Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare
 Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 

Viteza fiberlink, abonament de 50Mbps?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005
Am abonamentul cel mai scump la fiberlink (cel cu 50Mbps in metropolitan) insa nu-mi merge decat la maxim 2.5MB (adica 20mbps) ceea ce nu inseamna nici jumatate..
De pe torrente imi merge constant la 2.4-2.5MB (chiar si jum de ora) deci banuiesc ca e limitat de la rds la atat..
Pe testul rds de pe fiberlink.ro  imi iese la download aproximativ 17mbps

Voi, cei care aveti abonament tot de 50Mbps ce viteze maxime ati avut? cat va iese la testul de pe fiberlink.ro? ati reusit sa depasiti 20mbps? sa fiu eu limitat de catre rds, adica in loc de 50Mbps sa ma fi trecut la celalalt abonament?

#2
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Din ce oras/zona esti ?

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
router?
wireless?
laptop/desktop?

#4
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005

 Frankie, on Feb 17 2009, 19:22, said:

Din ce oras/zona esti ?
bucuresti

Quote

router?
wireless?
laptop/desktop?
nu,nu, da..desktop

#5
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Păi testul de pe site-ul lor e pentru extern din câte știu eu, deci îți merge foarte bine netul. :P

#6
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005

 inside_spy, on Feb 17 2009, 19:33, said:

Păi testul de pe site-ul lor e pentru extern din câte știu eu, deci îți merge foarte bine netul. :P


nu sunt sigur de asta.. oricum la torrentele din ro imi merge constant cu 2.4-2.5MB, deci cred ca e limitat pe undeva acolo pt. metropolitan..

#7
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Depinde și câți maniaci ai torrentelor ai în bloc. :) Și mai ales dacă la tine pe scară switch-ul are uplink Gigabit sau nu. :P

#8
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
A vrut sa zica ca e 10% din 1 gbps, adica 100 mbps, ceea ce este adevarat. Si da, se atinge rar, in general merge doar pe la 20-30 mbps. Asta e, cred ca o sa renuntam cu totii.

#9
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005
se pare ca nu sunt multe persoane pe aici care sa aiba abonamentul de 50Mbps de la rds :(

#10
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Viteza exprimata in abonament este 50 MBPS. Pentru a calcula adevarata viteza transformi in mb/s, astfel: 50 : 8 = 6.25 mb este viteza ta maxima. LOL tu chiar ti-ai inchipuit ca prinzi 50 MB ? :w00t:

#11
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
Nu-i suporta nici placa de retea 50MB.

#12
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 Un-Baiat, on Feb 18 2009, 19:22, said:

Nu-i suporta nici placa de retea 50MB.
Normal, astea sunt vise cu ochii deschisi.

Din cate stiu vitezele de peste 20 mb/s nu sunt reale, hardul nu primeste date dupa extern cu viteza atat de mare. Eu am download odata cu 34 mb, era un .iso de ~3 Gb, s-a luat in cateva minute da nu mergea mount-at.

Testele de viteza dupa speedtest.net etc, in mare sunt calculate in Mbps si trebuie : 8 pentru a da viteza reala.

#13
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 oauzor, on Feb 18 2009, 19:30, said:

Normal, astea sunt vise cu ochii deschisi.

Din cate stiu vitezele de peste 20 mb/s nu sunt reale, hardul nu primeste date dupa extern cu viteza atat de mare. Eu am download odata cu 34 mb, era un .iso de ~3 Gb, s-a luat in cateva minute da nu mergea mount-at.

Testele de viteza dupa speedtest.net etc, in mare sunt calculate in Mbps si trebuie : 8 pentru a da viteza reala.
sa stii ca nu ai drepatate, poate ca acel iso a avut probleme.
eu am downloadat maxim cu 6mbyte/s de pe internet si a functionat fara probleme,si cu 9Mbytes/s prin torrent si tot fara probleme.
poti dl si cu 20mbytes/s si tot va fi bun ceea ce ai luat.
poti descarca si cu 1mbit/s si tot poti avea probleme.

Edited by easy90rider, 18 February 2009 - 19:41.


#14
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Mb/s si Mbps = Mega Bit Per Second
MB/s si MBps = Mega Byte Per Second

Diferenta este acel B(mare) sau b(mic)

B=byte
b=bit
unde 1Byte=8biti
Asta pt. a nu se mai face atatea confuzii...

#15
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005

 oauzor, on Feb 18 2009, 19:12, said:

Viteza exprimata in abonament este 50 MBPS. Pentru a calcula adevarata viteza transformi in mb/s, astfel: 50 : 8 = 6.25 mb este viteza ta maxima. LOL tu chiar ti-ai inchipuit ca prinzi 50 MB ? :w00t:

ar fi trebuit sa citesti mai bine ce am scris!!!

eu am zis ca viteza max. este de 50Mbps ceea ce inseamna 6.25MB, si ca eu nu prind decat maxim 2.5MB ceea ce inseamna mai putin de jumatate..!! tu esti cel care a incurcat rau de tot MB cu Mb, nu eu...

 oauzor, on Feb 18 2009, 19:30, said:

Normal, astea sunt vise cu ochii deschisi.

Din cate stiu vitezele de peste 20 mb/s nu sunt reale, hardul nu primeste date dupa extern cu viteza atat de mare. Eu am download odata cu 34 mb, era un .iso de ~3 Gb, s-a luat in cateva minute da nu mergea mount-at.

Testele de viteza dupa speedtest.net etc, in mare sunt calculate in Mbps si trebuie : 8 pentru a da viteza reala.

mai citeste.. nu exista viteza reala sau ne reala.. exista rata de transfer in Mbps sau in MB.. una este in biti, celalta bytes (1byte=8biti)..

#16
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

 cosminn, on Feb 19 2009, 11:53, said:

ar fi trebuit sa citesti mai bine ce am scris!!!

eu am zis ca viteza max. este de 50Mbps ceea ce inseamna 6.25MB, si ca eu nu prind decat maxim 2.5MB ceea ce inseamna mai putin de jumatate..!! tu esti cel care a incurcat rau de tot MB cu Mb, nu eu...



mai citeste.. nu exista viteza reala sau ne reala.. exista rata de transfer in Mbps sau in MB.. una este in biti, celalta bytes (1byte=8biti)..
Ma aplec in fata cunostintelor tale, maestre.  :worthy:

Nu te-ai fi trezit cu un post asa "inteligent" daca nu posta Florinbv . :console:

Uitasem notiunile in Mb si MB, pt. asta imi cer scuze daca v-am derutat.

Pai inseamna mai putin de jumate, pt. ca ce vezi tu la oferte este viteza maxima. Eu de exemplu am 6 MB in internet de la erdeeesh, si pe torrenti depasesc ( maxim am avut 11.2 MB) .

#17
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

 cosminn, on Feb 19 2009, 11:53, said:

eu am zis ca viteza max. este de 50Mbps ceea ce inseamna 6.25MB, si ca eu nu prind decat maxim 2.5MB ceea ce inseamna mai putin de jumatate..!!
Folosesti router sau te conectezi direct prin placa de retea ?

#18
rdh30flda

rdh30flda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 09.01.2007

 cosminn, on Feb 17 2009, 19:17, said:

Am abonamentul cel mai scump la fiberlink (cel cu 50Mbps in metropolitan) insa nu-mi merge decat la maxim 2.5MB (adica 20mbps) ceea ce nu inseamna nici jumatate..
De pe torrente imi merge constant la 2.4-2.5MB (chiar si jum de ora) deci banuiesc ca e limitat de la rds la atat..
Pe testul rds de pe fiberlink.ro  imi iese la download aproximativ 17mbps

Voi, cei care aveti abonament tot de 50Mbps ce viteze maxime ati avut? cat va iese la testul de pe fiberlink.ro? ati reusit sa depasiti 20mbps? sa fiu eu limitat de catre rds, adica in loc de 50Mbps sa ma fi trecut la celalalt abonament?

Nu fa teste pe torrente. Daca vrei test metropolitan tragi un iso de niste prieteni cu fiberlink si vezi acolo ce viteza ai. Torrentele le tragi de la mai multi utilizatori despre care nu stii nimic si viteza pe care o ai depinde de multe alte aspecte.

Viteza este limitata de placa de retea, harddisk, firewall, antivirus, apoi incepi sa te gandesti si la vecinii din scara. Daca vrei sa vezi viteza maxima, pui un windows-ul proaspat, fara nimic pe el, dezactivezi firewall-ul, instalezi strongDC, vorbesti cu vreo 3 prieteni de pe fiberlink sa copie un ISO si sa intre pe acelasi HUB si tragi de la ei simultan (le iei lista, dai download de la unul dintre ei dai priority paused, dai match queue si pentru ceilalti care au fisierul, apoi dai priority normal). Poti sa iti deschizi si graficul cu viteza ca sa retii viteza maxima. Testul incearca sa il faci dupa ora 1 AM, iar daca stai fara firewall sunt anumite riscuri pe care ti le asumi implicit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate