Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

Amplasarea antenelor GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
736 replies to this topic

#73
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
ce pot sa spun....eu traiesc de 6 ani langa niste ante connex + orange care sunt la aprox 100 m de casa mea....eu stau la casa P+1 la etajul unu...antenele bat cam la 5 metri deasupra mea....in acesti 6 ani nu am avut nici probleme cu aparatele electronice si nici cu sanatatea......ee...acum pot sa spun ca din cand in cand ma mai doare capul...dar nu cred ca ii de la antene...

#74
Guest_phonesmaniac_*

Guest_phonesmaniac_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Ar fi chiar culmea sa aiba asa efect nociv in scurt timp.
Daca ar fi fost asa usor de demonstrat...

Oricum ideea care eu o sustin este ca nu sunt inofensive, si pe cit posibil trebuie evitata alegerea domiciliului in apropierea lor, la fel cum la amplasarea lor ar trebui intrebati vecinii pina la o anumita distanta.

Ar trebui sa fie cineva din partea statului care sa verifice puterea de emisie si anumite probleme ce ar putea apare din amplasarea lor.

#75
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Iata o harta din septembrie 2001 cu amplasamentul antenelor; e vb. de acoperirea GPRS dar pt ca ea se face peste acoperirea GSM (nu poate fi semnal GPRS intr-un loc si pt voce nu) se pot trage ceva concluzii.

Sper sa va fie de folos!

Attached Files



#76
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,718
  • Înscris: 07.02.2003
"la fel a reactionat si Nokia cind la un test acum citiva ani ( in Uk ) a reiesit ca modelul 5110 radiaza cel mai mult utilizatorul, depasind unele limite admise..."

Normal, depasea 1.5-1.6 SAR dar este un terminal mobil, noi vorbeam de stalpi. A fost si un reportaj pe BBC platit probabil de Motorola ca sa rina de Nokia si sa puna in lumina favorabila Motorola seria V cu radiatii mici  :cool:

"Cine creade ca un studiu ce va demonstra  ( sau a si demonstrat ) aceasta nocivitate; facut cu fonduri de la anumite grupuri de interese ( in telecomunicatii ) va fi facut public... visuri, "

Sigur ca totul se publica, problema e sa ai dovezi :) Nu uita ca institutele afiliate ies din discutie, sunt sute de institute neafiliate, independente financiar care se tot chinuie sa afle mai multe deocamdata nimic nu indica novivitate ba chiar unele indica imbunatatiri la persoanele care au cancer, tumorile pot fi omorite cu radiofrecventa (radiogie / radioterapie)... asa ca  :D

" Nu a aparut nimic la scanari si alte teste dar medicul i-a interzis sa mai foloseasca tel mobil fara un hands free. Nu a putut sa-i "

Hands free-ul nu reduce mult din radiatii, firul lui este o buna antena care capteaza de la antena mobilului si-ti baga direct la ureche...  :cool:

"Ce efect are o antena GSM care constant emite la putere mult mai mare decit un telefon mobil (2W)... in nici un caz benefic."

Puterea nu e "mult" mai mare. Este cam asa:

Telefon mobil clasa 4 = 2W - 33 dB/m in 900 MHz
Releu mobil = max 20W - 43 dB/m in 900 MHz (mai ales celule de la tara care acopera tipic 15-30 kM, vezi harta data mai sus)
Releu normal "de oras" = 8W / 39 dB/m sau 5W / 37 dB/m iar de metrou = 500 mW - 27 dB/m (cum e la Eroilor)

"Deoarece am acces la un tester GSM performant, calibrat am putut testa o gramada de telefoane."

Ai testa ce anume, sensibilitatea, calitatea digitala (echo/path loss, C0, C1) sau puterea la emisie ?

concluzia: majoritatea tel reprogramate-clonate-decodate-reparate nu mai emit cum trebuie, puterea de emisie nu creste treptat cum ar trebui ci emit aproape tot timpul la nivel maxim 20- 33db, unele chiar peste 33db, indiferent daca sunt linga baza si ar trebui sa emita la -30...5db.

Nu prea e asa cum spui tu. Un telefon nu poate da peste 33 dB/m iar reglajul puterii la mobile GSM se face la cerere de la celula din 2 in 2 dB, negocierea obligat se face la puterea maxima (3-5 secune) si numai daca celula considera ca-l aude bine ii cere sa micsoreze puterea in trepte de cite 2 dB. (verifica si tu la un radio ceva...)

Iata care ar fi treptele la orice mobil clasa 4 900 MHz:

33 dB/m = 2W
31 dB/m = 1.25W
29 dB/m = 800 mW
27 dB/m = 500 mW
25 dB/m = 310 mW
23 dB/m = 200 mW
21 dB/m = 125 mW
19 dB/m = 80 mW
17 dB/m = 50 mW
15 dB/m = 30 mW

Cam astea ar fi treptele, telefoanele noi pot sa nu mai aiba trepte sub 20 dB/m deoarece puterea este si asa prea mica si nu ami produce interferente si e mai simplku pentru procesor sa lucreze cu mai putine trepte. Ca sa se inteleaga, 30 mW este o putere asemanatoare cu telefoanele cordless analogice care abia merg 200m...

Mai exista o treapta de 35 dB/m (3.15W) si una de 37 dB/m (5W) dar este accesibila numai telefoanelor de casa sau mobile de masina, alea cu antena pe masina cum sunt in Franta (car kit), acestea au putere mai mare si asigura legaturi fara probleme unde un telefon normal nu merge. Oricum, nu exista celula GSM care sa dea mai tare de 43 dB/m adica 20W pe scurt. Acestea insa au mai multe carrier-uri si ca atare poate fi un efect cumulat cam cum e cu puterea muzicala care e mai mare fata de RMS... dar distanta de 5m de la stilp iti asigura linistea, mai exact un primesti peste 1.6 SAR stand in fata antenei la 5m, echivalentul unui telefon prost la ureche !!!

"Vom vedea peste citiva ani-zeci de ani, procentul persoanelor afectate in Ro, avind in vedere si faptul ca peste 50% din tel folosite sunt achizitionate de pe piata neagra, tel decodate, reprogramate, decalibrate care functioneaza si ele cumva...."

Pai atunci inseamna ca cei cu cancere care sar in sus acuma fraudeaza de fapt, ei au boala de acum 10 ani probabil si dau vina pe mobile... :OK:

"Inca ceva; in anumite perioade nu se pot face teste ( la noi ) deoarece antenele GSM, interfereaza cu testerul si asta chiar daca testele sunt facute pe cablu, nu pe antena coupler !"

Teste nu se fac pe antenna coupler se fac la interferente doar, puterea si receptia de face prin cablu conectat la tester care mai are si sarcica artificiala sa-i faca impedanta de 50 ohmi.

"Nu am auzit ca in Ro cineva sa verifice efectiv repectarea puterii de emisie aprobate ptr antene GSM, si sa fi gasit o mica depasire "

Vrei sa-ti spun eu cit e aprobat la antenele ZAPP de exemplu ? 100W (monitorul oficial) ! La GSM e 20W pe carrier dupa cum ti-am spus. Puterea totala la fel atinge 100W cind se emit 5 carrier-uri de 20W...

"ce pot sa spun....eu traiesc de 6 ani langa niste ante connex + orange care sunt la aprox 100 m de casa mea....eu stau la casa P+1 la etajul unu...antenele bat cam la 5 metri deasupra mea....in acesti 6 ani nu am avut nici probleme cu aparatele electronice si nici cu sanatatea"

Nici nu o sa ai probleme, tavanul e ecranat fiind bloc cu armatura metalica iar antenele alea nu emit aiurea, sunt sectorizate bine. Doar proximitatea mai mare de 5M in fata antenei poate crea probleme in timp.

"evitata alegerea domiciliului in apropierea lor, la fel cum la amplasarea lor ar trebui intrebati vecinii pina la o anumita distanta."

Ar trebui intrebati vecinii numai in cazul in care amplasarea se face pe domeniul lor, cit timp e pe domeniul "statului" si nu exista dovezi ca ar putea fi nocive nu trebuie sa ceri socoteala nimanui...
Nu exista nicaieri vreo norma de aplicare de genul ar trebui intrebati vecinii pe o anume raza ca dupa aia se opune problema, cit sa fie raza aia samd... e ca si cu sofatul agresiv...

Ar fi cumlea sa se uite vecinu la antena mea de pe casa pentru radioemisie si sa ma intrebe "domne, da aia nu radiaza... ?" si eu ii spun, ba da, sigur ca radiaza ca altfel nu m-as auzi cu ea in Germania :)

Iti dai seama la ce se gandeste omu de rind, zice ca mobilele radiaza si abia au semnal in blocuri da asta se aude in Germania deci iti dai seama ce radiatii baga, fac cancer pe loc, trebuie sa ma mut :)))

#77
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca

Ar fi cumlea sa se uite vecinu la antena mea de pe casa pentru radioemisie si sa ma intrebe "domne, da aia nu radiaza... ?" si eu ii spun, ba da, sigur ca radiaza ca altfel nu m-as auzi cu ea in Germania :)  

Nu te-au intrebat de ce nu mai vad ei bine unele programe TV, atunci cand emiti? ;)
La mine a fost o faza tare faina cu vecina...
A zis ca nu mai vede bine la TV de cand mi-am montat antena parabolica (era o noutate pe vremea aia).
Antena ei de camera era pe partea cealalta a blocului! :)  
O alta vecina (de sus) a fost mai directa, a zis clar ca nu mai vede bine pe alee... :eek:
Asta apropo de ce ziceai despre acei oameni.
Este de ajuns un articol doua despre radiatii si deja oamenii intra in panica.

#78
Guest_phonesmaniac_*

Guest_phonesmaniac_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
este neindicat sa asociezi telefonul GSM cu un aparat medical special care ini nici un caz nu foloseste frecventa de 900/1800/1900MHz si radiaza NUMAI tumoarea intr-un interval de timp mic si controlat.

RF power classes
Code digit                   1             2           3             4          5
GSM 850/900/E-GSM 43 dBm  39 dBm  37 dBm  33 dBm  29 dBm
PCN/GSM1800           30 dBm  24 dBm  36 dBm      –           –
PCS/GSM1900           30 dBm  24 dBm  33 dBm      -             -

iar despre treptele de emisie pe 900 Mhz clasa 4:
nivelul cel mai mic este
19 = 5 dBm cu toleranta +/5-dB
18 = 7 dBm
17 = 9 dBm
16 = 11
15 = 13 de aici toleranta +-3db
14 = 15
13 = 17
12 = 19
11 = 21
10 = 23
  9 = 25
  8 = 27
  7 = 29
  6 = 31
  5 = 33
la puterea maxima toleranta -/+2 db

Nu cred ca s-a modificat standardul ca telefoanele noi sa nu mai emita la nivelul minim in baza... probabil numai daca celula este setata sa ceara astfel...

Degeaba celula comunica telefonului sa emita la nivelul 19 ~5dB cind este aproape de baza, sa zicem daca acesta este decalibrat si nivelul minim de emisie la el este cel corespunzator nivelului 11~ 21dB.
Acel telefon va emite 90% la putere mai mare decit este cazul.
Total contraindicat...

Manualul de service ( la tel N...) spune ca orice interventie efectuata in partea de RF a telefonului implica neaparat calibrarea parametrilor de emisie/receptie...

Testele in prima faza se fac pe antena coupler, ptr aceasta se stiu ( sau se pot calcula ) parametii de compensare ptr fiecare tip de telefon mobil.
Este exact comunicatia dintre tel si celula.

Desigur nu este cel mai fiabil test daca nu se foloseste un scut RF dar masoara cu succes performantele reale ale telefonului.
Oricum arata fidel puterea de emise, receptie a telefonului cu antena proprie.

Testele pe cablu sunt mai fidele deoarece pierderea pe cablu este mica, max 1db in 900 si max 2db in 1800 dar dezavantajul este ca se sunteaza antena telefonului, si se fac de obicei ptr identificarea defecteleor, ptr calibrare si ca test semi-final, finalul tot pe coupler se face deoarece se verifica si antena telefonului.

probabil maine am sa atasez o foaie de test sa vezi exact parametrii testati ... nu am acum un raport de testare...

#79
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
De cand foloseste CONNEX site-uri nortel???...eu credeam ca folosesc doar Ericsson si Harris!!!....si in josul hartii scrie 12 septembrie 2001....pe atunci aveau servicii GPRS???

#80
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Vrei sa-ti spun eu cit e aprobat la antenele ZAPP de exemplu ? 100W (monitorul oficial) ! La GSM e 20W pe carrier dupa cum ti-am spus. Puterea totala la fel atinge 100W cind se emit 5 carrier-uri de 20W...

Da, dar Zapp este pe 450 Mhz, iar telefoanele emit la maxim
0, 2 W fata de 2W pe GSM. Fara o putere mai mare de emisie a antenelor, Zapp ar fi fost mort la acoperire
  Oricum antenele de 100 W sint instalate numai in zone rurale
sau pe munti(vezi releul de la Paltinis) si sint f benefice pt acoperire(o raza de 30-60 km, chiar si mai mult in conditii radio optime). Asa se explica cum a reusit Zapp sa aiba o acoperire foarte buna la doar un an de la lansare.

#81
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,718
  • Înscris: 07.02.2003
"GSM 850/900/E-GSM 43 dBm  39 dBm  37 dBm  33 dBm  29 dBm"

Deci, 43 dB/m este 20W si e puterea maxima a celulei. Clasa 4 inseamna 2W-33dB/m Clasa 5 este 29 dB/m=1.2W aproximativ... Baza este clasa 1 43dB/m maxim.

"19 = 5 dBm cu toleranta +/5-dB"

Vezi ca e ceva incurcat aici... ori eu nu inteleg ce parametru indici ori nu ai pus unitatile de masura unde trebuie dar toleranta de 5 dB este aberant de mare... 5 dB e aproape o liniuta (diferenta de la 0 l 8 dB este liniuta pe Ericsson sau Maxon !!!

mW in dBm se transforma astfel 10Log10(Wati) + 30
iar din dBm in mW invers adica 10(dBm/10)


"la puterea maxima toleranta -/+2 db"

Asta ar insemna +/- 1 W... la puterea maxima cum naiba ? Nu ti se pare enorm ?

"Degeaba celula comunica telefonului sa emita la nivelul 19 ~5dB cind este aproape de baza, sa zicem daca acesta este decalibrat si nivelul minim de emisie la el este cel corespunzator nivelului 11~ 21dB."

Da... spui bine ce spui dar ai uitat de semnalul de calitate (rata erorilor) ? In functie de aia seteaza, chiar daca telefonul baga sa zicem 29dbm si este de fapt 36dbm (prin absurd), pe celula nu o intereseaza, ea nu comanda o valoare fizica concreta ci ii spune telefonului daca sa mai creasca sau sa mai scada in functie de rata erorilor deci, orice decalibrare pe partea de emisie de genul ca ar emite mai tare decit declara este compensata de sistem prin corectie in sensul ca ii spune baga mai jos o treapta... oricare ar fi ea.

"Manualul de service ( la tel N...) spune ca orice interventie efectuata in partea de RF a telefonului implica neaparat calibrarea parametrilor de emisie/receptie..."

Da, aici asa este, se modifica multe la schimbarea unui filtru de exemplu... dar, ce nu spune acolo... se fac reglajele mai intii pe receptie... sa iei serv la -102 dB sau mai jos... si in functie ca sa indice corect si sa aprecieze bine. Bagi tel pe tester, ii dai -102 dB si trebuie sa ai serv si un anumit indicator de camp, din service meniu unde trebuie sa-ti dea o valoare ce se regaseste pe tester, atunci e corect, daca nu iese, umbli la calibrari sau soft.
Poti face din soft sa-ti indice mai mult decit e in realitate...

"Desigur nu este cel mai fiabil test daca nu se foloseste un scut RF dar masoara cu succes performantele reale ale telefonului.
Oricum arata fidel puterea de emise, receptie a telefonului cu antena proprie."

Exact.

"probabil maine am sa atasez o foaie de test sa vezi exact parametrii testati ... nu am acum un raport de testare... "

Yep, sunt curios.

#82
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,718
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by rz
Nu te-au intrebat de ce nu mai vad ei bine unele programe TV, atunci cand emiti? ;)  
La mine a fost o faza tare faina cu vecina...
A zis ca nu mai vede bine la TV de cand mi-am montat antena parabolica (era o noutate pe vremea aia).
Antena ei de camera era pe partea cealalta a blocului! :)  
O alta vecina (de sus) a fost mai directa, a zis clar ca nu mai vede bine pe alee... :eek:  
Asta apropo de ce ziceai despre acei oameni.
Este de ajuns un articol doua despre radiatii si deja oamenii intra in panica.

Exact cu radiatiile :)
Cu TV-ul am patit-o odata cind am folosit un amplificator de 60W cu un BLY14 parca, eram in scurte pe 27 MHz si ceva si faceam teste AM (e crima sa lucrezi am pe amplificatoare de putere facute pentru CW sau alte moduri) si eram foarete fericit, ajungeam la Ploiesti cu un semnal super pentru distanta data... iar la Vf Omu eram peste S9 (cam 55 dB nu mai stiu exact) insa am aflat dupa un an si ceva de la un alt coleg de hobby care intimplator avea si el un amplificator baban de 700W pe lampi cu care aprindea becurile alea pe gaz de pe strada ziua... acesta avea o ruda in blocul de linga casa mea (20 m de antena mea) si mi-a spus ca fara sa stiu, de fiecare data cind ma jucam in AM cu putere ii faceam varza Tv-ul in bloc indiferent de program, intra pe audio si chiar ma auzea  ;)  
Ce sa-i fac, daca eu eram la casa si lobul optim de radiatie RF cadea exact pe iei... sa mute blocul  :cool: Culmea, la mine in casa nu reuseam sa bruiez nimic... dar se simtea radiatia pe o statie portabila care nu mai reusea sa prinda ceva alte canale cind bagam ala...

#83
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Tatal unui prieten de-al meu s-a ales cu reclamatii scrise!.
Cineva care avea ceva habar de transmisiile radio i-a pus locatarii pe cap si astfel a fost nevoit sa-si dea antena jos!!!.
Statea la ultimul etaj iar in apropiere erau 4 blocuri!
L-au terorizat rau de tot...
Bine ca antenele GSM nu influenteaza TV-ul...
Aveti idee cam cat se poate castiga pe an daca accepti de exemplu un stalp GSM in fundul curtii?.Doar ca idee...(oricum ei isi aleg locatiile)

#84
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
150$-300$(daca chiar e super pozitia si e un complex de antene).

Nu acceptati antene GSM, CDMA, whatever pe blocurile voastre, va scade in timp valoarea imobilului.

Daca citeati de la inceput thread-ul, observati cum dadeam niste puteri de emisie la unele antene Cosmorom de pe drumurile nationale ca ajungand la 500W, si nu am glumit nici un moment, este informatie foarte sigura.

Echipele de troubleshooting sunt instruite ca, daca site-ul este activ, nu au voie sa stea mai aproape de 15m in fata antenelor sub nici o forma, si asta pentru putere de emisie de 20W.

V-am dat link si fotografii de la un producator de echipamente de masura la purtator, pentru cei care lucreaza in mediu radio, echipamente care au rolul sa avertizeze cand si-au luat doza calculata pe ziua aia, cand trebuie concediu and so on, asta pentru protectia lor, va dati seama...

V-am spus despre cunostintele mele pe BTS troubleshooting, pe una o stiam de la lansarea Connex si azi nu vreau sa va spun cum arata si ce macinat este....

Voi faceti ce vreti voi, dar va jucati cu sanatatea voastra, asa cum evitati E-urile, alimentele modificate genetic, tot asa, un pericol mai mare si mai rapid, pot fi radiatiile acestea.
Nu aveti nevoie de studii pentru ceva ce bunul simt va spune ca nu este bun.

Cei de la Costila au ratie de lapte, si repet asta, zilnic, am un prieten la o unitate MI care se ocupa cu echipamentele de transmisie si are multe multe zile de concediu in plus, mecanicii de locomotiva electrica au viata complicata la pensie si multi nu o mai duc mult datorita faptului ca o viata au fost expusi campurilor electromagnetice din transformatoarele de putere.

Eu sincer nu inteleg ce asteptati, daca opinia publica nu reactioneza nu va sari nimeni in aparerea voastra.

Exista si o problema de care se fereste toata lumea sa vorbeasca in telecomm, aceea ca o data cu aparitia de hot-spot-uri si de aglomerarea traficului radio sa apara o serie de side-efects, dar nu se doreste aprofundarea subiectului pentru ca in joc sunt bani foarte multi, lumea vrea sa plateasca mobilitate si wireless, atunci asta i se da, ca e trend-ul, n-are rost sa-i deschizi ochii daca poti sa-i iei banii.

Repet, primaria din Paris a interzis instalarea de BTS-uri in apropierea scolilor si a spitalelor, DEGEABA? ...si asta fara nici un studiu oficial....

DE CE TREBUIE SA FIM NOI MAI IGNORANTI DECAT ALTII?
CUNOASTETI-VA DREPTURILE, CA ALTFEL RAMANEM TOT ROMANI!

Greets,
Speedo

#85
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
la mine in Arad toate companiile de telecomunicati au cate un site pe spitalul judetean :)....

#86
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Speedo,
Cam putin 300$/an!.
Avand in vedere riscurile la care te expui...
N-am de gand sa instalez asa ceva, dar nu aveam nici cea mai mica idee despre costuri.

In Brasov, langa Spitalul Judetean sunt doar antene de la Cosmorom...

#87
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Pe luna, dar sa nu divagam.

#88
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Ok.
Mersi

#89
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,718
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by rz
Tatal unui prieten de-al meu s-a ales cu reclamatii scrise!.
Cineva care avea ceva habar de transmisiile radio i-a pus locatarii pe cap si astfel a fost nevoit sa-si dea antena jos!!!.

Pai depinde, ce fel de antena era ? Daca era de emisie si era in regula cu actele (nu radio pirat sau alte aberatii) nu era nici o problema, pot sa bage zeci de reclamatii, se sesizeaza organul, vin in control baietii de la fostul IGR actualul IGC (inspectoratul general de comunicatii), masoara, evident gasesc totul in regula la echipamentul de emisie, putere, cabluri, reglaje antena si autorizatie si gata. Conform, legii ai dreptul ca radioamator la 5 m patrati pe blocul in cale locuiesti indiferent ce spun ceilalti. Nu ceri nimanui socoteala !
Daca vreunu face figuri sau iti taie cablul cum era la moda mai ales la Tv prin unele cartiere, nici o problema, faci plingere la politie, aia vin controleaza, gasesc infractiunea (daune aduse proprietatii private - cablul), iau vinovatul si il amendeaza sau cad la intelegere la o suma de bani acordata proprietarului cablului (sa-si puna cablu nou, mai bun  :P ) si acesta isi retrage plingerea :) Asa s-a intimplat in Colentina la un amic.

Trebuie sa-ti cunosti drepturile legale si la se aplici :cool:

#90
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,718
  • Înscris: 07.02.2003
"puteri de emisie la unele antene Cosmorom de pe drumurile nationale ca ajungand la 500W, si nu am glumit nici un moment, este informatie foarte sigura."

Ai dreptate ! 500W putere combinata.

"Voi faceti ce vreti voi, dar va jucati cu sanatatea voastra, asa cum evitati E-urile, alimentele modificate genetic, tot asa, un pericol "

E-urile... las-o moarta... nu e buna comparatia :cool: To ce e in natura e E... saruri,. acizi, otet, indulcitori etc... Alimente modificate genetic ? Stai linistit, asta e viitorul daca vrei sa traiesti... la aproape 7 miliarde cit are planeta acuma si cu cit mai creste in viitor...

"in telecomm, aceea ca o data cu aparitia de hot-spot-uri si de aglomerarea traficului radio sa apara o serie de side-efects, dar "

Intradevar exista aceste hot spot-uri. E o mica smecherie... nu zic ca nu e periculos sa fii foarte aproape de surse RF asemenea site-urilor GSM... acestea difera putin fata de o emisie analogica normala prin faptul ca au transmisie continua pe toate canalele !

Asta le face mai periculoase decit alte surse ca altfel sunt statii foarte puternice pe toate spitalele mari (am vazut la Universitar si Urgenta la noi in Buc), acestea sunt statii "aero" dispecer pentru comunicare rapida la distanta cu elicoptere sau echipaje de urgenta. Folosesc puteri mari dar nu emit continuu, asta e toata smecheria... GSM trage in continuu.

Este insa foarte posibil ca in viitor odata cu noile standarde, modulatia / canalul GSM sa sufere mici modificari in sensul ca sa transmita continuu numai semnalele de sincronizare si control, paging etc dar canalele de voce neutilizate in momentul respectiv sa taca, sa faca DTX (discontunuos transmission cum fac telefoanele cind nu vorbesti in mic) si astfel se poate reduce expunerea RF, mai ales noaptea cu peste 70%... ce ziceti ? Poate ne aud baietii de la proiectare / rf engineers !

Ce ziceti de idee ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate