Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Cutie difuzor medii

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Salut! Am 2 boxe jazz, 3cai, fara medii. Ele aveau cutii de plastic in care erau puse difuzoarele de medii. Difuzoarele le am, cutiile nu. Pe unde gasesc.
Inca ceva, cva si configuratie la sunet am un amplificator pioneer, 2 boxe jazz, placa sunet e-mu 0404 interna. De ce mi se pare sunetul mai cristalin pe un logitech 220(un 2.1 foarte ieftin si fain)+7.1 realtek , decat pe sistemul meu??? Sper sa ma scoata cineva din dilema asta...
Mersi anticipat!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttavykbt, on Jan 31 2009, 18:31, said:

De ce mi se pare sunetul mai cristalin pe un logitech 220(un 2.1 foarte ieftin si fain)+7.1 realtek , decat pe sistemul meu???
Păi chiar e mai cristalin, adică mai subțire-așa :P

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Posttavykbt, on Jan 31 2009, 11:31, said:

Salut! Am 2 boxe jazz, 3cai, fara medii. Ele aveau cutii de plastic in care erau puse difuzoarele de medii. Difuzoarele le am, cutiile nu. Pe unde gasesc.
Exact alea au fost si primele mele boxe. Verifica daca tweeterele mai sunt bune (pune urechea langa ele).
Despre cutiile alea de separare a difuzoarelor de medii, nu cred ca mai gasesti undeva, sansa ta este sa gasesti o pereche de boze distruse de la care sa le recuperezi. Sau sa incerci sa construiesti tu niste cutii de lemn in interorul boxelor care sa etanseze difuzorul de medii fata de basi. Cutiile alea aveau si un material fonoabsorbant in ele (niste calti textili, ceva).
Incintele alea se aud mai bine decat logitechurile de mai sus, daca prin bine intelegi reproducerea cat mai fidela a programului sonor in toata banda de frecvente.
Daca urmaresti redarea accentuata a basilor din gama 70-100Hz si a inaltelor din gama 8-13kHz, atunci, da logitechurile sunt mai bune :)
PS: logitech sunt boxe faine pentru ceea ce reprezinta boxe PC, dar atat.

Edited by SuperDuper, 01 February 2009 - 03:07.


#4
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Inaltele sunt bune, am incercat tot felu de reglaje din placa de sunet dar nu mi-a iesit...
Niste boxe noi ar schimba situatia?

#5
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Superduper tu la ce sistem asculti acum? Cum e diferenta fata de ce ai avut?

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Acum am trecut prim mai multe sisteme de la ala cu boxele Jazz :) Nici nu pot compara pentru ca sunt cam 9-10 de ani de cand nu am mai ascultat pe ele, dar tin minte ca imi erau ok pe atunci.

Edited by SuperDuper, 02 February 2009 - 00:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate