Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Aparare la atacul unui caine

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#1
adrian19

adrian19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.07.2007
Salutare!
Care considerati ca este cea mai eficienta modalitate de a te apara de un caine ce te ataca? Auzisem ca daca esti indeajuns de rapid, o lovitura pe botul cainelui, il descurajeaza pe acesta. Este adevarat? Spray-urile cu piper, sau mai stiu eu ce, sunt eficiente?
A-ti fost pusi intr-o astfel de situatie si daca da, cum a-ti scapat din ea?

#2
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 adrian19, on Feb 6 2009, 00:27, said:

Salutare!
Care considerati ca este cea mai eficienta modalitate de a te apara de un caine ce te ataca? Auzisem ca daca esti indeajuns de rapid, o lovitura pe botul cainelui, il descurajeaza pe acesta. Este adevarat? Spray-urile cu piper, sau mai stiu eu ce, sunt eficiente?
A-ti fost pusi intr-o astfel de situatie si daca da, cum a-ti scapat din ea?


n-a-m fost   :lol:

#3
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 07.01.2009
Un pistol cu gloante e solutia recomandata !!!!!!!!!

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Spray-ul poate...dar numai daca e unul , maxim 2 caini...pe langa blocul meu pe-aici sunt vro 30-40...din fericire nu sunt foarte agresivi...nu cred ca fi muscat vrun copil/adult pana acum...

De latrat insa....... :argue: :madanimated: :wacko:

#5
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Eu intotdeauna am scapat fara probleme prin contra-atac :D
Fara misto, am razbit toti maidanezii cu care m-am intalnit.
Doar ca trebuie sa iei o pozitie foarte hotarata, sa-i alergi si sa-i caftesti.
PS: nu garantez metoda si nu o recomand celor care ezita.

#6
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Asa este. Daca intri puternic in ei se sperie si fug. Cel putin maidanezii.

Oricum, mai bine este sa ii eviti.

Edited by C.F.S., 06 February 2009 - 13:19.


#7
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 adrian19, on Feb 6 2009, 00:27, said:

Salutare!
Care considerati ca este cea mai eficienta modalitate de a te apara de un caine ce te ataca? Auzisem ca daca esti indeajuns de rapid, o lovitura pe botul cainelui, il descurajeaza pe acesta. Este adevarat? Spray-urile cu piper, sau mai stiu eu ce, sunt eficiente?
A-ti fost pusi intr-o astfel de situatie si daca da, cum a-ti scapat din ea?

O lovitura in botul cainelui poate fi eficienta, mai ales in zona varfului nasului, am inteles ca e foarte sensibil acolo. Faza e ca ma indoiesc ca il poti nimeri fix acolo in momentul cand sare la tine. Poate doar sa-i oferi in prealabil un antebrat de care sa te prinda, dar chiar si asa, cand incepe sa te scuture, in functie de marimea cainelui, nu vad cum iti pastrezi directia si forta in lovituri.

Dar daca vorbim de maidanezi nu-i nevoie de asta ceva. Ajunge sa fii mai agresiv decat ei, bineinteles fara sa-i musti. :D
Ceva in stilul de mai jos.

 C.F.S., on Feb 6 2009, 13:18, said:

Asa este. Daca intri puternic in ei se sperie si fug. Cel putin maidanezii.

Oricum, mai bine este sa ii eviti.


#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sau simulezi ca te apleci sa iei o piatra de pe jos si sa arunci in ei (chiar daca nu sunt pietre prin apropiere :))
de regula are efect, maidanezii sunt obisnuiti sa se aunce in ei cu proiectile si pastreaza distanta

#9
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

 aeon, on Feb 6 2009, 14:00, said:

sau simulezi ca te apleci sa iei o piatra de pe jos si sa arunci in ei (chiar daca nu sunt pietre prin apropiere :))
de regula are efect, maidanezii sunt obisnuiti sa se aunce in ei cu proiectile si pastreaza distanta
Adevărat. Sunt obișnuiți să se arunce în ei cu și fără motiv (mai ales fără). Și te mai miri de ce te "atacă"... :)

#10
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Chiar povesteam cuiva de pe forum ca am umblat vreo 2 luni dupa mine cu un lemn de ~25 cm lungime si 6-7 in diametru.

Pana la urma am prins potaia si am altoit-o de au luat-o toti dracii. De atunci cand ma vede se duce intins. :OK:

Pentru iubitorii de animale: va astept sa va jucati cu javra daca sunteti nemultumiti ca i-am rupt botu.

#11
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

 C.F.S., on Feb 6 2009, 14:08, said:

Chiar povesteam cuiva de pe forum ca am umblat vreo 2 luni dupa mine cu un lemn de ~25 cm lungime si 6-7 in diametru.

Pana la urma am prins potaia si am altoit-o de au luat-o toti dracii. De atunci cand ma vede se duce intins. :OK:

Pentru iubitorii de animale: va astept sa va jucati cu javra daca sunteti nemultumiti ca i-am rupt botu.
:huh:

#12
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
De sters

Edited by Ivanna, 06 February 2009 - 14:45.


#13
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
O crosa de hochei ar fi buna, la mine a mers. Dar bine, nu o cari tot timpul dupa tine.

#14
furtunos

furtunos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 01.07.2006
Un aparat cu ultrasunete ar fi ideal. Sora mea a avut unul ani buni si e fricoasa foc in materie de maidanezi. Cu respectiva dracie la ea n-a avut probleme niciodata. Arata ca un pix si emite o frecventa deranjanta pentru animal. De gasit nu stiu pe unde s-ar gasi dar banuiesc ca la petshopuri.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
exista mai multe cazuri:

- daca e un ciine antrenat, poate daca esti vandam sau arnold si totul se petrece intr-un film, scapi nesifonat. altfel exista mari sanse sa ramii fara fatzau

- daca sint mai mult ciini antrenati pentru atac si crezi in dzeu, poti sa iti faci ultimele rugaciuni

- daca e un maidanez, e mai simplu, io n-am vazut maidanezi saritori, astia musca de picior. ideea este ca daca se apropie si miriie, nu te mai gindesti, ci ii dai un sut incit sa sara vreo 3 metri in aer

- daca sint mai multi maidanezi, ideea este sa nu fii bou si sa te bagi intre ei. niciodata nu i-am inteles pe aia atacati de 15 ciini. ce dracu, erau ciini stealth si cind a ajuns omul in zona s-au decloackat si l-au atacat? vezi o haita de 15 ciini, NU te bagi in ea, decit daca stii sa vorbesti ciineste si ai talent de alfa

cit despre pistol

Attached File  doggy.gif   1.47MB   305 downloads

#16
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 Mosotti, on Feb 6 2009, 15:48, said:


Woooa ... daca ai dat de unu' d'ala ai belit-o.

#17
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 c72_c72, on Feb 6 2009, 16:03, said:

Woooa ... daca ai dat de unu' d'ala ai belit-o.
intensiv  :o

#18
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Cre-că sunt de 10 ori mai periculoși cocoșii și mai săritori.

Edited by LauriciD, 06 February 2009 - 16:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate