Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

problema la legarea bornelor wooferului

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
timedead2000

timedead2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.04.2008
Am si eu o problema cu un woofer bm 1206,are 2 bobine (4+4ohmi) si am o statie magnat care scoate:
4 ohmi, stereo: 2 x 65W RMS
4 ohmi, in punte: 1 x 200W RMS
2 ohmi, stereo: 2 x 100W RMS

Cum pot lega cele 4 borne ptr configuratia 4 ohmi in punte?sau cum ar fi mai bine ptr o putere buna si un bass bun?Sfaturi in legatura cu bornele sau macar daca imi puteti spune configuratiile si speciificatiile bornelor(in general nu doar la wooferul asta)
momentan am inseriat bornele si am statia pe 1x200w punte.
multumesc!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
Conectezi doar o bobină = 4 ohmi :)

La wooferul ăsta ai două perechi de conectori, pe o parte și pe cealaltă. Conectezi o pereche (2 conectori de pe aceeași parte), la alegere.

Edited by antinari, 31 January 2009 - 00:38.


#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Solutia "cuminte" este cea cu inserierea. Dar nu vei avea puterea maxima. Daca conectezi numai o bobina, o sa ai 200W pe bobina aia... Teoretic trebuie sa reziste, desi este la maximul specificatiilor electrice ale boxei.

#4
timedead2000

timedead2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.04.2008
va multumesc

#5
timedead2000

timedead2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.04.2008
am mai facut o chestie teoretic nu e bine si nici practic dar din cate stiu treb sa mearga:am pus in paralel cele 2 bobine ale woofarului si l-am montat in punte pe statie,asta insemna ca pe statie o sa am 4 ohmi 200 watti iar pe woofer 2 ohmi la 400w,INTREBAREA MEA ESTE:Merge in configuratia asta?precizez ca statia mananca destui amperi si cam mere la 50-60 de grade,are ea protectie dar nu vreau sa risc.Si puterea se simte pe masura!mult mai mare decat pe o singura bobina e cu adevarat putere si claritate

Edited by timedead2000, 31 January 2009 - 11:54.


#6
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
nu te risca cu legatura in paralel, posibil sa ramai fara finali la statie daca pui la iesire o rezistenta mai mica decat cea de care are ea nevoie. Normal ar trebui sa stai fara griji referitor la protectie, daca se supra-incalzeste, se opreste putin, dupa care isi revine si nu ar trebui sa pateasca nimic, dar totusi ai grija. Sfatul meu, pune bobinele in serie sau lasa doar una. In serie e mai sigur, rezistenta la iesirea finalului se va dubla, mai scade din putere (dar nu te gandi ca la jumate), dar e sigur. Cu una singur, e intr-un fel tot cam la limita, nu-i lasi nici o marja de erroare.  Acum depinde si ce scule ai...daca nu-s chinezari, posibil sa tina si doar cu una,

PS: scapa de legatura paralel ca o sa ramai si fara finali si fara driver (posibil)

normal ca se aude mai tare, daca rezistenta la iesire e de 2 ori mai mica, dar daca o ti in ritmul asta, o sa ramai si fara amplif si fara difuzor...

#7
timedead2000

timedead2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.04.2008
mersi mult de tot.m-am gandit la posibilitatea asta,dar unde sunt 2 puterea creste deci 2 sfaturi la fel.oricum pentru moment a fost frumoasa puterea,wooferul parca levita la cele 45 de kg,facea cutia ca toti dracii.ms mult

#8
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
da, injumatatindu-se rezistenta la iesire, puterea teoretic creste de 2 ori, asta cu riscul ca finalul sa intre in distorsiuni din cauza propriei constructii care nu i-ar permite sa ajunga la o asemenea putere (foarte rar) si apoi sigur se supra-incalzeste si radiatorul ne fiid proiectat decat pentru o anumita putere, se arde. Dar asta nu inainte de a-ti arde si wooferul, care in loc de puterea pe care o poate duce el, primeste una dubla (chiar daca in 2 rezistente *bobine*, dar e dubla si bobinele sunt in paralele -ma rog, nu e regula, dar in practica se intampla des)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate