Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Fuji vs concurenta

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009
Am tratat cu o firma locala, tipul mi se pare foarte in regula, fata de altii care nu m-au convins deloc.

Chiar daca e mai scump, cred ca merita sa ai in orasul tau firma care ti-a vandut, instalat, face menenanta si ofera garantia. M-a convins @alexdragos  :D

#20
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009
Decizia s-a luat si in cazul meu  :D  am primit de la firma un pret acceptabil si am zis da. Pana la urma aparatul Fujistru ASY-12UB ma costa 2128 lei (toate taxele incluse) in Cluj. Prin mai cand se va termina apartamentul va veni sa le monteze. Le-am luat de pe acum, ca sa ma asigur ca in cazul in care urca euro, nu voi avea de pierdut + ca atunci cand incepe sezonul vor fi preturile putin ajustate.

Dupa multe telefoane zilele astea...s-au cam cernut ofertele si firmele, si dupa cum bine stiti gasesti si bune , dar si vai de capul lor ca nu stiu sa raspunda la un telefon sau mail si sa te convinga. Unii probabil chiar nu vor sa vanda.

Dupa ce imi primesc aparatul si-l vand montat si in functiune, voi putea aprecia mai bine calitatea pe care o ofera firma cu care am vorbit si poate chiar sa-i recomand. Pana acum eu sunt foarte multumit de cum m-au tratat.

Poate prin mai am sa resuscitez topic-ul sa spun impresii "de calatorie".

Spor la alegere (greu dom'le greu  :D )

#21
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View PostArmadyllo, on Mar 5 2009, 19:43, said:

De Sanyo nu stiu exact modelul, dar am cerut sa fie de 12000 BTU si clasa A

Fujitsu...  vorbim de ASY-12UB

Preturile pe care le-am scris sunt doar pe aparate
Tipul de la firma mi-a spus ca desi diferenta este mica, imi recomanda Sanyo dintre astea doua

Si eu iti recomand la fel. Sanyo sunt peste Fujitsu. Eu tot Sanyo vreau sa iau pentru raport calitate/pret optim. Au si slogan cei de la Sanyo care se traduce "calitate la un pret rezonabil".

View PostArmadyllo, on Mar 6 2009, 09:57, said:

Am tratat cu o firma locala, tipul mi se pare foarte in regula, fata de altii care nu m-au convins deloc.

Chiar daca e mai scump, cred ca merita sa ai in orasul tau firma care ti-a vandut, instalat, face menenanta si ofera garantia. M-a convins @alexdragos  :D

Acest model de la Fujitsu este extrem de simplu, are functiile de baza pentru un AC bun si atat, nimic special, nimic in plus. Nu e vorba doar de functii dar asa cum ti a recomnadat si acel distribuitor de Sanyo, intr adevar ele sunt mai bune decat Fujitsu. La Fujitsu ai sa te sperii intai de un zgomot mai ridicat decat marca amintita mai inainte si nu in ultimul rand de un display al telecomenzii cat ceasul de la mana si asta in comparatie cu cei de la Sanyo care pe langa ca au o telecomanda bine articulata si proiectata, are si un senzor de temperatura incorporat care te ajuta foarte mult.
Decizia iti apartine. Succces!

#22
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009
Am gasit un link interesant despre Fujitsu, trebuie sa ai timp de citit  :)

http://images.google...ttp...t=36&um=1

#23
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View PostArmadyllo, on Mar 18 2009, 12:26, said:

Am gasit un link interesant despre Fujitsu, trebuie sa ai timp de citit  :)

http://images.google...ttp...t=36&um=1

Ce pot sa iti spun e ca Fujitsu nu is printre primii 3 cei mai buni producatori de AC iar daca e sa ne uitam si la pretul lor asta nu ar trebui sa pice bine. Dar eu ii apreciez oricum ca sunt peste multe nume cu pretentii si peste multi care isi etaleaza caracteristici care mai de care.

#24
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009
Am comandat Fujitsu la pretul de 1850 lei (TVA, taxa verde si transport inclus Buc - Cluj) direct de la Aston. Au o lista de firme cu care monteaza aici si gata. Mi se pare ca dureaza o vesnicie daca tot stai si sapi si sa cauti firme si aparate.
Marti o sa ajunga, am ales plata totala la curier dupa ce primesc pachetul.

Revin cu impresii dupa ce il pun in functiune.


LE: referitor la postul de mai sus, nu voiam cel mai tare aparat poate nici unul din cei de pe podium. Nici la pret nu sunt in primii 3 asa ca ma multumesc cu ce am ales. Cred ca la fel ca si Sanyo sau poate ca si altii, au un raport pret/calitate foarte echilibrat

Edited by Armadyllo, 03 April 2009 - 20:34.


#25
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View PostArmadyllo, on Apr 3 2009, 21:30, said:

Am comandat Fujitsu la pretul de 1850 lei (TVA, taxa verde si transport inclus Buc - Cluj) direct de la Aston. Au o lista de firme cu care monteaza aici si gata. Mi se pare ca dureaza o vesnicie daca tot stai si sapi si sa cauti firme si aparate.
Marti o sa ajunga, am ales plata totala la curier dupa ce primesc pachetul.

Revin cu impresii dupa ce il pun in functiune.


LE: referitor la postul de mai sus, nu voiam cel mai tare aparat poate nici unul din cei de pe podium. Nici la pret nu sunt in primii 3 asa ca ma multumesc cu ce am ales. Cred ca la fel ca si Sanyo sau poate ca si altii, au un raport pret/calitate foarte echilibrat

Daca ai avut de ales intre Sanyo si Fujitsu eu as fi ales primul tip de aparat. Fujitsu sunt aparate bune. Ai luat acel model ASY12UB? Daca da ai ales bine doar ca e un model simplu. Spune-mi cat te costa transportul. De ce nu ai luat din Cluj direct?

Edited by localintruder, 04 April 2009 - 10:33.


#26
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009
Nu am luat din cluj direct, pentru ca ma costa cu 350 lei mai mult decat il iau din bucuresti. Cel mai bun pret pe care l-am obtinut in cluj a fost de 2130, iar de la importator cu 1780. La pretul asta se adauga 62 lei transportul prin fancurier parca. M-am saturat sa tot astept dupa firme, parca-l au..parca trebuie sa faca comanda, parca nu's ce. Si la firma asta cu 2130, ba ca tre sa faca comanda, ba ca tre sa mai astept ca sa mai prinda clienti ca atunci cand aduce mai multe aparate ii iese mai ieftin transportul. A trecut deja o luna de cand tot cersesc pe la firme.

Ca este un model simplu asta stiu... mi-a spus si vanzatorul, deci stiu ce cumpar. Dar nu am nevoie decat sa-mi ofere o atmosfera placuta pe timpul verii. Am tot obosit sa aud comparatii intre Fujistu si Sanyo de parca ar fi zeii AC-urilor. Stiu ca-s mai bune dar si mai scumpe...asa ca am incheiat discutia asta. Am sunat si la importatorul Sanyo si pretul era pe la 2000 lei. Nu-mi aduc bine aminte dar diferenta de pret este sigur mai mult de 150 - 200 lei. Ce sa fac daca nu m-am nascut bogat si tata nu e din ala cu ceafa groasa. Muncesc pentru ei si trebuie sa-i impart in multe locuri.

Da, @localintruder, am luat ASY-12USB. Mi-ar fi dat si modelul inverter cu 2400 lei dar nu-mi permit. Imi ajunge cat investesc deocamdata. Am 5 ani garantie, daca se buleste dupa, am sa-mi cumpar cand tehnologia inverter va fi mai ieftina.

Edited by Armadyllo, 04 April 2009 - 18:39.


#27
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostArmadyllo, on Apr 4 2009, 19:38, said:

Nu am luat din cluj direct, pentru ca ma costa cu 350 lei mai mult decat il iau din bucuresti. Cel mai bun pret pe care l-am obtinut in cluj a fost de 2130, iar de la importator cu 1780. La pretul asta se adauga 62 lei transportul prin fancurier parca. M-am saturat sa tot astept dupa firme, parca-l au..parca trebuie sa faca comanda, parca nu's ce. Si la firma asta cu 2130, ba ca tre sa faca comanda, ba ca tre sa mai astept ca sa mai prinda clienti ca atunci cand aduce mai multe aparate ii iese mai ieftin transportul. A trecut deja o luna de cand tot cersesc pe la firme.

Ca este un model simplu asta stiu... mi-a spus si vanzatorul, deci stiu ce cumpar. Dar nu am nevoie decat sa-mi ofere o atmosfera placuta pe timpul verii. Am tot obosit sa aud comparatii intre Fujistu si Sanyo de parca ar fi zeii AC-urilor. Stiu ca-s mai bune dar si mai scumpe...asa ca am incheiat discutia asta. Am sunat si la importatorul Sanyo si pretul era pe la 2000 lei. Nu-mi aduc bine aminte dar diferenta de pret este sigur mai mult de 150 - 200 lei. Ce sa fac daca nu m-am nascut bogat si tata nu e din ala cu ceafa groasa. Muncesc pentru ei si trebuie sa-i impart in multe locuri.

Da, @localintruder, am luat ASY-12USB. Mi-ar fi dat si modelul inverter cu 2400 lei dar nu-mi permit. Imi ajunge cat investesc deocamdata. Am 5 ani garantie, daca se buleste dupa, am sa-mi cumpar cand tehnologia inverter va fi mai ieftina.
Bravo, ai facut o alegere buna,sa-l stapanesti sanatos

#28
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009
merci @gall71...

Acum am gasit biletelul pe birou cu datele despre Sanyo SAP-KR127 de la Multi****y iar pretul era mai mare decat estimasem eu intr-un post anterior. Deci ei mi-l vindeau cu 2265 lei.
Deci scuza-ma @axeldragos, dar in situatia data Sanyo nu mai este asa de bun ca si pret/calitate. Pretul dat pentru Sanyo cu mai mult de 100 euro (483 lei) decat Fujitsu nu se justifica din punctul de vedere a unui cumparator cu venit mediu. Asa ca te sfatuiesc sa cumperi Fujitsu si tu, ignorand neajunsurile :)

Plus ca mai este ceva... numarele de telefon fix (2) date de Multi***y pentru firma cu care monteaza in cluj nu erau valabile (imi returna semnal ca si cum ar fi scoase din uz), am sunat inapoi si mi-au dat un mobil. Am sunat la nr respectiv si spunea ca este nealocat. Deci...imi pare rau poate sa fie o firma buna daca nu ofera incredere prin relatiile pe care le au. Am cautat si in pagini aurii firma respectiva (ca alta nu aveau cei de la Multi***y) si numerele erau cele furnizate de Sanyo, deci nu aveau nici o scuza

Hai bafta

#29
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009
Azi dimineata asa cum era programat, curierul s-a prezentat la firma cu pachetele. Am facut tur de asigurare si totul era in regula, actele la fel. Am achitat totalul sumei si mi s-a taiat chitanta. Deocamdata foarte multumit dupa cum s-a comportat Aston.
Vedem dupa instalare.

Am sa revin cu pareri de dupa...

#30
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
http://www.bricostor.../id_pagina-1199

dar acest aparat, pare o oferta bun ? este un aparat original?

#31
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postecologistul, on Apr 14 2009, 15:55, said:

http://www.bricostor.../id_pagina-1199

dar acest aparat, pare o oferta bun ? este un aparat original?
Este un aparat original,dar e cam facut pentru pietele estice;la banii aceia poti sa cumperi ceva mult mai bun Mitsubishi electric msh-ga25 sau chiar Hitachi Inverter RAS E10KH2PK ,nu cauta neaparat un produs cu kit de instalare inclus,unii comercianti includ montajul in pret nu este o favoare a lor:inca un sfat:evita supermarketurile la achiziotionarea unui AC

Edited by gall71, 14 April 2009 - 18:13.


#32
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View Postecologistul, on Apr 14 2009, 14:55, said:

http://www.bricostor.../id_pagina-1199

dar acest aparat, pare o oferta bun ? este un aparat original?

Poti sa iei de acesti bani SANYO - SAP KR97EHEAX sau FUJITSU ASY9USB. Fuji nu e cel mai bun aparat pe care il poti lua de acesti bani.

#33
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009
Eu zic sa suni la Aston si sa ceri un pret pentru ASY-9USB. Sigur pretul a fi mai accesibil decat la Fuji prezentat de tine. Eu mi-am luat Fujitsu de 12000 BTU cu 100 lei mai ieftin decat Fuji de 9000 din link-ul de la Bricostore, deci cel de 9000 va fi mai ieftin garantat.

LE: @alexdragos are dreptate, nu e cel mai bun aparat la banii astia.

Edited by Armadyllo, 15 April 2009 - 11:25.


#34
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Da, banuiam eu ceva, dar parerea  voastra mi-a confirmat indoiala.Magazinele supermarket, au politica generalista, de vinzare orice si ieftin.
Suma alocata este de fix 2 000 lei.Deci nu prea pot depasi bugetul.Prin urmare ma voi orienta catre Fujitsu, dar voi gasi oare din gama invertor ?

#35
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009
Inverter bineinteles ca gasesti, dar nu pana in 2000 lei. Nu stiu cat e ASY 9000 Inverter dar de cel de 12000 am intrebat eu la Aston si era 2440 lei.
Despre Inverter...ce sa zic, depinde unde si cat il folosesti. Daca nu vrei sa investesti prea mult si un classic A/A e foarte ok.

#36
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postecologistul, on Apr 15 2009, 15:00, said:

Da, banuiam eu ceva, dar parerea  voastra mi-a confirmat indoiala.Magazinele supermarket, au politica generalista, de vinzare orice si ieftin.
Suma alocata este de fix 2 000 lei.Deci nu prea pot depasi bugetul.Prin urmare ma voi orienta catre Fujitsu, dar voi gasi oare din gama invertor ?
Inverter la banii aia gasesti numai Hitachi,asta daca mai gasesti,cele 1000 de bucati cu pret promotional sunt pe terminate

Edited by gall71, 15 April 2009 - 14:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate