Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Amplasarea antenelor GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
736 replies to this topic

#55
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Astea cui apartin oare Speedo ?
Sunt exact pe blocul din fata mea :D

Attached Files



#56
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Uhm, cred ca niste Motorola mai vechi pe 900MHz, adica ex-Dialog, cred ca asta ar fi...

Sa remarcam solutia folosita, diversitate spatiala, adica antene la cca 1-1,5m distanta una de alta pentru a inbunatatii calitatea semnalului receptionat de la mobile. Asta inseamna zona dificila, cu multe reflectii radio, noise, etc.

La tine acolo este un sector, poate fi o purtatoare pe el sau mai multe, nu putem stii asa din imagine. Daca ai avea un telefon pe Orange si te-ai uita la semnal ce valoare are ai putea deduce cam cu cat emit, oricum nasol pentru tine pentru ca esti exact "in range".
Se mai observa ca este un "site" vechi, mancat de rugina, mai mult, paratrasnetul ala nu respecta standardele in vigoare si din cum este montat este clar unul din primele BTS-uri "ridicate" in RO.

Greets,
Speedo

#57
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 04.05.2003
gresit spedoo

daca observi sunt de culori diferite (una mai noua si una mai veche)

aceste 2 antene sunt pentr 450 Mhz adica una pentru NMT 450 si una pentru CDMA 450

pe vremea NMT-ului au fost 2 de NMT dar s-a dat una jos si s-a montat alta de CDMA

cam astat stiu eu

#58
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Sigur, e posibil sa fii gresit, dar un lucru e sigur, nu sunt CDMA, si pentru asta bag mana in foc.

In sustinerea afirmatiei tale ar fi si faptul ca sunt mai mici decat antenele obisnuite de 900MHz, care sunt mai mari, rezultand astfel ideea ca nu s-ar acorda in banda daca sunt mai mici, DAR, nu trebuie sa pierdem din vedere ca sunt mai groase si mai late, asa ca pana la urma se poate obtine "lungimea de unda"/2.
Mai mult, daca mergem cu rationamentul mai departe, pentru 450MHz ar fi trebuit sa fie muuult mai mari, din aceleasi motive descrise mai sus.

Din cate stiu eu, NMT in Bucuresti avea foarte putine relee, si alea pe stalpi fie ale SNR, fie ale regiei de comunicatii, asa ca sincer nu stiu ce sa spun....

Poate merge Monitox pe blocul cu pricina si se uita la echipamente sau intreaba asociatia cu cine are contract.

Greets,
Speedo

#59
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
E un lucru pe care nu îl înteleg : de ce vorbiti de antene CDMA 450 si de antene NMT ? Care e diferneta între NMT si CDMA ?

#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
NMT = Nordic Mobile Telephone, un standard ce dateaza inca din anii 70'-80', telefonie duplex analogica.

CDMA - Code Division Multiple Acces, adica un standard al anilor 90', ce foloseste transmisie radio digitala cu spectru imprastiat (o tehnologie securizata militara) si ofera acces multiplu pe baza de cod.

Ca frecventa folosita de  CDMA 450 si NMT este apropiata e altceva, tehnologiile sunt diferite total.

#61
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Dar oare nu va intrebati de ce mai tine Telemobil antenele NMT in functiune din moment ce serviciul Suntel a incetat in dec 2002?
Oare vor apare si in Romania terminale dual-mode digital/analog ca in State pt a furniza acoperire maxima Zapp-ului? Greu de  crezut...
   Iar ca sa lamurim problema cu cele doua antene din poza lui Monitox:
-antena mai ruginita din stinga este de NMT montata in 93 odata cu lansarea serviciului NMT in Buc.
-antena din dreapta este de NMT/LEMS montata in primavara lui '99 pt
  extinderea capacitattii retelei NMT/LEMS odat cu lansarea Suntel
   Antenele de CDMA 450 sint putin mai lungi si mai late, si au designul
  diferit fatza de cele pe NMT si GSM.

#62
Guest_phonesmaniac_*

Guest_phonesmaniac_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Poate cineva sa ma lamureasca putin cu o problema delicata:
dupa ora 17:30  zilnic imaginea monitorului incepe sa oscileze putin la toate calc din firma, bine inteles ca nu se mai poate lucra deoare in 5 min ochii itit obosesc.
Nu am reusit sa identificam problema cu toate ca am facut sesizari la Electrica dar fara succes.
Sa fie de vina gramada de cabluri - ( Tv, RTL, El, etc ) care trec prin dreptul cladirii sau o sursa radio externa antene GSM/PCN...

#63
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
GSM nu poate afecta asa mult... daca evenimentul se produce dupa o anumita ora trebuie vazut ce consumuri apar si verificat... eu as merge pe efect - cauza si anume, vezi ce fel de perturbatii, daca sunt de frecventa joasa, daca sunt valuri pe ecran etc... ii aproximezi spectrul si incepi sa cauti cu un scanner...
Probabil un camp magnetic puternic... sau RF foarte puternic / statie emisie de putere in zona.

Oricum, trebuie mai multe detalii... cu ce seamana perturbatiile, daca se produc si in casetofoane ieftine etc...
Daca poti revino cu detalii.

#64
Guest_phonesmaniac_*

Guest_phonesmaniac_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Evenimentul apare zilnic dupa 17:30, dimineata dispare...
Duminica noaptela la 23 cind am lucrat ceva la firma fenomenul era prezent...

La noi-local in reteaua de alimentare electrica nu apare nici un consumator.
Imaginea monitoarelor tremura foarte fin ceva ca si cum refresh-ul ar fi aiurea... deci in jurul 60-100 Hz banuiesc - nu apr nici un fel de dungi pe ecran.
Pe tv problema nu este sesizabila...

Din pacate nu am reusit sa alimentam de pe un UPS stabilizat cu invertor ca sa eliminam alimentarea...
Nu avem casetofoane....

In afara de un ap de masura (tensiune/frecventa...), un osciloscop 60 Mhz si un (tester GSM - care nu ma ajuta in problema asta) nu am alte aparate cu ce sa verific...

In apropiere ~50-100m am destul de multe antene: GSM, etc....dar pe blocuri cu 10 etaje, noi suntem la casa la etajul 1...

Oricum bruiajul radio este f mare in zona:
-la un momentdat am facut un cablu de la Svideo de pe calc pe TV de vre-o 20 m. cablul era de clitate cu 2 ecranaje metalice + staniol.
Pe tv sa vedea foarte prost cu multi paraziti.

Am luat cablul si am testat la un prieten in alta zona, la bloc si la el se vedea SUPER, oglinda...
La un momentdata am mai facut o incercare am busit TV-ul din cauza unei deiferente de potential aparuta pe cablu... asa ca am last-o balta.

??

#65
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Post de radio pirat in zona?

#66
Guest_phonesmaniac_*

Guest_phonesmaniac_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
cine stie..... dar cine ar fi in masura sa verifice asa ceva ???

#67
Tisoza

Tisoza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 21.07.2003
Am tot incercat sa aflu in ce masura sunt sau nu. Vad ca parerile sunt impartite si de multe ori se deviaza de la subiect. Am de gind sa ma mut intr-o astfel de cladire, dar gindul ca stau cu 4 "mobile" de 5m inaltime :confused:  la citiva metrii deasupra capului ma tot roade de ceva timp. Am discutat cu niste persoane din "conducerea" Connex si desigur ca nu au vazut nimic rau in toata aceasta situatie....Pe blocul in care vreau sa ma mut sunt montate 4 astfel de "monstrii", dar sunt in partea opusa si pe linga asta nu sunt indreptate spre mine...

#68
Guest_phonesmaniac_*

Guest_phonesmaniac_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Sanatoase nu sunt 100%.

De fiecare data cind am fost in UK era un scandal in legatura cu amplasarea antenelor de mobile.
Ultima data le gasisera camuflate in reclame la benzinarii...pe linga MCDonalds....
Un articol dintr-un ziar sublinia o explozie de boli canceroase aparute intr-o zona unde se amplasase de ceva timp un turn de telecomunicatii de putere mare.

Oricum probabil ca in urmatorii 5-10 de ani nu o sa vedem vre-un studiu care sa demonstreze acest lucru... interese si bani prea multi sunt in joc...

#69
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Intrebare. Arata ca repetoarele GSM dar sunt folosite de C.E.C. Ideea e ca la 5 M su langa deasupra ei murea orice fel de comunicatie mobila.
Producator : Alcatel.

#70
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru cei care vor sa citeasca mai multe articole din presa straina, va dau aici link la un site care se cheama Mast Sanity  , mast = stalp, pilon radio.

Poate o sa-i puna pe ganduri pe cei care nu cred ce tot afirmam noi aici.

Greets,
Speedo

#71
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by phonesmaniac
De fiecare data cind am fost in UK era un scandal in legatura cu amplasarea antenelor de mobile.
Ultima data le gasisera camuflate in reclame la benzinarii...pe linga MCDonalds....  
Un articol dintr-un ziar sublinia o explozie de boli canceroase aparute intr-o zona unde se amplasase de ceva timp un turn de telecomunicatii de putere mare.

Oricum probabil ca in urmatorii 5-10 de ani nu o sa vedem vre-un studiu care sa demonstreze acest lucru... interese si bani prea multi sunt in joc...

Nu e vorba de interese, e vorba ca nu e nimic clar, nimeni nu poate demonstra periculozitatea. Scandalurile sunt peste tot in occident insa asta nu schimba cu nimic situatia... adu-ti aminte cu Radio Vatican si aia care-si facusera case acolo... i-au mutat pe ei pe cheltuiala lor nu pe antene  :cool:
Antene camulfate "gasite"... asta e rupere in figuri... in toate tarile nordice antenele se camufleaza dupa reclame dar este normal ca n-au voie sa le puna la vedere ca strica peisajul... le sar in cap aia de la mediu !

Toata tebatura este propaganda, inclusiv site-ul ala cu ORG in coada ! Cine are interes si are gura e afiliaza si poate ies si bani, asta e ideea, un fel de FNI. Am citit mai multe chestii pe site si sunt puerile la greu... la genul ca ii spui vecinului, nu pune nene bec acolo ca imi bate in dormitor si ma radiaza. Asa ca, cu parere de rau Speedo... site-ul e numai aberatie, nimic stiintific, sunt articole decupate si atita tot.

Daca ar fi asa peste tot pai nu mai vorbil la telefon ca nu maio avem semnal !

Asa ca hai sa revenim la realitate, la Bod, Brasov functiona pina nu demult cel mai puternic emitator din tara noastra... 153 kHz 2000 kW si nu-mi aduc aminte sa fie cancere pe acolo... aia care se spune acolo ca au "explodat" in cancere au de fapt boala de 10-20 ani... mult inainte sa puna aia stilpi...

Uitati aici un pasaj care spune tot:

"By Michelle Fleming

HOMEOWNERS who are forbidden by conservation laws from building greenhouses in their back gardens are enlisting conservationists in their fight against the siting of a 30ft radio mast on their doorsteps.

Disgusted Richard Critchlow, who lives in Spade Oak Farm, Bourne End, says the Network Rail mast planned for Spade Oak's riverside will spoil beautiful meadows and banks which teem with wildlife and attracts hordes of visitors.

His farm buildings are listed and an Area of Outstanding Natural Beauty falls to the north of Spade Oak.

Mr Critchlow, 34, said: "It's a massively restrictive area. I couldn't put up a greenhouse in my back garden. We all strive to preserve that but when someone comes along and seems to be allowed to ride roughshod over all that then you think 'what's the point?'."

Ce penibil... nu ai voie sa-ti faci sera in propria gradina ca strici mediul, hai ca e buna... doamne fereste sa ajungem ca aia, ne aruncam, calculatoarele si toate sursele de radiatie si traim ca in epoca de piatra :)

Stiti cum e cu activistii... unii sunt anti-globalizare, altii anti macarale... altii anti- McDonalds... altii anti stilpi de telefon... ce sa-i faci, asa patesti cind te lasa inteligenta !

#72
Guest_phonesmaniac_*

Guest_phonesmaniac_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
mda...
la fel a reactionat si Nokia cind la un test acum citiva ani ( in Uk ) a reiesit ca modelul 5110 radiaza cel mai mult utilizatorul, depasind unele limite admise...
reprezentantul Nokia spunea: No comment, oricum nu este demonstrata nocivitatea aparatelor mobile.... noi investim o suma importanta in cercetarea medicala....

Cine creade ca un studiu ce va demonstra  ( sau a si demonstrat ) aceasta nocivitate; facut cu fonduri de la anumite grupuri de interese ( in telecomunicatii ) va fi facut public... visuri, va fi ingropat repede si sigur, oricum participantii semneaza un contract de confidentialitate inca de la inceput.

din realitate:
Partenerul meu din Uk are o firma de telecomunicatii de vre-o 12-13 ani; el folosea tel mobil extrem de mult, asta pina anul trecut cind a inceput sa aiba mici problem la un ochi+mici probleme de echilibru.
Nu a aparut nimic la scanari si alte teste dar medicul i-a interzis sa mai foloseasca tel mobil fara un hands free. Nu a putut sa-i prescrie nici o medicatie ptr inceput si l-a programat la consult dupa o perioada de renuntare la tel mobil.
In momentul de fata este aproape ok, nu mai are probleme dar nici nu mai foloseste mobilul ca inainte.

Ce efect are o antena GSM care constant emite la putere mult mai mare decit un telefon mobil (2W)... in nici un caz benefic.

Deoarece am acces la un tester GSM performant, calibrat am putut testa o gramada de telefoane.
concluzia: majoritatea tel reprogramate-clonate-decodate-reparate nu mai emit cum trebuie, puterea de emisie nu creste treptat cum ar trebui ci emit aproape tot timpul la nivel maxim 20- 33db, unele chiar peste 33db, indiferent daca sunt linga baza si ar trebui sa emita la -30...5db.
Crezi ca intereseaza acest lucru pe proprietar... nici vorba si mai ales daca trebuie sa plateasca recalibrarea aparatului...
Pina la urma este chestie de constienta daca accepti ceva ce este potential nociv sau nu.
Vom vedea peste citiva ani-zeci de ani, procentul persoanelor afectate in Ro, avind in vedere si faptul ca peste 50% din tel folosite sunt achizitionate de pe piata neagra, tel decodate, reprogramate, decalibrate care functioneaza si ele cumva....

Inca ceva; in anumite perioade nu se pot face teste ( la noi ) deoarece antenele GSM, interfereaza cu testerul si asta chiar daca testele sunt facute pe cablu, nu pe antena coupler !

Nu am auzit ca in Ro cineva sa verifice efectiv repectarea puterii de emisie aprobate ptr antene GSM, si sa fi gasit o mica depasire acolo inevitabila de altfel la dezvoltarea inregistrata in domeniul acesta la noi, sunt echipamente prea scumpe si noi prea saraci sa ne pazim sanatatea...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate