Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5841 replies to this topic

#1837
uzenihc

uzenihc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.11.2007
Salut am descoperit forum ul de putin timp. Am inceput sa caut informatii despre hernia de disc pe care o posed si multe informatii le am gasit pe acest forum. Durerile au debutat in urma cu 4 sapt in zona lombara. Acestea s au extins in urmatoarele 2 saptamani pe coapsa si in gamba . In urmatoarele 2 treptat acestea au disparut aproape complet. In cele 4 saptamani am facut repaus.RMN ul indica ruptura de disc cu fragment migrat. Neurochirurgul mi a recomandat operatia, insa am indoieli mari in privinta operatiei citind despre evolutiile post operatorii descrise pe forum. Din alte surse am aflat ca intr un interval cuprins intre 6 luni si 1an hernia de disc poate dispare prin fenomenul de reabsorbtie, iar diferenta dintre un pacient operat si unul neoperat dupa aceasta perioada este inexistenta.

Salut am descoperit forum ul de putin timp. Am inceput sa caut informatii despre hernia de disc pe care o posed si multe informatii le am gasit pe acest forum. Durerile au debutat in urma cu 4 sapt in zona lombara. Acestea s au extins in urmatoarele 2 saptamani pe coapsa si in gamba . In urmatoarele 2 treptat acestea au disparut aproape complet. In cele 4 saptamani am facut repaus.RMN ul indica ruptura de disc cu fragment migrat. Neurochirurgul mi a recomandat operatia, insa am indoieli mari in privinta operatiei citind despre evolutiile post operatorii descrise pe forum. Din alte surse am aflat ca intr un interval cuprins intre 6 luni si 1an hernia de disc poate dispare prin fenomenul de reabsorbtie, iar diferenta dintre un pacient operat si unul neoperat dupa aceasta perioada este inexistenta.

#1838
gmb72

gmb72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.04.2010
uzenihc, NU EXISTĂ resorbție în cazul unei hernii de disc ! Materia gelatinoasă ieșită prin spărtura discului intervertebral, adică hernia, în timpul precizat de tine (6 luni, un an) se calcifiaza, se osifica, MULANDU-SE pe traseele nervoase inițial comprimate, chinuite. Așa denumita "vindecare" e de fapt o adaptare a nervilor afectați simultan cu un proces de osificare a herniei. Și dacă hernia nu e prea mare, durerile pot să nu mai apară niciodata. Dacă însă hernia a fost mare, cea mai mică contractura musculară va provoca dureri enorme, an de an....
Însă dacă nu s-a jucat cu cuvintele cel ce ti-a interpretat RMN-ul și e intr-adevar bucată RUPTĂ din disc și migratorie, e clar de operat ! Căci dacă acea bucată migrează pe canalul medular, nici un neurochirurg nu se mai bagă să o scoata.... Și toată viata, dincolo de dureri care apar și dispar complet aleator, vei sta cu sabia lui Damocles deasupra capului: nu vei ști când o mișcare mai altfel, o rasucire, o încordare musculară - un stranut, o tuse... va înfige fragmentul migrator în măduva spinala rezultand paralizii ale unor imense grupe musculare, din zona lombară în jos....

Edited by gmb72, 10 November 2015 - 23:55.


#1839
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
De cei de la http://www.coloanamedicala.ro/ cunoaste cineva ceva?

Am fost azi la ei, 200 de ron o sedinta... auch! Mi-au aruncat rapid ca am nevoie de 10 sedinte...

Au niste masini ciudate de elongatii... culcat :)

Au spus insa ca principal ramane sportul, dezvoltarea musculaturii spatelui.

#1840
cristipbc

cristipbc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 26.07.2015

View Postgmb72, on 10 noiembrie 2015 - 23:53, said:

uzenihc, NU EXISTĂ resorbție în cazul unei hernii de disc ! Materia gelatinoasă ieșită prin spărtura discului intervertebral, adică hernia, în timpul precizat de tine (6 luni, un an) se calcifiaza, se osifica, MULANDU-SE pe traseele nervoase inițial comprimate, chinuite. Așa denumita "vindecare" e de fapt o adaptare a nervilor afectați simultan cu un proces de osificare a herniei. Și dacă hernia nu e prea mare, durerile pot să nu mai apară niciodata. Dacă însă hernia a fost mare, cea mai mică contractura musculară va provoca dureri enorme, an de an....
Însă dacă nu s-a jucat cu cuvintele cel ce ti-a interpretat RMN-ul și e intr-adevar bucată RUPTĂ din disc și migratorie, e clar de operat ! Căci dacă acea bucată migrează pe canalul medular, nici un neurochirurg nu se mai bagă să o scoata.... Și toată viata, dincolo de dureri care apar și dispar complet aleator, vei sta cu sabia lui Damocles deasupra capului: nu vei ști când o mișcare mai altfel, o rasucire, o încordare musculară - un stranut, o tuse... va înfige fragmentul migrator în măduva spinala rezultand paralizii ale unor imense grupe musculare, din zona lombară în jos....

Confirm cele spuse de gmb72. Eu am avut o hernie veche calcifiata. La inceput ma durea spatele. Apoi piciorul. Dupa catva timp,au inceput paresteziile. Nu te juca cu focul...

#1841
gmb72

gmb72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.04.2010

View Postcristipbc, on 11 noiembrie 2015 - 08:12, said:



Confirm cele spuse de gmb72. Eu am avut o hernie veche calcifiata. La inceput ma durea spatele. Apoi piciorul. Dupa catva timp,au inceput paresteziile. Nu te juca cu focul...

Hernia mea din 2014 cu diagnostic de operație dar ne operată, deși cicatrizată prin calcifiere, era atât de mare încât la fiecare neatenție (ieșit în frig, efort fără pregătirea musculaturii în prealabil, etc) mi se declanșa cate o criză de dureri de 3-10 zile. Până am făcut o hernie nouă peste ea, care m-a dus la operație , am trecut prin astfel de patru crize, în intervalul septembrie 2014-iunie 2015. Și dacă nu mă operam, oricum asta nu era viata....
Problema insa e fragment migrator, care dacă exact asta vrea să însemne mi se pare urgentă operatorie maximă !....
Sau poate, cel ce a interpretat RMN-ul a vrut să zică ca un fragment din discul rupt, a migrat în afara discului, căci dacă e intr-adevar desprins, mi se pare un risc foarte mare să stai asa, repet, cu sabia lui Damocles deasupra capului ....
Dar, la fel de ipotetic e și ca acel fragment să nu migreze niciodată în canalul medular. Cui îi place adrenalina, poate sta și fără operație .... :)

Edited by gmb72, 11 November 2015 - 09:04.


#1842
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Post-Diana-, on 10 noiembrie 2015 - 16:23, said:

Varianta doi era sa ies sa chem vreo vecina...
Ca la prosti...

Da' nu trebuie sa te apleci  in fata, fa genuflexiune!

#1843
pony_burn

pony_burn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.10.2008

View Postgmb72, on 11 noiembrie 2015 - 09:00, said:



Hernia mea din 2014 cu diagnostic de operație dar ne operată, deși cicatrizată prin calcifiere, era atât de mare încât la fiecare neatenție (ieșit în frig, efort fără pregătirea musculaturii în prealabil, etc) mi se declanșa cate o criză de dureri de 3-10 zile. Până am făcut o hernie nouă peste ea, care m-a dus la operație , am trecut prin astfel de patru crize, în intervalul septembrie 2014-iunie 2015. Și dacă nu mă operam, oricum asta nu era viata....


Macar pe tine te-au convins perioadele acute :)
Io am avut criza acu 6 luni. Dupa ce m-a "desfacut" fizioterapeutul pot umbla cat de cat, in sensul ca am dureri, suportabile, atunci cand fac orice altceva decat sa stau la orizontala, da' copiii de 6-7 ani merg mai repede decat mine pe strada, e ca si cum m-as deplasa cu viteza melcului, nu pot face miscarile corecte specifice mersului.
Neurochirurgul spune ca sunt intre, deci decizia e a mea, m-a trimis sa fac electromiograma, da' nu vad cum asta ar avea un rezultat definitiv si...citind ce de la Diana ce presupune asta, parca nu-mi vine sa ma duc sa o fac.
Fizio/Kineto-terapeutul spune ca nu-s de operat si merita in continuare sa incerc exercitii + inot...


#1844
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postpony_burn, on 11 noiembrie 2015 - 11:18, said:

Fizio/Kineto-terapeutul spune ca nu-s de operat si merita in continuare sa incerc exercitii + inot...

Fizioterapeutul nu cred ca e specializat si in neurochirurgie! Eu zic sa te duci cu RMN-ul la o consultatie la un neurochirurg bun si, daca ala zice ca trebuie operat, asta e! Eu am hernii de disc pe toata zona de la L2 la S1 dar neoruchirurgul a spus ca nu sunt de operat, cel putin in acest moment! Din moment ce m-a operat pana acum de 2 ori, ma gandesc ca stie ce vorbeste! Deci nu te baza pe ce-ti spune x si y, fiecare isi povesteste propria experienta dar fiecare caz e unic, pana la urma, cu particularitatile proprii.

Ca idee, voi stiti ce inseamna practic o operatie de hernie de disc? Eu l-am intrebat pe neurochirurg cum ma "repara", ce se-ntampla cu discul ala rupt, cimenteaza cumva bucata aia rupta sau ce face...ei bine, ala mi-a zambit ca un spiridus si mi-a spus " e foarte simplu, scoatem bucata rupta si o aruncam la gunoi" Posted Image

#1845
pony_burn

pony_burn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 03.10.2008
Claudia, bineinteles ca fizioterapeutul/kinetoterapeutul nu e neurochirurg. Si nici invers. Tocmai d-aia nu m-as duce la unu sa ma opereze, sau la celalalt sa ma invete ce exercitii sa fac.
Dar din moment ce are o scoala ce il invata anatomia corpului si ceva experienta de lucrat cu pacienti cu lombosciatica si pre-operatie pt a o evita si post-operatie, pentru recuperare, ma gandesc totusi ca e o parere de luat in calcul, nu tocmai neavizata.
Neurochirurgul la care am fost, nu a recomandat clar operatie. Desi hernia e destul de mare, a spus ca poate ar merita sa incerc prin exercitii si sport inainte.
Cred ca ma voi programa si eu la faimosul, pe acest forum, dr. Cristescu, pentru o parere suplimentara.

Scoaterea bucatii herniate de disc+nucleul pulpos care apasa pe nerv nu e singura varianta de operatie, mai sunt si altele. Din cate stiu si am citit chiar si pe aici, exista si operatii de "cimentare" a vertebrelor intre ele, sau chiar de inlocuire completa a discului, cu unul artificial. Dar da, aici vorbim in general doar de operatia clasica de indepartare a partii fisurate, urmand mai apoi ca in 6-12 luni de la operatie, sa-i dai ocazia discului sa se calcifieze, pentru a micsora riscul unei recidive, daca am inteles bine.


#1846
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
La o operatie atat de importanta (de fapt la orice operatie) in alte tari s-ar explica cu atata detaliu incat pacientul ar sti exact ce presupune.

La noi din pacate doctorii inca incearca sa pastreze relatia aceea de condescendenta in care ei sint un fel de zei si pacientii le datoreaza un respect si sarut mana continue, nu de egalitate/colaborare.

Sint insa filmulete pe youtube care prezinta operatia, se inlatura doar bucata de nucleu iesita in afara si care apasa pe disc, atat.
Se pare ca sint insa si posibilitati de inlocuire disc, insa cred ca inca nu sint uzuale.

Aici se poate vedea ce se intampla intr-o operatie de hernie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hSfd-mEjW4I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici si despre inlocuirea discului:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5O2hlcfnp2E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by maxtron_69, 11 November 2015 - 15:02.


#1847
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
La microdiscectomie se scoate doar o parte din nucleul herniat si se curata restul de fragmente, insa nucleul ramane pe loc.
Inlocuirea discului nu se practica la scara larga, este prea complicat, costisitor si cu recuperare grea.

Daca aveti timp sa cititi, aici aveti o lucrare de diploma fix pe protezarea intervertebrala. http://ccim.upt.ro/f...nis_Daniela.pdf

View Postclaudia313, on 11 noiembrie 2015 - 10:23, said:


Da' nu trebuie sa te apleci  in fata, fa genuflexiune!

Nu puteam deloc.
Azi sunt mai ok, mi-am luat singura ciorapii, urrra! :P

Edited by -Diana-, 11 November 2015 - 15:40.


#1848
DamianaMTA

DamianaMTA

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 12.10.2015
Din pacate, pe langa condescenta caracteristica multor medici, acestia nu au nici timpul necesar sa explice pe indelete ce implica operatia, care e procedura exacta si functie de ce "repara" ei acolo, ce ai tu ca pacient pe mai departe de facut. Eu am fost nemultumita de comunicarea cu dr.meu pentru ca , de exemplu, nu am inteles ce mi-a facut la vertebra aia rupta si ce ar trebui sa fac in recuperare in plus fata de un pacient care a avut doar discul herniat. Cum spuneam, eu nu ma simt fizic in stare sa imi incep munca la birou, pe cand o cunostinta imi spunea ca ea la o luna jumatate de la operatie era deja la birou. Banuiesc ca si recuperarea e mai rapida atunci cand problemele au fost un pic mai mici, iar faptul ca tii se si explica in ce au constat "reparatiile" e de un real folos pt pacient. Adica, daca dr.iti spune ca a facut reparatii majore pe acolo, atuncu ca pacient ai mai multa grija sa nu exagerezi in recuperare cu nimic. In schimb, daca nu-ti spune mai nimic, iar tu ca pacient incepi sa culegi informatii de la un kineto sau vecin operat si tragi concluzia ca poti sa faci X lucru ca asa mi-a zis cutare ca a facut si nu a patit nimic, nu e ok. Spun asta, pentru ca am vazut in salon persoane abia operate care deja isi faceau planuri cu recuperarea in functie de experienta avuta de altii, tocmai din cauza lipsei de comunicare a medicului.
Gmb72, multumesc pt explicatii! M-au ajutat sa inteleg o parte din ce s-a intamplat in timpul operatiei :)
Diana, bravo pt reusita! Incet incet te vei descurca singura. Nici eu nu ma pot apleca sa iau ceva de pe podea inca, chiar cu genuflexiunile, dar de ridicat ceva de pe canapea sau mobilier mai jos pot. De la podea nu pot inca, simt ca ma retine ceva pe dreapta, parca as avea o tija in interior, nu stiu exact cum sa explic senzatia...

#1849
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Legat de problema mea cu durerea lombara si amorteala si durerea pe picior, dupa aproape 10 zile , pot sa spun ca inca mai am dureri.
Doctorul , dupa discutatia de ieri, imi recomanda sa mai fac o infiltratie ghidata Rx...
El zice ca simptomele mele nu sunt de la injecțiile cu "ozon". Rmn-ul nu arata asa rau, cica protuzia aia nu trebuie sa imi dea asa problemele. Ma intreba daca as face un nou Rmn desi cel vechi e de 1,5 luni.
Eu nu aveam durerile inainte sa fac injecțiile, deci sunt 99,99% sigur ca nu puteam hernia din momentul in care m-am dat jos de pe masa unde mi-a facut injecțiile si pe drum acasă în masină.

Alta infiltratie nu merg sa mai fac.  Mi s-a părut aiurea si ca nu stia ce mi-a facut, infiltratie gidata Rx sau ozonoterapia, desi ne-am vazut de 3 ori intr-o saptamana...

Sunt sincer dezamăgit.. mai fac kinetoterapie dar daca nu ma lasa o sa incerc sa vin in Bucuresti sau sa merg la Cluj, poate acolo un doctor bun o sa imi gaseasca problema.
Nu vreau sa ajung cu discul herniat si apoi la cutit..

Multumesc tuturor pentru recomandari si mesajele constructive.

Edited by V A L I, 11 November 2015 - 18:00.


#1850
ImagePassion

ImagePassion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 04.04.2009
Salutare tuturor!
Dupa cum observ, s-a mai marit armata de "roboti" softati cu program HDL.
Dragi colegi, zic sa facem o metoda usor de inteles de catre toti suferinzii si sa luam metodic diagnosticele, simptomatologiile, metodele de tratament si in final rezultatele.Este evident ca desi boala este aceeasi pt toti, isi are debut, parcurs si manifestari diferite de la parsoana la persoana.Cel mai indicat, pt cei interesati de informatii utile, ar fi sa incepem fiecare sa ne punem cateva puncte la vedere, sa ne ajuta sa intelegem cat se poate de clar, cum stam fiecare cu suferinta si incotro ne indreptam.
M-am gandit sa incep eu, poate o vor face si ceilalti si astfel sa ne ajutam reciproc avand baza de comparatii si solutii.
Sa incepem:
1. Diagnosticat pe 13.10.2015 cu HDL L5 S1 (hernie de disc la discul L5)
2. Felul si marimea herniei, se poate vedea in imaginea RMN-ului atasat
http://forum.softped...tach_id=1565507
3. In urma a 4 consulturi, 2 neurologice, 2 neurochirgicale, 3 se pronunta la operatie, cel de-al 4-lea recuperare fizio-kineto (incercare de recuperare)
4. Sunt la 10 zile de sedinte, starea este sa zic imbucuratoare prin prisma faptului ca nu am dureri insa nici certitudine ca ar fi bine de-acum incolo.
5. Am spus cu ceva zile in urma, fiecare raspundem diferit la tratamente, iar boala desi aceeasi, nu este comparabila niciodata, marimea, grosimea discului herniat, canalul spinal, toate fiind diferite la fiecare dintre noi.
6. Asa cum spunea si gmb, nu exista vindecare in aceasta boala, doar tratare si regim adecvat pe viata pt a evita recidivele.

Edited by ImagePassion, 11 November 2015 - 18:38.


#1851
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View PostImagePassion, on 11 noiembrie 2015 - 18:34, said:

3. In urma a 4 consulturi, 2 neurologice, 2 neurochirgicale, 3 se pronunta la operatie, cel de-al 4-lea recuperare fizio-kineto (incercare de recuperare)

Presupun ca ambii neurochirurgi se pronunta pentru operatie, nu? Daca e asa si cei doi neurochirurgi au reputatie buna, regret, dar zic ca bisturiul te asteapta! Tu discuta cu neurochirurgul situatia exacta, sa-ti explice de ce recomanda operatie si sa-ti explice riscurile in cazul in care nu te operezi si preferi sa incerci o abordare recuperatorie si cat de mari sunt acele riscuri.
Daca neurochirurgul da consultatii si la ceva clinica sau cabinet privat, iti recomand sa te duci la consultatie acolo, fiind cu plata e diferita situatia fata de o consultatie la stat unde e haituit de vreun milion de pacienti care se calca in picioare la usa, acolo va fi nevoit sa stea de vorba cu tine si sa-ti raspunda la toate intrebarile Posted Image

#1852
ImagePassion

ImagePassion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 04.04.2009
Buna, Claudia. Cele 3 opinii cu privire la interventia chirurgicala au fost date de 2 neurologi si 1 chirurg, cel de-al 2 lea chirurg mi-a oferit sansa acestei recuperari, dar este totusi o sansa mica de care ma agat. Avand in vedere ca modul in care ma misc, aplec samd este ca si cand as fi operat, da de inteles ca in niciuna din variante nu esti mai privilegiat. Incercam in urma cu niste zile, sa aflu cumva din partea celorlalti colegi de suferinta, care ar putea fi avantajul operatiei fata de varianta recuperatorie, raspunsul pare a fi inca in ceata. La o statistica facuta de mine in urma a ce am citit pe ici-colo, operatia te scapa de dureri groaznice si de partea herniata insa lasa loc de recidive mari, pe cand recuperarea, prezinta avantajul unei recidive mai lungi ca perioada. Practic chinul de a invata cum sa-ti controlezi viata este in ambele cazuri, kineto si fizio facandu-se in ambele metode de tratament. Riscul ca fragmentul sa se rupa si sa migreze aiurea este mare, functie de felul mecanic in care ne desfasuram activitatile, iar in urma chirurgiei, locul fiind usor mai sensibil decat al unei osificari, riscul unei recidive este cat se poate de mare. De-as putea s-o mai duc 1-2 ani fara interventie, m-as bucura sa stiu ca voi cei operati va simtiti ok si fara probleme iar eu sunt in inferioritate. Om vedea pe viitor ce surprize ne rezerva viata, sper ca bune la toata lumea.

Edited by ImagePassion, 11 November 2015 - 21:03.


#1853
adidami

adidami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 02.11.2014
In legatura cu fragmentele discale rupte, acum un an am gasit jurnalul asta (http://hernia-mea-de-disc.blogspot.ro) cu RMN inainte si dupa recuperare:

RMN inainte:
http://hernia-mea-de...ul-situaia.html

RMN dupa:
http://hernia-mea-de...dupa-3-ani.html

S-ar parea ca in unele cazuri chiar dispare fragmentul rupt dupa cativa ani. Culmea e ca persoana in cauza nici nu a facut kinetoterapie, ci doar repaus si menajarea coloanei.

#1854
Lucy_lu

Lucy_lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2011
Nu am citit jurnalul de pe net (cu fragmentele desprinse), însă as prefera sa ascult un doctor. NU toate herniile sunt la fel, NU toate fragmentele sunt la fel sau locul exact unde se produce hernierea, si nici coloanele noastre vertebrale nu sunt la fel. In afara de numarul de vertebre... Sunt extrem de multi factori care duc la hernierea discului, foarte importanta fiind ereditatea. Apoi, e o chestiune de centimetri/milimetri cand discul iesit in afara (desprins sau nu) apasa pe NERV,asa ca mai bine ascultati de medic, de cum interpreteaza RMN.ul, vede exact zona on care radiaza durerea, etc. Diagnosticul nu cred ca se poate stabili pe net.
Din experienta mea "in domeniu" :P, un disc rupt/spart/desprins, NU se resoarbe. Se poate intampla in cazul inflamatiei. Si dureaza cateva luni, cu stat in pat pe usa (stat, nu doar dormit), antiinflamatoare cu pumnul, etc...
Multa sanatate!

Edited by Lucy_lu, 11 November 2015 - 22:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate