Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5

Probleme cu instalator Casa verde
 

Amplasarea antenelor GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
736 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
M-am gandit azi sa incepem sa vorbim putin si despre aspectul asta pentru ca am observat ca s-au extins amplasamentele antenelor GSM pe blocurile de locuinte si mai ales, la nivelul apartamentelor.

Acoperirea cat mai buna cu semnal in zonele locuite este un "tricky" thing pentru inginerii de la network planning-ul operatorilor mobili, nimic din ceea ce este pe hartie nu se potriveste suta la suta in teren unde apar reflexii, perturbatii, toata gama de bruiaje posibile. In cazul asta degeaba planifici totul la birou si in teren, cu antenele sus, n-ai semnal in blocul de vizavi. O solutie la problema lor este coborarea lor (antenelor)spre nivelurile 9,8,7 ale blocurilor pentru o mai buna "penetrare" a cladirilor imprejuratoare.

Aici incep problemele, lumea din apartamentele care au pe pereti astfel de "monstrii" a inceput sa se planga, nu mai merg bine televizoarele, radiourile, chiar si telefoanele mobile (zumzaitul acela clasic) si sa acuze si stari de oboseala, ameteli...

Pentru ca in Romania nu sunt reglementari in privinta amplasamentului antenelor GSM, ca in tarile civilizate (la 150m de scoli, de spitale, nu se amplaseaza pe blocuri de locuinte, etc) companiile "mobile" de pe piata liciteaza cu administratorii de bloc si contra unor chirii grase si probabil a unor spagi la fel, permit amplasarea unor BS-uri in detrimentul tuturor locatarilor, pentru ca efectiv acestea sunt un mic Cernobal pentru fiecare locatar.

Sfaturi:
Nu cumparati apartamente care au astfel de BS-uri pe bloc si nici chiar in blocuri care au antene pe el.
Evitati sa locuiti in constructii care sunt vizate direct de la mica distanta de aceste instalatii.
Refuzati-le orice incercare firmelor de telefonie care doresc amplasarea instalatiilor la dumneavoastra pe locuinta sau in apropiere.

E sanatatea dumneavoastra in joc.

Sanatate!

Greets,
Speedo

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Si poate nu m-ati luat in seama dar sa va spun niste cifre.

Dupa planing-ul de frecvente un BS poate sa aiba de la un singur transceiver (partea de amplificare pentru o frecventa) pana la 16.
Un tranceiver are ca putere maxima de emisie 40W  pentru retelele de 1800MHz si cca 36W  pentru 900MHz.
Daca inmultim 16 cu 40 avem o putere de emisie ametitoare pentru un singur BS, 640W.
Din fericire, oarecum, in orase o asemenea putere nu se foloseste pentru ca reflexiile,  perturbatiile si faptul ca nu se doreste o propagare extinsa, celulele fiind apropiate, se face un management strict al emisiei din punct de vedere al puterii.

Pe sosele, unde se folosesc de regula, maxim 3 frecvente, respectiv 3 transceivere, cate una pe fiecare din cele 3 zone in care se imparte campul de 360grade,  puterea ajunge pana la 500W  pe frecventa, pentru ca se doreste o acoperire foarte mare si de obicei se folosesc si antene combo, adica transceiver-ul se afla montat in antena.

Normele de protectie pentru cei care intretin sau monteaza  astfel de echipamente specifica ca nu se intervine la BS fara shut-down.
Cand ele sunt in functiune nu se sta sub nici o forma in fata antenelor, iar in spatele lor la minim 1,5metrii, dar aceasta distanta este pur speculativa fiindca lobii de emisie se inchid mult mai in spate.

Sper ca v-am facut sa va ganditi de 2 ori inainte sa acceptati pe cladirile dumneavoastra astfel de echipamente.

Greets,
Speedo

#3
angus

angus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 10.12.2001
la mine sunt 3 blocuri unul langa altul, lipite vreau sa spun. blocul nostru nu are antene de gsm pe el, dar celalalte doua au, iar una dintre antene este chiar langa balconul meu ... adevarul ca de ceva vreme am simtit eu ceva, asa o oboseala care parca nu mai trece ... cu tv nu am probleme, de ce sa vb prostii.
imi dau seama ca ceva se intampla, dar ce pot sa le fac? antenele sunt pe blocurile alaturate, desi antena e la 3 metri de balconul meu .. ce sa le fac? le iau caii de la bicicleta ... ne-a intrebat pe noi cineva? nu. cei de la blocurile vecine se multumesc sa ia 5-600 de euroi pe luna si ii doare in  :mad:  de noi .....

asta-i viata in romania....

toate cele bune !!!

#4
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Am urcat pe un bloc unde sunt 4 sectoriale de la Connex si un link dublu de la Cosmorom. Prima oara nu am putut sta acolo mai mult de 10 minute. Nu pot sa descris cum ma simteam. Am urcat si o a doua oara, dar nu a mai fost la fel "intens".
Locatarii de acolo spun ca de cand au fost puse antenele au inceput sa se defecteze frigiderele, televizoarele, si acuza tot felul de dureri ciudate.

#5
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Aici unde sint este o antena (sau 2, de la 2 firme? :confused: ) chiar deasupra cladirii unde am biroul. La mai putin de 20 de metri de mine... Nu am simtit nimic pina acum (de cel putin 1 an)...

#6
edibarbu

edibarbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.05.2002
Da ce ziceti de faza asta :hmm:
Bunica mea sta in Baile Govora si au venit de la Dialog(atunci asa era) si au facut un contract sa amplaseze pe pamantul ei (adevarta la 2 km>adica nu o afecteaza) un releu contra unei chirii de 245$ pe AN .:degetele:
Ce ziceti la banii lor .......sa nu le :ciocan::ciocan::ciocan:

#7
[Zircon]

[Zircon]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.07.2002
2000$/an Bucuresti pentru o antena Connex pusa pe un bloc de locuit.

#8
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Domnilor, la cestiune si la actiune:
Care este valoarea maxima a radiatiilor RF admisa in Romania? (se exprima in V/m)
Cum se masoara?
Sunt ceva plangeri la OPC sau la  Inspectoratul Radiocomunicatii?
Cine trebuie sa faca masuratorile si la ce intervale de timp?

#9
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Stateam la stop la Nerva Traian si ma uitam la cladirea CONNEX si ce vad eu.

NICI O ANTENA, DE NICI UN FEL  pe cladirea lor si in apropiere!

Hmmm, am zis, ia sa vedem nu cumva sefii sunt acolo si se protejeaza de radiatii?

Am verificat si pe langa Managementul superior Mobifon, tot acolo este si partea de Sales si Marketing.

Concluzia este clara, ei stiu pericolul la care s-ar expune daca ar avea echipamente de transmisiune pe cladire si va fenteaza pe voi toti, ba chiar mai mult, si pe proprii angajati .

Sa vedem ce patesc angajatii:
Mobifon are in Bucuresti 3 sedii mari, unul din el este cel de care v-am vorbit mai sus iar celelalte sunt: Avrig mai precis langa Obor si Valea Cascadelor pe Bulevardul Pacii.
Acestea din urma au turnuri de transmisiuni, destul de bine echipate, la prima vedere cel din Pacii pare mai "ocupat", oricum, ideea e ca sunt "tunuri" de microunde de putere foarte mare si o serie de relee cu puteri relativ asemanatoare, TOATE concentrate pe un singur stalp, la o inaltime sub 30m in zona locuita, astfel incat bate putin deasupra blocurilor, asta in Pacii, iar la Obor stalpul este mai inalt doar pentru ca sunt blocuri turn imprejur.

Va dati seama ca cei care stau pe acolo sunt niste mici elemente radioactive de la atata expunere, fie ca sunt la bloc sau in birourile Connex.

Probabil ca angajatii Connex de la tehnic, cei ce se afla in sediile astea, vor fi cei care vor avea ele mai multe probleme cu sanatatea in viitor si copiii lor, doamne fereste, ar putea fi si ei afectati.

Luati masuri, sfatul meu!

Greets,
Speedo

#10
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002

Quote

Originally posted by Speedo
Luati masuri, sfatul meu!

Nu e chiar asa de usor ....
Singura solutie ar fi sa demisioneze angajatii lucru foarte inprobabil pt. ca se castiga niste bani frumusei totusi...

Iar de mutat antenele  :cool:  Sa fim seriosi...

#11
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Castiga, dar banii luati astazi, maine poti sa-i dai pe medicamente sau mai rau sa nu mai apuci sa-i cheltui sau sa-ti vezi copii crescand.

Nu este de gluma cu radiatiile, turnurile SE POT MUTA, dar nu este vointa.

Greets,
Speedo

#12
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Problema este foarte grava.Si mai grav,guvernul nu face nimic pentru a reglementa aceasta situatie.Acum cinci ani,cind a inceput amplasarea intensiva a acestor antene pe blocuri,oamenii au fost incintati ca vor avea mai putin de plata la intretinere.Ei nu stiau si nu stiu nici acuma ce cancer o sa ii astepte peste citiva ani.Asta dovedeste inca o data ca in Romania nimeni nu are vreun respect pentru viata si sanatatea oamenilor.

#13
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
Eu am pe blocul de linga niste antene, distanta intre mine si antene in linie dreapta e cam 60-80m mai precis nu pot sa spun acum. Ma pot considera cit de cit safe?

#14
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002

Quote

Originally posted by taka
Eu am pe blocul de linga niste antene, distanta intre mine si antene in linie dreapta e cam 60-80m mai precis nu pot sa spun acum. Ma pot considera cit de cit safe?

Nope  :rolleyes:

#15
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
You're exposed .

#16
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Pai normal ca nu le muta nimeni,ca ar insemna bani bagati in investitii,pe care nici un operator nu este dispus sa ii dea.

#17
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
Exista o posibilitate vizuala de a determina puterea unei antene sau de o identifica cite transivere are ?
distanta am determinat-o sint aprox 62m.

#18
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Maximum la noi sunt 3 tranceiver-e pe sector, de obicei un BS este impartit in 3 sectoare.

Fiecare emite cu aproximativ 36W, dar depinde si cat de dese sunt celulele in zona, de mediu, poate sa si scada foarte mult daca este o zona aglomerata.

Daca ai 3 tranceivere pe "tine" asta inseamna destul de MULT...

Greets,
Speedo

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate