti in vest , castigati mai mult dar si cheltuielile cum sunt,..chiria cat este, mancarea ,etc.... si va rog , daca tot plecati , NU VA MAI INTOARCETI ,...despre ce vorbim aici ! Unde-i juramantul care-l depuneti la absolvirea facultatii ????

Edited by MembruAnonim, 07 May 2018 - 21:14.


#3213
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

View Postboggy20, on 07 mai 2018 - 15:06, said:

Pe unde este clinica și care sunt costurile dacă le poți spune?
Apreciez, o zi frumoasa tuturor.

Am scris eronat numele, este clinica Recover, nu Recovery, mea culpa. http://www.recover.com.ro/
Zona Piata Iancului.

Nu am sunat la ei inca, maine am programare la Dr. Gaman, medic de recuperare medicala, RM Floreasca, este medicul care m-a oblojit de vreo 4-5 ani si am zis sa merg intai la ea, apoi sa ma complic cu alte perosane daca o fi cazul, in plus, macar pe ea o stiu de atata timp, in plus fizio/kineto imi intra pe abonamentul medical si nu as mai plati in alta parte. (nu ne dau banii afara din casa, in perioada asta).

View PostCarmEn-78, on 07 mai 2018 - 18:54, said:

Multumesc pentru sfaturi. Primul pas il voi face maine cand merg la medicul de familie pt trimitere. Apoi sper ca neurologul la care voi merge, sa-mi dea sa fac rmn pt doua zone...
O seara buna tuturor!

Hai sa iti zic ceva:

1. te duci la dr tau de familie ca sa iti dea trimitere catre neurolog

2. iti faci programare la Regina Maria, Dr Tudor Ovidiu, este singurul neurolog in contract cu CASMB, apoi el iti da fara probleme si 3 zone daca vrei. :)

La el este absolut gratuit, cand iti faci programarea prin call center la 021 9268, le spui ca ai trimitere prin CASMB pt neurologie si ca vrei la dl dr, poti reconfirma telefonic ca este gratis, fara costuri suplimentare.

Eu am fost la el de fiecare data cand am facut RMN prin CASMB, ultima data mi-a dat 3 zone (eu am cerut, nu iti propune el), asa am aflat ca mai am inca o hernie toracala bonus la bubele de la lombara. :)

#3214
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Wow Diana, multumesc mult!!
O zi fara dureri, tuturor!

#3215
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
boggy cum te mai simti ,sa mi spui te rog de acel kineto care este super tare ,o sa ma bag si eu la un program de fizio ,poate ma mai lasa unele dureri de spate ...

#3216
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Ziua 5 după operație.
Ma simt mult mai bine, nu mai am dureri de gat, nu ma mai doare pieptul când respir. 10 zile sunt pe antiinflamatoare, solpadeine, mydocalm și un antibiotic.
În timpul operației au observat că sunt și alergic la un antibiotic.

Nu am mai simțit dureri de picior și nici de spate. Operația din câte observ se reface. În prima săptămână ma ridic din pat doar de 4 ori, la fiecare 3 ore după recomandările medicului.
Încă mai am degetele mici exterioare și puțin din calcai amorțit. Simt ca a fost afectat nervul meu.
Doctorul a menționat că în vreo 5 săptămâni îmi va trece...

Zilele astea trebuie să îl sun pe dl dr Cristescu să îi prezint starea mea. A insistat asupra acestui fapt.
În 14 zile trebuie să merg să îmi scoată firele de la operație.

Vă țin la curent. Sănătate maxima!

#3217
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Ziua 11 după operație.

Ma simt relativ bine.
Voiam sa va împărtășesc faptul ca operația este facuta foarte foarte putin inspre dreapta spatelui. Chiar daca durerile mele erau in stanga.
Acum simt ca parca ma tine ceva pe partea dreapta. Nush cum sa explic. Nu este o durere, este ca și cum muschiul este incordat inspre fese pe partea dreapta. Repet, eu am avut problema pe partea stanga. Nu simt același lucru și pe stanga.

O sa comunic medicului în 5 zile cand voi merge la scosul de fire.

Sper sa fie totul în regula și sa mi se vindece cum trebuie.
Am in cap o gramada de filme cu hernie pe partea dreapta acum..

#3218
elbereth

elbereth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.09.2007
Boggy20 si la mine e la fel: operatia usor pe dreapta, desi problema a fost pe stanga. E ok, fii linistit. Diverse senzatii e posibil sa ai un timp si pe dreapta (eu am avut amorteli si mici intepaturi inclusiv pe piciorul drept in primele saptamani dupa operatie, dr a zis ca e normal; apoi au disparut).

#3219
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
De cand ma doare spatele am inceput si eu sa consult youtube.
Cica doar 3% din hernii necesita operatie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wpJYVlbLxXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3220
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMizu, on 17 mai 2018 - 09:29, said:

De cand ma doare spatele am inceput si eu sa consult youtube.
Cica doar 3% din hernii necesita operatie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wpJYVlbLxXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cine spune asta ???? acel Drutza ,..medic ortoped ??? asa mi-a zis si mie in 2014 cand i-am dat muuulte milioane pe diferite sedinte de fizio+kineto+elongatii+kiro= rezultatul = 0 si tot la operatie am ajuns !

#3221
claudius1

claudius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.03.2018
La mine se fac 4 luni peste o saptamana de cand am HDL L4-L5.

Durerile sunt cronice, in sinusoida, 2 zile este OK, 2 zile sunt moderate, 2 zile naspa si se reia ciclul acesta mereu. Sunt dependent de calmante.

Dr.Cristescu a zis sa mai am rabdare. Durerile sunt acum in zona feselor in special. Primele 2 luni le-am avut in spate, a treia luna au inceput fesele, ultima luna mai mult fesele si un pic pe bulane, tot ambele.

Daca pana in septembrie nu am remisie, dr.Cristescu mi-a sugerat o infiltratie in gaura de conjugare.

Am consultat si alt kineto care mi-a recomandat tot infiltratiile, dar paravertebrale. Plus 10 zile de fizio, kineto exclus.

Am reluat 10 zile cu diclofenac si mydocalm.

Parafina nu e recomandata, deoarece va expanda gaura de conjugare, care e ingustata de discul herniat.

#3222
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
Poti sa faci activitati (condus,birou,mers,etc??)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate