Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Brichetele Zippo

- - - - -
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#55
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007

 PuNk, on Apr 26 2008, 17:08, said:

buna ziua! am gasit si eu o veche si chinuita bricheta zippo prin casa.. (care initial credeam ca-i pierduta de tot..) si dupa vreo 2 saptamani de folosire am observat ca nu se mai inchide cum trebuie, capacul are un mic joc...cui trebuie sa mah adresez sa beneficiez de faimoasa garantie zippo..sau unde pot s-o repar la un atelier de prin bucuresti?

Fii amabil si impartaseste cu noi o poza cu a ta bricheta

#56
BigSmoke_CT

BigSmoke_CT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2008
vand si io un zippo.ieftin...

#57
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007

 BigSmoke_CT, on Dec 14 2008, 17:43, said:

vand si io un zippo.ieftin...

Poze? Date?

#58
xefipo

xefipo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.05.2006

 bam_toy, on Nov 1 2008, 22:14, said:

poi Un tobacco shop cu multe modele gasesti pe calea victoriei chiar la piatza victoriei ai poza atashata, alt loc unde gasesti si accesorii shi brichete este in supermarket "nic" de la piatza amzei...punct de reper teatrul de copii Ion Creanga ...shi uhm ... alt tobacco shop la unirea in aripa spaiul unirii la parter vis-a-vis de magazinul vodafon ...cam atatea imi vin in cap la ora asta...dar sunt o groaza dak stai sa te plimbi ;) ... bafta... shi alege una frumoasa :)

up

Salutare,

Sunt in aceeasi oala cu voi.  :D  Imi plac la nebunie brichetele Zippo si da, sunt fumator.  B)  De curand mi-am cumparat si eu prima bricheta din viitoarea colectie ... Mi-am luat o Replica 1941 Brushed Chrome. Arata bestial ca forma, mi se pare mai deosebita fata de editia standard. Mi-am cumparat-o din State, mai exact de pe Net, exact de aici. Recomand cu incredere. Mi-au gravat-o pe gratis si a ajuns in Bucuresti in 10 zile (Daca vreti alte detalii legate de procedura, taxe, dati un PM). E minunata!!!! Am zis sa cumpar de pe site-ul asta, deoarece le si graveaza pe gratis si vreau sa ma apuc sa fac cadouri prietenilor, brichete Zippo , binenteles gravate. Eu zic ca e o idee de cadou foarte tare. In fine, problemele au aparut la consumabile, mai exact, nu gasesc benzina pentru bricheta (fitil si pietre mi-am luat de pe site, odata cu bricheta, benzina nu aveau si oricum nu cred ca au voie sa trimita pe avion produse inflamabile). Am incercat la benzinarii (doar la una am gasit Ronsonol, deci n-am luat), in Carrefour canci, in magazinul Unirea canci (nu am vazut niciun magazinas vis-a-vis de Vodafone, azi dimineata am fost acolo si nimic). O sa ma duc mai incolo unde ziceti voi, in P-ta Amzei, poate am noroc (sper sa fie deschis azi avand in vedere ca e perioada asta de sarbatori). Daca nici acolo nu gasesc, o sa incerc si in P-ta Victoriei...  :confuzzled:  Eh, e trist sa stai cu bricheta in mana de 1 saptamana si sa nu poti sa o folosesti, sa vezi magia de a aprinde tigara cu aceasta bricheta minunata.  :rolleyes:  Revin mai tarziu cu un update.

Numai bine.

#59
BigSmoke_CT

BigSmoke_CT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.11.2008
inca vand al meu zippo

#60
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007

 cosmineus, on Dec 2 2008, 11:02, said:

Cum am promis, poze cu colectia mea (pana acum):
1.  A XIV Placata cu argint 1.jpg
2.  E XI Slim   5.jpg
3.  k XV Lucky Strike 2.jpg
4.  J 04 Tower Bridge 3.jpg
5.  L 06 Venetian Crome, tocmai primit cadou de la prietena. 4.jpg

Daca aveti si voi, urcati poze (pana ne facem un fan club :) )

6 D 08 Jim Beam Attached File  30122008081.jpg   204.89K   170 downloads
7 E 08 Hummingbird Attached File  30122008079.jpg   115.63K   174 downloads

#61
tampesku

tampesku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 11.11.2006
Si cateva poze si cu bricheta mea !
Attached File  DSCF4191.JPG   97.11K   236 downloads

Attached File  DSCF4192.JPG   102.4K   189 downloads

Attached File  DSCF4193.JPG   95.94K   203 downloads

#62
just_me_cipy

just_me_cipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 09.05.2008
Cand eram mai mic gasisem la unchiul meu in casa o bricheta zippo(aveam in jur de 7 ani nu stiam ce era aia)in schimb mi'a ramas imaginea ei intiparita in minte(pana cand am pierdut-o).Chiar daca sunt nefumator vreau sa imi cumpar acum o bricheta zippo originala jack daniel's.Am un verisor in Anglia si o sa il rog sa imi caute)pana gaseste sa imi iau!!Stiu ca e editie limitata dar sper sa o gasesc!!:D

#63
faitonu

faitonu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.12.2008
si cum ramine cu fan clubul? se face sau nu?ma inscriu si eu.am si eu citeva bucati..mai si cumpar ce gasim de ocazie..pentru ce-i ce se lasa de fumat..poate reusesc sa pun si eu o poza cu citeva din colectia mea..sa incerc..

Attached Files


Edited by faitonu, 03 January 2009 - 12:38.


#64
cosmineus

cosmineus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 11.09.2007
faitonul, din ce an e cea de jos si cea cu cactusul?
Discutia cu fan clubu este  aici dar nici o veste

Edited by cosmineus, 03 January 2009 - 19:07.


#65
faitonu

faitonu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.12.2008

 cosmineus, on Jan 3 2009, 19:03, said:

faitonul, din ce an e cea de jos si cea cu cactusul?
Discutia cu fan clubu este  aici dar nici o veste

pai ia sa vedem...cea cu cactusul are seria k XII deci este noiembrie,din 1996 cred ca am calculat bine,si cea de jos sint de fapt 2 buc.dar nu apar toate brichetele in poza...sa vedem...una este  E XI ,mai 1995, si cealalta este A 03 adica ianuarie 2003.a mai aparut una in peisaj.. :D

Attached Files



#66
ecs

ecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.07.2007
Salut.

Am o intrebare : brichetele Zippo, au mecanismul de aprindere ca la celelalte brichete (cu piatra obsnuita) ?
Pe wikipedia scrie ca au "flint rod" (care pe wikipedia scrie ca tot o piatra este, care produce scantei ptr a aprinde un foc) .
Am si eu o bricheta zippo cumparata prin 2000, nu stiu cat de originala este sau nu (scrie Bradford pe ea, dar nu are un marcaj care sa indice data de fabricatie, cum am citit pe aici), si tocmai "mi-a sarit piatra", de asta va intreb.

Merci.

Edited by ecs, 06 January 2009 - 20:26.


#67
faitonu

faitonu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.12.2008

 ecs, on Jan 6 2009, 20:24, said:

Salut.

Am o intrebare : brichetele Zippo, au mecanismul de aprindere ca la celelalte brichete (cu piatra obsnuita) ?
Pe wikipedia scrie ca au "flint rod" (care pe wikipedia scrie ca tot o piatra este, care produce scantei ptr a aprinde un foc) .
Am si eu o bricheta zippo cumparata prin 2000, nu stiu cat de originala este sau nu (scrie Bradford pe ea, dar nu are un marcaj care sa indice data de fabricatie, cum am citit pe aici), si tocmai "mi-a sarit piatra", de asta va intreb.

Merci.

piatra se schimba foarte usor..scoti bricheta si in partea de jos,acolo unde se umple cu benzina,are o rotita.o desurubi,scoti rotita cu arcul afara,si pui piatra de bricheta!este indicat sa verifici canalul pietrei ca nu cumva sa ramina ramasite de la piatra uzata.la brichetele Zippo se recomanda utilizarea de pietre originale,astea sint galbene,dar in general poti sa folosesti orice piatra de bricheta normala,dar rezultatele aprinderii nu sint aceleasi,pietrele Zippo fiind un pic mai dure decit celelalte,asigurind astfel o scinteie mai mare.spor la treaba!

#68
ecs

ecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 16.07.2007

 faitonu, on Jan 7 2009, 12:00, said:

piatra se schimba foarte usor..scoti bricheta si in partea de jos,acolo unde se umple cu benzina,are o rotita.o desurubi,scoti rotita cu arcul afara,si pui piatra de bricheta!este indicat sa verifici canalul pietrei ca nu cumva sa ramina ramasite de la piatra uzata.la brichetele Zippo se recomanda utilizarea de pietre originale,astea sint galbene,dar in general poti sa folosesti orice piatra de bricheta normala,dar rezultatele aprinderii nu sint aceleasi,pietrele Zippo fiind un pic mai dure decit celelalte,asigurind astfel o scinteie mai mare.spor la treaba!

Merci ptr raspuns.

Acum intrebarea de baraj este : Se gasesc pietre originale in Romania ?

#69
faitonu

faitonu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.12.2008

 ecs, on Jan 7 2009, 19:03, said:

Merci ptr raspuns.

Acum intrebarea de baraj este : Se gasesc pietre originale in Romania ?

da se gasesc..sint 5 buc.intr-o cutiuta de plastic transparenta cu rotita rosie,si in general sint lipite de un blister de carton inscriptionat Zippo.in mod normal cam asa ar trebui sa arate:

Attached Files



#70
radu_cu

radu_cu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2009
Imi plac si mie la nebunie brichetele zippo dar din pacate nu am nici una.Sunt foarte incantat de colectiile voastre mai mari sau mai mici.Eu momentan detin o bricheta de la firma STAR pe care am gravat-o cu numele meu.Ce vreau sa va intreb este faptul daca careva din voi stie sit-ul companiei care produce brichetele STAR di daca da sa-mi dati si mie adresa. B)

#71
n3mur1t0r

n3mur1t0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.09.2004
Salut, am si eu o bricheta Zippo si voiam sa va intreb daca va puteti da seama daca e originala. Atasez niste poze cu ea. Multumesc.

Attached Files


Edited by n3mur1t0r, 09 January 2009 - 19:36.


#72
faitonu

faitonu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.12.2008

 n3mur1t0r, on Jan 9 2009, 19:29, said:

Salut, am si eu o bricheta Zippo si voiam sa va intreb daca va puteti da seama daca e originala. Atasez niste poze cu ea. Multumesc.

imi pare rau pentru tine dar ai o copie zippo de toata frumusetea.in primul rind ii lipseste R-ul de la Registry Mark.in al doilea rind,ne putem da aseama mai bine daca este originala sau nu, dupa ceea ce scrie in interiorul brichetei.incearca sa postezi poze cit mai clare cu interiorul brichetei si atunci vom vedea sigur daca e originala sau nu.oricum,nu fi dezamagit,cita vreme te folosesti de ea,si esti multumit,bricheta ta e cea mai tare din toate! :OK:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate