Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

care assistant & baby sitter

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
enoh78

enoh78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.11.2008
Am vrea sa ne impartasiti despre experienta pe care ati avut-o in acest domeniu de ingrijiri acordate persoanelor. Peste tot vedem anunturi cu oferte de munca in azile(camine) de batrani, ingrijiri la domiciliu de copii si varstnici in UK. Daca intr-adevar exista  o criza de personal acolo, se justifica prin prisma faptului ca nu este o meserie usoara, placuta si nici salariile nu sunt destul de motivante pt. un englez. Sau firmele noastre s-au inmultit ca ciupercile dupa ploaie si oferta a devenit mare decat cererea? Oricum, unele depasesc limitele bunului simt si isi inchipuie ca toata lumea are bani lui Guta.O firma care se respecta nu ar trebui sa ia comisionul de la candidat, ci de la angajator.Eu asa as proceda daca as fi firma, dar stiti cum se spune: baietii buni nu au noroc!
Ca oricare, si eu as vrea sa plec din tara caci m-am saturat sa traiesc cu speranta.M-am saturat de gafele, sau mai bine zis jignirile, lui Basescu : "sa traiti bine!"
Asadar:
1.Ati plecat cu agentie, alt intermediar sau pe cont propriu? 2.Cat v-a costat toata "afacerea"?
3.Ce presupune o asemenea activitate? 4.Cat a durat perioada de acomodare? 5.Ati fost incepator sau cu experienta?
5. Sa presupunem ca sunteti in perioada de contract. Ce veti face in continuare: veti prelungi contractul sau nu?
6.A meritat in cele din urma ?
Un sfat pt. cei ce intentioneaza sa plece pe un post similar.

Am pus atatea intrebari ca sa anticipez si ca cei ce doresc sa participe sa poata raspunde punctual.

P.S. Sa nu uitati de SFAT !

BYE !

[email protected]

#2
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007
O sa incerc sa-ti dau cateva raspunsuri, chiar daca nu sunt "implicat" in domeniu.
2. Fie ca pleci pe cont propriu sau prin agentie, tot vei avea nevoie de ceva finante, macar pt prima luna. Depinde foarte mult de zona in care vei locui.
3. Uite o descriere sumara a unui astfel de job:
Assist customers dressing and preparing them for their day. Washing, bathing, showering, oral care, grooming ,toileting, assisting with use of commode. Continence management. Using manual handling equipment as specified. Working with other care profe. undressing, washing. Preparation of meals and assistance with feeding Shopping and supplies management General household duties Bed making, laundry and ironing Assisting with outside activities. To keep accurate records of care delivered. Successful applicants are required to provide an enhanced disclosure. Disclosure expense will be met by employer.
4.Depinde de capacitatea fiecaruia de a se adapta
6.Merita in cazul in care iti place meseria asta si daca vrei sa studiezi pt un post de "registered nurse"

Sfat? Deschide bine ochii, informeaza-te foarte, foarte bine inainte si daca trebuie sa faci vreun compromis gandeste-te daca merita.

Edited by silver_fern, 04 February 2009 - 13:27.


#3
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006
Parerea mea este ca pentru acest tip de job nu merita sa apelezi la agentii de plasare din Romania, poti sa te descurci pe cont propriu la fel de bine si cu aceasi bani, ba chiar in plus nu te alegi si cu datorii pentru scolarizare.

Daca vizezi obtinerea dreptului de munca Blue Card ... cu asta se tot lauda agentiile, fiind singurul atu ... poti gasi si alte cai, trebuie doar sa te interesezi.

Cat despre proliferarea ofertelor de acest gen ... o mizerie ! Ar trebui sa va plateasca ei macar cheltuielile de relocare, avand in vedere ca UKBA a interzis firmelor sa mai dea oferte de munca pentru candidati din strainatate ( nu se aplica la UE) ... ce alte nationalitati vor mai veni pe astfel de posturi ????

In UK este interzis sa se ceara bani sau recompense pentru obtinerea/intermedierea de job-uri !
In Romania este permis doar sa se ceara un comision pentru intermediere si atat ! Orice alte costuri suplimentare sunt interzise prin lege, incercati sa respectati legea, va avantajeaza in primul rand pe voi, daca nu va descurcati pe cont propriu.

Totusi aveti acces la calculator si internet ... ce va opreste sa cautati informatii ? Macar incercati aceasi cale sugerata, dar pentru meseria pe care o practicati/cunoasteti ... nu mai luati in seama toate prostiile si aiurelile ce vi le baga pe gat "agentiile" de plasare a fortei de munca in UK. De regula iesiti foarte rau/dezavantajos ... mai ales daca pleaca sot-sotie. In niciun caz nu recomand in cazul unui cuplu casatorit sa accepte o asemenea oferta daca nu lucreaza deja in domeniu. Este suficient un singur membru sot sau sotie ... partenerul primeste automat drept de lucru nerestrictionat.

Cereti sa semnati contractele de studiu/munca in tara inainte de a pleca si nu altfel, caci exista sarlatani oriunde in lume. Cereti detalii despre tot ceea ce nu intelegeti sau va este neclar ... in niciun caz sa nu va hazardati sa presupuneti ca va fi bine, daca nu este clar stipulat, caci nu va fi. Cereti detalii despre cazare daca se ofera, masa, transport etc.

#4
adisy

adisy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.02.2008

View Postenoh78, on Feb 2 2009, 21:06, said:

Am vrea sa ne impartasiti despre experienta pe care ati avut-o in acest domeniu de ingrijiri acordate persoanelor. Peste tot vedem anunturi cu oferte de munca in azile(camine) de batrani, ingrijiri la domiciliu de copii si varstnici in UK. Daca intr-adevar exista  o criza de personal acolo, se justifica prin prisma faptului ca nu este o meserie usoara, placuta si nici salariile nu sunt destul de motivante pt. un englez. Sau firmele noastre s-au inmultit ca ciupercile dupa ploaie si oferta a devenit mare decat cererea? Oricum, unele depasesc limitele bunului simt si isi inchipuie ca toata lumea are bani lui Guta.O firma care se respecta nu ar trebui sa ia comisionul de la candidat, ci de la angajator.Eu asa as proceda daca as fi firma, dar stiti cum se spune: baietii buni nu au noroc!
Ca oricare, si eu as vrea sa plec din tara caci m-am saturat sa traiesc cu speranta.M-am saturat de gafele, sau mai bine zis jignirile, lui Basescu : "sa traiti bine!"
Asadar:
1.Ati plecat cu agentie, alt intermediar sau pe cont propriu? 2.Cat v-a costat toata "afacerea"?
3.Ce presupune o asemenea activitate? 4.Cat a durat perioada de acomodare? 5.Ati fost incepator sau cu experienta?
5. Sa presupunem ca sunteti in perioada de contract. Ce veti face in continuare: veti prelungi contractul sau nu?
6.A meritat in cele din urma ?
Un sfat pt. cei ce intentioneaza sa plece pe un post similar.

Am pus atatea intrebari ca sa anticipez si ca cei ce doresc sa participe sa poata raspunde punctual.

P.S. Sa nu uitati de SFAT !

BYE !

[email protected]

Am cautat cam aceleasi informatii ca si tine, am gasit cativa romani dispusi sa imi dea detalii. Practic cei cu care am vorbit sunt in Uk de cateva luni, toti au plecat pe post de care assistant desi in tara erau asistenti medicali. TOTI mi-au spus ca prima luna a fost cosmar, in sensul ca si-au revizuit impresia despre nursing, dar ca le-a trecut dupa primul salariu. Legat de venituri mi-au spus ca au castigat si 1800 pe luna, brut, pareau multumiti de castigul asta. De plecat au plecat prin agentie, Maraly, din Cluj. Desi au mentionat ca au comisoane piperate, le gasesti pe site-ul lor, i-au si laudat ca fiind foarte seriosi. De plecat au plecat intr-o luna si jumatate din momentul in care au aplicat ptr job. Cazarea este asigurata contra cost, cam 200 pe luna, transportul asigurat pana la serviciu, ai doua mese asigurate pe durata serviciului, media orelor de munca este 160 ca la noi, insa unii dintre ei au muncit si cate 270 de ore pe luna. Sfatul lor a fost sa plec, ca merita.
Referitor la comisoanele percepute de agentii... ramane sa te gandesti singur daca merita sa le platesti sau nu. Daca zbarnai la engleza, esti descurcaret din fire si istet, sfatul meu este sa renunti la agentie. Cu aceeasi bani stai si acolo o luna in asteptarea hartiilor. La NVQ te inscrii si singur ca nu e mare filozofie, job iti gasesti destul de usor in domeniul asta, site-urile lor gem de astfel de oferte. Pare-se ca englezii nu se inghesuie la schimbat pampersi.

#5
enoh78

enoh78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.11.2008

View PostBitter, on Feb 6 2009, 13:02, said:

Cat despre proliferarea ofertelor de acest gen ... o mizerie !
In UK este interzis sa se ceara bani sau recompense pentru obtinerea/intermedierea de job-uri !
In Romania este permis doar sa se ceara un comision pentru intermediere si atat ! Orice alte costuri suplimentare sunt interzise prin lege, incercati sa respectati legea, va avantajeaza in primul rand pe voi, daca nu va descurcati pe cont propriu.

"Bitter", dar iata ca partenerii englezi ai celor de la http://maraly.ro/ing...e_persoane.html OCOLESC LEGEA si o fac prin Romania. Iata un pasaj din oferta la care fac referire si asta confirma faptul ca intermediarii se "ingrasa" pe spinarea saracului.Sa nu imi spuna cineva ca romanul pleaca de bine si daca are de unde sa dea asemenea comisioane o face ca are de unde.Cati nu-si vand casa, masina si mai stiu eu ce bunuri.Dar multi prefera asemenea variante ,numai sa nu primeasca teapa :

- 470 Lire sterline - care reprezinta tariful agentiei partenere din Marea Britanie si se vor depune personal de catre aplicant in contul acesteia din Marea Britanie pe baza unei dispozitii de plata (Invoice).
(Se achita doar in momentul primiri permisului de munca (Yellow Card) in original din Marea Britanie).

#6
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007
Da, intermediarii se ingrasa pe seama saracului, a saracului de minte. Cand te gandesti cat de usor poti obtine informatia in ziua de azi, si ca nu te costa practic nimic s-o obtii...
Apropo, daca 470 de lire reprezinta comisionul partii britanice, partea romana cu cat se alege? Sau face acte caritabile? :lol: Vad ca ei inca nu fac diferenta intre un yellow card si un permis de munca.

Edited by silver_fern, 09 February 2009 - 00:10.


#7
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postenoh78, on Feb 8 2009, 21:36, said:

"Bitter", dar iata ca partenerii englezi ai celor de la http://maraly.ro/ing...e_persoane.html OCOLESC LEGEA si o fac prin Romania. Iata un pasaj din oferta la care fac referire si asta confirma faptul ca intermediarii se "ingrasa" pe spinarea saracului.Sa nu imi spuna cineva ca romanul pleaca de bine si daca are de unde sa dea asemenea comisioane o face ca are de unde.Cati nu-si vand casa, masina si mai stiu eu ce bunuri.Dar multi prefera asemenea variante ,numai sa nu primeasca teapa :

- 470 Lire sterline - care reprezinta tariful agentiei partenere din Marea Britanie si se vor depune personal de catre aplicant in contul acesteia din Marea Britanie pe baza unei dispozitii de plata (Invoice).
(Se achita doar in momentul primiri permisului de munca (Yellow Card) in original din Marea Britanie).

Amice, cine ia in considerare o astfel de oferta isi merita soarta. ... nici nu mai merita sa comentez aberatiile prezentate ... nu-i prost cine cere ... mai ales ca tocmai ce spuneam despre informatii oficiale si am dat si link-urile ...

#8
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View Postsilver_fern, on Feb 9 2009, 00:07, said:

Da, intermediarii se ingrasa pe seama saracului, a saracului de minte. Cand te gandesti cat de usor poti obtine informatia in ziua de azi, si ca nu te costa practic nimic s-o obtii...
Apropo, daca 470 de lire reprezinta comisionul partii britanice, partea romana cu cat se alege? Sau face acte caritabile? :lol: Vad ca ei inca nu fac diferenta intre un yellow card si un permis de munca.
Eu nu vreau sa iau apararea nimanui dar sunt niste detalii pe care e evident ca nu le stiti....ei acolo vorbesc de comisioane pt partea engleza ca sa scape mai usor de explicatii caci cei care sunt dispusi sa mearga acolo la lucru si sa cistige 1000-1200 lire/luna in loc de 700-800ron (media de cistig al omului cu 12 clase) vor plati si basta.In realitate banii aia nu e comision e plata scolarizarii NVQ-ului fara de care nu obtii yelow card-ul....deci nu poti lucra acolo legal daca nu te baga in "scoala"(curs de cal.) .Scolarizarea e 1200lire din care 700euro plateste U.E. . Restul il vei plati in acei 470lire....dar daca treci de interviu iti vor spune acolo ca poti sa-i dai si-n 2 rate , unii chiar 3 depinde cum vb cu ei...dracu nu e asa rau pe cit pare caci dupa 6 luni te alegi si cu o diplama recunoscuta international in domeniu...Singurul comision real e pt partea romana.

Edited by ManiaXx, 12 March 2009 - 18:25.


#9
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007
Pai lumineaza-ne si pe noi astia care nu stim. De ce nu spun clar ca banii aia sunt taxe de scolarizare?
Pe site-ul maraly scrie asa:
" 200 Lei - taxa de inscriere in program si prelucrarea actelor (nereturnabili si care se achita la depunerea dosarului).
Aceasta taxa nu include traducerea si legalizarea actelor."

200+ taxele de traducere si legalizare. De fapt daca aplici personal la HO platesti doar trimiterea aplicatiei si a actelor in original prin posta.

"- 650 Euro - care reprezinta tariful agentiei din Romania si se vor achita in Lei la cursul BNR din ziua efectuari platii.
(Se achita doar in momentul primiri permisului de munca (Yellow Card) in original din Marea Britanie)."

650 Euro tariful agentiei. Pt. ce? pt ceva ce poti face si singur??? Apropo Yellow Card nu e un permis de munca. Yellow card-ul e un certificat de inregistrare care-ti permite, sau nu, accesul la piata muncii din UK in anumite conditii, in functie de situatia fiecaruia.

"- 470 Lire sterline - care reprezinta tariful agentiei partenere din Marea Britanie si se vor depune personal de catre aplicant in contul acesteia din Marea Britanie pe baza unei dispozitii de plata (Invoice).
(Se achita doar in momentul primiri permisului de munca (Yellow Card) in original din Marea Britanie).
- ulterior nu se mai percep alte comisioane din salar."

Deci ei zic clar agenti partenera din Marea Britanie. Nu colegiu, nu alta institutie de invatamant. Am bunavointa sa-i cred pe cuvant ca-i agentie, nu colegiu. Agentia asta partenera, conform legii britanice incaseaza ilegal acesti bani. Nici o agentie de recrutare din UK nu are dreptul sa incaseze nici macar un penny de la candidati. Si presupunand ca aceasta agentie e cea care ofera cursul, de ce nu spun oamenilor cum se numeste, sa poata verifica fiecare daca e acreditata?

De acord cu tine, se obtine o calificare internationala(in cazul in care NVQ-ul e oferit de o institutie acreditata), insa se poate obtine acea calificare fara a mai umfla buzunarele unor intermediari.

L.E. Mai sus in pagina de pe site-ul lor mai scrie ceva interesant:

"Concomitent aplicantul va fi inregistrat la un colegiu pentru efectuarea cursului NVQ Level 2 "
"Costul cursului NVQ este de 1150 Lire Sterline, care se achita astfel: 250 Lire Sterline reprezentand inscrierea la colegiu se achita in tara dupa ce aplicantul primeste notificarea de acceptare de la colegiul din Marea Britanie si notificarea de acceptare pentru un loc de munca, iar restul sumei va fi achitata in rate egale din salar in primele 6 luni, cate 150 Lire Sterline/luna. "

Deci aici apare colegiu, iar cand vine vorba de taxe se vorbeste de o agentie partenera...
250 de lire se achita din tara pt inscrierea la colegiu, iar restul in primele 6 luni cate 150 de lire pe luna(banii astia reprezinta costul cursului). Plus cele 470 de lire in momentul primirii Yellow cardului.

Ma rog, fiecare face ce vrea, insa intotdeauna greselile se platesc.

Edited by silver_fern, 12 March 2009 - 21:03.


#10
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007
Imi pare rau....sunt nevoit sa-mi cer scuze , nu pentru informatiile postate ci in legatura cu faptul ca nu am citi tot pe sit-ul maraly....deci daca este asa , 650E+650+ taxele de scolarizare atunci e jaf la drumu mare....eu am un job exact ca acela din anunt dar eu nu am obtinut-o prin nici o agentie ci am discutat direct cu angajatorii si nu a trebuit sa platesc nimic....doar voi plati scoala care e de fa[t 1150lire-700euro(finantare UE, asa mi-a spus directoarea scolii).Poate nu face obiectul topicului dar pt toti cei care stiu f bine eng. si  vor sa lucreze acolo intr-un domeniu , sa mearga acolo sa faca PFA -self-employed asa au drept de lucru unde vor fara nici o scoala (daca au calificare rec. international sau ca necal.)

#11
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007
Felicitari pt faptul ca ai ales sa ocolesti intermediarii.
Sa mai spunem ca statutul de self employed presupune ca fiecare sa-si plateasca singur taxele la stat, ca trebuie sa-si caute clienti, iar daca lucrezi intr-un singur loc pot aparea probleme in sensul ca se poate interpreta ca vrei sa ocolesti legea. A, si ca statutul de self nu-ti garanteaza un venit constant in fiecare luna.

Referitor la agentia respectiva, smecheria e ca amesteca anumiti termeni si conditii in asa fel incat totul sa para cat mai legal si cat mai avantajos pt "client". E o practica generalizata printre intermediarii de forta de munca.

#12
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postsilver_fern, on Mar 13 2009, 17:32, said:

Referitor la agentia respectiva, smecheria e ca amesteca anumiti termeni si conditii in asa fel incat totul sa para cat mai legal si cat mai avantajos pt "client". E o practica generalizata printre intermediarii de forta de munca.
Se numesc escroci,asa ii defineste legea penala, nu agentii sau intermediari, ESCROCI pur si simplu.

Exista si agentii serioase, de fapt eu nu stiu decat una singura in Romania ... cel putin in legatura cu UK ... in rest sunt numai escroci. Nu pot oferi job-uri ca self employed si sa lucrezi pentru un singur angajator atata vreme cat acel angajator nu este o agentie de plasare a fortei de munca, este ilegal ... iar agentiile de plasare a fortei de munca nu percep bani de la candidatii la angajare ... numai romanii o fac.

#13
maschio

maschio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.07.2008

View PostBitter, on Mar 14 2009, 01:57, said:

Se numesc escroci,asa ii defineste legea penala, nu agentii sau intermediari, ESCROCI pur si simplu.

Exista si agentii serioase, de fapt eu nu stiu decat una singura in Romania ... cel putin in legatura cu UK ... in rest sunt numai escroci. Nu pot oferi job-uri ca self employed si sa lucrezi pentru un singur angajator atata vreme cat acel angajator nu este o agentie de plasare a fortei de munca, este ilegal ... iar agentiile de plasare a fortei de munca nu percep bani de la candidatii la angajare ... numai romanii o fac.


Buna ziua
As vrea sa stiu si eu numele acestei agentii serioase.Ma intereseaza.Multumesc!

Edited by maschio, 23 April 2009 - 09:52.


#14
masserati

masserati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2009
da,deci nu stiu daca mai are vreo importanta mesajul meu ,dupa 2 luni-am fost in UK din septembrie 2008 pina in februarie 2009-am lucrat ca si care assistant intr-o casa rezidentiala in care mai erau 9 ro.Eu am plecat cu firma EUROLIFE CONSULTING din BUCURESTI si nu am platit nici un comision.Specific faptul ca in 2 saptamini eram plecata /ma rog ideea e ca umblam de mai mult timp sa plec si cautam o firma fara comision si deci o mare parte din acte (nu cer prea multe:adeverinta de la medicul de fam-ti se da un formular in engl de complectat la medic,cazier ,traduceri legalizate dupa certificat de nastere ,casatorie daca este cazul ,b.i )
DACA vreti parerea mea,nu pot spune ca este extrem de greu ,dar nici usor,ideea este sa nu plecati prin agentii care cer comision ,nu are sens.Acolo iti opreste in primele 3 luni taxa pt NVQ-asta in cazul in care nu gasesti sau nu iti pui conditiile de la inceput ca vrei sau cauti un angajator care sa -ti plateasca acest curs-eu am platit 600 de lire-200 imi oprea pe luna angajatorul ,pe fluturas .DAR esti obligat prin contract ,asta in cazul in care plateste el pt tine sa stai acolo minim un an -functie de angajator,daca renunti si vrei sa te intorci in tara platesti tu cursul si probabil si ceva penalitati stipulate in contract. CONTRACTUL il semnezi acolo este redactat de casa rezideniala la care lucrezi si trebuie citit cu mare atentie mai ales ca este in engleza.NU te obliga nimeni sa il semnezi pe loc-il iei acasa il studiezi o saptamina si pe urma semnezi .Ar fi multe de spus si nu vreau sa-mi pierd sirul -incerc sa ajut .O LUNA de zile aproximativ de cind ajunci acolo esti intr-o perioada de training -nu ma refer la NVQ-au trainerul lor cu care te pregatesti fiindca totul acolo se desfasoara conform unui program ,trebuie sa inveti rezidentii sa te obisnuiesti cu obiceiurile si doleantele fiecaruia etc.-dar esti platit normal.PROGRAMUL DE LUCRU este de 7-8 ore pe zi ,dar poti sa faci ture duble(overtime) .In general englezii lucreaza 8 ore si nu mai vor ore suplimentare si deci se trage pe romani ,bulgari,filipinezi pt aceste ore in plus cind raman ei descoperiti ca lipseste cineva -DAR ,FOARTE IMPORTANT?:nu te obliga nimeni sa faci aceste ore daca nu vrei -bineinteles ca esti platit si iti cam convine sa lucrezi.Sunt unele locuri in care romanii baga in fiecare zi full time .Nu exista sa nu lucrezi SAMBATA sau DUMINICA-functie de programul tau de lucru care se stabileste de la inceput .O sa scriu programul meu ca sa intelegeti cam cum sta treaba -exista  saptamina de lucru 1 si saptamina de lucru 2 care bineinteles se repeta :

week one:                                                                                           week two:
                                                                                                           s-liber                                                        
simbata-liber                                                                                         d-dim +noapte
duminica-dimineata de la 7:30 -2:30 si noaptea de la 21:30 -07:30           luni-liber                                          
luni-liber                                                                                              marti-dupaamiaza
marti-dupaamiaza de la 2:30-21:30                                                        mie-dim
miercuri-dim                                                                                          joi-liber
joi-noapte                                                                                             vineri-dim.
vineri-liber

#15
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View Postmasserati, on May 11 2009, 15:09, said:

normal.PROGRAMUL DE LUCRU este de 7-8 ore pe zi ,dar poti sa faci ture duble(overtime) .In general englezii lucreaza 8 ore si nu mai vor ore suplimentare si deci se trage pe romani ,bulgari,filipinezi pt aceste ore in plus cind raman ei descoperiti ca lipseste cineva -DAR ,FOARTE IMPORTANT?:nu te obliga nimeni sa faci aceste ore daca nu vrei -bineinteles ca esti platit si iti cam convine sa lucrezi.Sunt unele locuri in care romanii baga in fiecare zi full time .Nu exista sa nu lucrezi SAMBATA sau DUMINICA-functie de programul tau de lucru care se stabileste de la inceput .O sa scriu programul meu ca sa intelegeti cam cum sta treaba -exista  saptamina de lucru 1 si saptamina de lucru 2 care bineinteles se repeta :

week one:                                                                                           week two:
                                                                                                           s-liber                                                        
simbata-liber                                                                                         d-dim +noapte
duminica-dimineata de la 7:30 -2:30 si noaptea de la 21:30 -07:30           luni-liber                                          
luni-liber                                                                                              marti-dupaamiaza
marti-dupaamiaza de la 2:30-21:30                                                        mie-dim
miercuri-dim                                                                                          joi-liber
joi-noapte                                                                                             vineri-dim.
vineri-liber
Mersi mult pt feedback , ti-am trimis si un PM daca poti sa-mi raspunzi te rog ....aici sau cu un alt PM tot una e....

#16
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postmasserati, on May 11 2009, 14:09, said:

da,deci nu stiu daca mai are vreo importanta mesajul meu ,dupa 2 luni-am fost in UK din septembrie 2008 pina in februarie 2009-am lucrat ca si care assistant intr-o casa rezidentiala in care mai erau 9 ro.Eu am plecat cu firma EUROLIFE CONSULTING din BUCURESTI si nu am platit nici un comision.Specific faptul ca in 2 saptamini eram plecata /ma rog ideea e ca umblam de mai mult timp sa plec si cautam o firma fara comision si deci o mare parte din acte ...

Ne lasi mah cu reclama pentru escroci ?  :death:

Hai sa vedem oferta si ce spune Legea britanica:

Curs Calificare Training:

Pentru ca o persoana din Romania sa poata lucra in Anglia ca si Ospatar, Ospatarita , Bucatar, Ajutor Bucatar , Camerista sau orice alta pozitie aceasta trebuie sa urmeze un curs obligatoriu in UK - Cursul de calificare pentru pozitia respectiva.
Cursul  acesta reprezinta un curs de calificare la locul de munca oferit de catre un Training Provider - Colegiu din UK, in baza acestui curs putand fi obtinut Yellow Card .

Costuri Training : Trainingul este asigurat Gratuit de catre Colegiile din UK. Nu se plateste costul cursului.

Durata Training:
Trainingul dureaza 12 luni , timp in care candidatul va avea statutul de Student cu efectuarea stagiului la locul de munca. Numai dupa 12 luni se va primi diploma , iar candidatul va avea posibilitatea sa aplice pentru Blue Card numai dupa cele 12 luni de munca pe aceasta pozitie.


Costurile de mediere:

Costul  pentru mediere este 1000 Lei + TVA
Se achita in doua rate: 250 lei + TVA la inscriere (la semnarea contractului de mediere , dupa ce
                                                                                      ati fost acceptat in urma interviului)
                                        750 lei + TVA la semnarea contractului de munca inainte de plecare.(dupa
                                                                 ce ati acceptat o oferta de munca si urmeaza sa plecati catre
                                                                 locul de munca)
Costul Yellow Card - 475 Lire Sterline
http://www.eurolife-...meniul_hotelier SURSA

Fees
33. There will be no charge for the consideration of your application.

Submitting your application
34. You must submit your completed application by post to:
BULGARIA AND ROMANIA CASEWORKINGUK BORDER AGENCY
PO BOX 4160
SHEFFIELD
S1 9DZ
Posting your application to any other UKBA address will delay it. To help us record the
receipt of your application, we recommend the use of Recorded or Special Delivery and
that you keep the RD or SD number.
http://www.ukba.home...ariaromania0408

Ce baieti buni, nu-i asa ?   :coolspeak:  

Apelati cu incredere la ei, va costa doar 475 lire sterline un document care se obtine GRATUIT !!!!  :console:

#17
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View PostBitter, on May 15 2009, 04:12, said:

Ne lasi mah cu reclama pentru escroci ?  :death:

Ce baieti buni, nu-i asa ?   :coolspeak:  

Apelati cu incredere la ei, va costa doar 475 lire sterline un document care se obtine GRATUIT !!!!  :console:
Pe mine personal nu ma intereseaza deloc firma respectiva si nici alta defapt , totusi m-i se pare putin probabil ca un curs NVQ sa fie chiar gratis , dupa cum am mai spus voi pleca Luni dupa ce am vorbit direct cu angajatorii de acolo si fara intermediari romani .Am vorbit si cu directoarea scolii care face cursul si ea mi-a spus ca cursul in mod normal costa 1000-1100lire dar ca UE plateste 700Euro din el asa ca imi ramin 3-400lire max si important nu inainte ci din primele 3 salarii pot plati si evident scoala respectiva va trebui sa-mi elibereze chitante si mai apoi o diploma ori eu nu cred ca o institutie din uk risca inchiderea sa pt 300lire....Inca odata , eu n-am platit nimic in avans si nici n-am apelat la firma de intermediere ma interesau alte aspecte .

#18
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006
ManiaXx, Era vorba desspre scarbele de la Eurolife, nu despre firma din UK si mai exact despre faptul ca niste escroci cer 475 lire pentru Yellow Card care este eliberat de UK Border Agency gratuit pentru TOTI cetatenii europeni care-l solicita. Dar tu vad ca ti-ai facut un obicei din a posta aiureli pe forum inducand in eroare pe cititori  :death:

Edited by Bitter, 16 May 2009 - 15:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate