Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 

Recomandare sonorizare profesionala

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Am nevoie de o configuratie , detalii : sala spectacole , revista , prezentare carte , moda (ziua de nastere a Maestrului Florin Piersic  ;)  ) etc , aprox. 400 metri patrati , balcon cu loje 120 metri parati , inaltime sala - la scena 5 metri , la sala 7,5 meri ,lungime aproximativ 22 metri , latime aproximativ 18 metri , sala este bine antifonata si nu are rezonante , a fost conceputa pentru sala de spectacole. Sonorizarea se va folosi in mod preponderent pentru voce cu fundal muzical , nu se va folosi pentru concerte de muzica decit pentru prezentare , formatiile aduc aparatura proprie . Buget alocat mixer + boxe 10000/15000 ron . Ma intereseaza tipul de boxe optime in aceste conditii , puterea , marca , numarul de boxe respectiv 2 (doar fata) sau 4(fata + spate) iar ca mixer am nevoie de minim 12 canale din care 10 operationale 2 rezerva . Amplificator deocamdata se foloseste imprumutat dar in scurt timp trebuie achizitionat unul nou - maxim 1 luna  .
Este vorba de sala mare a Cercului Militar Cluj .
numai bine

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,515
  • Înscris: 08.12.2006
Mixer http://www.soundcraf...?product_id=149 12+2
Sistem boxe http://www.nextech.ro/
Părerea mea e că în sala respectivă ai avea nevoie de cel puțin un 2 X [subwoofer+2 sateliți medii+înalte sau FR] + cel puțin 2 monitoare de scenă independente (active sau pasive cu amplificatorul lor). Nu e foarte relevant că tu le folosești doar pentru voce+fond muzical, atîta timp cât ai nevoie de 10 canale pe mixer nu cred că ai doar două microfoane și restul de 8 sunt pentru fond muzical. Nu cunosc sala, nu știu în ce măsură poți pune pe fiecare parte un turn de 3 boxe, însă am amplificat în săli antifonate, acustica e bună dar nu poți da tare din două boxe, îi omori pe cei din față și îi pierzi pe cei din spate, mai ales dacă sala e în amfiteatru. Ideal ar fi ca sunetul să vină din boxe încastrate în pereții sălii + monitoare de scenă, dar nu știu dacă e realizabil în cazul tău.

#3
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Mi-ai dat o idee foarte buna cu acele boxe incastrate in perete , azi am verificat si practic este realizabil . Am umblat prin Cluj sa vad ce gasesc  desi orasul nu este prea bogat din acest punct de vedere totusi am gasit doua magazine de profil plus mai nou de o luna a aparut si Bosse pe aici , la bosse am intrat mai mult din curiozitate pentru ca stiam ca un sistem coplect de sonorizare pro costa cit sala de concert in sine  :lol: . Ce am gasit la preturi decente a fost de la firma Behringer . Pentru mine e foarte greu sa aleg din cauza ca nu m-am intilnit pina acum cu sonorizari de asa amploare , mai mult m-am ocupat de auto si home audio , plus ca in aceste situatii se cere si fiabilitate mare - astea toate ma determina sa caut tot ce se poate in legatura cu sonorizarile , de la literatura de specialitate la net .
numai bine

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,515
  • Înscris: 08.12.2006
E un pic mai complicat de realizat practic, dar e o soluție foarte rezonabilă. Presupune însă cabluri întinse prin pereți sau mascate, cantitatea de cablu necesară e mai mare decât la un sistem clasic, și are dezavantajul că nu e mobilă, e o soluție doar pentru acea sală. Avantajele sunt însă la uniformitatea amplificării sunetului în sală.
Ți-am dat al doilea link deoarece raportul preț/calitate e mai mult decât satisfăcător, comparabil cu produse de calitate similară. Dacă ai posibilitatea (ceva cunoștințe în domeniu și oarece abilități practice) o soluție ar fi cumpărarea difuzoarelor necesare și executarea incintelor+filtre la fața locului, mai scad din cheltuieli :)

PS NU Bose! :death:

Edited by antinari, 05 February 2009 - 00:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate