Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

cum sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
angus

angus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 10.12.2001
am urmatoarea problema. :ciocan:
vreau sa import niste fisiere de pe un as/400 sub forma .txt pe un desktop in vederea prelucrarii . Asta e problema !!!

fisierele de pe as/400 sunt niste tabele cu circa 50 de campuri si in jur de 4-5 milioane de inregistrari. ce program sa folosesc? am pus si un mysql server 6.5, dar crapa. am incercat si client access (data transfer from as/400) dar pe la 65000 de inregistrari moare.

ce as fac? de unde sa incep?  sa nu-mi spuneti de acces ca la 2 gb crapa, iar fiserele au pe server cca 4-5 gb.

configuratie : win 2000 pro, pentium 4, 1.5 ghz, 256 ram, etc.

ah, sa nu uit, spatiu pe hdd nu e problema.


10x !!!

#2
bcata

bcata

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.06.2002
Poti pune un MS SQL Server 2000 pe masina? Teoretic ar trebui sa se descurce cu volumul de date... Daca nu ai asta, macar un Oracle, ceva. Depinde si ce prelucrari ai nevoie sa faci. Daca sunt chestii banale, un script perl sau chiar un prog in C te-ar rezolva.
Da mai multe detalii si ne ne puem cu biciu pe neuroni, tre sa se rezolve /smarty/

#3
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Teoretic cel putin Oracle se descurca cu baze de date asa mari.

Ai mai putea incerca sa salvezi pe server partial datele sub forma de fisiere mai mici, care apoi dupa ce le transferi le refaci.

#4
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Oracle lucreaza relativ lejer cu baze peste 4Gb .... dar habar n-am cum s-ar potrivi la tine.

EP

#5
angus

angus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 10.12.2001
sql server 2000, n-am de unde ca n-am licenta .... oracle, nu mai vorbesc ..

cu ms sql server 6.5 am facut niste teste cu niste fisiere txt de pe hard si pot sa le prelucrez fara probleme, le fac baze de date sql, le indexez, un query si rezultatele apar instantaneu (almoast ).

problema e sa aduc fisierele sub forma txt, avand eventual un delimitator intre campuri (tab, diez sau altele) de pe as/400, sa le pot transfera.

deci, nu prelucrarea lor ulterioara este problema, deocamdata, ci sa gasesc o aplicatie care sa poata transfera aceste fisiere de pe as/400 pe statia mea fara sa crape.

10x again.

#6
bcata

bcata

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 04.06.2002
Presupun ca AS/400-le si statia ta sunt in retea. Sub ce forma ai datele pe AS/400? Ca fisiere (binare/text)? In cazul asta, le splituiesti in mai multe bucati, si le transferi prin retea in orice mod, FTP, HTTP, etc. Singura problema ar fi splituirea, dar daca ai un unix pe server (AIX probabil) tre sa aiba un utilitar pt asa ceva.

#7
angus

angus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 10.12.2001
alta belea..... :confused:

in timp ce incercam sa indexez o baza de date sql, m-a pus  :drac:  sa dau un ctrl alt del pt ca vroiam sa fac altceva...si cand am incercat sa reintru in sql server,  pauza !!! aplicatia era muci .... nu mai deschidea serverul creat de mine si nici bazele de date pe care le creasem. memoria lucra cu mysqlsevrer.exe la 99%....etc.

dupa straduinte indelungi am incercat sa sterg sql-ul, manual ca automat (add/remove) nici nu vroia sa auda ... l-am sters si din registrii ... si am incercat sa reinstalez acelasi sql server 6.5 (dintr-un pachet visual studio), dar imi da eroare... install failed ...

ce rahat sa mai fac? ca eu nu mai stiu ... poate imi dati voi vreo idee ...   :(

tnx!!

#8
angus

angus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 10.12.2001
gata, rezolvat !!!

trebuia sa sterg din registrii din system/../services si mysqlserver

yupiii !!   :yeah baby

thanks anyway !!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate