Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5841 replies to this topic

#1891
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Incearca sa scoti lipiciul de la pansament cu ulei de cocos. Eu asa scot cele mai persistente si mai enervante lipiciuri de pe absolut orice suprafata.

#1892
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Pff, nu am asa ceva in casa!
S-a incercat scoaterea cu alcool sanitar, dar nu a mers.
Oricum, recomandarea medicului este de a sta 1 zi cu pansament dupa scoaterea firelor, am ales sa mai stau inca 1 zi, mie, nu prea imi place cu arata.

#1893
uzenihc

uzenihc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.11.2007
Eu sunt bine Diana , cel putin asa cred , ma doare putin locul operatiei dar este normal, incerc sa respect instructiunile si sa nu fortez.Maine se face externarea mea a 4 zi de la operatie.sunt curios dupa cat timp de la operatie in medie se recomanda, inceperea exercitiilor de intarire a musculaturii si ulterior a activitatii profesionale ( activitate ce implica munca de birou). Fiindca am inteles ca 6 saptamanii ar fi foarte importante pentru refacere.

#1894
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Mie, mi-a spus cand am fost la fire ca se poate incepe kineto mai devreme (din pacate, nu o data anume), iar fizio dupa 2 luni.
Cat despre activitatea de birou, ca se poate incepe la 3 saptamani.

Eu am maine, 2 sapt deja si nici vorba de stat in sezut pe scaun, maninc inca in picioare sau semiculcata in pat.
Nu ma vad la birou, prea curand.
Plus ca nu stiu cum e la voi, dar la mine in permanenta caut prin dulapuri dupa documente, bibliorafturile sunt grele, nu am cum sa evit ridicatul lor, mutatul din stanga-n dreapta, etc decat daca imi iau un om care sa stea numai dupa fundul meu.
Avem birourile destul de joase, scaunele destul de proaste, e de evitat in perioada urmatoare.

#1895
DamianaMTA

DamianaMTA

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 12.10.2015
Buna ziua!
Eu sunt cam terminata cu moralul, ma gandesc la ce e mai rau si daca citesc pe net ma ia groaza efectiv. Tot incerc sa gasesc si experiente cu happy end, dar degeaba :( In week end nu am mai sunat, incerc maine desi asa nu mai am chef sa aud vesti proaste...
Maine merg si eu pt prima data la kineto, sa vedem cum e terapeutul. Sper sa nu ma intorc mai subreda de acolo.
Diana, asa e si la mine la birou. De manevrat bibliorafturi, unele se regasesc si pe rafturi amplasate foarte sus, mai trebuie sa fac si deplasari in teren. Nu stiu ce o sa fac mai ales ca la 1 decembrie imi expira cele 90 de zile. Eu tot am evitat statul in sezut, dar zilele trecute m-a rugat sotul sa il ajut cu ceva la laptop ca era in criza de timp si am stat cam 20 minute pe scaun la birou. Am avut un soc atunci cand m-am ridicat si am constatat ca mi-au amortit picioarele de la genunchi in jos. Dupa ce am inceput sa ma plimb a disparut senzatia, dar stau si ma intreb ce o sa fac la birou cel putin 9 ore pe scaun daca doar dupa 20 min am patit asa. A mai patit cineva ceva asemanator? Sa incep sa imi fac si mai mult griji?
Alta senzatie aiurea o am atunci cand merg/ stau mai mult in picioare si la un moment dat incep sa imi simt picioarele grele.
Intrebare pt cei care merg la kineto: cate sedinte sau pe ce perioada ati mers sau mai mergeti inca?  Eu trebuie sa platesc sedintele si nu imi permit sa merg timp indelungat. Ma gandesc sa merg o perioada, cat imi permite buzunarul, apoi sa fac acasa exercitiile. Cum ati procedat?

#1896
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Kineto trebuie sa faci cam 10 zile, poti si mai putin daca bagi repede la cap exercitiile.
Nu ai platite asigurarile de sanatate? Nu inteleg de ce nu poti face prin casa de asigurari, ca sa ai gratuit.
La Regina Maria e 115 lei sedinta individuala si 65 in grup, asta este unul dintre motivele pt care am abonament la ei, daca fac doar 1 data pe an fizio si kineto, imi scot banii de pe abonament.

Hai nu mai citi pe net, mai bine suna la neurochirurg sau pe sectie si incearca sa vorbesti cu cineva in masura.

Trebuie sa fie bine, trebuie, asa sa gandesti, da?

Edited by -Diana-, 15 November 2015 - 14:46.


#1897
DamianaMTA

DamianaMTA

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 12.10.2015
Sunt ok cu asigurarile, insa in orasul meu mititel sunt foarte putine cabinetele unde pot merge sa fac sedinte de kineto decontate integral de CAS. Unele nu au fonduri pt lunile urmatoare, altele au dar nu am gasit referinte bune despre terapeutii lor. In schimb mi-a fost recomandat de mai multe persoane, un terapeut-profesor pensionar, care profeseaza la o clinica insa nu se deconteaza de catre CAS. Acesta in trecut profesa in spital, e cunoscut in oras si se spune ca este bun, dar voi vedea maine cum va fi... Nu ma entuziasmez prea tare deocamdata. Sper sa nu am surprize cinfirm zicalei la pomul laudat sa nu te duci cu sacul...
Multumesc mult pt incurajari! De obicei sunt optimista de felul meu, insa in ultimii ani sanatatea mi-a jucat feste si am cam obosit. Vestea asta proasta a succedat o alta la fel de proasta si aceea legata tot de sanatatea mea. Dar, sper rasara soarele si pe strada mea...
Sanatate multa tuturor! Sa pretuim sanatatea, sa pretuim viata...

#1898
AndreiLvsz

AndreiLvsz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.10.2015
Buna Damiana,

Daca nervul tau a fost afectat inainte de operatie si aveai parestezii, e oarecum normal sa ai amorteli la efort.
Eu zic sa nu te iei dupa net pentru ca daca ai o zgarietura la mana stanga o sa citesti ca probabil e cancer la unghii dupa simptome :)

Vorbeste direct cu neurochirurgul tau si te vei elucida.

Eu la 5 saptamani de la operatia clasica ma simt foarte ok! Am si condus. Doctorul mi-a spus ca pot ridica aprox 5 kg pe o mana ( dar nu ma voi forta atat). Ma bucur ca il  pot tine pe licurici in brate! :)

Sanatate maxima tuturor!

#1899
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Stiu ca se discuta lucruri mai grave aici, dar vin si eu cu o idee pt a scapa de lipici (ulei de cocos nu am incercat), insa cam toate lipiciile se distrug usor cu WD-40.
Nu stiu daca se poate folosi langa rana, dar poate cu atentie se poate incerca.

#1900
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
E duminică, lumea mai bea un păhărel :) Ne-ai adus zâmbetul pe buze..  auzi WD-40 :))))))

#1901
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Apai venise si Ciubi cu ideea de a-mi da cu acetona, i-am zis sa frece cu spirtul ala 5 minute si acetona sa o uite, asa ca nu ma mira ideea lui Maxtron. :D

#1902
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Post-Diana-, on 15 noiembrie 2015 - 14:03, said:

Eu am maine, 2 sapt deja si nici vorba de stat in sezut pe scaun, maninc inca in picioare sau semiculcata in pat.

Ma mira ca dupa atata timp inc anu poti sta asezata pe scaun! Eu m-am asezat chiar a doua zi dupa operatie, asistenta a venit cu mancarea si m-a invitat frumos la masa...in pozitia corecta, dar la masa, nu mancat in pat! :)))
Stai stai stai ca ceva nu e in regula...da' la restaurant unde te-a mancat in dos sa mergi sa sarbatoresti cum ai mancat, in picioare? Posted Image

#1903
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Post-Diana-, on 15 noiembrie 2015 - 14:03, said:



Eu am maine, 2 sapt deja si nici vorba de stat in sezut pe scaun, maninc inca in picioare sau semiculcata in pat.
Nu ma vad la birou, prea curand.


Eu am mancat in fund la marginea patului inca de a doua zi dupa operatie. Si dupa 3 zile, acasa. pe scaun normal la masa. Aveam o oarecare jena doar cand ma asezam si ma ridicam. Au trecut 5 saptamani de la operatie si am revenit la servici. Astazi este deja a 4 zi cand sunt in cabinet. Inca nu stau la program normal, deocamdata cam 4-5 ore pe zi in total, dar nici nu simt nici un disconfort. Operatia aproape ca nu se mai cunoaste. S-a vindecat foarte frumos si e aproape invizibila.
Cred ca pot sa ma consider un pacient norocos ca au evoluat lucrurile asa bine. Sper sa fie la fel si in continuare.
Sanatate multa tuturor!

#1904
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012

View Postclaudia313, on 15 noiembrie 2015 - 22:59, said:



Stai stai stai ca ceva nu e in regula...da' la restaurant unde te-a mancat in dos sa mergi sa sarbatoresti cum ai mancat, in picioare? Posted Image

A, pai tot in picioare.
https://www.google.r...mNu0aRMNxO36UM:
Vezi scaunele ti bar de langa geam? Eh, acolo am stat. Posted Image
In picioare, ca la expres.Posted Image

#1905
DamianaMTA

DamianaMTA

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 12.10.2015
Hello!
Barbosa, Andrei, va felicit pentru statusul post operator foarte bun! Ma bucur ca va simtiti bine si sunteti asa activi (in comparatie cu mine, de ex).
Diana, nu arata urat plaga. E asa cum trebuie sa fie :) Si bucura-te ca e mica, peste ceva timp ne vei spune ca nu prea mai e vizibila :P
Eu azi am fost prima data la kineto. Sincer, nu stiu cat de bun e domn profesor, voi vedea pe parcurs. Mi s-a parut ca insista cu miscari pe care nu as fi vrut sa le fac momentan (ex. sa ma ridic din pozitia culcat, cat pot eu, si sa ajung in pozitia sezut), dar poate asa o trebui. La final, nu l-a lasat pe sot sa ma ajute la incaltat. Eu cand sunt singura ma incalt, dar nu imi leg siretul la adidas. Nu m-a lasat sa plec pana nu mi le-am legat singura. Mi-a zis ca am coloana rigida, iar eu sunt incordata. Dupa 3 luni de inactivitate, nu cred ca as putea fi altfel. Acum sunt ok, desi in timpul exercitiilor am simtit uneori niste dureri vagi. Piciorul bolnav nu prea imi permite unele miscari in timpul programului. Sa vedem maine cum va fi. Cu neurochirurgul nu am reusit sa vorbesc. La spital era la sala in timp ce sunam, iar pe mobil nu e disponibil.
Diana, uzenihc, Elena, cum mai sunteti?


#1906
AndreiLvsz

AndreiLvsz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.10.2015
Damiana,

Eu cand virbesc cu dl doctor ii trimit sms (nu vreau sa il deranjez in operatie sau ceva). De ce nu ii dai un sms?
Eu zic ca o sa fie bine cu miscarile alea, odata ce se lasa muschii putin.

#1907
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Eu sunt la patut, am ordin de la Ciubi sa nu cobor decat la baie.
Am ajuns la zi cu toate episoadele serialului Anatomia lui Grey si m-am saturat de pat, deja nu ma mai uit pe geam ca ma apuca plecatul din casa.
Pe langa astea, dureri la ridicatul din pat, ca niste arsuri, mai mult in stanga.
Am terminat Vimovo, am ramas pe Doreta, prietena mea de 1 an jumatate, deja.

Tot vorbesc cu colegele mele de salon si cica si ele au aceleasi dureri, plus furnicaturi in membre sau diverse senzatii de febra musculara, amorteli, pe care din fericire, eu nu le posed.
Deci, cred ca sunt bine daca ma compar cu ele.

Damiana, daca ti se pare ca te forteaza, spune-i. Daca nu ai incredere in el, schimba-l. Mai stai 1-2 sedinte sa vezi cum se comporta, insa daca ti se pare ca nu va "pliati" unul pe altul, da-i papucii.

A, sa va pun un filmulet interesant pt a evita pozitiile proaste la birou, l-am regasit cand googaleam.
https://www.facebook...52356396177215/

Edited by -Diana-, 16 November 2015 - 17:21.


#1908
DamianaMTA

DamianaMTA

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 12.10.2015
Buna seara!
Am reusit sa vorbesc cu dl. doctor. M-a sunat dumnealui in urma celor 2 apeluri ale mele. Intamplator era cu dumnealui si anestezista care mi-a facut intrarea la dumnealui inainte de operatie. Mi-a zis ca din punctul lui de vedere peridiscita subacuta o considera mai degraba o inflamatie datorata starii avansate a bolii pe care am avut-o la momentul operatiei, ca hernia a fost foarte mare si de aici procesul inflamator rezultat. A zis ca nu e cazul de tratament. Am insistat pe tema asta din cauza informatiilor citite pe net. Acum, tot citind deja atatea am incoltita o mare samanta de indoiala care nu imi da pace. O alta parere de la um neurochirurg nu stiu daca pot obtine pt ca majoritatea te trimit la cel care te-a operat. M-as culca linistita pe urechea parerii dr, insa daca mai tarziu constat ca ar fi trebuit sa investighez mai mult si apar problemele iar nu e bine. Ma bate gandul sa fac un set de analize gen VSH, proteina C reactiva si altele de genul... Mda, nu stiu ce sa fac..
Diana, i-am spus terapeutului ca unele miscari nu le pot face, iar atunci a lasat-o mai moale si a zis sa incerc sa fac cat pot, daca simt ca fortez sa renunt. Oricum, e un tip mai dur. Pe o doamna ce avea probleme cu picioarele a mustruluit-o rau. Al meu sot e incantat de el si parca ma irita si mai mult chestia asta. Sa vad maine cum va fi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate